Ruszanie samochodem to w zasadzie podstawowa umiejętność każdego kierowcy i warunek konieczny, aby poruszać się dynamicznie i sprawnie po wielkomiejskiej dżungli. Jest to pierwsza umiejętność praktyczna, którą zdobywają początkujący podczas kursu na prawo jazdy. Niemniej jednak może ona sprawiać kłopoty jeszcze na długo po uzyskaniu upragnionego blankietu – w końcu każde auto inaczej reaguje na gaz, sprzęgło „łapie” na innej wysokości. Do tego różna „długość” biegów i pozycja za kierownicą. Wszystko to ma wpływ na ruszanie samochodem. Nie martw się jednak! Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, jak ruszyć autem płynnie i bez szarpania.

Nauka tego, jak płynnie ruszać samochodem zajmuje nieco czasu i wymaga przyzwyczajenia do konkretnego auta. Trudność wzmaga stres — w końcu chcesz ruszyć jak najsprawniej spod świateł, aby nie blokować ruchu. Młodzi kierowcy często spotkają się z tym, że ich samochód gaśnie lub zaczyna szarpać, robiąc tak zwanego „kangurka”. Chociaż zniwelowanie drugiego z tych problemów wymaga praktyki, pierwszy został już rozwiązany przez producentów. W niektórych nowoczesnych autach wyposażonych w system start-stop, gdy zgaśnie nam silnik, wystarczy wcisnąć sprzęgło, a ten ponownie się uruchomi. Pozwala to na uniknięcie stresu, szczególnie młodym kierowcom.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

baner mamy części do Twojego samochodu

Jak ruszyć samochodem z automatyczną skrzynią biegów

W przypadku samochodów wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów proces startowania z miejsca jest wyjątkowo przyjemny. W takim aucie niezwykle trudno jest zdławić i zgasić silnik, można nawet zaryzykować stwierdzenie, że płynne ruszanie samochodem w automacie odbywa się samo, w zasadzie bez większej ingerencji kierującego. 

Wsiadając do samochodu z automatyczną skrzynią biegów, wystarczy, że odpalisz silnik – najlepiej zrobić to ze wciśniętym hamulcem głównym (nożnym). W przeciwnym razie auto może nie pozwolić na  uruchomienie. Upewnij się, że hamulec ręczny jest zwolniony. Przerzuć skrzynię biegów na pozycję D, jeżeli chcesz jechać do przodu lub R, jeżeli chcesz jechać do tyłu. Puść hamulec nożny i nawet bez dodawania gazu samochód powinien sam zacząć się toczyć. Prawda, że brzmi bezproblemowo i przyjemnie?

Jak ruszyć samochodem z automatyczną skrzynią biegów

Jak ruszyć autem z manualną skrzynią biegów

Schody zaczynają się, gdy Twój pojazd wyposażony jest w manualną skrzynię biegów. W przypadku tego rodzaju przekładni płynne ruszanie samochodem staje się sztuką, która wymaga od każdego kierowcy nieco praktyki

Jak ruszyć autem, aby to nie zgasło nam, ani nie zaczęło szarpać? Istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów.

Jak ruszyć samochodem – poradnik dla początkującego

To jak ruszyć samochodem poprawnie mogłoby być tematem wielu sporów i dyskusji. W dużej mierze jest to zależne od samochodu, którym się poruszasz. Różne silniki i przekładnie, będą reagowały zupełnie inaczej na pedał gazu oraz sprzęgła. Nie bez znaczenia jest tu również stopień zużycia poszczególnych elementów samochodu. Prawdopodobnie ilu kierowców, tyle sposobów na to jak ruszać samochodem.

Każdy samochód zachowuje się inaczej, co dotyczy również ruszania. Niektóre mają bardzo krótki pierwszy bieg, inne pozwolą Ci rozpędzić się na jedynce, nie wchodząc jeszcze na zbyt wysokie obroty. Na kursach prawa jazdy często uczy się dostosowywania biegu do prędkości, co jest podejściem krótkowzrocznym. Określane przez instruktorów wartości sprawdzą się najprawdopodobniej jedynie w konkretnym modelu auta, na którym odbywa się nauka i egzamin. 

Bieg powinien być zawsze dostosowany do tego, jak zachowuje się samochód i co chcesz w danym momencie zrobić autem – rozpędzać się szybciej, jechać stałą prędkością, wyprzedzać czy może hamować silnikiem.

Jak ruszyć samochodem – poradnik dla początkującego

Podstawowa technika tego jak ruszyć autem jest stosunkowo prosta i zgłębiana jest przez młodych kierowców w pierwszych godzinach praktycznej części kursu. 

