W okresie zimowym wielu kierowcom sprawiają problem oblodzone szyby w aucie. O ile od strony zewnętrznej łatwo znaleźć sposoby na rozwiązanie tego problemu, o tyle zamarzające szyby od środka bywają bardzo kłopotliwe. Często mogą one świadczyć o awariach występujących w samochodzie. By zapobiec niedogodnościom w okresie mrozów, powinieneś zająć się niektórymi rzeczami najpóźniej jesienią. Jak poradzić sobie z zamarzającymi szybami? Co może być przyczyną pojawienia się lodu od wewnątrz? Jakie są najlepsze sposoby na ochronienie auta przed szronem? Przeczytaj ten poradnik.

Wraz ze spadkiem temperatury powietrza zmniejsza się maksymalny poziom jego nasycenia para wodną. Z tego względu staje się ono suche. Przy danym ciśnieniu niemożliwe jest, by utrzymało się więcej pary wodnej. Szron i lód na samochodzie powstaje właśnie głównie z powodu tego zjawiska. Gdy następuje ochłodzenie, na przykład po zachodzie słońca, para wodna zaczyna się skraplać i osiadać. Na powierzchniach, które nie nasiąkają wodą, tworzą się większe lub mniejsze krople, po czym przy dalszym obniżeniu temperatury poniżej 0 st. C zamarzają, tworząc szron. Inną możliwością powstania lodu na zewnątrz samochodu są zamarzające opady atmosferyczne. 

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

baner mamy części do Twojego samochodu

Lód na zewnątrz szyb samochodu – jak mu zapobiec?

Przed pojawieniem się lodu na zewnętrznej powierzchni szyby łatwo jest się obronić. Wymaga to jednak przewidzenia, że warunki będą sprzyjać oblodzeniu. By szron i lód nie osadziły się na szybach, wystarczy je przykryć. Można do tego celu użyć specjalnych osłon antyszronowych, które zakrywają przednią szybę, a w wersjach bardziej rozbudowanych także boczne szyby z przodu i lusterka. W razie nagłej potrzeby osłonę można zastąpić kocem lub plandeką. Dobrym rozwiązaniem są także pokrowce na cały samochód.

By szron osiadał nieco mniej intensywnie, warto dbać o czystość szyby. Kurz, drobiny piasku i inne zanieczyszczenia sprzyjają skraplaniu się wody na powierzchni i ich zamarzaniu. By na szybie powstał szron lub lód, woda musi zmodyfikować stan skupienia. Każda zmiana fazowa (zmiana stanu skupienia) wymaga inicjacji. Za inicjację tejże zwykle odpowiadają jądra przemiany fazowej, czyli cząstki wywołujące reakcje w cząsteczkach. Kurz i brud są świetnymi jądrami przemiany, dlatego woda na brudnej szybie osadzi się łatwiej i szybciej zamarznie. 

Jak usunąć lód i szron z szyb?

Jeżeli nie przykryłeś samochodu, a zmiana pogody doprowadziła do tego, że rano zastała Cię zamarznięta lub oszroniona szyba, musisz ją oczyścić, zanim wyruszysz w drogę. To jakiego sposobu użyjesz, zależy przede wszystkim od zwartości warstwy lodu na szybie.

Jeżeli spadł śnieg, zawsze w pierwszej kolejności usuń jego warstwę za pomocą szczotki. Może się okazać, że biały puch ochronił szybę przed oblodzeniem. Stanowi on niezłą izolację i jeżeli przez całą noc temperatura nie podniosła się powyżej 0 st. C, może okazać się, że po odgarnięciu śniegu, szyba będzie czysta. 

Jak usunąć lód i szron z szyb

Za pomocą szczotki usunąć można także lekki szron. Do zamarzniętych warstw śniegu czy szronu zwykle używa się skrobaczek. By nie uszkodzić i nie porysować szyby, powinieneś prowadzić ostrze pod jak najmniejszym kątem do szyby. Warto po każdym cyklu wycierać jego krawędź. Wraz z usuniętym oszronieniem zbiera się na nim piasek, który będzie tworzyć rysy na szybie, jeżeli nie zostanie usunięty. 

Trudniejsze jest odmrażanie szyb, na przykład po opadach marznącego deszczu. Wielu osobom wydaje się, że dobrym sposobem jest użycie ciepłej wody, jednak rozwiązanie ma wiele wad. Po pierwsze, jeżeli płyn będzie zbyt gorący, to gwałtowna zmiana temperatury może doprowadzić nawet do pęknięcia szyby pod wpływem naprężeń termicznych. Po drugie, woda o temperaturze bezpiecznej dla szyby błyskawicznie zamarznie i jej użycie w niczym Ci nie pomoże. 

