Kontrolka autko z kluczykiem bądź kłódką niejednokrotnie zaskakuje kierowców swoim nagłym zaświeceniem się. Powoduje lawinę domysłów, co oznacza i jaki problem sygnalizuje. Zazwyczaj wiąże się też z brakiem możliwości odpalenia silnika. Dlaczego się pojawia? Przyczyn może być kilka, a oprócz samego symbolu ważną rolę odgrywa także jej barwa: żółta, pomarańczowa czy czerwona. Zdarza się również, że świecącej kontrolce towarzyszy problem z rozrusznikiem. Jak zareagować na jej pojawienie się? Sprawdź, co musisz wiedzieć na ten temat!

Z tego artykułu dowiesz się:

Gdzie jest kontrolka samochód z kluczykiem?

Samochód, podobnie jak chory organizm, sygnalizuje różne problemy, na przykład poprzez zapalające się ikony o różnych kształtach, widoczne na desce rozdzielczej tuż nad kierownicą. Każda z nich świadczy o mniejszej lub większej usterce, która wymaga naprawy, a nawet natychmiastowego przerwania jazdy. Kontrolki na desce rozdzielczej można podzielić na ostrzegawcze oraz alarmowe. 

Jeśli w swoim samochodzie dostrzeżesz jedną z tych pierwszych – świecących się na pomarańczowo lub żółto – kontynuuj prowadzenie auta w celu dotarcia do najbliższej stacji benzynowej lub serwisu napraw. Natomiast gdy któraś kontrolka pali się na czerwono, powinieneś od razu przerwać jazdę i wezwać lawetę. Kontynuowanie podróży grozi niebezpieczeństwem i kosztownym uszkodzeniem samochodu. Podobnie jak inne ikony, kontrolka samochód z kluczykiem wyświetla się na desce rozdzielczej, najczęściej w dole obrotomierza.

Sklep z częściami do samochodów Inter Cars

Jakie znaczenie ma kontrolka samochód z kluczem lub kłódką?

Niejedna awaria, drobna usterka czy żółta kontrolka są notorycznie ignorowane przez niektórych kierowców. Część z nich jest przekonana, że to wyłącznie niewielkie uszkodzenie, które nie uniemożliwia jazdy samochodem. Choć rzeczywiście żółta ikonka na desce rozdzielczej pozwala kontynuować podróż, trzeba jak najszybciej udać się do serwisu. W wielu przypadkach zignorowanie usterki często skutkuje zapaleniem się kolejnej ikony. Wówczas za kierownicą zobaczysz czerwony samochód z kluczem, co z kolei może się wiązać z brakiem możliwości uruchumienia pojazdu.

Kiedy świeci się żółta kontrolka samochód z kluczem?

Czerwona lub żółta kontrolka sygnalizuje kilka różnych problemów. Najczęstszą z nich jest awaria immobilizera. Co to oznacza? Immobilizer pełni rolę zabezpieczenia antykradzieżowego, ponieważ blokuje układ zapłonowy lub połączenia elektroniczne odpowiedzialne za jego funkcjonowanie, przez co uniemożliwia jazdę. Jeśli doszło do uszkodzenia immobilizera, w zależności od rodzaju zabezpieczenia rozrusznik może kręcić, ale nie będzie dochodziło do odpalenia silnika. 

Czy wiesz, jak działa immobilizer w samochodzie? Jego zadaniem jest ochrona Twojego auta przed kradzieżami, dzięki uniemożliwieniu uruchomienia pojazdu postronnym osobom. W zależności od modelu pojazdu – system, po braku wykrycia oryginalnego kluczyka, blokuje układy zapłonowe i paliwowe, uniemożliwiając uruchomienie jednostki napędowej. 

Kluczyk do auta

Co zrobić, gdy pojawia się pomarańczowa kontrolka auto z kluczem?

Istnieją różne przypadki, w których niespodziewanie pojawia się pomarańczowa kontrolka. Samochód sygnalizuje za jej pośrednictwem drobny problem z kluczykiem lub znacznie poważniejszą awarię, na przykład immobilizera. Zdarza się również, że przyczyną, przez którą zapala się charakterystyczna kontrolka – auto z kluczem – jest niegroźna i łatwa do naprawienia. Czasami chodzi o rozładowaną baterię w kluczyku, słabnącą z biegiem czasu, a w efekcie przestającą działać. Jeśli chcesz sprawdzić, czy to właśnie w tym tkwi problem, sięgnij po kluczyk zapasowy i zobacz, czy jego użycie również powoduje zapalenie się kontrolki ostrzegawczej. Gdy uruchomienie auta drugim kluczem zadziała, napraw pierwszy z nich bądź wymień na nowy.

Kiedy pomarańczowa kontrolka samochód z kluczem bądź kłódką pojawia się pomimo wypróbowania obu przyrządów, może być to wspomniany problem z immobilizerem lub tak zwaną pętlą przy stacyjce. Wówczas koniecznie musisz umówić wizytę w dobrym serwisie napraw. Zazwyczaj nie trwa ona długo, jednak generuje dość duże koszta. Jeżeli powodem awarii jest uszkodzony elektroniczny transponder, wizyta u mechanika będzie Cię kosztować nawet ponad 1000 zł. 

O czym świadczy czerwona kontrolka samochód z kluczem?

