Dla większości kierowców zaświecenie się kontrolki sygnalizującej rezerwę kojarzy się jednoznacznie z koniecznością zatankowania na najbliższej stacji benzynowej. Taki nawyk nie jest niczym złym, albowiem zbyt długa jazda na oparach nie jest korzystna dla jednostki napędowej. Jak daleko można przejechać na rezerwie? Co warto na ten temat wiedzieć? Odpowiadamy, rozwiewając wątpliwości i mity.

Pozytywną wiadomością jest fakt, że wskaźniki poziomu paliwa oraz kontrolki są skalibrowane w taki sposób, aby uprzedzić kierowcę o wiele wcześniej, jeszcze zanim poziom napełnienia baku spadnie do zera. W większości aut rezerwa paliwa sygnalizuje jedynie, że należy udać się na najbliższą stację benzynową. Nie oznacza to jednak, że samochód zostanie unieruchomiony. Przy w miarę delikatnym operowaniu gazem, a co za tym idzie oszczędnej jeździe, uda się przejechać od 30 do 100 km. Zazwyczaj liczy się to od momentu, w którym wskaźnik sugeruje uzupełnienie zbiornika.

Szacunki dotyczące jazdy na rezerwie dotyczą samochodów sprawnych, serwisowanych zgodnie ze sztuką. Natomiast gdy auto było naprawiane po wypadku, kiedy bak znajduje się pod nieco innym kątem lub pompa paliwowa zintegrowana z czujnikiem mierzącym jego poziom została wymieniona, wówczas odczyty mogą się różnić.

Z tego artykułu dowiesz się:

Kiedy wiadomo, że zużywa się rezerwa?

Niestety nie istnieje żaden standard, według którego skutecznie określa się pojemność zbiornika. Podobnie jest z kontrolką paliwa. Dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Poza nielicznymi pojazdami o dużym zasięgu samochody rzadko są wyposażone w oddzielny zbiornik do przechowywania paliwa awaryjnego”. W większości aut kontrolka rezerwy świeci się, kiedy poziom w zbiorniku głównym spadnie poniżej określonej wartości. To sygnał, aby najbliższa stacja benzynowa była miejscem, które musisz odwiedzić.

Ile wynosi rezerwa paliwa w samochodzie?

Każdy indywidualna marka oraz jej poszczególne modele różnią się od siebie, ale można przyjąć, że kontrolka rezerwy zapali się przy spadku paliwa do 10-15% nominalnej objętości. Jeśli znasz całkowitą pojemność baku, łatwo obliczysz i zorientujesz się, ile zostało oleju napędowego czy benzyny. Ile litrów ma rezerwa w samochodzie? W popularnych modelach zazwyczaj mieści się w przedziale od 5 do 10 litrów.

Co więcej, znając przybliżoną średnią wartość spalania, można szybko obliczyć, jaki dokładnie dystans jest w stanie pokonać pojazd po zasygnalizowaniu rezerwy. Bez względu na to, którą metodę obliczeniową się przyjmie, zbyt częsta jazda na rezerwie nie jest dobrą praktyką. Zdecydowanie nie zaleca się doprowadzać pojazdu do całkowitego opróżnienia baku, aby przekonać się, jaką odległość można przejechać. Taki scenariusz może przyczynić się do uszkodzenia układu paliwowego albo konieczności oczyszczania lub odpowietrzania go, a w przypadku starszych pojazdów nawet wymiany tych podzespołów.

Na ile kilometrów jazdy wystarcza rezerwa paliwa?

W większości nowszych samochodów rezygnuje się z tradycyjnego wskaźnika paliwa w kształcie tarczy na rzecz cyfrowego odczytu. Wyświetla on przybliżoną liczbę kilometrów, jaką można przejechać do momentu konieczności zatankowania. Rezerwa paliwa – na ile starcza kilometrów? To, jak duży dystans jest możliwy do pokonania, zależy głównie od wielkości, a tym samym pojemności baku w danym modelu pojazdu. Gdy zapali się kontrolka paliwa, ile km można przejechać? Maksymalna średnia wartość, jaką można przebyć na rezerwie, dla większości aut miejskich wynosi 50-60 km. Należy jednak pamiętać, że to dane szacunkowe.

Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której konieczna będzie jazda na oparach, warto wiedzieć, w jaki sposób prowadzić pojazd, aby maksymalnie ograniczyć spalanie. Dzięki ekonomicznej jeździe można uniknąć całkowitego unieruchomienia. W związku z tym należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • odpowiednią zmianę biegów;
  • hamowanie biegami;
  • pozbycie się zbędnego obciążenia w samochodzie;
  • wyłączenie klimatyzacji;
  • utrzymywanie stałej prędkości;
  • niezbyt gwałtowne hamowanie.

Ile można jechać na rezerwie benzyny?

Niektóre jednostki napędowe gwarantują nieco większą oszczędność mieszanki, gdy pojawi się lampka ostrzegawcza. Ile można jechać na rezerwie paliwa? Dystans ten różni się w zależności od rodzaju paliwa; przykładowo popularne samochody z silnikiem benzynowym są w stanie pokonać 50-70 km na rezerwie. Co więcej, auta te mogą przejechać od kilku do kilkudziesięciu dodatkowych kilometrów, gdy komunikat dotyczący rezerwy zgaśnie. Zapas jest więc całkiem spory.

Ile można jechać na rezerwie oleju napędowego?

Jednostki wysokoprężne, poprzez swoją konstrukcję i właściwości, wykazują większy potencjał oszczędnościowy. Sam rodzaj mieszanki ma tutaj także bardzo duże znaczenie. Ile można jeździć na rezerwie diesla? W przypadku takich silników mówi się o nawet 100 pokonanych kilometrach zaraz po pojawieniu się kontrolki ostrzegawczej. Warto jednak pamiętać, że taki zasięg dotyczy jedynie jazd testowych, odbywających się w kontrolowanych warunkach. Rzeczywisty dystans, jaki będzie w stanie pokonać samochód w tym wypadku, będzie się różnić.

Rezerwa w samochodzie – czy należy natychmiast tankować?

Rezerwa w samochodzie informuje o niskim poziomie mieszanki o wiele wcześniej, niż zbiornik zostanie całkowicie opróżniony. Dzięki temu kierowca ma spory zapas paliwa, który powinien wystarczyć, by dojechać na stację benzynową. Czy zatem należy jak najszybciej zatankować? Niekoniecznie. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ pojawienie się kontrolki ostrzegawczej rezerwy nie sugeruje, że całkowicie brakuje paliwa. Ale i tak bez wątpienia należy jak najszybciej skorzystać z dystrybutora.

Nie warto wyrabiać sobie nawyku jazdy na rezerwie. Podróżowanie w taki sposób może spowodować uszkodzenie poszczególnych podzespołów w samochodzie. Pierwsza w tym przypadku ucierpi pompa paliwowa. Aby działała prawidłowo, musi być nieustannie zanurzona w mieszance paliwowej i przez nią smarowana. Ponadto jeżdżenie na niemal pustym baku źle wpływa na katalizator, który zamiast określonych dawek paliwa otrzymuje minimalne stężenie mieszanki paliwowo-powietrznej. W rezullacie skraca się jego skuteczność i żywotność.

Warto uwzględnić również zmienne warunki atmosferyczne, zwłaszcza podczas zimy, gdy temperatura często spada poniżej zera. Pozostawienie lub użytkowanie pojazdu z praktycznie pustym zbiornikiem w takich okolicznościach może doprowadzić do zamarznięcia skroplin mieszanki wewnątrz przewodów paliwowych. Natomiast przy napełnionym zbiorniku nie ma takiego zagrożenia.

