Prowadzenie samochodu nie zawsze jest łatwe i przyjemne, co z pewnością może potwierdzić każdy kierowca. Bywają bowiem sytuacje, w których prowadzący nie wie, co robić i w jaki sposób pokonać dany fragment drogi. Z tego tekstu dowiesz się, czym jest pierwszeństwo łamane i jak przejechać przez takie skrzyżowanie. 

pierwszeństwo łamane

Jako kierowca bez wątpienia nie raz spotkałeś się ze skrzyżowaniem oznaczonym w taki sposób, że nie byłeś do końca pewny, jak przez nie przejechać. Jednym z takich miejsc jest skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym. Kto na nim przejeżdża przed kim oraz dlaczego? Wielu kierowców codziennie staje przed tego typu dylematami, podczas gdy sytuacja jest o wiele prostsza, niż mogłoby Ci się wydawać. Wystarczy tylko, że przypomnisz sobie kilka podstawowych zasad przyswajanych podczas kursu na prawo jazdy.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Co to jest pierwszeństwo łamane?

Zanim przejdziemy do omówienia zasad oraz tego, w jaki sposób poruszać się po drodze z pierwszeństwem łamanym warto wyjaśnić, czym właściwie jest tego typu skrzyżowanie na drodze. Otóż możesz się z nim spotkać, gdy droga z pierwszeństwem na skrzyżowaniu skręca, a jej przebieg jest ściśle regulowany przez znaki drogowe. 

Co ważne, to, jak w rzeczywistości wygląda układ dróg na skrzyżowaniu tego typu, może Cię zaskoczyć. Nie ma bowiem jednego ustalonego schematu przebiegu skrzyżowania z pierwszeństwem łamanym. Oznacza to, że drogi mogą przecinać się w dowolnych konfiguracjach. Mimo to bez względu na układ, geometrię oraz kąt przecinania się poszczególnych dróg, zasady poruszania się po skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym zawsze są takie same. 

Podczas jazdy po omawianej w tym tekście drodze bardzo ważne jest pamiętanie o konieczności sygnalizowania zamiaru skrętu, zmiana pasy ruchu lub innych działań mających wpływ na przebieg jazdy – mówi ekspert Inter Cars.

Skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym – jak wygląda?

Warto w tym miejscu nadmienić, że polskie przepisy ruchu drogowego nie definiują w żaden sposób czegoś takiego jak pierwszeństwo łamane. Ustawodawca umieszcza przy drodze znaki, ale nie postanowił wyjaśnić tego, czego tak naprawdę dotyczą. Niestety, ale w polskim systemie prawnym takie sytuacje mają miejsce bardzo często. Przepisy zakładają bowiem, że droga z pierwszeństwem łamanym jest tym samym, co droga, przy której stoi typowy znak pierwszeństwa. Z pewnej strony takie podejście jest uzasadnione, ale mimo wszystko droga ze skrzyżowaniem łamanym jest nieco inna, dlatego wymaga dodatkowych objaśnień.

Zgodnie więc z obiegową definicją, łamane pierwszeństwo dotyczy sytuacji, gdy droga skręca na skrzyżowaniu pod dowolnym kątem i co więcej, jej przebieg jest opisany dodatkowym znakiem.

Jeśli chodzi o znaki drogowe informujące o skrzyżowaniu z łamanym pierwszeństwem, to przygotuj się na tabliczki T-6 oraz T-6c. To właśnie na tego typu oznaczeniach znajdziesz szczegółowe informacje o tym, w jaki sposób przebiega droga z pierwszeństwem. Co ważne, opisywane tutaj znaki zawsze pojawiają się w towarzystwie jednego z dwóch innych oznaczeń. Chodzi o:

  • znak D-1 – droga z pierwszeństwem,
  • znak A-7 – ustąp pierwszeństwa.

Skoro wiesz już, co to jest pierwszeństwo łamane i jakie znaki informują kierowców o takiej drodze, przejdźmy do wyglądu skrzyżowania. Niestety, ale ta kwestia nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Ze względu na różnorodność dróg oraz przebieg pierwszeństwa ciężko jednoznacznie opisać wygląd drogi ze znakiem T-6. Bywa bowiem, że skrzyżowania występują w tradycyjnej formie, przypominają kształtem literę Y lub wiele innych liter. 

Jak już wspominaliśmy na początku tego artykułu, to, w jaki sposób przebiega dane skrzyżowanie, nie ma żadnego wpływu na rzeczywiste pierwszeństwo. Ten aspekt jest regulowany tylko poprzez ustawione przy drodze znaki. Z tego też względu to właśnie na nie powinieneś zwracać największą uwagę podczas wjazdu na skrzyżowanie. 

Czytaj także: Zielona strzałka na sygnalizatorze – jak się zachować?

