W ramach leasingu najczęściej finansowany jest samochód. Chociaż ta forma finansowania nie ogranicza się wyłącznie do pojazdów firmowych, to jednak kojarzy się głównie z nimi. Rosnąca popularność leasingu wynika z jasnych zasad i opłacalności tej metody zakupów. Czym jest leasing samochodu i na co zwracać uwagę podczas wyboru oferty? 

Leasing bywa nazywany mariażem kredytu i dzierżawy. Zawierany jest pomiędzy leasingodawcą, który finansuje np. zakup samochodu, a leasingobiorcą, który jest użytkownik pojazdu. Jest to popularna metoda finansowania szczególnie wśród przedsiębiorców, którzy w leasing biorą między innymi pojazdy, maszyny czy różnego rodzaju sprzęty. Wprawdzie leasing może budzić skojarzenia z kredytem bankowym na zakup auta, to jednak działa na zupełnie innych zasadach.

Leasing to również kusząca forma, ponieważ pozwala na finansowanie bez konieczności angażowania środków własnych z budżetu firmy. Jednak podczas trwania umowy leasingowej przedmiot umowy nie jest własnością leasingobiorcy, który wyłącznie użytkuje wzięty w leasing sprzęt czy pojazd. Po zakończeniu umowy istnieje oczywiście możliwość wykupu samochodu na preferencyjnych warunkach. Warto jednak mieć na uwadze, że wykup nie jest obowiązkowy, można więc znacząco obniżyć wysokość miesięcznej raty, ustalając wysoką kwotę wykupu. To pozwoli Ci na użytkowanie stosunkowo drogich aut przy możliwie niskiej racie miesięcznej. 

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

baner mamy części do Twojego samochodu

Leasing samochodu – czym jest i na jakich zasadach funkcjonuje?

Leasing to umowa zawierana pomiędzy leasingodawcą, który finansuje zakup sprzętu, a użytkownikiem pojazdu, nazywanego leasingobiorcą. Często uważany jest za połączenie kredytu i dzierżawy. Jest niezwykle popularny wśród przedsiębiorców, choć nie tylko. Istnieje bowiem także w formie konsumenckiej, skierowanej do osób fizycznych.

W czasie trwania umowy leasingowej, w zależności od wybranego wariantu, biorca spłaca wartość pojazdu (leasing klasyczny) lub jego rzeczywistą utratę wartości (leasing nowoczesny). Taka opcja jest bardzo korzystna, ponieważ raty leasingowe są niższe niż raty kredytu samochodowego, z którym leasing bywa mylony. Ponadto dzięki łatwiejszej procedurze, leasing jest produktem dostępnym dla szerszego grona odbiorców. Do tego stopnia, że w niektórych ofertach leasingobiorca nie musi angażować własnych środków finansowych. 

Leasing może się kojarzyć z finansowaniem dostępnym wyłącznie dla firm, co wiąże się z jego historią powstania. Prawdą jest bowiem, że był on proponowany – szczególnie na początku – jako opcja właśnie dla firm, głównie ze względu na formę prawną prowadzonej działalności. Obecnie z takiej formy finansowania mogą skorzystać również osoby fizyczne w formie leasingu konsumenckiego. Leasing konsumencki jest właściwie dostępny dla każdego klienta.

Jak wziąć samochód w leasing? Czy jest możliwy leasing dla osoby prywatnej?

Jak wspomniano, leasing samochodu jest świetną alternatywą dla równie popularnego kredytu na zakup samochodu. Zanim jednak zdecydujesz się na taką opcję finansowania, przeanalizuj jego koszty. Do kosztów początkowych należą najczęściej czynsz inicjalny (czyli wpłata początkowa), koszt ubezpieczenia oraz koszty rejestracyjne. To najczęściej wszystkie opłaty, jakie trzeba wnieść na początku leasingu. W niektórych przypadkach może się jeszcze pojawić konieczność opłacenia wyceny przez rzeczoznawcę, jednak dotyczy to głównie sytuacji, gdy chcesz sfinansować np. nietypowe lub używane pojazdy. 

Leasing swoją popularność zawdzięcza temu, że najczęściej zawierany jest na podstawie procedury uproszczonej. Przyspiesza ona bowiem wszystkie formalności. Nie bez znaczenia jest, kto bierze samochód w leasing – czy firma, czy osoba fizyczna. Leasing pojazdu przez firmę wymaga przedstawienia wszelkich danych rejestrowych oraz dokumentów tożsamości osób upoważnionych do reprezentowania firmy (poprzez pełnomocnictwo). W przypadku umowy zawieranej na leasing konsumencki wystarczające będą dokumenty osoby, która będzie z leasingu korzystać. Leasing dla osoby prywatnej ma jednak nieco inne zasady niż leasing dla firm. 

Jak wziąć samochód w leasing

Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że podczas brania samochodów w leasing, zostanie sprawdzona Twoja wiarygodność finansowa. Nie inaczej jest także w przypadku osób prywatnych – leasingodawca sięgnie po informacje zawarte w bazach Biura Informacji Kredytowej, Biura Informacji Gospodarczej oraz Krajowego Rejestru Długów. Im więc lepsza historia kredytowa zarówno firmy, jak i osoby fizycznej, tym większe szanse na uzyskanie leasingu. 

