Lifting samochodu można by porównać do operacji plastycznej – jednak ten rodzaj modyfikacji auta nie sprowadza się wyłącznie do kwestii estetycznych. Jeśli od dawna zastanawiasz się nad możliwością ulepszenia swojego samochodu – rozwiązaniem dla Ciebie może być właśnie lifting auta. Cena waha się w zależności od tego, czy robimy to samemu, czy korzystamy z rozwiązań producenta. Odpowiedzi na pytanie, czym jest lifting samochodu, kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie i jak przebiega proces liftingu – znajdziesz w naszym artykule!

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest lifting samochodu?
  2. Dlaczego producenci przeprowadzają facelifting auta?
  3. Kiedy mamy do czynienia z nowym modelem auta, a kiedy z poliftingowym?
  4. Jak wygląda przykład udanego liftingu auta (BMW 5 E39)?
  5. Czy warto zdecydować się na kupno auta po faceliftingu?

Czym jest lifting samochodu? Sprawdź!

Odpowiedzią dla osób, które zastanawiają się, co to jest lifting samochodu, może być porównanie do operacji. W trakcie liftingu twarzy chirurg napina zmarszczki i nadaje skórze młodszego wyglądu. Można to zestawić z poprawkami, które są wprowadzane w aucie.

Modernizacja wnętrza, ,,update” części zewnętrznych karoserii, czy poprawki techniczne – to właśnie najważniejsze zmiany, jakie są przeprowadzane przez osoby projektujące lifting auta. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że osoba kupująca odświeżony pojazd może korzystać z bardziej atrakcyjnego produktu.

Czy wprowadzane zmiany są widoczne?

Uaktualnianie stanu wizualnego samochodów jest praktykowane od dziesięcioleci. O ile podczas pierwszych przeróbek zmiany były od razu zauważalne, to aktualnie niekiedy trudno dostrzec, że został przeprowadzony lifting auta. 

Zmiany zewnętrznej części auta

Do unowocześnień zaliczają się najczęściej nowe części karoserii. Producenci montują nowe zderzaki, czy odświeżony  grill. Projektanci największych marek często decydują się na zmianę designu reflektorów i dodają do opcji wyposażenia nowe wzory oraz wersji kolorystyczne felg.

Przeprojektowane wnętrze samochodu

Z kolei we wnętrzu samochodu zmienia się przede wszystkim wykończenie (np. materiał czy design tapicerki). Można również zauważyć przeprojektowane kratki nawiewów. Jest to związane z wprowadzaniem do wyposażenia aut nowinek technicznych. Efektem zamontowanego nowego systemu informacyjno-rozrywkowego jest montaż zupełnie innej deski rozdzielczej, która także wpływa na wizualne zmiany wnętrza auta.

Zmiany techniczne

Marki dodają też nowe wyposażenie pod maskę samochodów. Aktualizuje się gamę silników, wprowadzając mocniejsze wersje lub bardziej ekologiczne wersje silników, nastawione na mniejszą emisję zanieczyszczeń.

Do zakresu zmian technicznych zalicza się również modyfikację dostępnych przekładni biegów, systemu kontroli podwozia, a także bezpieczeństwa. W niektórych przypadkach lifting samochodu skutkuje dodaniem do gamy produktów danego producenta nowych, zliftingowanych wersji znanych już modeli. Po liftingu mogą one zyskać  np. sportowy lub terenowy charakter.

Lifting samochodu

Dlaczego producenci przeprowadzają facelifting auta?

Nawet osoby, które nie śledzą na co dzień informacji motoryzacyjnych i poczynań znanych marek, wiedzą, że popularne modele aut są co jakiś czas prezentowane w wersji poliftingowej. Dlaczego producenci samochód decydują się na takie rozwiązanie? Czy nie mogą od razu sprzedawać ,,ostatecznej” wersji produktu?

Można stwierdzić, że lifting auta jest przeprowadzany mniej więcej w połowie cyklu życia konkretnego modelu. Prezentuje się nowe dostępne warianty silnika, dodatkowe opcje wyposażenia, wdraża się zmiany wizualne, czy zmienia się karoserią na bardziej aerodynamiczną.

Niekiedy, zanim pojazd zostanie dopuszczony do dystrybucji, producent ma już plany dotyczące jego liftingu. Duże marki robią to w celu podwyższenia wyników sprzedażowych. Czasami zmiany są na tyle przełomowe, że dochodzi do całkowitej zmiany nazwy modelu. Oczywiście taka modyfikacja wykracza poza tradycyjnie rozumiany lifting samochodu. Miało to miejsce choćby w 1994 roku, w przypadku Audi 100, które przemianowano na typ A6.

Kiedy mamy do czynienia z nowym modelem auta, a kiedy z poliftingowym?

Nie istnieją dokładne wytyczne określające, kiedy producent rzeczywiście robi lifting samochodu. Na czym polega różnica pomiędzy odświeżonym modelem a zupełnie nowym produktem?