łamane pierwszeństwo

Skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym – kierunkowskaz i inne zasady 

Drogi przecinające się na skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym są jasno opisane poprzez znaki drogowe. Jeśli chodzi o uproszczone zasady panujące na takiej drodze, to można z całą pewnością stwierdzić, że pierwszeństwo ma ten uczestnik ruchu, który znajduje się w strefie opisywanej przez znak T-6a lub T-6c. Chodzi o grubą linię reprezentującą pas z pierwszeństwem. W momencie, gdy dochodzi do przecięcia się drogi z pierwszeństwem oraz podporządkowanej, uczestnik ruchu znajdujący się na tej drugiej musi wszystkich przepuścić, zanim będzie kontynuować jazdę. 

Sytuacja staje się skomplikowana jednak w momencie, gdy dwa tory z pierwszeństwem się przecinają. Co wtedy zrobić? Możesz być zdziwiony, ale rozwiązanie tej kwestii jest bardzo proste. Pierwszeństwo ma bowiem ten uczestnik ruchu, który po przecięciu torów jazdy pozostanie na drodze z pierwszeństwem.

Możesz zastanawiać się też, co dzieje się z regułami, które obowiązują na zwykłych skrzyżowaniach. Czy w przypadku pierwszeństwa łamanego wciąż obowiązują? To bardzo ważne, by raz na zawsze wyjaśnić tę kwestię, ponieważ wielu kierowców ma z nią problem. Zapamiętaj więc, że np. „reguła prawej ręki” wciąż jest obowiązująca w sytuacji, gdy dwa pojazdy zjeżdżają z drogi z pierwszeństwem na drogę podporządkowaną, a tory ich jazdy się przecinają. Niezastosowanie się do tej zasady może skutkować kolizjami, które przy dużych prędkościach bywają niebezpieczne dla zdrowia i życia uczestników ruchu. 

Pierwszeństwo łamane na skrzyżowaniu – jak się po nim poruszać?

Skrzyżowania z łamanym pierwszeństwem są problematyczne ze względu na dwie podstawowe kwestie:

  1. Nieznajomość znaków drogowych

Jak już wspominaliśmy, na drodze z pierwszeństwem łamanym niezwykle ważne jest stosowanie się do znaków. To bowiem one regulują przebieg torów jazdy i wyznaczają, kto powinien jechać przed kim. Bardzo często jednak kierowcy nie tylko nie znają oznakowań, ale nie wiedzą też, jak je interpretować. 

Podstawową rzeczą, jaką powinieneś zapamiętać, jest fakt, że pogrubiona linia na znaku oznacza tor jazdy z pierwszeństwem, a cienka linia to sygnał, że pojazd znajduje się na drodze podporządkowanej. Dlatego właśnie tak ważne w kontekście uniknięcia kolizji jest przestrzeganie znaków drogowych.

  1. Nieprawidłowe korzystanie z kierunkowskazów

Drugą problematyczną kwestią, z jaką można spotkać się na skrzyżowaniach z pierwszeństwem łamanym, jest niestosowanie kierunkowskazów lub robienie tego w sposób całkowicie nieprawidłowy. Bardzo często kierowcy zaniedbują włączenie migacza w sytuacji, gdy mają zamiar skręcić w lewo lub w prawo ze względu na to, że znajdują się na drodze z pierwszeństwem. Musisz jednak wiedzieć, że znak pierwszeństwa nie zwalnia Cię z korzystania z kierunkowskazów. Wszystkie manewry wpływające na tor Twojej jazdy muszą być odpowiednio wcześnie sygnalizowane, by nie zagrażały innym uczestnikom ruchu. 

Jedyny przypadek, który pozwala na przejechanie skrzyżowania bez konieczności włączenia kierunkowskazów, jest poruszanie się prosto i brak jakichkolwiek manewrów skrętu. Jeśli więc przemierzasz skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym – kierunkowskaz jest bardzo ważnym elementem.

skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym

Jak jechać w przypadku nieoczywistego skrętu?

Z pewnością chociaż raz zdarzyło Ci się przejeżdżać przez skrzyżowanie, na którym nie wiedziałeś, co zrobić. Ustalenie toru jazdy wydawało się więcej niż problematyczne. Co zrobić w takiej sytuacji? Przydadzą Ci się wspomniane wcześniej kierunkowskazy, które pomogą zachować pierwszeństwo łamane. Przykłady takich skrzyżowań nie są wcale odosobnione i w skali kraju nietrudno znaleźć drogę, która budzi wątpliwości wśród kierowców. Zapamiętaj jednak, że używanie kierunkowskazów w większości przypadków uchroni Cię przed kolizją i pozwoli na bezpieczne pokonanie skrzyżowania. 

