Co skłania kierowców do przyciemniania szyb w swoim aucie? Powody mogą być naprawdę różne. Niektórym po prostu podoba się efekt wizualny, inni uważają, że to dobry sposób na zapewnienie sobie nieco większej prywatności. Przyciemnianie szyby pomaga też chronić się przed słońcem – co latem zauważalnie zwiększa komfort podróży. Jak samemu przyciemnić szyby i co mówią na ten temat przepisy? Wyjaśniamy!

przyciemnianie szyby

Samochody wyposażone w przyciemniane szyby można stosunkowo często zobaczyć na polskich drogach. W niektórych pojazdach z wyższej półki są one elementem standardowego wyposażenia, jednak wielu kierowców decyduje się na to, by samodzielnie ulepszyć w ten sposób swoje auto. Najczęściej wybierane rozwiązanie to folia do przyciemniania szyb. W tym artykule wyjaśniamy, jak zastosować ją prawidłowo w taki sposób, by nie zmniejszyć poziomu bezpieczeństwa jazdy. Przyjrzymy się też temu, czy przyciemnianie szyb jest w ogóle zgodne z obecnie obowiązującym prawem w Polsce.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Przyciemnianie szyby – po co właściwie to robić?

Dlaczego kierowcy decydują się na przyciemnianie szyb? Aspekt estetyczny z pewnością jest ważny, jednak nie chodzi jedynie o to, by auto lepiej się prezentowało. Ograniczenie ilości przedostających się do wnętrza promieni słonecznych daje też wiele innych korzyści.

Folia do przyciemniania szyb zatrzymuje światło słoneczne i promieniowanie ultrafioletowe. Dzięki temu tapicerka oraz elementy wykonane z tworzyw sztucznych, które znajdują się we wnętrzu pojazdu, nie niszczą się aż tak szybko i dłużej zachowują żywe barwy. Dodatkowo – ciemniejsze szyby to ogromny atut w gorące, letnie dni. Samochód nie nagrzewa się aż tak mocno, dzięki czemu można oszczędniej korzystać z klimatyzacji, a podróż staje się bardziej komfortowa. Dla wielu osób ważne jest też poczucie prywatności, które łatwiej uzyskać, gdy szyby auta nie są do końca przejrzyste.

przyciemnianie szyby

Czy wiesz, że folia do przyciemniania szyb zwiększa poziom bezpieczeństwa? Jak to możliwe? Przednia szyba auta wyposażona jest w specjalne zabezpieczenie. Element ten składa się z 2 tafli szkła, pomiędzy którymi umieszczona jest specjalna folia. Dzięki temu, jeśli dojdzie do stłuczki – szyba nie rozpada się na małe kawałki.

Szyby boczne nie są jednak skonstruowane w taki sposób. W związku z tym po kolizji ich ostre odłamki mogą stanowić zagrożenie dla osób znajdujących się we wnętrzu pojazdu. Przyciemnianie tylnej szyby oraz okien bocznych za pomocą folii zmniejsza to ryzyko. Materiał ten umieszcza się od wewnętrznej strony, więc stanowi barierę chroniącą przed odpryskami szkła podczas kolizji.

Zobacz również: jak poradzić sobie z oblodzonymi szybami w aucie?

Folia do przyciemniania szyb – jaka najlepsza?

Jaka folia do przyciemniania szyb sprawdzi się najlepiej? Wszystko zależy od tego, jakie są Twoje oczekiwania. Pod uwagę musisz wziąć stopień przyciemnienia, a także jakość oraz wymiary okien, które zamierzasz okleić.

Jaka folia do przyciemniania szyb? Stopień przyciemnienia

Dostępne na rynku folie do przyciemniania szyb przepuszczają światło słoneczne w zróżnicowanym stopniu. Producenci zazwyczaj określają ten parametr, posługując się skalą procentową.

Jeśli zależy Ci na tym, by tylko trochę ograniczyć ilość wpadających do środka promieni słonecznych, zdecyduj się na folię, która blokuje światło w niecałych 50 procentach. Chcesz, aby w aucie było znacznie ciemniej? Niektóre folie mogą zagwarantować przyciemnienie większe niż 90% proc. Różnica jest naprawdę zauważalna i warto dobrze przemyśleć zakup. Jeżeli masz taką możliwość, spróbuj wcześniej przyjrzeć się innym pojazdom, które mają szyby przyciemnione w większym lub mniejszym stopniu. Nie zawsze więcej znaczy lepiej – to kwestia osobistych preferencji.

Co jeszcze warto wiedzieć o foliach do przyciemniania szyb?

