Niejeden kierowca wie, jak trudno jest uniknąć zarysowań lakieru. Rysy powstają nie tylko w efekcie uderzeń kamieni, podczas manewrów na parkingu czy nieostrożnej jazdy przez zarośla, ale nawet w trakcie odśnieżania czy mycia pojazdu. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów i produktów pozwalających uporać się z tym problemem. Dowiedz się, jak zlikwidować rysy na samochodzie i sprawdź polecane preparaty, które pomogą Ci odświeżyć lakier samochodowy.

Rysy na lakierze wyglądają brzydko i mają negatywy wpływ na wygląd samochodu. Im ich więcej, tym wygląda na bardziej zaniedbanego i starszego. Pamiętaj, że to właśnie lakier chroni karoserie pojazdu przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Każde jego uszkodzenie, czyli każda rysa sprzyjają rozwojowi drobnych ognisk korozji. Promieniowania UV ma również szkodliwy wpływ na powłokę lakierniczą. To również może stać się przyczyną korozji. Dlatego warto zadbać o stan lakieru samochodu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  1. Dlaczego rysy w lakierze są groźne dla kondycji pojazdu?
  2. Jak usunąć głębokie rysy na lakierze?
  3. Które preparaty do usuwania rys są warte uwagi?
baner mamy części do Twojego samochodu

Dlaczego warto usunąć rysy z lakieru samochodowego?

Nawet niewielkie rysy na lakierze samochodowym są po prostu nieestetyczne. Niezależnie od tego, czy masz nowy pojazd z salonu, czy kilkunastoletni model, zapewne poczujesz się źle, gdy zauważysz na karoserii nową rysę. A o tę bardzo łatwo, zwłaszcza w większym mieście. Ciasne parkingi, pełne nieprawidłowo zaparkowanych aut, myjnie automatyczne ze szczotkami z twardym włosiem, a nawet nieuważni rowerzyści – to zaledwie kilka z przyczyn, które często powodują rysy na karoserii samochodu. Szpecące, dobrze widoczne zarysowania na lakierze pojawiają się bardzo szybko.

Dlaczego warto usunąć rysy z lakieru samochodowego?

Kwestia estetyki to jednak niejedyny powód, dla którego warto usunąć ubytki w lakierze. Defekty źle wpływają na trwałość powłoki lakierniczej. Głębokie rysy w karoserii mogą w krótkim czasie doprowadzić do pojawienia się sporego ogniska korozji. Warto przy tym pamiętać, że korozja to nie tylko skaza na prezencji samochodu. Zaawansowana korozja występująca np. na progach jest groźna dla bezpieczeństwa kierowcy i innych użytkowników ruchu drogowego – przy wypadku podwozie ma przejmować energię uderzenia, a w sytuacji, gdy jest zardzewiałe, może się wyginać w sposób niekontrolowany.

To wszystko sprawia, że porysowane auto jest nie tylko brzydkie, ale, w niektórych przypadkach, niebezpieczne. Dlatego zaleca się usuwanie rys pojawiających się na karoserii samochodu. Jak zlikwidować rysy na samochodzie? Zobacz bezpieczne i skuteczne metody. Sprawdź też, co powinno znaleźć się w domowym warsztacie samochodowym.

Jak rozpoznać, czy rysa na samochodzie jest płytka, czy głęboka?

Metoda usuwania rys w lakierze zależy przede wszystkim od głębokości ubytków. Dlatego usuwanie rys z auta warto rozpocząć od dokładnego zbadania uszkodzenia. Podczas gdy płytkie rysy wyglądają brzydko, ale zwykle nie niosą ryzyka pojawienia się korozji, to już głębokie ubytki, przy których wychodzi blacha bądź podkład, są znacznie poważniejsze. 

Aby określić, jak bardzo uszkodzony jest lakier, trzeba najpierw zrozumieć, z czego się składa. Na blaszanym elemencie karoserii znajduje się warstwa antykorozyjna, następnie podkład w kolorze kremowym, szarym bądź białym. Na elemencie wykonanym z tworzywa sztucznego nie ma warstwy antykorozyjnej, natomiast podkład jest inny, nieco bardziej elastyczny. Fabryczny podkład ma zwykle grubość od kilku do kilkudziesięciu mikrometrów.

Podkład pokryty jest bardzo cienką warstwą kolorowego lakieru bazowego. W przypadku lakieru fabrycznego najgrubsza jest zewnętrza warstwa lakieru bezbarwnego, chroniąca „bazę” przed uszkodzeniami i izolująca karoserię od soli, deszczu oraz innych działających niekorzystnie substancji.