Można rozpisać ją w kilku krokach:

  1. Wrzuć pierwszy bieg (możliwe jest również ruszanie z drugiego biegu, gdy powierzchnia jest oblodzona).
  2. Dodaj delikatnie gazu, tak aby wskazówka obrotomierza osiągnęła pozycję 2-2,5 tys. obrotów.
  3. Zacznij puszczać sprzęgło, a gdy poczujesz, że samochód rusza z miejsca, zacznij dodawać delikatnie gazu.
  4. Gdy samochód zacznie się rozpędzać, możesz dalej dodawać gazu i odejmować sprzęgła, aż do całkowitego zwolnienia pedału.
  5. Rozpędź się trochę, odpuść gaz, wciśnij sprzęgło i zmień bieg na wyższy.

Jeżeli wszystkie powyższe kroki wykonasz z wyczuciem, samochód powinien bez problemów ruszyć bez żadnych nieoczekiwanych szarpnięć. Nauka ruszania, czy też nawet przyzwyczajenie się do nowego pojazdu może zająć nam chwilę. Warto więc wybrać się autem na mniej uczęszczany fragment drogi i tam poćwiczyć, aby wyczuć pojazd w bezpiecznym miejscu.

Jak ruszać samochodem bez szarpania

Najczęstszym problemem występującym podczas ruszania samochodem jest jego charakterystyczne szarpanie. Możemy rozróżnić tutaj 2 rodzaje szarpnięć:

  • Jedno lub kilka mocniejszych poprzedzających zgaśnięcie silnika pojazdu.
  • Delikatne rytmiczne szarpanie w momencie, kiedy samochód już rusza. Wynika ze zbyt płytko wciśniętego gazu lub zbyt szybko odciągniętego pedału sprzęgła.

W pierwszym wypadku, gdy samochód zaczyna szarpać, a Ty czujesz, że traci on moc, musisz jak najszybciej wcisnąć pedał sprzęgła. Możesz również delikatnie dodać gazu, aby wkręcić silnik na obroty i powstrzymać proces gaśnięcia. 

Jeżeli silnik szarpie podczas ruszania już w momencie, gdy samochód nabiera prędkości, może oznaczać to, że dodajesz za mało gazu. Możesz poradzić sobie z tym problemem, obserwując wskazania obrotomierza. Zanim zaczniesz odpuszczać pedał sprzęgła, wprowadź silnik na obroty rzędu 2-2,5 tys. i zacznij delikatnie odpuszczać pedał sprzęgła, starając się wyczuć pracę napędu.

Gdy samochód zacznie ruszać, przytrzymaj w danej pozycji sprzęgło i zacznij dodawać gazu, wciąż starając się utrzymywać obroty na pułapie 2-2,5 tys. obrotów. Dalej delikatnie odciągaj pedał sprzęgła, aż do całkowitego jego zwolnienia. W tym momencie pojazd powinien już się rozpędzać. Zmień bieg na wyższy i jedź dalej. Gratuluję, teraz już wiesz, jak ruszać samochodem bez szarpania!

Jak ruszać samochodem bez szarpania

Wiem, jak ruszać samochodem poprawnie, ale on wciąż szarpie

Czy charakterystyczne szarpanie samochodu podczas ruszania to zawsze wina niewprawnego działania kierowcy? Okazuje się, że niekoniecznie. Czasami szarpanie lub nierówna praca silnika są winą niesprawnych elementów mechanicznych pojazdu – może być to na przykład objaw uszkodzenia cewki zapłonowej.

Szarpnięcia i dławienie się pojazdu to najczęściej wina niesprawnego układu zapłonowego lub wydechowego. Zużyte świece zapłonowe, przebicia na kablach zapłonowych, uszkodzona cewka zapłonowa, a nawet stary i zużyty filtr paliwa lub powietrza mogą prowadzić do nierównej pracy silnika – w konsekwencji nieprzyjemnego szarpania. Również nieprawidłowa praca układu wydechowego pojazdu może doprowadzić do podobnych efektów – mówi ekspert Inter Cars.

Szarpnięcia pojawiają się również w samochodach z instalacją gazową. Zdarza się, że kierowcy takich pojazdów skarżą się na dławienie silnika w momencie przełączenia z zasilania LPG na benzynę lub odwrotnie. Nie musi świadczyć to o niepoprawnie działającej instalacji gazowej. Powodem mogą być podobne uszkodzenia, o których wyżej – wspomina ekspert Inter Cars. 

Jak ruszać autem na światłach – praktyczne wskazówki

Bogatszy o pewną wiedzę możesz skupić się na tym, jak ruszać autem na światłach, aby było to płynne i dynamiczne. Zatrzymując się na skrzyżowaniu, powinieneś uważnie obserwować sygnalizator. Do ruszenia powinieneś zacząć przygotowywać się już w momencie, gdy zapali się światło żółte. Stojąc na skrzyżowaniu, warto więc obserwować również wszystkie samochody stojące przed Tobą.