  • Folie przyciemniające są dostępne różnych szerokościach. Taka o szerokości 50 cm pasuje do większości okien bocznych, natomiast do szyby przedniej oraz tylnej będziesz potrzebował materiału o większych wymiarach. Oczywiście folie o dużej szerokości są bardziej ekonomiczne.
  • Nawet najwyższej jakości folia, dopóki nie zostanie umieszczona na szybie, jest bardzo podatna na uszkodzenia. Trzeba się z nią obchodzić naprawdę ostrożnie!
  • Folia przyciemniająca ma 2 warstwy: jedna z nich jest pokryta klejem, drugą stanowi bezbarwna, ochronna folia.
  • Folie termokurczliwe mogą kurczyć się tylko w jednym kierunku! Musisz mieć to na uwadze podczas jej zakładania.
  • Folie do przyciemniania szyb w różnym stopniu chronią przed promieniowaniem UV. Wybierz taką, która zapewnia możliwie jak największy poziom osłony.
  • Najtańsze folie cechują się kiepską trwałością, a w dodatku często trudno jest prawidłowo je przykleić. To żadna oszczędność – lepiej zainwestować w produkt o nieco wyższej jakości.

Jak samemu przyciemnić szyby?

Czy przyciemniane szyby jest zadaniem, które można zlecić specjalistom? Oczywiście. Czy można zrobić to samodzielnie? Jak najbardziej! Już za chwilę dowiesz się, jak samemu przyciemnić szyby w aucie. To wcale nie jest trudne – jednak trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Zanim przystąpisz do pracy, zadbaj, aby zgromadzić niezbędne narzędzia. Będziesz potrzebował:

  • opalarki oraz rakli;
  • dobrego środka do mycia szyb;
  • środka odtłuszczającego;
  • ręczników papierowych;
  • ostrego nożyka;
  • ściągaczki do wody;
  • płynu do przyciemniania szyb.
przyciemnianie szyby

Jak przyciemnić szybę? Na początku musisz odpowiednio ją przygotować. Dokładne odtłuszczanie to podstawa – bez tego folia nie będzie dobrze trzymała się na swoim miejscu. Sama woda to za mało! Sięgnij po odpowiednie środki czystości i dokładnie wyszoruj całą powierzchnię okna. Nadmiar preparatu usuń za pomocą ściągaczki, a powierzchnię osusz, wykorzystując ręczniki papierowe.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie formatki – czyli kawałka folii o wymiarach dopasowanych do wymiarów szyby. Zmierz okno w poziomie i pionie, w najdłuższych punktach. Do uzyskanych wartości dodaj po 5 cm – dowiesz się, jaki kawałek folii powinieneś odciąć. Przyłóż kawałek do szyby (pamiętaj, by zrobić to odpowiednią stroną). Wykorzystaj opalarkę oraz raklę, by obkurczyć folię i pozbyć się nierówności oraz pęcherzyków powietrza. Gdy będzie już ona perfekcyjnie dopasowana – czas na jej instalację.

Przyciemnianie szyby wykonuje się od jej wewnętrznej strony. Zanim zabierzesz się do pracy, powinieneś jeszcze raz dokładnie umyć i osuszyć całą powierzchnię. Od przygotowanej folii odklej warstwę zabezpieczającą, zwilż ją płynem i przenieś do szyby samochodu.

Zachowaj ostrożność – na tym etapie łatwo jest uszkodzić folię! Zacznij przykładać ją do powierzchni szyby od górnej krawędzi. Stopniowo przyklejając ją i układając tak, by brzegi pokrywały się z brzegami okna. Za pomocą rakli usuń wszystkie zagniecenia, tak, by uzyskać idealnie płaską powierzchnię. I gotowe! Przyciemnioną szybę możesz jeszcze raz umyć i wytrzeć ręcznikiem papierowym do sucha.

Zobacz również: Przyciemnianie szyb – do jakiego poziomu? Przepisy, koszty, metody.

Okiem eksperta: jak w prosty sposób zmienić wygląd auta?

Samochód to nie tylko użyteczne narzędzie! Estetyka jest ważna: warto zadbać, by w swoim aucie czuć się komfortowo. Przyciemnianie szyb to jeden ze sposobów na personalizację pojazdu – można także sięgnąć po różne gadżety, naklejki na karoserię lub zamontować chromowane wykończenia. Takie rozwiązania nie ingerują w konstrukcję pojazdu i nie wpływają na jego funkcjonalność, a mogą uprzyjemnić pokonywanie długich i krótszych tras – mówi ekspert marki Inter Cars.

przyciemnianie szyby

Kierowcy, którzy chcą zmienić coś w wyglądzie swojego samochodu, często sięgają po produkt taki jak folia do przyciemniania szyb. Jaka najlepsza, a jednocześnie niedroga modyfikacja może odmienić Twój pojazd? Przyciemnianie szyb to nie jedyna dostępna opcja.

