Czy samochód pickup to rozwiązanie dla każdego? Zdecydowanie nie – to nie jest typowe auto, a na jego zakup należy decydować się świadomie. Przeciwnicy pickupów twierdzą, że takie pojazdy mają wiele wad… i nie da się temu do końca zaprzeczyć, gdyż istotnie – mają swoje słabe strony. Nie są oszczędne, kiepsko sprawdzają się podczas jazdy po mieście i nie zapewniają tak dużego komfortu jazdy, jak samochody osobowe. Jednocześnie nie można odmówić im tego, że dają możliwość sprawnego przewozu różnorodnych, również dużych i ciężkich ładunków. Zastanawiasz się, czy warto kupić auto pickup? Z tego artykułu dowiesz się, czym charakteryzują się tego typu samochody. Zapraszamy do lektury!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Czym charakteryzują się samochody pickup?

Samochód pickup może być dla Ciebie doskonałym wyborem – ale zanim się na niego zdecydujesz, lepiej dowiedz się, „z czym to się je”. Są to pojazdy specyficzne: niektórzy będą nimi zachwyceni, inni mogą się rozczarować.

Pickup: samochód przede wszystkim użytkowy

Pierwszą i najważniejszą kwestią, którą zdecydowanie powinieneś mieć na uwadze, to fakt, że są to konstrukcje użytkowe. Amerykańskie samochody pickup niekiedy przypominają pojazdy osobowe, jednak modele typowo europejskie – już niekoniecznie. Zbudowane są na ramie, z tyłu mają sztywny most napędowy i w większości mają resory piórowe. Wnętrze często nie zapewnia komfortu, do jakiego przyzwyczajeni są użytkownicy nowoczesnych, osobowych samochodów: w kabinie bywa ciasno, a zakres możliwości regulacji położenia fotela i kierownicy nie zachwyca.

Jazdę takim pojazdem można porównać do prowadzenia auta dostawczego. Warto wiedzieć, że samochody typu pickup świetnie nadają się do holowania i ciągnięcia przyczep (choć z uwagi na dużą masę może być konieczne dysponowanie prawem jazdy kategorii B+E; prawo wymaga tego, gdy dopuszczalna masa całkowita przyczepy przekracza 750 kg lub gdy łączna masa zestawu przekracza 4250 kg).

W pickupach miejsce przeznaczone dla pasażerów jest całkowicie oddzielone od przestrzeni ładunkowej. Ma to swoje zalety – można swobodnie przewozić niemal dowolne ładunki, nawet takie, które brudzą, kruszą się i rozsypują, bo pakę łatwo jest umyć. Przy codziennym użytkowaniu brak typowego bagażnika może jednak okazać się problematyczny.

Standardowa konstrukcja pickupa

W jakie jednostki napędowe wyposażone są auta typu pickup? Samochody z rynku pierwotnego są w Polsce dostępne jedynie z silnikami diesla, których moc mieści się na ogół w zakresie 120–200 KM. Większość z nich jest czterocylindrowa. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku pojazdów z rynku wtórnego. Tu panuje znacznie większa różnorodność. Pickupy z silnikami benzynowymi można dość często spotkać wśród aut importowanych z USA.

samochody pickup

O ile obecnie gros polskiego rynku pickupów stanowią pokaźne pojazdy z ramową konstrukcją, to w niektórych krajach do dziś można kupić nowe modele oparte na niewielkich autach osobowych, z nadwoziem samonośnym. Czasem też w krajowych ogłoszeniach można trafić na takie auta, jak: Fiat Strada, Polonez Truck czy Skoda Felicia Pick-up. Nie są popularne i można je traktować jako propozycje dla hobbystów.

Duża część pickupów na polskim rynku jest również wyposażona w stały napęd na tylną oś, z przednią dołączoną manualnie. Po drogach utwardzanych należy nimi jeździć w trybie 2WD, co zimą może przyczyniać się do trudności z pokonywaniem zakrętów oraz ruszaniem.

Na rynku dostępne są także auta z napędem na cztery koła – takie modele można swobodnie uznać za samochody terenowe. Pickup to pojazd, który dość łatwo (choć wcale nie tanio) można zmodyfikować tak, by zwiększyć jego offroadowy potencjał. Warto jednak pamiętać, że ten typ nadwozia ma pewne ograniczenia, jeżeli chodzi o terenową jazdę: ma długi rozstaw osi i pokaźne wymiary, co znacząco utrudnia pokonywanie niektórych przeszkód.

Zobacz również: Napęd 4×4 – różnice między stałym a dołączanym automatycznie.

