Słupek ostrzegawczy przy drodze znany jest pod różnymi nazwami. Przyjęło się go określać hektometrycznym, hektometrowym, kilometrowym czy pikietażowym. Również w przepisach ruchu drogowego ma on specjalną nazwę. Jest to tzw. słupek prowadzący U-1a/U-1b. Niezależnie od terminu, którego się używa, chodzi o to samo, a mianowicie biało-czerwone słupki przy drodze. Te elementy na stałe wpisały się w krajobraz polskich dróg. Podróżując po naszym kraju, często nawet nie zwracamy na nie uwagi. Co trzeba o nich wiedzieć?

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

Prawo jazdy kat. C – wymagania, ceny, kurs i egzamin

Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego – co to takiego?

Projektowanie ruchu drogowego nie ogranicza się wyłącznie do znaków pionowych oraz poziomych. Istotnym elementem są również urządzenia bezpieczeństwa ruchu. Czym są te elementy? Są to narzędzia służące optycznemu prowadzeniu ruchu drogowego, wskazujące kilometraż, oznaczające obiekty znajdujące się na skraju dróg czy zabezpieczające roboty prowadzone na pasach drogowych. 

Urządzenia zabezpieczające mają chronić życie oraz mienie uczestników ruchu, a także osób pracujących na drodze. Do ich zadań należy m.in. eliminacja lub ograniczenie niebezpieczeństw. Narzędzia bezpieczeństwa ruchu drogowego to przykładowo tablice rozdzielające lub kierunkowe, znaki kilometrowe, ogrodzenia, progi zwalniające, lustra drogowe czy blokady parkingowe. Również słupki przy drodze należą do urządzeń BRD. Co należy o nich wiedzieć? 

Słupki przy drodze – wszystko, co musisz wiedzieć 

Prawdopodobnie nie ma kierowcy, który by ich nie zauważył, ponieważ zarówno przy polskich drogach, jak i w innych krajach jest ich całe mnóstwo. Słupki przy drodze mają wysokość 150 cm. 50 cm jest wbite w ziemię, natomiast 100 cm wystaje z gruntu.  Z kolei słupki U-1b, montowane są nad barierą ochronną i mają one wysokość ok. 40 cm. Umieszcza się je przy drogach wojewódzkich oraz krajowych co 100 metrów. Przepisy mówią, że powinny się one również znajdować przy drogach powiatowych oraz gminnych w obrębie łuków poziomych o promieniach mniejszych niż 450 m. Zalecane natomiast jest, aby słupki prowadzące umieszczać na całych ciągach dróg.

Słupek ostrzegawczy przy drodze musi być umieszczony w odległości 1 metra od krawędzi jezdni. Dopuszczalny jest również montaż w odległości nie mniejszej niż 0,5 metra. Jest jednak jeden warunek. Umiejscowienie słupków musi być powtarzalne i nie może powodować dezorientacji wśród kierujących. Odległość między słupkami na prostych odcinkach dróg i łagodnych zakrętach nie może wynosić więcej niż 100 metrów. I tak zazwyczaj się robi. W przypadku ciaśniejszych zakrętów słupki ostrzegawcze muszą być rozmieszczone gęściej. 

Słupki przy drodze wykonane są z białego tworzywa sztucznego i wyposażone w elementy odblaskowe zarówno w przedniej, jak i tylnej części. Odblaski umieszczone są na pasku czerwonego pola. Mają one kolor czerwony po prawej stronie jezdni oraz biały po lewej. Przepisy regulują również wymiary elementów odblaskowych. Mają to być duże prostokąty o szerokości 4 cm oraz wysokości 20 cm. 

Na drodze możesz spotkać różne warianty słupków heksametrycznych. Pierwszy z nich to U-1a. Jest to samodzielny słupek na poboczu jezdni. Z kolei drugi – U-1b – to krótszy wariant. Jest on umieszczany nad barierkami ochronnymi. 

Słupki przy drodze pełnią kilka funkcji. Przede wszystkim odgrywają one rolę informacyjną. Biało-czerwone słupki przy drodze wskazują lewą i prawą krawędź jezdni. Dzięki temu łatwiejsze jest optyczne prowadzenie auta, ponieważ możesz stwierdzić, że zbliżasz się do zakrętu lub rozszerzenia drogi. Słupki przy drodze sprawdzają się szczególnie w nocy lub w warunkach ograniczonej widoczności. To jednak nie wszystko!

Słupki przy drodze – co oznaczają?

