Niewiele marek na świecie jest tak dobrze rozpoznawalnych jak Shell. Charakterystyczne logo z żółto-czerwoną muszlą jest znane na całym świecie, a stacje benzynowe tej marki obecne są na wszystkich kontynentach, poza Antarktydą. Jednak niewiele osób zna historię tego potężnego koncernu oraz nie ma świadomości, jak istotny był on dla rozwoju motoryzacji. Oto portret jednego z potentatów rynku petrochemicznego. Poznaj jego historię marki i najważniejszych innowacji wprowadzonych przez nią na rynek, a także gamę współczesnych produktów.

Shell plc, jak brzmi od początku 2022 roku oficjalna nazwa koncernu, wcześniej znana jako Royal Dutch Shell, to obecnie drugi co do wielkości na świecie koncern naftowy. Wyższą wartością może pochwalić się jedynie Exxon Mobil. W ostatnich latach Shell regularnie osiąga lepsze wyniki finansowe od wielkiego konkurenta i wiele wskazuje na to, że wkrótce to właśnie ta marka stanie się liderem branży. Rynkowy sukces nie wziął się znikąd. Warto poznać tę drogę od samego początku, aż po dziś, a nawet dowiedzieć się, jaką przyszłość planuje firma.

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

baner mamy części do Twojego samochodu

Historia marki Shell

Korzenie koncernu Shella sięgają do dwóch miejsc. Pierwszym z nich jest otwarty na początku XIX wieku przez Marcusa Samuela londyński sklep z antykami. W 1833 roku Samuel postanawia rozszerzyć swoją działalność i rozpocząć handel muszlami pochodzącymi z brytyjskich kolonii. Biznes ten zaowocował nawiązaniem licznych kontaktów handlowych, przez co firma stała się liczącym się przedsiębiorstwem eksportowym. Kiedy w 1870 roku zmarł założyciel firmy, schedę po nim przejęli synowie – Marcus i Samuel (tak, to nie pomyłka, bowiem kiedy jeden z synów odziedziczył imię po ojcu, drugi otrzymał imię takie samo jak nazwisko). Obaj poszerzyli działalność rodzinnego biznesu o import ropy naftowej z Azji na Stary Kontynent.

Przełomem dla firmy Samuelów było zdobycie pozwolenia na przewóz ropy przez Kanał Sueski. Przedsiębiorstwo zarządzające kanałem nie dopuszczało do jej przewożenia, z powodów bezpieczeństwa. Marcus Samuel wystosował do Suez Canal Company pismo, w którym poprosił o specyfikację tankowca, który mógłby przepłynąć ich drogą wodną. Otrzymawszy wytyczne, przekazał je do realizacji Jamesowi Fortescue Flannery’emu, znanemu inżynierowi, który tworzył tankowce dla firm operujących na Morzu Czarnym. Na podstawie jego planów stocznia w angielskim West Hartlepool zbudowała trzy statki – Murex, Conch i Clam. Pierwsze tankowce, które mogły transportować ropę przez Kanał Sueski.

Założenie spółki

Bracia Samuel zakładają w 1892 roku spółkę z Fredem Lanem pod nazwą Tank Sindicate, przemianowaną w 1897 roku na Shell Transport and Trading Company. Nazwa została wybrana, by podkreślić wkład ich ojca, który rozpoczął działalność na azjatyckich rynkach od importu muszli.

Drugą odnogą, z której powstał współczesny koncern Shella, było holenderskie Koninklijke Nederlandse Petroleum Maatschappij, czyli Royal Dutch Petroleum Company (Holenderska Królewska Kompania Naftowa). Spółka powstała pod kuratelą króla Nederlandów w latach 90. XIX wieku, gdy rozpoczęła wydobycie ropy na Sumatrze. Zajmowała się także jej rafinacją i wytwarzaniem produktów ropopochodnych.