Standardowa kontrolka samochód z kluczem najczęściej świeci się wyłącznie na żółto lub pomarańczowo. W przypadku, gdy ta sama ikona będzie podświetlona na kolor czerwony, oznacza to znacznie poważniejszą sytuację albo – wręcz przeciwnie! Zdarza się czasami, że chwilę po wyjęciu kluczyka ze stacyjki na desce rozdzielczej pojawia się migająca, czerwona kontrolka w samochodzie, która po kilku bądź kilkunastu sekundach znika. Być może i Ty zastanawiasz się, co to oznacza? 

Niektóre modele aut po wyłączeniu zapłonu mogą reagować właśnie wyświetleniem czerwonej kontrolki w kształcie pojazdu z kluczykiem. Taka ikona miga przez chwilę, a potem znika, jednak nie towarzyszą temu żadne inne niepokojące objawy. Jest to całkowicie normalne, ale tylko w niektórych modelach aut. Jeśli chcesz mieć pewność, czy Twoje auto daje Ci znak, że coś jest nie tak, czy w jego przypadku będzie to typowe, zapoznaj się z instrukcją lub skonsultuj się z mechanikiem. Z kolei czerwona kontrolka w samochodzie widoczna podczas jazdy albo przed uruchomieniem auta jest sygnałem alarmowym świadczącym o poważnym uszkodzeniu immobilizera.

odpalanie auta

Jak reagować, gdy świeci się czerwona kontrolka auto z kluczem?

Oprócz wyżej opisanego przypadku czerwona kontrolka w aucie za każdym razem stanowi wyraźny sygnał świadczący o tym, że samochód powinien trafić w ręce specjalisty. Ten kolor jest dla Ciebie informacją o uszkodzeniu w pojeździe któregoś z podzespołów i konieczności przerwania jazdy. Jeżeli taka ikona pojawia się na Twojej desce rozdzielczej podczas przekręcania kluczyka w stacyjce, a następnie da się słyszeć praca rozrusznika, lecz samochód nie odpala, wówczas musisz przetransportować auto do mechanika. 

Specjalista skontroluje wszystkie niezbędne elementy konstrukcji, a także sprawdzi stan immobilizera poprzez podłączenie Twojego samochodu do specjalnego komputera. Pamiętaj, aby nie ignorować ikonki auto z kluczem. Kontrolka – niezależnie od koloru i momentu podświetlenia – zawsze sygnalizuje coś ważnego, czego nie powinieneś lekceważyć.

Kontrolka auto z kluczykiem – o czym jeszcze należy pamiętać?

Pamiętaj, że istnieją dwie dość podobne ikony przypominające autko z kluczykiem. Awaria immobilizera, kluczyka bądź zapłonu objawia się sylwetką pojazdu z kluczem lub kłódką, które sygnalizują właśnie problem z układem zapłonowym i systemem chroniącym przed kradzieżą. Taka pomarańczowa kontrolka w aucie czasem pojawia się także po wyjęciu kluczyków ze stacyjki. Z kolei inna ikona z kluczem francuskim oznacza coś zupełnie innego i nie powinieneś ich ze sobą mylić.

Jeśli masz problem z układem elektrycznym w swoim samochodzie sprawdź kilka polecanych przez naszego eksperta produktów ze sklepu InterCars:

Kontrolka autko z kluczykiem lub kłódką to dość powszechny problem, który zdarza się zarówno w nowych, jak i starszych samochodach. Pamiętaj, że choć przyczyna jej pojawienia się może być błaha, to w niektórych przypadkach będzie wymagać dość kosztownej oraz poważnej naprawy. Nie ignoruj zapalających się kontrolek, a także regularnie serwisuj swoje auto, by uniknąć przykrych niespodzianek. Szerokiej drogi!

FAQ

Czy wolno kontynuować jazdę samochodem, gdy zapala się czerwona kontrolka autko z kluczykiem?

Kontrolki na desce rozdzielczej świecące się na czerwono pełnią funkcję ostrzegawczo-informacyjną, a ich pojawienie się podczas jazdy świadczy o poważnej awarii. Gdy zobaczysz czerwone autko z kluczykiem bądź kłódką, powinieneś natychmiast zatrzymać pojazd. Kontynuowanie podróży będzie bardzo niebezpieczne. Jeśli pojawia się ona jeszcze przed uruchomieniem auta, również będziesz potrzebować pomocy mechanika.

Kontrolka autko z kłódką miga na czerwono po wyjęciu kluczyka ze stacyjki – czy to normalne?

Taka sytuacja może zdarzyć się w niektórych modelach samochodów. Wyjęcie kluczyka ze stacyjki powoduje uruchomienie systemu zabezpieczającego, który chroni auto przed kradzieżą. W części samochodów jest to sygnalizowane właśnie migającą przez kilka chwil czerwoną kontrolką autko z kluczykiem. Po kilkunastu sekundach powinna ona zniknąć.

Czy zepsuty immobilizer da się naprawić samemu?

Uszkodzony immobilizer to bardzo poważna usterka, która wymaga przeprowadzenia diagnozy za pomocą komputera. Takim sprzętem dysponują specjaliści w serwisach samochodowych. Wykonanie tego rodzaju naprawy na własną rękę może być ryzykowne, a przeprowadzone w niewłaściwy sposób jest w stanie przynieść więcej szkody niż pożytku. Z tego względu najlepiej oddaj auto do mechanika.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!