Skuteczniejszym sposobem jest odmrożenie chemiczne z użyciem środków opartych na alkoholu. Najlepiej sprawdzą się specjalne odmrażacze, ale jeżeli nie masz takiego w zanadrzu, możesz użyć zimowego koncentratu płynu do spryskiwaczy. Rozpyl lub polej delikatnie szybę płynem, po czym usuń naruszoną chemicznie warstwę lodu skrobaczką. 

Najbezpieczniejszym, ale rzadko dostępnym sposobem na odmrażanie szyb w samochodzie, jest ogrzewanie postojowe. Nowoczesne systemy tego typu można uruchomić zdalnie na kilkanaście minut przed wyruszeniem w drogę. Koniecznie musimy tutaj wspomnieć, że zabronione jest rozgrzewanie samochodu poprzez pozostawienie go z uruchomionym silnikiem. Taki zabieg generuje niepotrzebne zanieczyszczenia powietrza, a także zwiększa ryzyko kradzieży, ponieważ ktoś może dostać się do auta, podczas naszej nieobecności.

Zamarzające szyby od środka – jakie mogą być przyczyny?

Oszroniona szyba czy lód na zewnątrz pojazdu są efektem zjawisk naturalnych. Nie powinny one jednak zachodzić w ten sam sposób we wnętrzu samochodu. Ogrzewanie i wentylacja pojazdu mają za zadanie skutecznie usuwać wilgoć z auta, by nie powodowała ona zniszczeń, przede wszystkim w układach elektrycznych, ale też w blacharce i tapicerce samochodu. 

Jeżeli oblodzone szyby w aucie są Twoim regularnym problemem, zwykle oznacza to awarię. Niekiedy jest ona niewielka, ale często wymaga dużego nakładu pracy, by ją usunąć. Zapytaliśmy eksperta Inter Cars, gdzie można szukać przyczyn problemu?

Zamarzające szyby od środka w samochodzie mogą wynikać z nieszczelności lub zatkania odpływów w karoserii, na przykład przy szyberdachu. Woda dostaje się przez uszkodzoną uszczelkę lub nie odpływa przez przeznaczone do tego kanały. Gromadzi się w tapicerce i generuje nadmierną wilgoć w aucie, a to prowadzi do zamarzania szyb. 

Odetkanie kanałów odpływowych i sprawdzenie wszystkich uszczelnień powinno być pierwszym krokiem mającym na celu wyeliminowanie zamarzania szyb. Najbardziej kłopotliwe mogą być przecieki w okolicach przodu auta. Mogą one się pojawić po nieumiejętnej wymianie szyby lub w przypadku gdy samochód nie był  poprawnie naprawiony po wypadku, przez co między szkłem a nadwoziem powstaje szczelina. 

Usterki nagrzewnicy

Jeszcze trudniejsze do usunięcia są przecieki z nagrzewnicy, która dość często koroduje w starszych autach. Nagrzewnica umieszczana jest zwykle pod deską rozdzielczą, gdzie wydobywająca się z niej woda wsiąka w warstwy wygłuszeń. W takim wypadku konieczna jest jej wymiana, która wiąże się niemal zawsze z wyjęciem całej deski rozdzielczej, a więc demontażem dużej części wnętrza auta. Jest to zadanie bardzo pracochłonne. Do tego stopnia, że niekiedy trudno jest znaleźć mechanika, który się go podejmie. Koszt samej robocizny w tym wypadku może przekroczyć 1000 zł. 

Zamarzające szyby od środka w samochodzie

Jeżeli zamarzające szyby od środka były Twoim utrapieniem poprzedniej zimy, tak samo będzie teraz, jeśli nie pozbyłeś się przyczyn. Warto więc ich poszukać, zanim problemy powrócą.. Być może usunięcie usterki będzie łatwe i szybkie. 

Jak zapobiec zamarzaniu szyb od środka?

Zamarzające szyby od środka w samochodzie to niekiedy nie wynik uszkodzeń pojazdu, ale chwilowych warunków, jakie panowały w jego wnętrzu. 

Podczas dłuższej trasy z większą liczbą pasażerów trzeba liczyć się ze sporą ilość pary wodnej, która może nie zostać do końca usunięta przez wentylację. Zimą często wsiadasz do auta w mokrym lub ośnieżonym ubraniu, które także może chwilowo zwiększyć wilgotność w samochodzie. W takich przypadkach odmrażanie szyb w samochodzie może okazać się konieczne. 

By zapobiec zamarzniętym od środka szybom, pamiętaj, by usunąć jak najwięcej wilgoci z wnętrza przed końcem podróży. Najskuteczniejszym narzędziem do tego celu jest klimatyzacja. Włączenie jej na kilkanaście minut przed dojazdem do celu skutecznie osuszy powietrze w aucie. Jeżeli nie masz klimatyzacji, włącz maksymalną moc nawiewów i otwórz wszystkie kratki wentylacyjne. Wydajność będzie mniejsza, jednak powinna zmniejszyć ryzyko oblodzenia.