Firmy połączyły się w 1907 roku w celu podjęcia konkurencji z amerykańskim Standard Oil. W wyniku fuzji powstało The Royal Dutch Shell Group. Holenderskie rafinerie i eksploatowane złoża w Holenderskich Indiach Wschodnich (dzisiejsza Indonezja) oraz flota tankowców brytyjskiej spółki okazały się doskonałym połączeniem biznesowym. W 1912 firma odkupuje od Rothschildów złoża ropy w Rosji, a wcześniej rozpoczyna wydobycie tego surowca w Rumunii.

Shell – poznaj markę i jej produkty

Burzliwe czasy wojen światowych

W czasie pierwszej wojny światowej Shell zaopatruje brytyjskie wojsko w paliwo i materiały wybuchowe. Mimo zawirowań związanych z zajęciem Rumunii przez Niemców i rewolucją rosyjską spółka rosła w siłę. Po podziale Standard Oil związanym z ich praktykami monopolistycznymi Royal Dutch Shell stał się w 1921 roku największą spółką naftową na świecie. Należało do niego około 10% światowego rynku.

W 1929 roku powstaje Shell Chemicals, część koncernu odpowiedzialna za wytwarzanie i rozwój produktów ropopochodnych. Działania drugiej wojny światowej znacząco ograniczają dostęp do złóż, z których korzystał do tej pory. Pełne wydobycie było możliwe niemal wyłącznie na platformach wiertniczych w Zatoce Meksykańskiej. Mimo dużych kontraktów od wojsk alianckich spółka po wojnie była w trudnej sytuacji.

Rozwój firmy i walka o prymat

Zarząd spółki nie zamierzał się poddawać. Podjęto ryzyko budowy nowej floty składającej się z supertankowców i eksplorację nowych terenów w poszukiwaniu ropy. Tym sposobem koncern rozpoczął wydobycie na Borneo czy w Nigerii, co pozwoliło ponownie stanąć mu na nogi.

Dzięki odważnym decyzjom spółka ponownie stała się największą w branży. Dopiero fuzja Exxona i Mobila w 1999 zrzuciła ją z piedestału w tej kategorii. Ciekawostką może być fakt, że Exxon i Mobil były firmami powstałymi w wyniku podziału Standard Oil. Tym samym po niemal 100 latach obie ponownie rozpoczęły walkę o prymat rynkowy. Obecnie Shell osiąga wyższe wyniki roczne i powoli dogania amerykańskiego konkurenta. Odważne postawienie na odnawialne źródła energii czy gaz płynny pozwala Shellowi z nadzieją patrzeć w przyszłość. 

Shell w Polsce

Spółka Shell Polska powstaje w 1992 roku. Dwa lata później uruchomiona została pierwsza stacja paliw Shell. Rozpoczęto też dystrybucję olejów. W Polsce w latach 90. park samochodowy zmieniał się niezwykle dynamicznie. Napływ używanych samochodów z Niemiec i innych państw zachodnich spowodował, że potrzebne były lepszej jakości oleje, które dobrze współpracowały z bardziej zaawansowanymi jednostkami napędowymi. 

Dzięki boomowi z ostatniej dekady XX wieku Shell stał się niezwykle popularnym wyborem wśród kierowców aut zachodnich i prężnie działa w naszym kraju do dziś. Obecnie sieć stacji paliw Shell obejmuje kilkaset lokalizacji w całym kraju, a oleje Shell pracują w milionach silników samochodów osobowych, autobusów i ciężarówek. W ramach działań mających zmniejszyć emisję zanieczyszczeń Shell Polska tworzy stacje LNG dla samochodów ciężarowych. Firma wyposaża też swoje punkty w szybkie ładowarki do samochodów elektrycznych.

Shell współcześnie – co oferuje kierowcom?

Najmocniej rozpoznawalnym elementem obecności marki jest bez wątpienia stacja Shell. Sprzedawane są na niej wszystkie rodzaje paliw używanych do napędu samochodów w Polsce. Zwykle mają one także zaplecze handlowe i gastronomiczne. 

Obok stacji paliw najważniejszą gałęzią działalności marki jest wytwarzanie olejów do silników, skrzyń biegów i układów hydraulicznych, a także smarów o różnorodnym zastosowaniu. Oto najważniejsze z nich.

