Chcesz zabezpieczyć swój pojazd przed uszkodzeniami lub promieniowaniem UV? A może potrzebujesz uchronić go przed deszczem, śniegiem i mrozem? Taką rolę świetnie spełniają powłoki, czyli trwałe, skuteczne rozwiązania, które tworzą silną barierę ochronną na karoserii. Powłoka grafenowa to świetna opcja dla osób, które szukają najlepszej możliwej ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz uszkodzeniami. Jeśli będziesz ją właściwie użytkować i odpowiednio konserwować, lakier będzie służył przez lata i sprawi, że Twój samochód będzie wyglądał jak nowy.

Powłoka grafenowa to nie tylko elegancki wygląd Twojego samochodu. To rozwiązanie może znacznie przedłużyć żywotność oryginalnego lakieru auta. Najbardziej oczywistą korzyścią jest to, że samochód wygląda na znacznie nowszy i świeższy. Jest to szczególnie ważne, jeśli jesteś właścicielem pojazdu klasycznego lub kolekcjonerskiego. Dodatkowo taka powłoka znacznie zwiększy wartość Twojego samochodu w momencie ewentualnej sprzedaży.

Z tego artykułu dowiesz się między innymi: 

  1. Czym jest powłoka grafenowa? 
  2. Ile kosztuje wykonanie powłoki grafenowej? 
  3. Czy możesz samemu wykonać taką powłokę na swoim samochodzie?
  4. Jak dbać o lakier z powłoką grafenową?

Powłoka grafenowa – co to takiego?

Stosowanie powłok ochronnych jest konieczne, jeśli chcesz utrzymać karoserię pojazdu w świetnym stanie przez długi czas. Dzięki niej auto będzie nie tylko prezentować się bardziej estetycznie, ale również zyska zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Obecnie na rynku możesz znaleźć wiele rozwiązań. Jednym z nich jest powłoka grafenowa na lakier. Zanim jednak przejdziemy do sedna tematu, warto zapoznać się z klasyfikacją powłok ochronnych. 

Powłoka kwarcowa, ceramiczna i grafenowa – co je różni? 

Powłoka kwarcowa

Zacznijmy od „najprostszego” rozwiązania, a więc powłoki kwarcowej. Ze wszystkich dostępnych opcji na rynku, ta jest najtańsza. Kwarc jest w stanie skutecznie zabezpieczać lakier Twojego auta nawet przez trzy lata. Powłoka zabezpiecza przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, ale również podkreśla kolor lakieru. Kwarc ma właściwości hydrofobowe oraz antystatyczne, co oznacza, że karoseria trudniej się brudzi. 

Powłoka ceramiczna

Innym rozwiązaniem jest powłoka ceramiczna. Jest to nieco bardziej rozbudowana powłoka kwarcowa. W przypadku ceramicznego rozwiązania najważniejszym składnikiem jest krzem. Ze względu na zaawansowany skład oraz lepsze właściwości jest to atrakcyjniejszym wyborem od powłoki kwarcowej. Powłoka ceramiczna jest w stanie wytrzymać od 5 do nawet 10 lat. Ceramika ma wyższą twardość, dzięki temu zabezpiecza lakier samochodu przed mikrorysami, promieniowaniem oraz chemią.

Powłoka grafenowa

Powłoka grafenowa to nowszy rodzaj powłoki ceramicznej, który jest dostępny na rynku dopiero od kilku lat. To przyszłość dla rynku motoryzacji. Jest to obecnie najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązanie. Jej głównym składnikiem nie jest krzem, ale PDMS. Jest to polimer z grupy silikonów. PDMS to związek chemiczny silnie hydrofobowy, przepuszczalny dla gazów. W skład powłoki wchodzi również tlenek grafenu.

Grafen to niezwykle cienka i mocna forma węgla, która przewodzi zarówno elektryczność, jak i ciepło. Jest również wodoodporna i wytrzymuje temperatury nawet do 600 stopni Celsjusza. Powłoki grafenowe są nakładane ręcznie i stanowią skuteczną barierę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. 

Powłoka ceramiczna a grafenowa

Czy powłoka grafenowa na lakier jest lepszym rozwiązaniem niż powłoka ceramiczna? Pamiętaj, że każdy ma inne preferencje. Obie powłoki zabezpieczają przed wodą, brudem czy mikrorysami. Jeśli nie wiesz, na którą powłokę postawić, warto dokładnie zagłębić się we właściwości danego rozwiązania. 

