Odpowiednie przygotowanie do zagranicznej podróży to podstawa. Oprócz aspektów wpływających na bezpieczeństwo oraz komfort jazdy warto również zadbać o wszelkiego rodzaju kwestie formalne. Z tego też powodu powinieneś sprawdzić, czy w kraju, do którego się wybierasz, akceptowane jest polskie prawo jazdy. Jeśli nie, będziesz potrzebować międzynarodowych uprawnień, by nie narażać się na dotkliwe kary finansowe. Wymaga to trochę zachodu i dopełnienia pewnych obowiązków, które są wymagane do wyrobienia tego typu dokumentu. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Prawo jazdy kat. C – wymagania, ceny, kurs i egzamin

Międzynarodowe prawo jazdy – co to?

Międzynarodowe prawo jazdy w głowach wielu kierowców kojarzy się z koniecznością ponownego odbycia kursu i zdania egzaminu. Można spotkać się również z przeświadczeniem, że aby uzyskać międzynarodowe prawo jazdy, trzeba znać lokalne przepisy ruchu drogowego. Na szczęście realia wyglądają inaczej, prościej. Prawo jazdy międzynarodowe nie jest bowiem całkowicie nowym dokumentem uprawniającym do jazdy w innych krajach, a tylko przetłumaczonym odpisem. 

Międzynarodowe uprawnienia mają postać książeczki oraz przypominają na pierwszy rzut oka paszport. W dalszej części tekstu znajdziesz informacje o tym, jak wyrobić międzynarodowe prawo jazdy.

Wzory międzynarodowego prawa jazdy

Międzynarodowe prawo jazdy występuje w dwóch wzorach zgodnie z tym, jakie porozumienie podpisało dane państwo. Chodzi o Konwencję Genewską z 1949 roku oraz Konwencję Wiedeńską z 1968 roku. Co ważne, niektóre kraje podpisały tylko jeden dokument, dlatego przed udaniem się poza granice Polski warto sprawdzić oficjalne listy sygnatariuszy.

W Norwegii, USA lub Ukrainie w większości przypadków polskie prawo jazdy jest całkowicie respektowane, ale w sytuacjach oficjalnych, gdy nie chodzi o kontrolę drogową, będziesz potrzebować międzynarodowych uprawnień. Wypożyczenie samochodu bez tego typu dokumentu okaże się niemożliwe, co może znacznie utrudnić Twój pobyt na terytorium tych państw – mówi ekspert Inter Cars.

Konwencja Wiedeńska — prawo jazdy

Prezentujemy alfabetyczną listę krajów, w których z powodzeniem możesz używać międzynarodowego prawa jazdy, jako dokumentu uprawniającego Cię do kierowania pojazdami. Są to: Albania, Arabia Saudyjska, Armenia, Austria, Azerbejdżan, Bahamy, Bahrajn, Białoruś, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Demokratyczna Republika Konga, Dania, Estonia, Filipiny, Finlandia, Francja, Gruzja, Grecja, Gujana, Holandia, Iran, Izrael, Katar, Kazachstan, Kenia, Kuba, Kuwejt, Kirgistan, Liberia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Monako, Mongolia, Maroko, Niemcy, Niger, Norwegia, Pakistan, Peru, Polska, Portugalia, Republika Środkowoafrykańska, Rumunia, Rosja, San Marino, Senegal, Serbia, Seszele, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria, Tadżykistan, Tunezja, Turcja, Turkmenistan, Ukraina, Urugwaj, Uzbekistan, Węgry, Wietnam, Włochy, Wybrzeże Kości Słoniowej, Zimbabwe, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Konwencja Genewska — prawo jazdy:

Stronami Konwencji Genewskiej, na podstawie której możesz posługiwać się międzynardowym prawem jazdy, są następujące państwa: Albania, Algieria, Argentyna, Australia, Austria, Bangladesz, Barbados, Belgia, Benin, Botswana, Bułgaria, Burkina Faso, Czarnogóra, Chile, Wybrzeże Kości Słoniowej. Kuba, Cypr, Czechy, Kongo, Dania, Dominikana, Ekwador, Egipt, Fidżi, Filipiny, Finlandia, Francja, Gruzja, Ghana, Grecja, Gwatemala, Haiti, Hiszpania, Holandia, Islandia, Indie, Irlandia, Izrael, Jamajka, Japonia, Kambodża, Kanada, Kirgistan, Kongo, Korea Południowa, Laos, Liban, Lesotho, Luksemburg, Madagaskar, Malawi, Malezja, Mali, Malta, Monako, Maroko, Namibia, Nowa Zelandia, Niger, Nigeria, Norwegia, Papua-Nowa Gwinea, Paragwaj, Peru, Portugalia, Republika Środkowoafrykańska, Rumunia, Rosja, Rwanda, San Marino, Senegal, Serbia, Sierra Leone, Singapur, Słowacja, Stany Zjednoczone, Sri Lanka, Szwecja, Syria, Tajlandia, Togo, Trynidad i Tobago, Tunezja, Turcja, Uganda, Watykan, Wielka Brytania, Wenezuela, Węgry, Wietnam, Włochy, Zimbabwe, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Możesz zastanawiać się co, jeśli dany kraj nie znajduje się na żadnej z powyższych list. W takiej sytuacji będziesz potrzebować lokalnego prawa jazdy, które można uzyskać tylko poprzez zastosowanie się do obowiązującej w danym państwie procedury uzyskiwania uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Co ciekawe, lokalne prawo jazdy jest potrzebne w niektórych stanach USA, w momencie gdy pobyt cudzoziemca trwa dłużej niż 30 dni.