Czy warto skorzystać z umowy leasingowej? Wady i zalety takiego rozwiązania.

Jak każde rozwiązanie, tak i leasing ma swoje mocne i słabe strony. Za zaletę leasingu z powodzeniem możemy uznać fakt, że jest to finansowanie dużo korzystniejsze niż kredyt. Ponadto procedura jest prostsza i szybsza. Na przeszkodzie do uzyskania leasingu nie stoi niska zdolność kredytowa. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest również uproszczona księgowość. Raty leasingowe lub ich części mogą również zostać wliczone w koszty uzyskania przychodu. 

Jeśli leasingobiorca jest właścicielem firmy, to leasing ma jeszcze tę zaletę, że dzięki takiej formie finansowania właściciel nie musi angażować środków trwałych swojego przedsiębiorstwa i może przeznaczyć je na inne potrzebne inwestycje. Ponadto leasing zwrotny pozwoli leasingobiorcy na późniejsze odmrożenie środków finansowych z wydatków zakończonej inwestycji. Jest to więc kusząca i wygodna propozycja szczególnie dla właścicieli firmmówi ekspert Inter Cars

Takie rozwiązanie nie jest niestety pozbawione pewnych wad. Leasingobiorca jest zobowiązany wykupić obowiązkowe ubezpieczenie, co często może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Ponadto, jeśli chodzi o przedsiębiorców, to okres brania w leasing samochodów najczęściej jest dość długi i wynosi minimum 2,5 roku, choć zdarzają się i takie umowy, które mogą trwać nawet 10 lat. Wszystko zależy od czasu amortyzacji, która została określona w umowie. Leasingobiorca musi również zapłacić podatek VAT od leasingowanego pojazdu. 

Jakie są koszty leasingu?

Jak wspomnieliśmy, koszty początkowe leasingu to przede wszystkim czynsz inicjalny, ubezpieczenie oraz opłata rejestracyjna. Czasem dochodzi również koszt wyceny przez rzeczoznawcę, np. w przypadku, gdy zdecydujesz się na leasing samochodu używanego, ale takie koszty początkowe pojawiają się w praktycznie każdym tego typu rozwiązaniu finansowym. Czynsz inicjalny jest wpłatą początkową uiszczaną przez leasingobiorcę. Może on wynosić od 0 do 45 proc.

Ubezpieczenie w przypadku pojazdów jest najczęściej pakietem AC i OC, płatnym z góry za pierwszy rok. Natomiast opłata rejestracyjna dotyczy pojazdów, które mają prawny obowiązek rejestracji w wydziale komunikacji. Samej rejestracji dokonuje leasingodawca, jednak kosztami obciążany jest leasingobiorca, a te mogą wynosić od 300 do 400 zł. 

Jakie są koszty leasingu

Leasing operacyjny a finansowy

Przedsiębiorca, który zdecyduje się na formę finansowania, jaką jest leasing, powinien wiedzieć o dwóch jego podstawowych rodzajach, jakimi są leasing finansowy i leasing operacyjny. Leasing operacyjny a finansowy – czym się różnią? Każdy z nich ma swoje zalety i wady, które zależą przede wszystkim od różnic w specyfice prowadzonej działalności. Jedną z różnic jest m.in. rozliczenie po zakończeniu umowy. W przypadku leasingu finansowego samochód staje się własnością leasingobiorcy. W leasingu operacyjnym przedsiębiorca może wykupić przedmiot leasingu po zakończeniu umowy i zapłaceniu ustalonej w umowie kwoty. Oba te systemy finansowania różnią się też zapisami w umowach. Który leasing jest korzystniejszy – operacyjny czy finansowy? To zależy od Twoich potrzeb i specyfiki prowadzonej przez Ciebie działalności. 

Co warto wiedzieć, podpisując pierwszą umowę leasingu?

Jeżeli planujesz podpisać umowę leasingową, to warto, abyś zwrócił uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim sprawdź okres obowiązywania umowy. Może on wynosić, w zależności od leasingodawcy i wartości samochodu, od 24 do 60 miesięcy, rzadziej dłużej. Warto już na wstępie rozważyć, czy zamierzasz wykupić później dany przedmiot. Po czasie trwania umowy możesz oszacować, kiedy wykup samochodu będzie nieopłacalny. 

Ponadto koniecznie skontroluj, jakie ubezpieczenie widnieje na umowie oraz jakie są zasady korzystania z niego. Istotne są również opłaty manipulacyjne oraz opłaty, które zostaną Ci naliczone, jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z własnego ubezpieczenia, o ile jest taka możliwość. Ponadto do kosztów dochodzi również wysokość rat – warto to również od razu  ustalić, podobnie jak termin spłat poszczególnych rat. Skontroluj także, czy w umowie nie pojawiły się opłaty dodatkowe, a jeśli tak jest, to koniecznie dowiedz się, dlaczego się pojawiły. Sprawdź również zasady, na jakich może zostać rozwiązana umowa. 