Chociaż oba rodzaje powłok działają w bardzo podobny sposób i oferują podobne rezultaty, różnica w ich składzie molekularnym nadaje każdej z nich wyjątkowe właściwości. Warto mieć tego świadomość, zanim zdecydujesz, którą powłokę użyć. 

Powłoka grafenowa wykazuje o wiele większą odporność na ścieranie. Dodatkowo musisz również wiedzieć, że powłoka grafenowa nie tylko odpycha wodę i sprawia, że ta „ześlizguje się” z karoserii jak po szybie. Dzięki temu nie zauważysz kropli wody na dachu czy masce pojazdu. W związku z tym powłoka grafenowa chroni lakier przed skutkami erozji, które mogłyby z czasem wystąpić.

Powłoka grafenowa

Powłoki grafenowe są również bardziej uniwersalne i mogą być stosowane na różnych rodzajach powierzchni. Rozwiązanie sprawdzi się na powierzchniach, takich jak: metal, lakier, elementy i powierzchnie kół, tworzywa sztuczne i materiały wykończeniowe, chrom, szkło lub guma.

Powłoka grafenowa na lakier – cena

Ile kosztuje powłoka grafenowa? Cena za takie rozwiązanie zależy od rodzaju prac oraz modelu samochodu. Bardzo ciężko jest oszacować dokładną kwotę. Mylne jest przekonanie, że cena usługi to wyłącznie koszt zakupu specjalnych preparatów oraz praca przy nałożeniu powłoki. Zwróć uwagę, że wcześniej konieczne jest odpowiednie przygotowanie karoserii oraz innych elementów, na które będzie nakładany środek. 

W przypadku nowych samochodów koszt samego przygotowania lakieru wynosi od 500 do nawet 1000 złotych. Mowa w tym miejscu o aucie, które wyjechało z salonu. W starszym samochodzie, który wiele już przeżył, karoseria jest w o wiele gorszym stanie. W związku z tym potrzeba więcej pracy nad samymi ubytkami oraz rysami. Cena zakupu środków oraz nałożenia powłoki to od 1500 do nawet 3000 złotych.

Biorąc pod uwagę stawki za wykonanie powłoki, zasadnym staje się pytanie, czy warto przeprowadzić ten tuning. Zwróć uwagę, że powłoka grafenowa to rozwiązanie na lata. Możesz wydać ok. 5000 złotych na zabezpieczenie karoserii pojazdu, ale gwarantuje to długoterminowy efekt. Niektórzy eksperci uważają, że koszt może się z czasem zwrócić, ponieważ elegancki wygląd samochodu przyciąga potencjalnych kupców. Wielu z nich kupuje oczami, a lśniąca karoseria podnosi wartość auta.

Powłoka grafenowa – samodzielnie czy w profesjonalnym studio? 

Powłoka grafenowa to dość droga inwestycja. W związku z tym rodzi się pytanie, czy jej nakładanie warto wykonać samodzielnie, czy lepiej powierzyć to zadanie profesjonalnemu studio detailingu. Ciężko jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele rzeczy możesz zrobić samodzielnie, jednak nigdy nie wiadomo, jaki będzie końcowy efekt tego eksperymentu. Wszystko zależy od Twojej wiedzy, doświadczenia oraz narzędzi. Obecnie na rynku możesz znaleźć wiele produktów, które są do samodzielnego nakładania. Zanim jednak rozpoczniesz pracę, konieczne jest odpowiednie przygotowanie lakieru – mówimy o tym po raz kolejny, dlatego że jest to etap, którego naprawdę nie można pominąć. 