Shell – poznaj markę i jej produkty

Olej Shell Helix 

Helix to nazwa handlowa nadana serii olejów do silników samochodowych. Obecnie w jej ramach dostępne są trzy serie produktów, przeznaczone do różnorodnych zastosowań.

Helix HX to oleje ogólnego zastosowania, do stosowania w silnikach standardowego typu, także w starszych i mocniej zużytych. Olej HX5 to olej mineralny, który dobrze sprawdzi się w prostych i niewysilonych silnikach. HX7 są olejami półsyntetcznymi (opisanymi jako Synthetic Technology) i będą odpowiednie do nieco mocniej zużytych, ale nowoczesnych jednostek napędowych, na przykład pierwszych generacji diesli z wtryskiem common rail. Olej HX8 jest w pełni syntetyczny, przeznaczony do nowoczesnych samochodów, które nie podlegają dużym obciążeniom.

Shell Helix Ultra to nowoczesne oleje syntetyczne powstałe na bazie gazu ziemnego. Dzięki temu ich produkcja mniej obciąża środowisko, a właściwości smarne są utrzymywane w większym zakresie temperatur. W ramach serii Helix Ultra dostępne są oleje ETC do silników z nowoczesnymi systemami oczyszczania spalin czy oleje Ultra Racing przeznaczone do samochodów wyścigowych i tuningowanych oraz sportowych modeli o dużej mocy. Według eksperta Inter Cars oleje Helix Ultra mają świetne właściwości nie tylko pod względem smarowania i odporności na ciężkie warunki, ale także idealnie usuwają z silnika nagary i inne zanieczyszczenia. Co znacząco poprawia sprawność i żywotność jednostki napędowej.

Ostatnią serią olejów Shell jest Helix Ultra Proffesional, to bogata gama olejów syntetycznych. Są one przeznaczone do samochodów flotowych i lekkich pojazdów dostawczych. Świetnie sprawdzają się one w trasie i przy większych przebiegach, a także zapewniają obniżoną emisję zanieczyszczeń.

Olej Shell Rimula

Oleje z serii Rimula to produkty Shell przeznaczone do silników samochodów ciężarowych, ciągników siodłowych czy rolniczych i maszyn roboczych.

Rimula R3 i R4 to oleje mineralne, głównie stosowane w maszynach budowlanych i rolniczych. Seria R5 to oleje półsyntetyczne do silników starszych ciężarówek i ciągników siodłowych. Natomiast Rimula R6 to oleje syntetyczne do nowoczesnych silników, dostosowanych do norm Euro 5 i Euro 6.

Oleje motocyklowe Shell Advance

Firma Shell nie zapomina także o kierowcach jednośladów. Oleje motocyklowe tej marki noszą nazwę Advance.

Do motocykli z silnikami czterosuwowymi dostępne są dwa oleje, czyli syntetyczny Advance 4T Ultra i półsyntetyczny Advance 4T AX7. Oleje te świetnie sprawdzą się w niemal każdym silniku motocyklowym, w słabszych motocyklach dobrym wyborem będzie AX7, w sportowych Ultra. Olej 4T Ultra świetnie znosi bardzo wysokie obroty i dobrze radzi sobie pod dużym obciążeniem. AX7 charakteryzuje się wolnym starzeniem i odpowiednie do motocykli właściwości termodynamiczne.

Motocykle dwusuwowe mogą być smarowane olejami Advance Ultra 2 lub VSX 2. Podobnie jak przy olejach 4T, pierwszy z nich jest syntetyczny, drugi półsyntetyczny. Każda stacja Shell ma te oleje w regularnej sprzedaży. Pozwala to na uzupełnienie paliwa w dwusuwie, bez ryzyka, że nie będziesz mieć dostępności oleju.

Oleje przekładniowe Shell Spirax

Shell dba także o odpowiednie smarowanie skrzyń biegów, mechanizmów różnicowych i przekładni głównych. Oleje z serii Spirax obejmują wszystkie wyżej wymienione kategorie, w tym płyny ATF (Automatic Transmission Fluid) przeznaczone zarówno do klasycznych przekładni ze sprzęgłem hydrokinetycznym, jak i do skrzyń bezstopniowych (CVT).