Czy można zrezygnować z leasingu w dowolnym czasie?

Co, jeśli chciałbyś, z różnych powodów, zrezygnować z leasingu? Nie jest to proste zadanie. Można oczywiście zwrócić leasingowany pojazd do finansującego, ale samo rozliczenie takiej umowy może nie być dla Ciebie korzystne. Często nie jest również możliwy wcześniejszy wykup samochodu z powodów podatkowych. Dobrym rozwiązaniem takiej sytuacji jest znalezienie osoby, która przejmie od Ciebie samochód w leasingu – możesz dokonać tzw. cesji. 

Zakończenie umowy

Co zrobić po zakończeniu umowy leasingu? Jeśli zdecydowałeś się na samochód w leasingu z możliwością wykupu po korzystnej cenie, to najlepszym rozwiązaniem jest wykup auta na koniec umowy. Taki wykupiony pojazd może zostać zaliczony w koszty firmy. Ponadto możliwy jest także tzw. wykup prywatny, który umożliwia dalszą odsprzedaż przedmiotu. Jeśli jednak zdecydowałeś się na leasing z wysokim wykupem, to możesz albo wykupić przedmiot za cenę jej wartości rynkowej, albo zwrócić przedmiotu do finansującego.

Zadbaj o swoje auto z Inter Cars

Gdy decydujesz się na leasing auta, to otrzymujesz je w doskonałym stanie technicznym. Wnętrze jest czyste, a akcesoria działające. Warto więc utrzymywać leasingowany pojazd w najlepszym stanie, zupełnie tak, jak z własnym samochodem. Możesz to zrobić, regularnie wymieniając zużyte podzespoły lub te, które uległy awarii. Warto jednak, abyś zaopatrywał się w części zamienne wyłącznie najwyższej jakości. Kupisz je w sklepie internetowym Inter Cars.

Pamiętaj, że korzystanie z leasingu może wiązać się z koniecznością naprawy auta w ASO lub warsztatach partnerskich wskazanych w umowie. To właśnie w niej znajdziesz wszystkie szczegóły regulujące sposób wymiany czy naprawy części. Sprawdź koniecznie ofertę akcesoriów, części zamiennych oraz elementów technicznych auta. 

szukasz produktu który opisujemy?

Co jeszcze warto wiedzieć o aucie w leasingu – podsumowanie

Jeśli masz samochód w leasingu, zgłoszenie szkody ubezpieczeniowej w zasadzie nie różni się od zgłaszania szkody auta własnościowego. Jedyną różnicą jest konieczność powiadomienia o wypadku firmy leasingowej, która musi, jako właściciel pojazdu, wyrazić zgodę na wypłatę odszkodowania bezpośrednio na konto warsztatu lub leasingobiorcy. Często leasingodawca w sytuacji, gdy sprawcą jest ktoś inny niż klient, a szkoda ma być likwidowana z polisy OC sprawcy, wymaga wezwania policji. Szczegółowo jest to opisane w Ogólnych Warunkach Leasingu.

W przypadku szkody całkowitej umowa leasingu wygasa, jednak leasingodawcy należy zapłacić raty, które pozostały do końca leasingu. Warto tutaj pamiętać, że jeśli odszkodowanie z ubezpieczalni nie wystarczy do pokrycia należności, leasingobiorca będzie musiał dopłacić różnicę. Można się jednak przed dopłatami chronić, korzystając z dodatkowego ubezpieczenia. 

Leasing samochodowy jest jedną z najkorzystniejszych form finansowania na rynku, jeśli chodzi o pojazdy samochodowe. Przed zawarciem umowy leasingowej warto jednak mieć świadomość obowiązków, które podejmujesz wraz z korzystaniem z samochodu na leasingu. O takie auto należy również dbać, dlatego warto zaopatrywać się w części zamienne u najlepszych dostawców. Jednym z nich jest Inter Cars – znajdziesz tu wyłącznie akcesoria od najlepszych producentów. 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Leasing samochodu jest formą finansowania, która umożliwia przedsiębiorcy lub klientowi indywidualnemu używanie auta bez konieczności jego zakupu. 

Koszty leasingu obejmują przede wszystkim czynsz inicjalny, opłatę za ubezpieczenie oraz opłatę rejestracyjną. Czasem do kosztów początkowych należy wliczyć również koszt wyceny auta przez rzeczoznawcę w przypadku, gdy decydujesz się na leasing samochodu używanego. Inne koszty stałe dodawane do raty są ustalane przy podpisywaniu umowy leasingowej. W niej znajdziesz także wysokość ewentualnego wykupu przedmiotu umowy po zakończeniu jej trwania.

Leasing samochodu jest korzystniejszą formą finansowania niż kredyt samochodowy. Procedura jego uzyskania jest łatwiejsza i trwa krócej. Na przeszkodzie jej uzyskania nie stoi również niska zdolność kredytowa. Ponadto raty leasingu można wpisać w koszty uzyskania przychodu, a księgowość w przypadku leasingu jest prostsza. 

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!