By dodać wnętrzu oryginalnego charakteru w zaledwie chwilę, sięgnij po pokrowce na siedzenia lub kierownicę. Możesz dostosować ich kolorystykę oraz wygląd do własnych preferencji – a Twój samochód od razu zyska zupełnie nowe oblicze. Innym sposobem na nadanie pojazdowi indywidualnego charakteru jest wymiana gałki zmiany biegów, a także zamontowanie we wnętrzu auta chromowanych, ozdobnych wykończeń. Ogromną różnicę często robi też woskowanie karoserii – czysty, lśniący lakier sprawia, że samochód od razu wygląda lepiej.

W naszym sklepie Inter Cars znajdziesz szereg produktów oraz akcesoriów, dzięki którym będziesz mógł zmienić wygląd swojego samochodu w kilka chwil. Nasi eksperci wybrali rozwiązania, które sprawdzą się dobrze niezależnie od tego, jakim modelem auta dysponujesz. Sprawdź naszą ofertę – i wybierz coś dobrego dla siebie!

Przyciemnianie szyby przedniej i tylnej: co mówi prawo?

Poruszające się po publicznych drogach pojazdy muszą spełniać określone wymagania techniczne. Wiąże się to z tym, że swojego auta nie możesz modyfikować w zupełnie dowolny sposób: chodzi o to, by zmiany nie wpłynęły na bezpieczeństwo. Zarówno Twoje, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Nie wszyscy wiedzą, jak właściwie wygląda sytuacja prawna, jeśli chodzi o przyciemnianie szyb. Być może spotkałeś się z opiniami, że tego robić nie wolno. A jak jest w rzeczywistości?

przyciemnianie szyby

Przyciemnianie szyby nie jest przez polskie prawo zabronione. Trzeba jednak przestrzegać pewnych zasad. Ustawa o ruchu drogowym mówi o tym, że pojazdy muszą zapewniać kierowcom dostateczne pole widzenia – co można zinterpretować jakoby zakazane było przyciemnianie przedniej szyby oraz okien bocznych z przodu. By uniknąć niejasności, przepisy doprecyzowano. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, te szyby muszą przepuszczać przynajmniej 70 proc. światła.

Co to oznacza w praktyce? Folia przyciemniająca, która blokuje jedynie 30 proc. promieni słonecznych, zdaniem wielu kierowców nie robi aż tak dużej różnicy. Faktycznie, ta modyfikacja jest dość delikatna. To powód, dla którego niektórzy decydują się na pozostawienie przednich szyb w oryginalnym stanie. Zupełnie inaczej jest w przypadku okien położonych z tyłu – tutaj prawo nie nakłada żadnych ograniczeń. Przyciemnianie tylnej szyby możesz więc przeprowadzić za pomocą folii o dowolnym stopniu zaciemnienia.

Niezgodne z prawem przyciemnianie przedniej szyby może – w przypadku kontroli policyjnej – skutkować mandatem, a także zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu. Z tego względu lepiej zastosować się do wyżej wspomnianych regulacji. W przeciwnym razie, po zabraniu dowodu rejestracyjnego nie będziesz mógł się poruszać po drogach do momentu, w którym zdejmiesz niezgodne z prawem folie.

Przyciemnianie szyb za pomocą specjalnej folii sprawia, że auto zyskuje nowy, szykowny wygląd. Te modyfikacje jednocześnie zwiększają poziom bezpieczeństwa w przypadku stłuczki i chronią przed intensywnym promieniowaniem słonecznym. Folię do przyciemniania szyb możesz zamontować samodzielnie – po lekturze tego artykułu z pewnością już wiesz, że wcale nie jest to aż tak trudne. Musisz jedynie pamiętać, by nie zmieniać okien w sposób zabroniony przez prawo i nie narazić się na przykre konsekwencje.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Tak, ale jedynie nieznacznie. Szyba czołowa musi mieć przejrzystość na poziomie 75 proc., a przednie boczne na poziomie 70 proc. Muszą być one także przyciemnione certyfikowanymi metodami. 

Nie należy tego robić. Zainstalowana folia może odklejać się z uszkodzonej szyby. Do nakładania przyciemniającego dodatku powierzchnia okna powinna być w idealnym stanie.

Jeżeli szyby w aucie zostaną przyciemnione w sposób przekraczający dopuszczalne normy, podczas kontroli policyjnej funkcjonariusze mogą wystawić mandat w wysokości do 500 złotych. Co więcej, w takiej sytuacji kierowcy zostanie odebrany dowód rejestracyjny pojazdu – można go odzyskać dopiero wtedy, gdy stan auta nie będzie naruszał obowiązujących przepisów.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!