Samochód pickup – wady

Samochody pickup mają pewne wady, których każdy przyszły właściciel takiego auta powinien być świadomy. Pierwszą, dość oczywistą, z jest to, że nie mają bagażników. Owszem, na pace można przewieźć pokaźną ilość ładunku, jednak nie zawsze jest to rozwiązanie idealne. Jeśli chcesz zapakować bagaże podróżne lub zakupy, nie będzie to komfortowe rozwiązanie – szczególnie gdy pogoda nie jest najlepsza. Problemy mogą także mieć właściciele zwierząt: przewożenie psa lub kota na pace to na ogół kiepski pomysł.

Co jeszcze musisz wiedzieć o samochodach pickup? Auto tego typu, niezależnie od modelu, zawsze będzie miało szczególną tendencję do rdzewienia – co w innych współczesnych pojazdach nie jest już dziś powszechne. Sprzyja temu konstrukcja nadwozia, które od spodu jest w dużym stopniu odkryte. Co więcej, pomiędzy skrzynią ładunkową a kabiną znajduje się przestrzeń, w której mogą gromadzić się wilgoć i zanieczyszczenia – a to znacznie zwiększa ryzyko pojawienia się korozji.

Pickupy to pojazdy robocze. Są trwałe – ale nie zapewniają wysokiego poziomu komfortu. To samochody stosunkowo głośne, a umieszczone często na ramie podwozie powoduje, że fotele zamontowane są nisko – siedzi się więc z uniesionymi kolanami, co nie jest zbyt wygodne. Ponadto pickupy odczuwalnie podskakują podczas jazdy po nierównościach. I, oczywiście, zużywają dużo paliwa. Jeśli poszukujesz oszczędnego auta, to zdecydowanie taki pojazd nie spełni Twoich oczekiwań.

Nie da się jednak ukryć, że pickupy są pewnym problemem pod względem bezpieczeństwa na drogach. To duże, ciężkie i masywne auta: ryzyko śmierci po zderzeniu z pickupem jest o ponad 150 proc. większe niż po wypadku z autem osobowym!

Pickup – auto interesujące i praktyczne, ale nie dla każdego

Dla kogo będzie odpowiedni pickup? Samochód o takiej budowie znajdzie zastosowanie zarówno w gospodarstwach prywatnych, jak i w przedsiębiorstwach. Dobrze trafia w potrzeby kierowców, którzy wybierają auta bardziej pod kątem praktyczności niż wygody. Jeśli jednak potrzebujesz samochodu, które zapewni Ci komfort, chcesz jeździć jak najbardziej oszczędnie lub sprawnie poruszać się na co dzień po mieście, pickup to niekoniecznie dobry wybór.

samochody pickup

Samochody pickup, poza wyjątkami, zupełnie nie sprawdzają się w większych miastach. Są zbyt duże. Trudno jest poruszać się nimi po wąskich uliczkach, wykonywanie manewrów jest dość skomplikowane, a zaparkowanie w centrum niekiedy graniczy z cudem. Ten pojazd będzie znacznie lepszym wyborem dla osób, które mieszkają poza miastem – zwłaszcza gdy okoliczne drogi nie są utwardzane i czasami ciężko jest przez nie przejechać.

Dzięki pickupowi można wygodnie przewozić wszystko, co niezbędne w przydomowym ogrodzie. Na pakę bez problemu załadujesz kostkę brukową, piasek, narzędzia lub rośliny. Pickupy są chętnie wybierane także przez tych, którzy lubią wakacje na łonie natury. Mając takie auto, można łatwo zabrać ze sobą namioty, sprzęt wędkarski, rowery i mnóstwo innych akcesoriów.

Zobacz również: Bagażnik na rowery do auta – poznaj bezpieczne akcesoria do przewożenia roweru!

Samochody terenowe pickup kupują również firmy: tam, gdzie wymagane jest częste przewożenie różnych ładunków, takie pojazdy bywają niezastąpione. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, to istotną informacją z pewnością będzie dla Ciebie to, że pickupy z pojedynczą kabiną (z jednym rzędem siedzeń) mogą być zarejestrowane jako auto ciężarowe. Spełniają wtedy warunki dla pojazdów typu VAT–1, dzięki czemu można sporo zaoszczędzić na podatkach.

samochody pickup

Pickupy są szczególnie chętnie wybierane przez właścicieli domów jednorodzinnych położonych daleko od miast – mówi ekspert marki Inter Cars. W Polsce nie są jak na razie aż tak popularne, jak w Ameryce. Tam wielu kierowców nie wyobraża sobie życia bez pickupa! Czy warto kupić to auto? Wszystko zależy, głównie od tego, jaki tryb życia prowadzimy.