Nawet jeśli Twoja jazda będzie nieco chaotyczna, gdy zasygnalizujesz innym kierowcom swoje zamiary, to istnieje duża szansa, że nie dojdzie do kolizji. W sytuacji gdy wjedziesz na skrzyżowanie pełny niepewności oraz zignorujesz obowiązek używania kierunkowskazów, bierzesz na siebie ryzyko spowodowania wypadku oraz ponoszenia odpowiedzialności finansowej. Na pierwszym miejscu stawiaj więc zawsze bezpieczeństwo i staraj się być przewidywalnym dla innych uczestników ruchu.

Łamane pierwszeństwo a mandat

Jak pewnie się spodziewasz, nieprzestrzeganie zasad łamanego pierwszeństwa na skrzyżowaniu jest karane przez odpowiednie służby, które czuwają nad bezpieczeństwem na drogach. Zgodnie ze zmienionym 1 stycznia 2022 roku taryfikatorem mandat za wymuszenie pierwszeństwa na skrzyżowaniu wynosi 1500 zł. Dodatkowo otrzymasz również punkty karne, ale ich liczba jest uzależniona od skali przewinienia oraz dokładnych okoliczności. W przypadku gdy nieustąpienie pierwszeństwa będzie skutkować kolizją, przygotuj się na 1500 zł oraz wyższą składkę za ubezpieczenie OC. 

Czytaj także: Taryfikator mandatów 2022 – poznaj nowe przepisy

pierwszeństwo łamane przykłady

Potrzebujesz części zamiennych? Zajrzyj do Inter Cars

Jeśli pomimo znajomości zasad jazdy po skrzyżowaniu z łamanym pierwszeństwem przydarzyła Ci się kolizja i potrzebujesz sprawdzonych części zamiennych lub akcesoriów, sprawdź ofertę sklepu Inter Cars. Przygotowaliśmy dla Ciebie szeroki wybór produktów, które z pewnością dopasujesz do swojego pojazdu. Zależy nam na spełnianiu potrzeb jak największej liczby kierowców, dlatego stale rozszerzamy asortyment o nowe rozwiązania.

Szukasz czegoś konkretnego? Masz pytania dotyczące produktów, a może po prostu nie wiesz, co wybrać? Nie ma żadnego problemu! Skontaktuj się z naszymi specjalistami i porozmawiajcie o Twoich potrzebach. Wystarczy tylko chwila, by wiedzieli, czego potrzebujesz, by przywrócić auto do idealnego stanu technicznego. Sprawdź już dzisiaj ofertę Inter Cars i przekonaj się, jak wiele dla Ciebie przygotowaliśmy.

Wiesz już, czym jest pierwszeństwo łamane

Jak widzisz, polskie drogi nie zawsze są przystępne i bywają sytuacje, gdy poruszanie się samochodem jest nieco problematyczne. Jedną z nich jest pierwszeństwo łamane. Przykłady takich miejsc piętrzą się na mapie kraju i niestety codziennie sprawiają kierowcom wiele trudności. Podstawą w kwestii pokonywania skrzyżowania z łamanym pierwszeństwem jest znajomość znaków drogowych oraz korzystanie z kierunkowskazów. Jeśli będziesz pamiętać o tych dwóch elementach, z pewnością uda Ci się przejechać przez drogę z pierwszeństwem bez żadnego problemu

Zwróć uwagę na przestrzeganie obowiązujących zasad, ponieważ wymuszenie pierwszeństwa skutkuje, przy obecnym taryfikatorze, mandatem w wysokości 1500 zł i punktami karnymi zależnymi od skali przewinienia. Pamiętaj, że bezpieczeństwo na drodze jest kluczowe. Wiele zależy od Twoich działań oraz skupienia, ale nie zapominaj także o sprawnych podzespołach. Jeżeli cokolwiek Cię niepokoi, podejmij działanie – pomogą Ci w tym wysokiej jakości części i akcesoria ze sklepu Inter Cars.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Pierwszeństwo łamane to sytuacja na skrzyżowaniu, gdy droga z pierwszeństwem przecina się z drogą podporządkowaną, co może prowadzić do powstania ryzyka kolizji. Skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym jest regulowane przez znaki D-1, A-7 i T-6. 

Zgodnie z taryfikatorem wprowadzonym 1 stycznia 2022 roku, za wymuszenie pierwszeństwa grozi mandat do 1500 zł oraz punkty karne, których liczba jest uzależniona okolicznościami zdarzenia. 

Oczywiście, że tak! W momencie gdy dwa pojazdy znajdujące się na drogach z pierwszeństwem zjeżdżają na drogę podporządkowaną, o kolejności wjechania decyduje właśnie „zasada prawej ręki”. Pamiętaj więc, że skrzyżowanie z łamanym pierwszeństwem jest specyficznym, ale jednym z rodzajów znanego Ci skrzyżowania.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!