Co oznaczają słupki przy drodze? Wskazywanie szerokości oraz ukształtowania drogi to tylko jedna z funkcji. Oznaczenia, które znajdują się na słupkach, zawierają również dwa lub trzy numery. Pierwsza liczba, która znajduje się na samej górze, wskazuje numer drogi, na której się aktualnie znajdujesz. Kolejna to kilometr drogi, na którym obecnie się poruszasz. Z kolei trzecia doprecyzowuje dystans. Liczba ta to ułamek kilometra, czyli po prostu odległość w setkach metrów od kolejnego pełnego kilometra. 

Jeśli chodzi o słupki przy drodze, musisz pamiętać, że kilometry liczy się od początku drogi, jednak nie zawsze od zera. Zdarza się, że początek danego odcinka jest dopiero w planach. Wówczas droga zaczyna się w polu, a pierwszy słupek ma oznaczenie np. 50. Przy określaniu pozycji nie ma to jednak większego znaczenia. Oprócz tego przy niektórych drogach znajdują się również telefony alarmowe. W takiej sytuacji na słupkach może znajdować się również symbol słuchawki oraz strzałka, która wskazuje kierunek położenia najbliższego telefonu. 

Informacje zawarte na słupkach przydają się zwłaszcza wtedy, gdy dojdzie do wypadku drogowego i chcesz wezwać na miejsce służby ratunkowe. Nie musisz nawet wiedzieć, w jakiej miejscowości się znajdujesz. Dzięki liczbom na słupku możesz dokładnie określić swoje położenie. W ten sposób możesz nawet komuś życie. 

Słupki przy drodze a jazda na zderzak

W tym momencie możesz zacząć się zastanawiać: co wspólnego ma jedno z drugim? Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to jakaś pomyłka, ale zapewniamy, że nic bardziej mylnego. Od 1 czerwca 2021 roku na drogach ekspresowych oraz autostradach kierowcy muszą zachowywać odległość od poprzedzającego samochodu wynoszącą połowę prędkości. Jeśli jedziesz 120 km/h przerwa między Tobą a drugim pojazdem ma wynosić 60 metrów, jeśli 140 km/h to 70 metrów i odpowiednio proporcjonalnie przy każdej innej prędkości. Za niestosowanie się do nowych przepisów możesz dostać mandat w wysokości od 20 do nawet 500 złotych. Dodatkowo na Twoje konto zostanie przypisane 6 punktów karnych. 

Wciąż pewnie zastanawiasz się, co ma do tego wszystkiego słupek ostrzegawczy przy drodze. Otóż z jego pomocą możesz zachować odpowiednią odległość między pojazdami. Jest to tzw. zasada trzech sekund i od lat jest promowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Na czym ona polega? Musisz sobie wybrać nieruchomy punkt na drodze, np. słupek, a następnie liczyć czas od momentu, w którym minął go samochód poprzedzający i Ty. Jeśli różnica wynosi 3 sekundy lub więcej, wówczas możesz być pewny, że zachowujesz odpowiednią odległość. W momencie, w którym czas jest krótszy, musisz zredukować prędkość, a tym samym zwiększyć dystans. 

Jest jeszcze jedna metoda pomiarowa. W tym przypadku nie musisz nic liczyć. Pamiętasz, że odległość między słupkami wynosi 100 metrów. Zatem jeśli jedziesz autostradą 150 km/h, musisz utrzymywać dystans ok. 75 metrów. W takiej sytuacji staraj się, by odległość między Tobą a poprzedzającym pojazdem wynosiła ¾ dystansu między słupkami. 

Słupki krawędziowe –  co to takiego?

Wiesz już, do czego służą biało-czerwone słupki przy drodze, co oznaczają i jak je wykorzystać podczas podróży. Jednak to nie jedyne elementy, które możesz spotkać w trasie. W celu bardziej precyzyjnego zlokalizowania zjazdu z drogi na skrzyżowaniu na inną drogę stosuje się biało-zielone słupki krawędziowe U-2. 

Słupki przy drodze krawędziowe są jednymi z urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego z zakresu optyki. Dzięki nim możesz dokładnie określić geometrię skrzyżowania. Ułatwia to skręcanie szczególnie po zmroku i w złych warunkach pogodowych np. podczas deszczu, opadów śniegu czy mgły. Słupki krawędziowe stosuje się w miejscach, w których konieczne jest bardziej precyzyjne określenie przebiegu skrzyżowań czy zjazdów z drogi. Według polskich przepisów U-2 muszą znaleźć się na skrzyżowaniach wszystkich dróg, na których umieszczone są słupki prowadzące. Niezależnie od miejsca montażu, muszą się one znajdować minimum 0,5 metra od krawędzi jezdni lub pobocza twardego.

