Prototypem dzisiejszej „deski rozdzielczej” była drewniana belka umieszczona z przodu powozu. Miała ona chronić konie przed błotem oraz kamieniami, które zalegały na jezdni. Zmieniło się to wraz z upowszechnieniem samochodów. Wskaźniki oraz symbole w kokpicie auta zaczęły się pojawiać dopiero w latach 30. XX wieku. Wcześniej pojazdy były wyposażone wyłącznie w jedną lampkę ostrzegawczą, która informowała kierowcę, że coś jest nie tak z autem. Pierwsza deska rozdzielcza zawierały szereg prostych elementów sterujących oraz wskaźników. Informowały one o prędkości pojazdu, ciśnieniu oleju czy poziomie paliwa. W 1948 roku na rynku pojawił się amerykański samochód Tucker. Było to pierwsze auto z prawdziwą, wyściełaną deską rozdzielczą. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Pokrowiec na motocykl – chroń swój jednoślad

Deska rozdzielcza – co to jest?

Deska rozdzielcza samochodu to wewnętrzny element pojazdu, który znajduje się z przodu. Pełni ona funkcję przewodnika, zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów. Kokpit samochodu ma za zadanie maksymalnie ułatwić prowadzenie pojazdu. Przekazuje także informacje o usterkach auta. Dzięki temu kierowca jest w stanie szybko zareagować i zachować bezpieczeństwo na drodze. Deska rozdzielcza pojazdu pełni funkcję panelu sterowania. Jej poszczególne elementy zawierają niezbędne dane i wskaźniki, które umożliwiają prawidłową obsługę auta. 

Jeszcze w połowie lat 80. XX wieku deski rozdzielcze produkowano z forniru czy malowanej blachy. W nowoczesnych samochodach wykorzystuje się tworzywa sztuczne. Szczególnie popularne są termoplasty. Są to materiały miękkie oraz plastyczne pod wpływem wysokiej temperatury. Po obróbce deski rozdzielcze są odstawiane do stwardnienia. Po krótkim czasie i wystudzeniu termoplasty stają się wyjątkowo wytrzymałe, a przy tym zachowują elegancki wygląd. 

Deska rozdzielcza samochodu – 10 najważniejszych funkcji

Wiesz już, jak zbudowana jest deska rozdzielcza. Kontrolki, symbole, różne wskaźniki oraz gadżety. Ze względu na bezpieczeństwo i estetykę projektanci samochodów coraz częściej prześcigają się w tworzeniu nowoczesnych kokpitów. Mają być one nie tylko funkcjonalne, ale również eleganckie. Mimo tego, że deski rozdzielcze w samochodach mogą różnić się od siebie wyglądem, pełnią praktycznie te same funkcje. Jakie są najważniejsze elementy kokpitu? Oto nasze zestawienie!

Prędkościomierz

Prędkościomierz to narzędzie, które znajdziesz nie tylko w samochodzie, ale również w wyposażeniu innych pojazdów. Jego podstawową funkcją jest pokazywanie prędkości, z jaką porusza się auto. Urządzenie służące do pomiarów umieszczone jest w wale napędowym za pomocą specjalnej linki, połączonej bezpośrednio z licznikiem. W nowszych modelach samochodów wykorzystuje się czujnik. Mierzy on liczbę obrotów koła jezdnego i na tej podstawie wylicza prędkość. Prędkościomierz przyjmuje zazwyczaj postać zegara, choć w niektórych modelach zamontowane jest urządzenie cyfrowe.

Obrotomierz

Obrotomierz to przyrząd, który służy do pomiaru prędkości obrotowej silnika. Wartość ta jest przedstawiana w jednostce obrotów na minutę. Zazwyczaj ma on wygląd zegara, podobnie jak prędkościomierz, jednak niektórzy producenci pojazdów decydują się na urządzenia cyfrowe. Te drugie są coraz bardziej popularne ze względu na mniejszą awaryjność. Analogowe obrotomierze wymagają montażu specjalnych części w pobliżu komory silnika, gdzie panują duże wibracje. Urządzenie to jest pomocne do płynnej zmiany biegów. Na podstawie obrotów jednostki napędowej możesz w optymalny sposób wykorzystać dynamikę motoru podczas szybkiej jazdy. Z drugiej strony pozwala to także utrzymywać spokojne i płynne poruszanie się, by uzyskać niższe zużycie paliwa. 