Trudno wypunktować zestaw rzeczy, które o tym przesądzają. Kluczowym aspektem jest znajomość specyfikacji technicznej pojazdu, to, na jakiej płycie podłogowej został skonstruowany i jakie nowe rozwiązania techniczne wdrożono.

Istotną wskazówką dla osób poszukujących odpowiedzi na pytanie, czy dana wersja poliftingowa to już nowy model, może być samo jej  nazewnictwo. Różnicująca nazwa może bowiem sugerować, że producent wyraźnie zaznacza znaczne zmiany w stosunku do wersji pierwotnej, a niekiedy wręcz wyraźnie pokazuje, że mamy do czynienia z modelem całkowicie nowym (choć bazującym na tym, czy też inspirowanym tym, który już znamy). 

Znaczenie mają też wyposażenie i wygląd wnętrza. Jeżeli w przypadku każdej z wymienionych kwestii pojawiły się zmiany, to można prawdopodobnie mówić o nowym modelu auta. 

Jednak nie w każdym przypadku producenci trzymali się tych zasad i często samochody po liftingu były prezentowane jako premierowa seria. Przedstawiamy przykłady takich sytuacji. Których producentów to dotyczy?

VW Golf VI i V

Wiele negatywnych komentarzy pojawiło się w sieci w momencie premiery VW Golfa VI. Samochód produkowany od 2008 do 2012 oficjalnie był szóstą serią modelową auta, ale w rzeczywistości stanowił odmianę po faceliftingu modelu Golf V.

Mercedes-Benz Klasa S i Klasa E

Dobrym przykładem sytuacji, w której granica pomiędzy nowym modelem a jego aktualizacją się zaciera, jest też Mercedes-Benz Klasy S z 2013 r. Niemiecki producent reklamował go jako premierowy model pomimo tego, że został stworzony na bazie tej samej płyty podłogowej i homologacji, co jego poprzednik – Mercedes W222. 

Kontrowersje pojawiły się również podczas prezentacji poliftingowej wersji serii 212. Wprowadzone zmiany były innowacyjne, jednak zaliczały się bardziej do przeróbek niż zupełnie nowych rozwiązań. Pomimo tego zaprezentowano auto jako pierwszy model Klasy E.

Lifting samochodu

Kiedy zaczęto wykonywać lifting samochodu?

Pierwsze przeprojektowanie auta było związane nie z chęcią ulepszenia produktu, a podwyższenia wyników sprzedażowych. Alfred Sloan, który kierował koncernem General Motors, stracił pozycję na rynku na rzecz Forda i jego najlepiej sprzedającego się modelu T.

Nastąpiła zmiana strategii w GM. Opracowano plan uwzględniający lifting samochodu przynajmniej raz w roku. Przyniosło to pozytywne efekty. Po kryzysie w latach 20. XX wieku już w kolejnej dekadzie GM kupiło udziały Forda. Od tego czasu facelifting jest regularnie przeprowadzany przez największych producentów na świecie. 

Przykład udanego liftingu auta – BMW 5 E39

Według subiektywnej oceny redakcji bloga Inter Cars jednym z najlepszych przykładów na udany facelifting samochodu jest BMW serii 5. Wygląd pojazdu został delikatnie zmieniony wizualnie i technicznie. Przeprojektowanie nastąpiło w 2000 roku, a premiera była zaplanowana na 2001 rok.

Przednie reflektory w samochodzie zostały zamienione lampami z pierścieniami świateł postojowych i okrągłym kierunkowskazami. Przeprojektowano też tylne reflektory oraz kształt nerki BMW. 

Do tego wszystkiego dołączono zmodyfikowany design przedniego zderzaka i świateł przeciwmgielnych – zmieniono kwadratowe na okrągłe. Dodano też nowe jednostki napędowe do gamy silników. 

Lifting samochodu

Lifting samochodu – cena pojazdu po przeróbkach

Do często poruszanych zagadnień należy to, ile przyszłych kupujących kosztuje lifting samochodu. Pomimo tego, że zazwyczaj zmiany w wyglądzie pojazdu ograniczają się do  elementów , które wymienić najprościej – zderzakach, światłach itp. to  przełożenie na cenę jest znaczące.

Cena katalogowa za samochód po liftingu będzie wyższa w porównaniu ze standardowym modelem. Z tego powodu koszt nowego samochodu z uaktualnionym wyglądem, wyposażeniem, czy lepszą jednostką napędową jest zazwyczaj większy – od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Rzadko zdarzają się sytuacje, że lifting samochodu to jedynie dodatek do oferty i nie wpływa on na zmianę ceny.

Lifting samochodu

Czy warto zdecydować się na kupno auta po faceliftingu?

Pomimo tego, że w wielu sytuacjach zmiany zachodzące wskutek liftingu są nieduże, to warto zdecydować się na kupno odnowionego samochodu. Producenci uwzględniają plany przeróbek już na etapie wprowadzania do sprzedaży bazowego modelu samochodu, dlatego nierzadko przeprojektowane auto ma lepsze parametry, jest bardziej komfortowe i atrakcyjniej się prezentuje.