Czytaj także: Egzamin na prawo jazdy – wszystko, co musisz wiedzieć. Poradnik eksperta

Czy w Polsce można poruszać się z międzynarodowym prawem jazdy?

Jeśli jesteś właścicielem polskiego i międzynarodowego prawa jazdy, to warto, żebyś wiedział, że drugi dokument nie jest akceptowany przez funkcjonariuszy drogówki. W świetle prawa jest to tylko odpis jazdy i nie ma żadnej mocy. W przypadku dłuższych podróży bardzo ważne jest więc, byś miał przy sobie polskie uprawnienia. Pamiętaj, że międzynarodowy dokument nie ma żadnych znaków wodnych i hologramów, a co za tym idzie, nie stanowi dowodu tożsamości w tradycyjnym rozumieniu.

Jak wyrobić prawo jazdy międzynarodowe? 

Jeśli chodzi o to, jak wyrobić międzynarodowe prawo jazdy, nie nastawiaj się na skomplikowane zadanie. Mimo wszystko jednak będziesz musiał zastosować się do kilku zasad. Zacznijmy od tego, kto wydaje międzynarodowe prawo jazdy. Najważniejsze jest złożenie wniosku w dowolnym starostwie powiatowym lub przesłanie dokumentu pocztą. Bez tego nie będzie możliwości rozpoczęcia procedury, mającej na celu przyznanie Ci międzynarodowego prawa jazdy. Warto, żebyś pamiętał, że w ramach jednego wniosku możesz starać się o wydanie uprawnień w dwóch wzorach. Do formularza powinieneś również załączyć:

  • aktualne zdjęcie,
  • ksero polskiego prawa jazdy,
  • potwierdzenie opłaty za wydanie międzynarodowych uprawnień.

Jeśli chodzi o koszt, na jaki musisz się przygotować, to jest to 35,50 zł (cena obowiązująca w marcu 2023). Opłatę możesz uiścić w kasie urzędu lub przelewem. W sytuacji gdy ubiegasz się o wydanie międzynarodowego prawa jazdy we wzorze wiedeńskim i genewskim, koszt wzrośnie do 71 zł. 

Cały proces wyrabiania dokumentu trwa zaledwie 3 dni robocze, ale w wielu przypadkach sprawę można załatwić nawet od ręki. Wszystko zależy od aktualnej liczby chętnych na międzynarodowe uprawnienia. Prawo jazdy jest ważne przez 3 lata od dnia wydania.

Co zrobić, gdy urzędnik odmówi wydania międzynarodowego prawa jazdy?

Złożyłeś wniosek o międzynarodowe prawo jazdy i spotkałeś się z decyzją odmowną? Jeśli tak, to wiedz, że możesz złożyć odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego. Masz na to 14 dni. Pamiętaj o tym, by Twoje odwołanie trafiło dokładnie do tego samego starostwa powiatowego, w którym ubiegałeś się o międzynarodowe prawo jazdy.

Jakie są warunki wydania międzynarodowego prawa jazdy?

W praktyce istnieje tylko jeden wymóg, jaki musi spełnić właściciel polskiego prawa jazdy, by móc otrzymać międzynarodowe uprawnienia. Warunkiem koniecznym do spełnienia jest to, by lokalne prawo jazdy nie było zablokowane przez policję w Centralnej Ewidencji Kierowców. Jeśli Twój dokument nie został zablokowany, to znaczy, że bez najmniejszego problemu możesz złożyć wniosek o międzynarodowe prawo jazdy

Czy warto wyrobić międzynarodowe prawo jazdy?

Bez wątpienia jest to korzystne zarówno ze względów formalnych, jak i turystycznych. Dzięki odpowiednim uprawnieniom unikniesz problemów w miejscu pobytu oraz zyskasz unikalną okazję na zwiedzenie wielu krajów przy pomocy samochodu. Biorąc pod uwagę prostotę całej procedury oraz to, jak niewiele wymagań należy spełnić, by uzyskać międzynarodowe uprawnienia, nie ma żadnych obiektywnych przeszkód, które mogłyby wstrzymywać Cię ze złożeniem wniosku do odpowiedniego urzędu.