Drogomierz

Drogomierz, czyli urządzenie, które liczy kilometry pokonane przez samochód, to kolejny element, który znajdziesz na desce rozdzielczej. Narzędzie zazwyczaj znajduje się na tym samym panelu co obrotomierz oraz prędkościomierz. Dlaczego w ogóle umieszcza się drogomierz w samochodzie? Urządzenie to jest szczególnie przydatne do planowania konserwacji poszczególnych części i układów auta. Na podstawie przejechanych kilometrów wymienia się olej silnikowy lub filtry np. powietrza czy kabinowy. Oprócz tego dane wyświetlane na drogomierzu wpływają na wartość odsprzedaży pojazdu. Przy pomocy licznika możesz również sprawdzić zużycie paliwa w samochodzie. Wystarczy zresetować dzienny odczyt. 

Wskaźnik poziomu paliwa

Skoro już o paliwie mowa, to deska rozdzielcza zawiera także wskaźnik informujący o jego ilości w baku. W zależności od poziomu benzyny czy oleju napędowego pływak w zbiorniku porusza się góra-dół. Poprzez metalowy trzpień łączy się z potencjometrem, a ten przekazuje informacje o ilości paliwa do wskaźnika. Bez tego elementu na desce rozdzielczej auto jest w stanie poprawnie pracować, jednak może się przyczynić do Twojego niepokoju. Dzięki wskaźnikowi poziomu paliwa jesteś w stanie rozplanować podróż tak, aby w odpowiednim momencie zjechać na stację benzynową i zatankować.

Wskaźnik temperatury płynu chłodniczego

Jest to kolejny element, który ma za zadanie poprawić bezpieczeństwo jazdy. Dzięki niemu jesteś w stanie określić, czy silnik jest zimny, gorący, czy w optymalnej temperaturze. Dlaczego jest to tak ważne? Jazda samochodem, podczas gdy jednostka napędowa się przegrzewa, może zakończyć się jej całkowitym uszkodzeniem. Nie trzeba raczej wspominać, że wiązałoby się to z zakupem nowego silnika. Dlatego, jeśli wskazówka temperatury płynu chłodniczego zaczyna się niepokojąco podnosić, jest to znak, że należy zatrzymać się na poboczu i sprawdzić, jaka jest przyczyna awarii.

Kontrolki

Każdy symbol na desce rozdzielczej ma swoje przeznaczenie, istotne z punktu widzenia kierowcy samochodu. Sygnały te mają na celu informować o różnych awariach czy usterkach lub o tym, że dana funkcja jest włączona. Tak jest na przykład w przypadku świateł samochodu. Jak odczytać poszczególny symbol na desce rozdzielczej? 

Kontrolki mają zazwyczaj przypisane 3 różne kolory. Każda barwa informuje o stopniu awarii lub aktualnej pracy systemu. Oczywiście kolor czerwony sugeruje, że problem jest poważny. Z kolei żółty ostrzega kierowcę, że istnieje jakaś usterka. Natomiast kontrolki w kolorze zielonym, niebieskim lub białym informują, że system jest włączony.

Co oznacza kontrolka check engine? Sprawdź najważniejsze informacje.

Panel klimatyzacji i nawiewy

Trudno sobie obecnie wyobrazić jazdę bez klimatyzacji czy ogrzewania. Deska rozdzielcza w aucie to miejsce, w którym znajduje się również panel sterowania tym układem. Przy pomocy specjalnych pokręteł możesz dostosować temperaturę w kabinie pasażerskiej, ale również wybrać tryb np. nawiew na szyby. W nowszych modelach samochodów panel zawiera również specjalny wyświetlacz, na którym widoczne są wszystkie niezbędne parametry.

Poduszki powietrzne

Poduszki powietrzne to kolejny element, który zawiera deska rozdzielcza. Mają one za zadanie zminimalizować skutki zderzenia z innym pojazdem czy przeszkodą. Dzięki ich aktywacji kierowca oraz pasażerowie nie są narażeni na tak duże obrażenia, które mogłoby powstać w wyniku uderzenia o kierownicę, szybę czy właśnie deskę rozdzielczą. Wiele pojazdów umożliwia także dezaktywację poduszek, gdy na przednim siedzeniu przewozimy niemowlaka w foteliku.

Schowki

Schowki samochodowe to oddzielna przestrzeń wbudowana w deskę rozdzielczą. Znajdują się one zazwyczaj przed fotelem pasażera, na środku kokpitu i pod przednim rzędem siedzeń. Schowki samochodowe dają możliwość ukrycia wielu przedmiotów, które mogą się przydać podczas jazdy autem. Chodzi przede wszystkim o ładowarki do telefonów komórkowych, portfel, instrukcje obsługi, ale również dokumenty samochodu.

