Każdy legalnie wyprodukowany samochód musi mieć tabliczkę znamionową umieszczoną na niewymienialnej części karoserii. To oznaczenie przygotowane oraz zadrukowane jest na takim tworzywie, aby w żaden sposób nie uległo zniszczeniu lub zamazaniu. Tabliczka znamionowa samochodu to element obowiązkowy, a jej brak sygnalizuje, że pojazd mógł być np. uszkodzony w stopniu wykluczającym bezpieczną jazdę. Taka sytuacja stwarza trudności podczas przeglądu bądź kontroli policyjnej. Czytaj dalej!

Z tego tekstu dowiesz się:

  1. Czym jest tabliczka znamionowa samochodu?
  2. Jak wygląda tabliczka znamionowa?
  3. Jak czytać tabliczkę i co oznaczają poszczególne symbole?

Czym jest tabliczka znamionowa samochodu? 

Wiele osób, szukając swojego pierwszego samochodu, zastanawia się, czym jest tabliczka znamionowa, gdzie można ją znaleźć i co oznaczają symbole. 

Tabliczka znamionowa samochodu oraz wszelkie umieszczone na niej dane, to swego rodzaju etykieta lub „dowód osobisty” pojazdu. Znajdują się na niej kluczowe informacje na temat konkretnego auta. Niektórzy ignorują jej obecność, nie zadając sobie nawet trudu upewnienia się, czy na pewno jest tam, gdzie powinna.

baner mamy części do Twojego samochodu

Informacje zawarte na tabliczce znamionowej można znaleźć również w karcie pojazdu oraz w dowodzie rejestracyjnym, lecz one mogą ulec zniszczeniu, bądź zgubieniu. Identyfikacja pojazdu oraz możliwość zapoznania się z kluczowymi danymi powinny być zabezpieczone. 

Najczęściej tabliczka ma formę płytki lub trwałej naklejki. Producent umieszcza ją w samochodzie już na etapie produkcji. Miejsce jej umieszczenia musi być łatwe do zlokalizowania, tak, aby bez trudu można było odczytać zawarte na niej informacje. Jednocześnie istotne jest, aby było ono na tyle bezpieczne, żeby nie uległo przypadkowemu uszkodzeniu. 

Technika mocowania płytki znamionowej, niezależnie od materiału, z którego została wykonana, wymusza jej zniszczenie podczas usuwania. Kluczową informacją umieszczoną na tabliczce jest numer VIN, który wielkością dominuje nad pozostałymi danymi.

Jak wygląda tabliczka znamionowa?

Zastanawiając się, jak czytać tabliczkę znamionową samochodu, warto uświadomić sobie, że jest to blaszka o niewielkich rozmiarach. Na jej powierzchni znajdują się skrótowe symbole oraz numer VIN. Brak tabliczki znamionowej w samochodzie prawdopodobnie oznacza, że brał on udział w poważnym wypadku lub pochodzi z licytacji komorniczej. 

Tabliczka znamionowa samochodu – opis symboli. Jak czytać tabliczkę? 

Tabliczka znamionowa samochodu zawiera wiele bardzo istotnych informacji. Reguluje je rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Tym samym, od 2002 roku, wszystkie samochody rejestrowane w Polsce, muszą mieć szereg obowiązkowych danych umieszczonych na tabliczce. 

Przede wszystkim powinna się na niej znaleźć marka samochodu, czyli informacja, kto jest producentem. Dodatkowo konieczne jest umiejscowienie na niej numeru świadectwa homologacji oraz numeru VIN. 

Jeśli dany samochód nie ma numeru VIN, na tabliczce znamionowej należy szukać numeru nadwozia lub podwozia. 

Ze względów technicznych, na tabliczce znamionowej widnieje również informacja na temat maksymalnej masy całkowitej pojazdu, a także dopuszczalnego obciążenia osi przedniej i tylnej. 

Zastanawiając się, jak czytać tabliczkę znamionową samochodu, wiele osób szuka informacji o modelu auta. Nie ma takich danych umieszczonych bezpośrednio, należy jednak pamiętać, że są one zakodowane w numerze VIN. 

Producent ma prawo ulokować na takiej tabliczce dodatkowe, nieobowiązkowe informacje. Niemniej jednak nie może to utrudniać odczytywania tych kluczowych (o których piszemy wyżej). Tego rodzaju parametry, umieszczane przez producentów to przede wszystkim moc oraz pojemność silnika, rok produkcji samochodu, a także rodzaj użytego lakieru. 

Tabliczka znamionowa samochodu

Tabliczka znamionowa samochodu – gdzie jest i inne najczęściej zadawane pytania 

Tabliczka identyfikacyjna pojazdu, zgodnie z obowiązującymi przepisami, ma znajdować się na elemencie samochodu, który nie podlega wymianie. Z tego względu zwykle jest umieszczana na słupku B bądź ewentualnie w bagażniku. 

Z uwagi na istotne informacje, które są na niej ulokowane, wykorzystywany jest wyłącznie druk w pełni odporny na ścieranie. Stosuje się także materiały nieulegające korozji, aby tabliczka znamionowa była trwała i niepodatna na zniszczenia. Opis symboli powinien być jasny zarówno dla policjantów przeprowadzających kontrolę pojazdu, jak i dla samego kierowcy. Zazwyczaj tabliczkę można dostrzec, otwierając drzwi lub podnosząc wygłuszenie, którym wyłożony jest bagażnik.   