Ubytki lakieru bezbarwnego mają zawsze jasnoszare albo białe krawędzie, dlatego też taki kolor mają rysy powierzchniowe. Ale białe bądź jasnoszare zazwyczaj są też rysy głębokie, sięgające podkładu. Stwierdzenie „na pierwszy rzut oka”, jak głęboka jest rysa, bywa zatem trudne. Jeśli nie jesteś w stanie stwierdzić, czy ubytek przecina kilka warstw lakieru i dochodzi do podkładu, skorzystaj z pomocy fachowca. Nie musisz mu od razu zlecać usługi polerowania, ale możesz umówić się na konsultację celem oględzin auta i doboru właściwej metody bądź preparatów do likwidacji rys.

Jak rozpoznać, czy rysa na samochodziejest płytka, czy głęboka?

Jak usunąć rysy na samochodzie – wizyta u lakiernika

Skutecznym sposobem na to, jak usunąć głębokie rysy na lakierze samochodowym, jest wizyta u lakiernika. Dobry fachowiec jest w stanie pozbyć się każdego głębokiego ubytku. Stosuje chemię dla specjalistów, która trwale usuwa uszkodzenia i zarysowania oraz poprawia stan powłoki. Proces korekty lakieru w warsztacie polega na naprawieniu rys w lakierze. Najpierw lakiernik czyści uszkodzoną powierzchnię, poleruje ją, nakłada podkład, a na koniec dobiera kolor lakieru oraz właściwie zabezpiecza lakierowaną powierzchnię.

Inną metodą stosowaną przez lakierników na to, jak usunąć głębokie rysy na lakierze, jest SRR. To wypełnianie rys przeznaczonym do tego celu preparatem. W następnym kroku specjalista poleruje powierzchnię karoserii przy pomocy specjalnej maszyny. To nieco tańsze rozwiązanie niż metoda przedstawiona wyżej, cechująca się także dobrą skutecznością.

Jak usunąć rysy na samochodzie – wizyta u lakiernika

Jak zlikwidować rysy na samochodzie – polecane preparaty

Niektóre uszkodzenia lakieru są na tyle poważne, że nie sposób uniknąć wizyty u specjalisty. Większość rys można jednak z łatwością usunąć samodzielnie. W przypadku mniejszych i płytkich ubytków w lakierze z powodzeniem możesz stosować specjalistyczne preparaty. Profesjonalne pasty i mleczka polerskie to prosty i skuteczny sposób na to, by usunąć rysy na samochodzie.

Przed rozpoczęciem polerowania lakieru maszyną polerską oceń uszkodzenie. Nie wszystkie ubytki wymagają bowiem kilkuetapowej korekty lakieru preparatami o różnej gramaturze ścierniwa. Kompleksowa, kilkuetapowa korekta jest niezbędna w przypadku powłok znacznie zniszczonych, np. po mocnym zarysowaniu bądź przetarciu lakieru. Wówczas dobrze jest stosować środki o dużej sile cięcia, najlepiej grubościerne, ewentualnie średniościerne. Inaczej natomiast możesz postępować w przypadku drobnych rys. Jak zlikwidować rysy na samochodzie tego rodzaju? Zazwyczaj wystarczy zastosowanie pasty typu one-step, czyli przeznaczonej do korekty jednoetapowej. Poniżej prezentujemy polecane środki one-step, jak również profesjonalne preparaty o większej sile cięcia.

Pasta do likwidacji zarysowań

Jeśli zastanawiasz się, jak zlikwidować rysy na samochodzie, użyj pasty polerskiej. Dobrej jakości produkt nie tuszuje, ale naprawia lakier. Unikalna mieszanka wosków oraz elementów ściernych w bezpieczny sposób usuwa porysowaną warstwę lakieru. Odpowiedni preparat bezpiecznie i pewnie likwiduje zadrapania, rysy, koliste zarysowania oraz zmatowienia z każdego rodzaju lakieru. Doskonale likwiduje również hologramy występujące na powierzchni. Regeneruje wyblakły lakier oraz przywraca mu oryginalny blask i barwę. Świetnie sprawdzi się do usuwania zadrapań przy klamkach i wokół zamków. Skutkiem zastosowania pasty jest trwale zakonserwowana, wygładzona powierzchnia lakieru o bardzo wysokim połysku.

Stosowanie past jest proste. Najpierw umyj i osusz auto, a następnie nanieś porcję środka za pomocą celulozowego ręcznika polerskiego, gąbki do ręcznego polerowania albo bawełnianej szmatki. Produkt wcieraj równomiernie kolistymi ruchami i pozostaw do podeschnięcia. Poczekaj, aż powstanie matowa, delikatna warstwa. Wypoleruj ją mikrofibrą lub bawełnianą szmatką aż do uzyskania połysku.