Przewóz bagażu w pickupie – przydatne akcesoria

Paka pickupa to funkcjonalne rozwiązanie, które można wykorzystywać na wiele różnych sposobów. Tym najbardziej oczywistym jest przewożenie dużych przedmiotów (auto poradzi sobie nawet z transportem quada lub motocykla) i ciężkich ładunków – ale to nie wszystko! Na pace możesz również zamontować bagażnik rowerowy lub zabudować przestrzeń skrzyniami, w których będziesz umieszczał drobniejsze akcesoria. Dzięki temu unikniesz bałaganu i łatwo znajdziesz wśród wielu rzeczy to, czego będziesz w danej chwili potrzebować.

Bezpieczne przewożenie różnorodnych ładunków często wymaga zastosowania dodatkowych akcesoriów, które zabezpieczą przedmioty przed przesuwaniem się i spadaniem. Do podłoża szczególnie warto przymocować ciężkie rzeczy, by nie uległy uszkodzeniu i nie stanowiły zagrożenia w przypadku gwałtownego hamowania lub pokonywania ostrych zakrętów. W bezpiecznym załadowaniu paki pickupa pomogą Ci akcesoria, które znajdziesz w naszym sklepie Inter Cars – zapraszamy do zapoznania się z ofertą!

Pick-up: popularne modele

Segment aut typu pickup dynamicznie się rozwija – producenci wprowadzają na rynek nowe modele. Nie zmienia to jednak faktu, że niektóre już istniejące modele cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem kierowców. Zobacz, które pickupy są chętnie wybierane!

  • Toyota Hilux – to jeden z najbardziej znanych pickupów na rynku. Samochód popularny jest na całym świecie, głównie dzięki temu, że naprawdę dobrze radzi sobie nawet w najtrudniejszych warunkach. Najnowsze modele wyposażone są w szereg udogodnień (takich jak np.: stabilizacja toru jazdy, tempomat czy poduszki powietrzne). Toyota Hilux, jak na auto pickup, jest całkiem komfortowa i dobrze się ją prowadzi. Dodatkowo ma ogromną przestrzeń ładunkową i napęd na cztery koła.
  • Ford Ranger – auto urosło do rangi wręcz kultowego. Wprowadzono je na rynek w 1982 roku, choć początkowo miało odpowiadać jedynie na potrzeby użytkowników z Ameryki Północnej. Wielu kierowców, słysząc określenie „pickup”, od razu wyobraża sobie właśnie ten model – nic dziwnego, bo obecnie to jedno z najpopularniejszych aut tej kategorii na całym świecie. Sprawdza się nawet w trudnych warunkach i jest dostępny w wersjach z różnymi silnikami. Wyposażony jest w napęd na cztery koła, cechuje go doskonała trakcja i duża ładowność, a także możliwość holowania przyczepy o masie aż do 3,5 tony. Ten pojazd zaprojektowano z myślą o wymagającej jeździe terenowej – i nie sposób tego nie zauważyć.
  • Mitsubishi L200 – konstrukcją do pewnego stopnia przypomina Toyotę Hilux. Umożliwia naprawdę dynamiczną jazdę: w wersji z silnikiem 2.4 DID kierowca ma do dyspozycji aż 184 konie mechaniczne! We wnętrzu znajdziemy np. skórzaną tapicerkę, poduszki powietrzne i kamerę cofania.
  • Volkswagen Amarok – potężny, 6-cylindrowy silnik ma moc 225 KM i 8-biegową, automatyczną skrzynię. Może prowadzić przyczepę o masie nawet 3,5 tony, a w przestrzeni ładunkowej zmieści się 1 t ładunku. To auto o naprawdę dużych możliwościach – choć trzeba liczyć się z wysoką ceną (nawet powyżej 200 tys. zł, jeśli decydujemy się na nowy model z salonu).

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

W wysokim, dużym i ciężkim aucie kierowcy często czują się bezpiecznie. Nie jest to jednak do końca uzasadnione. Owszem, pickupy spełniają normy bezpieczeństwa (które obowiązują wszystkie poruszające się po publicznych drogach pojazdy) – ale w testach zderzeniowych przegrywają z wieloma samochodami osobowymi. Najbardziej problematycznymi obszarami są zakresy ochrony kierowcy, pieszych i dzieci: tam auta typu pickup wypadają najsłabiej. 

Pickupy nie cechują się niskim spalaniem. W trasie może ono sięgać 8 l/100 km, a podczas jazdy miejskiej lub w wymagających warunkach – nawet 10–12 l/100 km.

Duża część pickupów dostępnych w Polsce kosztuje 120-150 tys. zł. Oczywiście, za dodatkowe opcje w wyposażeniu trzeba dopłacić, a samochody z rynku wtórnego mogą być znacznie tańsze – zależnie od ich stanu i specyfikacji technicznej.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!