Powłoka grafenowa na lakier – cena

Oczywiście możesz samodzielnie wykonać powłokę grafenową. Wszystko zależy od tego, czy masz odpowiednią wiedzę, doświadczenie oraz narzędzia. Pamiętaj, że dokładne wykonanie całej pracy zajmuje sporo czasu. Podczas pracy nad nakładaniem powłoki grafenowej możesz popełnić wiele błędów. Oznacza to, że proces może nie przynieść korzyści, a wręcz skutek odwrotny do zamierzonego. Jeżeli nie czujesz się pewnie lub boisz się popełnić błędów, warto oddać samochód do profesjonalnego studia detailingu.

możesz samodzielnie wykonać powłokę grafenową

Zadbaj o swój samochód z Inter Cars

Jeśli jednak zdecydowałeś się samodzielnie nakładać powłokę, pamiętaj, że podstawą sukcesu są najlepszej jakości produkty i części. To ważne w każdej pracy przy samochodzie. Szukasz części i preparatów do renowacji i czyszczenia lakieru? Nie mogłeś trafić lepiej! W Inter Cars mamy to, czego potrzebujesz. Nasz bogaty asortyment zawiera profesjonalne środki do mycia nadwozia, środki do zabezpieczeń karoserii czy preparaty do pielęgnacji karoserii oraz felg. Sprawdź naszą ofertę i przekonaj się sam, że zakupy mogą być naprawdę przyjemne. Z nami Twój samochód zalśni!

szukasz produktu który opisujemy?

Powłoka wykonana – to koniec? 

Wielu właścicieli aut z powłoką grafenową obawia się, że podczas mycia samochodu, powłoka się zniszczy. Nie ma jednak o co się martwić. Powłoka grafenowa kosztuje sporo, między innym dlatego, że jest naprawdę trwała. Jednak warto mieć na uwadze kilka dobrych praktyk pielęgnacyjnych.

Nie musisz popadać w skrajności lub przesadzać z ostrożnością. Możesz spokojnie myć swój samochód, jednak pamiętaj o paru rzeczach. Warto przede wszystkim unikać myjni automatycznych. Szczotki nie zedrą lakieru, ponieważ stanowi on wytrzymałą strukturę, jednak po jakimś czasie mogą pojawić się na nim mikrorysy. 

Auto z powłoką grafenową wymaga minimum zainteresowania. Równie dobrze nie musiałbyś robić nic. Warto jednak od czasu do czasu umyć ręcznie samochód. Jeśli jednak jesteś osobą, która lubi dbać o auto, to możesz wykonać serię dodatkowych zabiegów, które poprawią efekt wizualny. Warto jednak wspomnieć, że nakładanie wosku nie ma sensu. Obecnie na rynku możesz znaleźć wiele odpowiedników wosku. Są to specjalne preparaty tzw. płynne szkło, dzięki którym powłoka grafenowa jest bardziej zeszklona oraz śliska. Nałożenie takiego środka trwa ok. 10 minut i możesz to zrobić po myciu auta.

Powłoka wykonana

Dowiedziałeś się, czym jest powłoka grafenowa. Wiesz, że główna różnica między nią a ceramiczną polega na tym, że ta druga jest produktem na bazie krzemu, podczas gdy grafenowa składa się głównie z PDMS oraz tlenku grafenu. 

Stan karoserii świadczy o właścicielu pojazdu. Jeśli chcesz, aby lakier lśnił przez długi czas i był odporny na mikro zarysowania oraz niekorzystne warunki atmosferyczne, to doskonałym wyborem jest nałożenie powłoki grafenowej.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Powłoka grafenowa wytrzymalsza niż tradycyjne powłoki ceramiczne. Zaletą powłoki grafenowej jest to, że jest niezwykle cienka i trwała. Grafen jest używany do tworzenia powłok ochronnych w samolotach, statkach kosmicznych i samochodach. Może być nakładany na większość rodzajów powierzchni, jednak jest szczególnie przydatny do stosowania na metalu, polimerach i kompozytach.

Ciężko jest wskazać, ile kosztuje powłoka grafenowa. Cena takiego rozwiązania zależy od jakości preparatu, stopnia zaawansowania prac oraz wielkości pojazdu. Przed nałożeniem powłoki konieczne jest przygotowanie karoserii np. usunięcie rys, wypełnienie ubytków, dokładne mycie. To dodatkowy koszt. Cena wykonania takiej powłoki waha się zazwyczaj od 3000 do nawet 5000 złotych.

Nie musisz wykonywać żadnych specjalnych zabiegów. Wystarczy od czasu do czasu ręcznie umyć samochód. Unikaj automatycznych myjni, ponieważ szczotki mogą uszkodzić lakier. Warto również zaaplikować płynne szkło, które poprawi właściwości powłoki.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!