Odmrażanie szyb od środka – jak je przeprowadzić?

Nie udało Ci się zapobiec zamarznięciu szyb? Będziesz musiał przeprowadzić zabieg odmrażania. Podobnie jak w przypadku oblodzenia zewnętrznego, zamarzające szyby od środka nie powinny być eliminowane przez pozostawienie samochodu z uruchomionym silnikiem. Również analogicznie, najlepiej sprawdza się ogrzewanie postojowe. 

Jeżeli jesteś pewien dobrej kondycji akumulatora w Twoim samochodzie, możesz uruchomić na kilka minut nawiew, włączając kluczyk w pozycji zapłonu. Gdy masz szyby ogrzewane elektrycznie, także ta funkcja powinna zadziałać. Jest to jednak ryzykowne, ponieważ ogniwa stosowane w akumulatorach tracą sporo pojemności przy niskich temperaturach, a zwiększona lepkość zimnego oleju utrudnia uruchomienie silnika. Może się okazać, że nawet po kilku minutach akumulator rozładuje się do tego stopnia, że nie będzie mieć wystarczającej mocy, by zasilić rozrusznik. 

silnik w aucie

W razie odmrażania szyb od środka warto zastosować ten sam sposób, co w przypadku oblodzenia na zewnątrz, czyli środki chemiczne. Pamiętaj jednak o tym, by po odmrożeniu bardzo dokładnie wytrzeć szybę i jej otoczenie, by nie pozostały na nim substancje czynne. Co prawda nie ma ryzyka upojenia się oparami, jednak w  płynach do spryskiwaczy często stosuje się trujące alkohole (głównie glikol), które mogą źle wpływać na zdrowie. Przy odmrażaniu szyb od wewnątrz lepiej sprawdzi się roztwór niebarwionego denaturatu. Jego opary będą nieprzyjemnie pachnieć, ale nie będą tak groźne, jak te glikolowe. Nie poleca się używać denaturatu zabarwionego, ponieważ może on zafarbować tapicerkę. 

Unoszące się opary alkoholu mogą też zaalarmować policjanta podczas kontroli drogowej, co będzie przyczyną drobnych nieprzyjemności. Jeżeli odmrażasz szyby alkoholem, pamiętaj o bardzo dokładnym wytarciu go. Dodatkowo zaraz po ruszeniu intensywniej wentyluj wnętrze, by pozbyć się jego pozostałości. 

Zamarzające szyby – oferta Inter Cars

Przygotuj się do zimy, sięgając po akcesoria, zimowe płyny eksploatacyjne i środki odmrażające z oferty Inter Cars. Sprawdź ją już teraz i skompletuj swój idealny zestaw na mrozy!

szukasz produktu który opisujemy?

Środki do odmrażania szyb – jakie wybrać?

Stosowanie domowych sposobów na odmrażanie szyb jest dość skuteczne, jednak o wiele lepiej radzą sobie z nim specjalnie skomponowane środki. Są one sprzedawane w formie sprayu lub butelki z atomizerem. 

Środki w sprayu nadają się także do odmrażania zamków, jednak mogą działać wadliwie, gdy będą zbyt schłodzone, co oznacza, że powinieneś nosić je przy sobie, a nie przechowywać w samochodzie.

Odmrażacze z atomizerem są użyteczne, nawet gdy leżały w zimnym samochodzie, jednak nie da się ich użyć do odmrażania innego niż powierzchniowe. Jeżeli oprócz oblodzenia często masz problem z zamarzającym zamkiem, lepszym wyborem będzie spray. Tylko do szyb wygodniejszym rozwiązaniem okaże się atomizer.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Pamiętaj o regularnym zmywaniu brudu z szyby, co spowolni jej oblodzenie. Jeżeli spodziewasz się szybkiego spadku temperatury, przykryj szyby osłoną, kocem lub plandeką.

Nie. Takie działanie jest zabronione i zagrożone mandatem ze względów ekologicznych. Jedynym sposobem na pozbycie się oblodzenia bez ingerencji ręcznej jest ogrzewanie postojowe.

Jeżeli szyby w Twoim samochodzie są zamarznięte od środka dość często, może to oznaczać, że z jakiegoś powodu we wnętrzu gromadzi się nadmiar wody. Przyczyną mogą być: nieszczelność, zatkane kanały odpływowe lub rozszczelnienie nagrzewnicy. Incydentalne zamarzanie szyb zwykle wynika z mokrej odzieży czy nasycenia powietrza parą z oddechów podczas podróży przed postojem.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!