Czytaj także: Zgubiony dowód rejestracyjny lub prawo jazdy – co zrobić?

Czy w Polsce można jeździć z zagranicznym prawem jazdy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zagraniczne prawa jazdy są ważne w naszym kraju przez 185 dni od przyjazdu danego obcokrajowca. Gdy umowne pół roku minie, konieczna jest wymiana dokumentu na taki, który spełnia wymogi polskich przepisów. Wymiany można dokonać w Urzędzie Dzielnicy lub Gminy odpowiednim dla miejsca zamieszkania kierowcy. Do wymiany dokumentu potrzebne jest również złożenie wniosku oraz zgody na przetwarzanie danych osobowych. Co ważne, formularz możesz pobrać z Internetu lub wypełnić kopię bezpośrednio w urzędzie. 

Sprawdź inne wymagane dokumenty:

  • zagraniczne prawo jazdy i jego kserokopię,
  • tłumaczenie uwierzytelnione zagranicznego prawa jazdy,
  • dokument tożsamości (wraz z kopią),
  • dokument potwierdzający prawo do pobytu w Polsce i jego kopię (gdy jest inny niż dokument tożsamości),
  • zdjęcie,
  • dowód opłaty skarbowej,
  • oświadczenie o pobycie,
  • oświadczenie o prawdziwości podanych informacji,
  • zaświadczenie o zameldowaniu.

Pamiętaj, że prawo jazdy wydane przez inny kraj Unii Europejskiej oraz międzynarodowe prawo jazdy nie musi być wymieniane na polski odpowiednik. Co jednak, gdy dokument został wydany przez państwo, które nie podpisało żadnej ze wspominanych we wcześniejszej części tekstu konwencji? Kierowca powinien wtedy:

  • wyrobić w urzędzie Dzielnicy lub Gminy Profil Kandydata na Kierowcę,
  • zdać teoretyczną część egzaminu na prawo jazdy w WORD,
  • dołączyć do wniosku o wymianę dowód zdania egzaminu.

Masz już prawo jazdy i samochód – zajrzyj do Inter Cars

Bez względu na to, czy będziesz legitymować się krajowym, czy też międzynarodowym prawem jazdy, podzespoły w Twoim samochodzie mogą ulec awarii. W takiej sytuacji będziesz potrzebować dostępu do części zamiennych i akcesoriów dopasowanych do pojazdu oraz pozwalających na usunięcie problemu technicznego. Zajrzyj do sklepu Inter Cars, by znaleźć wszystko, czego potrzebujesz.

Dzięki współpracy z zaufanymi dostawcami jesteśmy w stanie zagwarantować Ci produkty wysokiej jakości przystosowane do pracy w nawet najtrudniejszych warunkach. Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniej części, skontaktuj się z naszymi specjalistami. Wystarczy im tylko krótka rozmowa, by szybko doradzić, co najlepiej sprawdzi się w przypadku Twojego auta. 

Prawo jazdy kat. C – wymagania, ceny, kurs i egzamin

Międzynarodowe prawo jazdy – podsumowanie

Jak widzisz, międzynarodowe prawo jazdy to dokument, którego będziesz potrzebować podczas zagranicznych podróży samochodem. Co ważne, pamiętaj, że dokument występuje w dwóch wzorach – genewskim oraz wiedeńskim. Jest to związane z konwencją, jaką dane państwo podpisało. Z tego powodu przed zawnioskowaniem o międzynarodowe prawo jazdy powinieneś sprawdzić listy dostępne na stronach rządowych. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że ubiegasz się o prawidłowe międzynarodowe prawo jazdy. Na ile lat wystarczy dokument, również nie stanowi już tajemnicy.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Międzynarodowe prawo jazdy to dokument, który uprawnia do prowadzenia pojazdu poza Polską. W praktyce nie chodzi o całkowicie nowe uprawnienia, a jedynie o tłumaczenie istniejących. Nie ma więc potrzeby ponownego zdawania egzaminu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami międzynarodowe prawo jazdy może zostać wydane jedynie dla kierowcy, którego polskie uprawnienia nie zostały zablokowane przez funkcjonariusza policji w Centralnej Ewidencji Kierowców. Jeśli ten warunek zostanie spełniony, nie ma przeciwwskazań do wydania międzynarodowego prawa jazdy.

Na początku 2023 roku koszt wyrobienia dokumentu to 35,50 zł w przypadku jednego wzoru oraz 71 zł, gdy potrzebne jest uzyskanie prawa jazdy w dwóch wzorach – genewskim i wiedeńskim. Podczas składania wniosku konieczne jest przedstawienie dowodu dokonania opłaty skarbowej.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!