Rezerwa paliwa – co jeszcze warto wiedzieć?

Podczas jazdy warto utrzymywać stałe tempo oraz delikatnie operować gazem. Co więcej, należy trzymać się cały czas prawej strony jezdni, aby w razie nieprzewidzianej awarii samochodu móc swobodnie zjechać na pobocze. Dopuszczanie do całkowitego opróżnienia zbiornika paliwa nie jest dobrym pomysłem. Warto więc wyrobić sobie nawyk regularnego tankowania.

Interesującą kwestią są problemy, o których wspominają użytkownicy aut z instalacją gazową. Błędem jest tankowanie benzyny do niskiego poziomu, pozwalającego jedynie na uruchomienie w niskich temperaturach. Notoryczny brak benzyny, w tym ewentualna jazda na rezerwie, grożą występowaniem usterek poważnie uszczuplających portfel kierowcy. Jeżeli więc jesteś właścicielem auta z LPG, pamiętaj nie tylko o regularnym tankowaniu gazu, ale też o odpowiednim poziomie benzyny. Bezpieczny zapas zimą to nawet połowa zbiornika, w pozostałe pory roku 20-25 proc. objętości.

Rezerwa paliwowa, co wówczas robić – ekspert Inter Cars podpowiada

Jeżeli zapali się rezerwa paliwa, warto wiedzieć, jak postąpić. Nie ma konieczności udawania się natychmiastowo na stację benzynową, Sprawdź, co na ten temat ma do powiedzenia nasz ekspert: „Kontrolka rezerwy odpowiednio wcześnie informuje o niskim poziomie paliwa. Zarazem nie ma powodu do niepokoju, że pojazd zostanie natychmiast unieruchomiony. Należy jednak pamiętać, że nie można zbyt długo jeździć na minimalnym poziomie paliwa. Taka praktyka ma zły wpływ na silnik na silnik”.

Części samochodowe narażone na uszkodzenie wskutek zbyt częstej jeździe z niskim poziomem paliwa możesz kupić w sklepie Inter Cars. W ofercie są markowe podzespoły do samochodów europejskich, azjatyckich czy amerykańskich. Natomiast szukając dobrego niezależnego warsztatu, warto sprawdzić adresy mechaników znajdujące się w linku.

Wskaźniki dotyczące poziomu paliwa mają za zadanie zwrócenie uwagi  kierowcy o kończącym się paliwie. Taki stan rzeczy nie oznacza jednak od razu całkowitego wyczerpania benzyny czy oleju napędowego. Warto zwrócić uwagę na to, aby nie użytkować samochodu zbyt intensywnie na prawie pustym baku. Wiąże się to z realnym ryzykiem uszkodzenia podzespołów odpowiedzialnych za dawkowanie paliwa do układu napędowego.


FAQ

Ile można przejechać na rezerwie?

Zazwyczaj jest to od około 50 do 80 kilometrów – w zależności od pojazdu, jego masy czy pojemności zbiornika paliwa. Niektóre testowane modele osiągają przeszło 100 kilometrów. Jednak wynik ten lepiej traktować jako ciekawostkę!

Czym grozi jazda z niskim poziomem paliwa?

Brak odpowiedniej ilości mieszanki paliwowej powoduje, że na dnie zbiornika zaczyna gromadzić się woda, która w stalowych zbiornikach sprzyja powstawaniu korozji. Kolejnymi przyczynami zbyt częstej jazdy z niskim poziomem paliwa mogą być: zatarcie pompy paliwa, korozja układu wydechowego czy zapychanie się filtrów. 

Jaka jest rzeczywista pojemność zbiornika paliwa?

W wielu samochodach realna pojemność zbiornika jest wyższa od deklarowanej. W efekcie zazwyczaj można zatankować 5-10% więcej. Dodatkowe kilka litrów to tzw. ukryta rezerwa.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!