Smary techniczne Shell

Oprócz olejów firma Shell wytwarza także inne środki smarne, takie jak smary do: łożysk (w tym smary litowe), przegubów, układów centralnego smarowania maszyn roboczych. Są one oferowane pod nazwą handlową Gadus.

Najważniejsze innowacje stworzone przez Shell

Stacja paliw Shell nigdy nie stałaby się symbolem jakości i zaufania, gdyby marka nie podążała z duchem czasu i nie rozwijała swoich produktów. Brytyjsko-niderlandzki koncern naftowy jest dzięki temu także jednym z ważniejszych innowatorów branży petrochemicznej i motoryzacyjnej.

Obecnie metoda analizy rdzenia odwiertu jest standardową procedurą w poszukiwaniu złóż mineralnych. Została ona zapoczątkowana przez Shell na początku XX wieku, gdy inżynierowie koncernu zaadaptowali do swoich potrzeb metody z nauk geologicznych. Tym sposobem poszukiwanie ropy stało się o wiele prostsze, a analiza wielkości złoża o wiele dokładniejsza.

W latach 20. XX wieku Shell jako pierwszy na świecie opracował technologię przemysłowego skraplania gazów. Pozwoliło to na stosowanie propanu-butanu i gazu ziemnego jako paliw do silników. Przed II wojną światową koncern Shell opracował wysokooktanowe paliwo lotnicze, które walnie przyczyniło się do sukcesów floty powietrznej alianckiego wojska. Technologia ta została zaadaptowana do paliw samochodowych po wojnie. Dzięki temu możliwe było budowanie mocniejszych silników, o większym stopniu sprężania bez ryzyka wystąpienia spalania stukowego.

W roku 1961 koncern przekształca zanurzalną platformę starego typu, na półzanurzalną platformę wiertniczą. Dzieje się to niejako przypadkiem, podczas holowania niesprawnej jednostki Bluewater 1. Podczas manewrów inżynierowie firmy zauważają, że możliwe jest operowanie na platformie zanurzonej tylko częściowo. W wyniku dalszych prac pod kierownictwem Bruce’a Collipa powstaje nowy typ platformy wiertniczej, co rewolucjonizuje morskie wydobycie ropy. Obecnie wszystkie platformy na świecie powielają do pewnego stopnia projekt Shella.

Shell – poznaj markę i jej produkty

Światowy potentat także dla Ciebie

Firma Shell to ogromna korporacja działająca na całym świecie. Dzięki licznym ośrodkom badawczym i ogromnej bazie wiedzy od użytkowników, dystrybutorów i licznie współpracujących przedsiębiorstw, a także od zespołów wyścigowych i rajdowych, produkty Shella są gwarancją jakości oraz tego, że zostały wykonane przy użyciu najnowszych zdobyczy techniki. Jeżeli potrzebujesz olejów lub smarów, możesz bez wahania sięgnąć po Shell. Szeroką ofertę marki w atrakcyjnych cenach znajdziesz w sklepie Inter Cars. Sprawdź ją już teraz.

szukasz produktu który opisujemy?

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Marka Shell powstała pod koniec XIX wieku jako firma transportująca ropę naftową z Azji. Początkiem współczesnego koncernu była fuzja Shella z Royal Dutch Petroleum Company w 1907 roku.

Koncern Shell to przede wszystkim spółka zajmująca się wydobyciem i przetwarzaniem ropy naftowej i gazu ziemnego. Produkuje więc wszelkie produkty ich rafinacji i ich pochodne. Najpowszechniej sprzedawane są paliwa do silników i oleje.

Shell produkuje oleje do wszystkich rodzajów silników w samochodach osobowych, ciężarowych, motocyklach, samolotowych, maszynach rolniczych, budowlanych i innych. Oprócz tego wytwarza także oleje przekładniowe i płyny hydrauliczne.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!