Komputer pokładowy 

Komputer pokładowy kojarzy się przede wszystkim z autami luksusowymi czy limuzynami, jednak obecnie wiele modeli aut ze średniej półki cenowej jest wyposażonych w ten element. Również na rynku możesz znaleźć liczne modele paneli przeznaczone do montażu w samochodach, które oryginalnie nie mają go w zestawie. 

Komputer pokładowy to zamontowany w desce rozdzielczej wyświetlacz. Dzięki wbudowanym licznym funkcjom możesz kontrolować wiele parametrów pracy pojazdu m.in. wskaźnik zużycia paliwa czy energii, ciśnienie oleju czy sprawność obwodów elektrycznych. Do tego komputer pokładowy spełnia również funkcje rozrywkowe, ponieważ w zależności od oprogramowania możesz słuchać radia, czy podcastów. 

Deska rozdzielcza – jak przebiega regeneracja?

Regeneracja deski rozdzielczej jest niezwykle ważna w kontekście odsprzedaży pojazdu. Kokpit samochodu to niejako wizytówka kierowcy. Głównym sposobem pielęgnacji deski rozdzielczej jest jej regularne czyszczenie oraz konserwacja. Przede wszystkim trzeba usunąć z niej zalegający kurz oraz pozbyć się zabrudzeń i tłustych plam. 

Niektóre firmy specjalizujące się w auto detailingu do czyszczenia deski rozdzielczej wykorzystują do tego celu myjki parowe. Te urządzenia świetnie radzą sobie szczególnie z odtłuszczaniem. Na rynku znajdziesz również wiele środków chemicznych, które przeznaczone są właśnie do czyszczenia desek rozdzielczych. Dzięki nim nie tylko usuniesz zalegający kurz czy zabrudzenia, ale również zabezpieczysz elementy kokpitu – tłumaczy ekspert Inter Cars.

Deska rozdzielcza — jakich środków używać do jej czyszczenia?

Wybór odpowiedniego środka do czyszczenia deski rozdzielczej oraz pozostałych elementów w kokpicie samochodu powinien zależeć od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Dla wielu kierowców najważniejsze jest, by wnętrze auta lśniło. Nie bez znaczenia pozostaje także zapach, który będzie unosił się w kabinie. Niezależnie od tego, jakie są Twoje priorytety odnośnie do wyglądu deski rozdzielczej, odpowiednie preparaty do czyszczenia znajdziesz w ofercie Inter Cars. W naszym bogatym asortymencie dostępne są m.in. środki do mycia i pielęgnacji kokpitu w formie sprayu, mleczka, ale również jednorazowe wilgotne ściereczki. Możesz wybierać spośród wielu rodzajów zapachu. Sprawdź naszą ofertę i wybierz odpowiedni preparat!

Pokrowiec na motocykl – chroń swój jednoślad

Deska rozdzielcza – podsumowanie

Deska rozdzielcza ma za zadanie dostarczać kierowcy niezbędnych informacji podczas jazdy samochodem. Jest to swego rodzaju centrum dowodzenia pojazdu. Dzięki niej wiesz, z jaką prędkością jedziesz, jak dużo paliwa zostało, czy możesz ostudzić atmosferę w kabinie, np. włączając nawiew. Prowadzenie samochodu bez deski rozdzielczej byłoby możliwe, ale niebezpieczne, dlatego powinieneś o nią dbać. 

Potrzebujesz części do kokpitu swojego auta? A może chcesz go dokładnie wyczyścić? Niezależnie czego szukasz, odpowiednie produkty znajdziesz w sklepie Inter Cars. Sprawdź naszą ofertę i przekonaj się sam!

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Dawniej deska rozdzielcza wykonana była z malowanej blachy lub forniru. Obecnie producenci wykorzystują tworzywa sztuczne takie jak termoplast. Jest to element, który daje się formować, elegancko wygląda i jest odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Trudno jest wskazać wszystkie elementy, jakie zawiera deska rozdzielcza. Kontrolki, wskaźniki poziomu paliwa, prędkościomierz, obrotomierz, licznik kilometrów, ale również panel klimatyzacji czy schowki. Jest to podstawowe wyposażenie kokpitu pojazdu.

Na rynku obecnie dostępne są różnego rodzaju preparaty dedykowane do czyszczenia deski rozdzielczej. Dzięki nim możesz usunąć kurz, zabrudzenia i tłuste plamy, ale również zabezpieczyć elementy przed niszczeniem.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!