Wybór samochodu po liftingu będzie szczególnie korzystne w przypadku modeli obecnych długo na rynku. Jednym z nich jest Mazda 5, która przechodziła zabiegi odświeżające już kilka razy od momentu premiery. 

Lifting samochodu – najczęściej zadawane pytania

W kontekście samodzielnego liftingu auta pojawia się wiele pytań. Najwięcej z nich dotyczy elementów, które można poprawić w samochodzie. Można je podzielić na trzy części: 

  • modyfikację wydajności;
  • zwiększenie funkcjonalności;
  • korekta estetyczna.

W przypadku przeprowadzenia liftingu samochodu używanego istnieją dwa rozwiązania. Można zrobić to samemu lub skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego warsztatu. Na rynku nie brakuje fachowców z konkretnych dziedzin, takich jak np. nanoszenie nowego lakieru na karoserię pojazdu czy polepszenie parametrów silnika.

Jak zmodyfikować wydajność?

Pierwszym sposobem może być zmiana stosowanego oleju – z konwencjonalnego na syntetyczny. Druga odmiana, ze względu na specjalną mieszankę chemiczną, zapewnia lepsze smarowanie – w praktycznie każdej temperaturze i warunkach jazdy. Mogą okazać się przyczyną ogromnej zmiany w pracy jednostki napędowej aut z dużym przebiegiem. Mimo wszystko jednak należy pamiętać, żeni jest zalecana zmiana oleju na inny niż ten, którego stosowanie rekomenduje producent (tego rodzaju samowolne zmiany zazwyczaj nie kończą się dobrze dla silnika). 

Druga opcja to wymiana systemu zapłonu. Komponent ten nie zawsze wykorzystuje pełnię swoich możliwości. Układ wysyła sygnał do komputera pojazdu w momencie, gdy pojawi się poważna awaria. Drobne problemy, które pogarszają cykl spalania, nie są sygnalizowane, a mogą mieć bezpośrednie przełożenie na pracę jednostki. Dlatego warto sprawdzić stan zapłonu i dowiedzieć się, czy nie potrzebuje wymiany.

Trzecia to zastosowanie indukcji wymuszonej. Zastosowana w tym przypadku turbosprężarka połączona z wałem korbowym silnika systemem pasków i kół zapasowych wpływa na zwiększenie obrotów. Powietrze jest wypychane do jednostki napędowej z większą siłą. Trzeba mieć na uwadze, że za lepszymi osiągami idzie też większe spalanie.

Zwiększenie funkcjonalności – co zrobić?

Samochód można wyposażyć w dodatkowe funkcje za sprawą czujników parkowania. Pakiet składa się zazwyczaj z czterech sensorów, sterownika, a także niedużego ekranu, który jest montowany w środku kabiny pojazdu. Wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa w trakcie wykonywania manewrów związanych z parkowaniem, cofaniem czy wjeżdżaniem w wąskie przestrzenie (bramy, garaże itp.).

Kierowcy często decydują się na wewnętrzny lifting auta obejmujący montaż stacji multimedialnej. Za sprawą tego produktu można wyposażyć praktycznie każdy pojazd, nawet starszy, w dotykowy ekran obsługujący rozmaite funkcje m.in. GPS, muzykę, czy informacje o wydarzeniach. Dopasowanie produktu jest łatwe ze względu na dostępną różnorodność modeli i zróżnicowanie ich parametrów. Weź pod uwagę choćby przekątną ekranu, łatwość obsługi czy materiał, z którego wykonanie jest urządzenie. 

Do prostych sposobów na zwiększenie funkcjonalność samochodu zalicza się montaż zestawu głośnomówiącego. Można go podłączyć do gniazda 12/24 V w samochodzie. Za sprawą urządzenia, kierowca będzie w stanie prowadzić rozmowy, wysyłać SMS-y i e-maile, a także wykorzystać opcję transmitera FM – bez ryzyka dekoncentracji.

Ile kosztuje lifting samochodu przeprowadzony samodzielnie?

Cena może wahać się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Poważniejsze modernizacje silnika to jeszcze większy koszt. Żeby wydać mniej pieniędzy, należy na początku skrupulatnie zaplanować lifting samochodu i znaleźć dobrego dostawcę części, akcesoriów i specyfików do czyszczenia rozmaitych powierzchni. Jeśli jesteś właśnie na etapie poszukiwania, koniecznie zajrzyj do oferty Inter Cars. Znajdziesz tu wszystko, co będzie Ci potrzebne podczas prac renowacyjnych.

Pamiętaj, że lifting auta to niejedyny sposób na to, żeby jeździło Ci się lepiej! Popraw funkcjonalność swojego samochodu i zwiększ komfort jazdy dzięki najwyższej jakości częściom zamiennym i akcesoriom z oferty Inter Cars!

Części do samochodu
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!