Często kierowcy czekają do momentu, aż auto przed nimi ruszy i dopiero wtedy sami to robią. Powoduje to, że mniej samochodów jest w stanie skorzystać z jednej zmiany świateł na skrzyżowaniu. Dużo lepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie ruszania, gdy auto przed tym, który stoi bezpośrednio przed Tobą, zacznie ruszać. W ten sposób dynamicznie i sprawnie zjedziesz ze skrzyżowania, umożliwiając wykonanie tego manewru większej liczbie kierowców za nami.

Jak ruszać autem na światłach – praktyczne wskazówki

Jak dynamicznie ruszać autem?

Na drodze zdarzają się sytuacje, gdy musisz ruszyć dynamicznie. Dzieje się tak podczas włączania do ruchu na bardziej zatłoczonej drodze. Najprostszą techniką umożliwiającą dynamiczne ruszanie samochodem jest wprowadzenie go na wyższe obroty, równe ok. 3000

Gdy jesteś gotowy, puść szybko, aczkolwiek z wyczuciem, pedał sprzęgła. Samochód powinien dość szybko ruszyć do przodu. Pamiętaj, że technika ta powinna być wykorzystywana jedynie, gdy jest konieczna. Ruszanie w taki sposób nie jest bowiem najzdrowsze dla sprzęgła ani dla silnika (zwłaszcza gdy ten jest jeszcze nierozgrzany).

Przed gwałtownym włączeniem się do ruchu upewnij się również wielokrotnie, że manewr ten możesz przeprowadzić w sposób bezpieczny dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Ruszając w ten sposób, zwłaszcza niedoświadczeni kierowcy, ryzykują zdławieniem silnika i jego zgaśnięciem, co w pewnych okolicznościach może okazać się niezwykle ryzykowne.

Elementy eksploatacyjne i części do układu napędowego znajdziesz w ofercie Inter Cars

Ruszanie może utrudniać również niesprawne sprzęgło. Warto więc zadbać o elementy eksploatacyjne takie jak świece żarowe, filtry czy wspomniane sprzęgło i pamiętać o ich regularnej wymianie, zgodnie z interwałami przewidzianymi przez producenta pojazdu. Wszystkie wymienione części i nie tylko znajdziesz w ofercie Inter Cars.

szukasz produktu który opisujemy?

Ruszanie autem – podsumowanie najważniejszych informacji

Teraz już wiesz, w jaki sposób prawidłowo ruszać samochodem z pełnego zatrzymania. Opanowanie do perfekcji wszystkich technik może zająć Ci trochę czasu. Nie przejmuj się więc, gdy silnik zgaśnie lub samochód będzie szarpał. Zdarza się to nawet najbardziej doświadczonym kierowcom.

Możesz z powodzeniem ćwiczyć swoje umiejętności ruszania na mniej uczęszczanych odcinkach dróg, na parkingu przed sklepem lub przy centrum handlowym w dni wolne od handlu, gdy wspomniane miejsca świecą pustkami.

Pamiętaj też, zwłaszcza gdy poruszasz się starszym, bardziej wyeksploatowanym pojazdem, że szarpanie niekoniecznie musi być objawem braku Twoich umiejętności. Za podobne objawy odpowiadać może uszkodzony układ zapłonowy lub wydechowy. 

Nie zapomnij również, aby zawsze upewnić się przed ruszeniem, że samochód znajduje się na odpowiednim biegu, a dźwignia hamulca ręcznego jest zwolniona. Uważnie rozejrzyj się dookoła i obserwuj drogę przed sobą. Wymuszenia pierwszeństwa przejazdu to najczęstsza przyczyna wypadków drogowych. Zanim zdecydujesz się dynamicznie włączyć do ruchu, upewnij się, że manewr ten zakończy się powodzeniem. Weź pod uwagę swoje umiejętności i uwzględnij margines bezpieczeństwa w razie, gdyby Twój samochód zgasł. 

Odpowiednia praktyka oraz trzymanie się powyższych rad pomogą Ci szybko opanować techniki płynnego ruszania. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu będzie to dla Ciebie zbyt trudna sztuka, zawsze możesz przesiąść się do samochodu z automatyczną skrzynią biegów.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Gdy zaczynasz podejrzewać, że coś może być nie tak z samochodem, a nie Twoimi umiejętnościami, dobrze jest odwiedzić mechanika. Powodów szarpania pojazdu i jego dławienia może być kilka. Warto skonsultować się w tym przypadku ze specjalistą.

Najczęściej, aby powstrzymać silnik przed zgaśnięciem, wystarczy dodać nieco więcej gazu. Gdy czujesz jednak, że jest on już bliski zdławienia się i zgaśnięcia, pomocne będzie szybkie wciśnięcie sprzęgła.

Dynamiczne ruszanie samochodem wymaga wprowadzenia silnika na wyższe obroty (ponad 3000) i szybkiego puszczenia sprzęgła. Musisz jednak uważać, ponieważ bardzo łatwo podczas takiego manewru stracić przyczepność, co może doprowadzić do wypadku.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!