Przepisy określają również dokładnie wygląd słupków krawędziowych. Podobnie jak prowadzące muszą mierzyć 150 cm, z czego 50 cm znajduje się w gruncie. Słupki są zwykle biało-zielone – mają odblaskowe biało-zielone pasy poprzeczne. Każdy z nich ma mieć szerokość 15 cm;

Czy słupki krawędziowe można ustawić samodzielnie np. przy wyjeździe z posesji? Owszem istnieje taka możliwość, ale tylko na terenie, którego jest się właścicielem. Pamiętaj, że słupki przy drodze krawędziowe czy prowadzące to urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Oznacza to, że podobnie jak znaków drogowych nie wolno ich montować na własną rękę. Jeśli chcesz, by taki element stanął w jakimś konkretnym miejscu, musisz skierować odpowiedni wniosek do zarządcy drogi. W dokumencie należy wskazać informacje formalne, np. dane osobowe, miejsce oraz datę sporządzenia, ale również dokładnie opisać okoliczności m.in. dokładną lokalizację dla słupka oraz powód, dla którego powinien się on tam znaleźć. 

Bezpieczeństwo na drodze z Inter Cars!

Słupki na drodze to przydatne elementy, dzięki którym możesz powiadomić odpowiednie służby ratunkowe, dokładnie określając swoje położenie. Gdy dojdzie do zdarzenia drogowego, musisz odpowiednio zabezpieczyć miejsce. Jest to niezbędne dla bezpieczeństwa Twojego, osób, z którymi podróżujesz oraz innych uczestników ruchu drogowego. Jak to zrobić? Trójkąt ostrzegawczy, gaśnica czy pachołek – to tylko niektóre elementy, które Ci w tym pomogą, a znajdziesz je w ofercie Inter Cars!
W Inter Cars wiemy, jak ważne jest bezpieczeństwo na drodze, w związku z tym przygotowaliśmy bogatą ofertę akcesoriów, które pozwolą Ci o nie zadbać w momencie zdarzenia drogowego. Odzież odblaskowa, trójkąty ostrzegawcze, latarki. Dzięki nim zabezpieczysz miejsce oraz będziesz dobrze widoczny w nocy lub w warunkach pogorszonej widoczności. W naszym sklepie dostępne są również pachołki, apteczki samochodowe, gaśnice czy zestawy ADR. Bogatą ofertę, jakościowe produkty oraz niskie ceny – to wszystko znajdziesz w Inter Cars. Zajrzyj i przekonaj się sam!

Prawo jazdy kat. C – wymagania, ceny, kurs i egzamin

Słupki przy drodze – podsumowanie

Słupki przy drodze, wbrew zdaniu niektórych, nadal pełnią bardzo ważną funkcję w oznakowaniu dróg różnego rodzaju. W związku z tym warto znać zastosowanie poszczególnych słupków. Może się okazać, że w trakcie wypadku drogowego Twój GPS zawiedzie, a umiejętność odczytywania informacji ze słupków pikietażowych wyciągnie cię z sytuacji bez wyjścia. Pamiętaj, żeby na drodze zwracać uwagę nie tylko na znaki, ale również na różnego rodzaju słupki przydrożne.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Są to elementy inne niż znaki poziome i pionowe. Urządzenia te zwiększają bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Do narzędzi BRD zalicza się m.in. słupki, tablice, znaki kilometrowe, pachołki drogowe, ale również balustrady czy poręcze.

Oznaczenia na słupkach prowadzących informują kierowcę o jego lokalizacji. Na elemencie znajdują się zazwyczaj dwie lub trzy liczby. Pierwsza z nich od góry wskazuje na numer drogi, druga — jej kilometr, z kolei trzecia – setną część kilometra. Dzięki temu możesz wskazać służbom ratowniczym swoje dokładne położenie bez znajomości miejscowości, w której aktualnie jesteś.

Są to urządzenia bezpieczeństwa ruchu. Umieszcza się je w miejscach, w których konieczne jest precyzyjne określenie przebiegu skrzyżowań oraz zjazdów z drogi. W zdecydowanej większości przypadków słupek oznacza się na przemian biało-zielonymi poprzecznymi pasami.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!