Preparat do usuwania zadrapań

Takie preparaty to dobry sposób na to, by usunąć przetarcie na lakierze. Środki są przeznaczone do powierzchni lakierowanych oraz tworzyw sztucznych. Efektywnie usuwają niektóre zadrapania i przetarcia na elementach z tworzywa sztucznego oraz metalowych powierzchniach. Preparaty nadają gładką powierzchnię oraz głębię kolorów. Przywracają również połysk lakieru. Ich zaletą jest też łatwa i szybka aplikacja.

Płyn do zarysowań

Sprawdzoną metodą na to, aby usunąć głębokie rysy na lakierze samochodowym, jest płyn do zarysowań. Produkt jest przeznaczony do regeneracji lakieru. Efektywnie i szybko likwiduje drobne zarysowania, a także przywraca właściwy kolor i połysk powłokom lakierniczym każdego rodzaju. Wysokiej klasy preparat powinien zawierać specjalne woski nabłyszczające, które wydobywają głębię koloru po nałożeniu. Dostępne są różne pojemności butelek z płynami.

Płyn do zarysowań na rysy samochodowe

Wosk koloryzujący w płynie

Porysowane auto nie wygląda estetycznie. Na szczęście zarysowania i małe wgłębienia można szybko i skutecznie usunąć. Wosk koloryzujący służy do maskowania drobnych rys i zadrapań. Preparat delikatnie czyści, poleruje, regeneruje i nadaje głęboki połysk powłoce lakierniczej. Ożywia kolor i pozostawia błyszczącą powłokę ochronną na lakierze. Ważne jest jednak to, aby wybrać odpowiedni odcień pasujący, do naszego samochodu.

Dobrej jakości środek nie zawiera rozpuszczalników. Może być przeznaczony do każdego rodzaju lakieru, włącznie z preparatami akrylowymi i metalicznymi. Często zawiera naturalne woski Carnauba, które dobrze maskują niewielkie zarysowania i rysy. Warstwa wosku pokrywa uszkodzenia lakieru, a dodatkowo zapewnia ochronę przed korozją i szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi.

Zadbaj o swoją karoserię z Inter Cars

Dokładne i przede wszystkim efektywne zlikwidowanie lub przynajmniej zamaskowanie rys wymaga trochę pracy i staranności. Dzięki użyciu dobrej jakości preparatów z oferty Inter Cars i poświęceniu nieco czasu na to zadanie z pewnością uzyskasz zadowalający efekt. Przeczytaj również, czym jest car wrapping i co zrobić, by Twoje auto zachwycało piękną karoserią. Zobacz też inne preparaty i akcesoria motoryzacyjne dostępne w naszym asortymencie. Gwarantujemy korzystne ceny i doskonałą jakość produktów.

szukasz produktu który opisujemy?

Jak usunąć przetarcie na lakierze – porada eksperta

Jeśli masz odpowiednie narzędzia i materiały do polerowania karoserii i usuwania zarysowań, możesz zabrać się do pracy. Wcześniej jednak poćwicz. Istnieje bowiem ryzyko, że dociśniesz zbyt mocno papier do polerowania i uszkodzisz nawierzchnię albo przepalisz lakier. Dobrym pomysłem jest pożyczenie lub zakup starej maski samochodowej, najlepiej z fabrycznym lakierem, aby poćwiczyć na niej polerowanie. Po kilku razach nie będziesz jeszcze fachowcem, ale prawdopodobnie w sposób bezpieczny i skuteczny zlikwidujesz ubytki — mówi ekspert marki Inter Cars

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Dobrej jakości mleczko, wosk czy pasta polerska od sprawdzonego, polecanego producenta cechują się porównywalną jakością. Wybór konkretnej formy preparatu zależy zatem od upodobań użytkownika, a także właściwości konkretnego produktu, które powinny być dopasowane do rodzaju powłoki lakierniczej i ubytków.

Na forach internetowych można znaleźć „złote rady” użytkowników, którzy zalecają usuwanie zarysowań na karoserii pastą do zębów albo preparatem WD-40. Nie zalecamy stosowania tych środków. Zarówno pasta do zębów, jak i WD-40 nie są obojętne dla lakieru samochodowego. Zamiast zatem zlikwidować rysę, możesz mocniej uszkodzić powłokę lakierniczą.

Prawidłowe stosowanie past, wosków i mleczek polerskich jest proste. Ogólna zasada mówi o tym, że środek nakłada się na wcześniej umyty i dokładnie wysuszony samochód. Mycie auta należy wykonać specjalnym szamponem. Preparat nakłada się za pomocą ściereczki z mikrofibry albo gąbki, a następnie delikatnie poleruje dane miejsce, aż do uzyskania połysku. Nadmiar produktu trzeba dokładnie usunąć z sąsiadujących elementów, a całość po zabiegu zabezpieczyć woskiem.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!