Warto mieć jednak na uwadze, że producent nie ma obowiązku umieszczania tabliczki znamionowej w jednym, konkretnym miejscu. Ma prawo samodzielnie wybrać lokalizację. 

Można czasem spotkać tabliczki znamionowe w formie blaszek z wybitymi komunikatami bądź napisami nadrukowanymi za pomocą specjalnych farb. 

Również opisy oraz szczegóły zawarte w obrębie tabliczki mogą się różnić w zależności od producenta. 

Gdzie jeszcze można znaleźć tabliczkę znamionową samochodu?

Przypominamy, że przepisy w żaden sposób nie określają ani bezpiecznego miejsca do umieszczenia tabliczki, ani konkretnego materiału, z którego ma być wykonana. Najczęściej można znaleźć ją na tzw. słupku B, widocznym po otworzeniu drzwi. Znajduje się on pomiędzy przednimi i tylnymi drzwiami. 

W rzadszych przypadkach tabliczkę umieszcza się także pod wykładziną bagażnika lub za przednią lampą po stronie kierowcy. Sporadycznie producenci montują ją na przedniej belce. 

Niemniej, jeśli potrzebuje się danych zawartych na tabliczce, znacznie łatwiej jest sięgnąć po instrukcję pojazdu dołączoną do samochodu. Większość osób nie ma pewności, gdzie producent umieścił tabliczkę w ich samochodzie, ponieważ na co dzień nie ma się potrzeby jej kontrolowania. 

Co zrobić, gdy samochód nie ma tabliczki znamionowej?

Jak już wspominaliśmy, nie w każdym przypadku jest wiadome, w którym miejscu dokładnie znajduje się tabliczka znamionowa. Gdzie i czy w ogóle jest w aucie, to niestety często pomijana przez kierowców kwestia. Wbrew pozorom jest to bardzo istotny aspekt, ponieważ od obecności tego oznaczenia zależy prawidłowo przeprowadzony przegląd w stacji diagnostycznej. 

Tabliczka znamionowa jest obowiązkowym wyposażeniem samochodu. Bez niej nie ma możliwości legalnego poruszania się po drodze. Diagnosta ma prawo zabrać dowód rejestracyjny właścicielowi samochodu bez tabliczki znamionowej. Przyczyną braku tabliczki znamionowej może być uszkodzenie mechaniczne samochodu, ingerencja w konstrukcję lub licytacja komornicza. 

Niezależnie jednak od powodu, bez prawidłowo umieszczonego oznaczenia, samochód nie otrzyma przeglądu technicznego. 

Za nieprzestrzeganie tej zasady grozi nie tylko nieuzyskanie przeglądu, ale również kara finansowa. Chcąc jeździć zarówno bez tabliczki, jak i bez ważnego przeglądu, można otrzymać podwójny mandat. Policja po zatrzymaniu samochodu bez tego oznaczenia ma prawo go odholować. 

Tabliczka znamionowa samochodu

Jak wyrobić tabliczkę znamionową?

Ponieważ tabliczka znamionowa samochodu jest obowiązkowa, jeśli kierowca zauważy jej uszkodzenie bądź brak, musi natychmiast zgłosić się do Wydziału Komunikacji. Dzięki temu uniknie kary finansowej i nieprzyjemnych doświadczeń podczas kontroli pojazdu. 

Konieczne jest także wyrobienie nowej. Najpierw należy udać się do stacji diagnostycznej. Pracujący tam diagnosta musi wydać zaświadczenie o braku tabliczki. 

Tabliczka identyfikacyjna pojazdu może zostać w każdej chwili wyrobiona. W tym celu trzeba złożyć podanie. Można bez trudu zrobić to za pośrednictwem Internetu lub stacjonarnie. Koniecznie trzeba dołączyć oryginał zaświadczenia, a także uzasadnienie podania. 

Złożenie wniosku o wyrobienie nowej tabliczki znamionowej wiążę się z koniecznością opłaty w wysokości 10 złotych. Po wysłaniu podania należy czekać na decyzję i nową tabliczkę. 

Gdy przytrafi Ci się taka sytuacja, pamiętaj, że jeśli nie jesteś jedynym właścicielem samochodu, konieczne jest posiadanie pełnomocnictwa od współwłaścicieli, a także wniesienie dodatkowej opłaty skarbowej. 

Co należy zrobić, gdy chce się wyrobić zastępczą tabliczkę znamionową? O jaki rodzaj należy wnioskować?

Przypominamy, że tabliczka znamionowa pojazdu stanowi kluczowy element, bez którego nie można legalnie poruszać się po drodze. Jeśli jednak ulegnie ona uszkodzeniu lub zgubieniu, należy złożyć stosowne podanie w Wydziale Komunikacji. 

Nowa tabliczka znamionowa auta może zostać wyrobiona jedynie w uzasadnionych sytuacjach. Należy także pamiętać, że można wnioskować o tabliczkę zastępczą. 

Nowa tabliczka znamionowa zawiera nowy numer VIN. Można ją wydać jedynie w sytuacji wymiany podwozia, zatarcia lub sfałszowania numeru VIN, a także, jeśli w trakcie wypadku lub naprawy numer VIN został trwale uszkodzony. Wyjątkową sytuacją, w której przysługuje nowa tabliczka znamionowa, jest także zabytkowy samochód, nieposiadający wcześniej numeru VIN. 

Natomiast w przypadku zastępczej tabliczki znamionowej, możliwe jest jej uzyskanie, jeśli numer VIN został zmieniony, bądź fabryczna tabliczka została zniszczona czy zgubiona, a także, gdy obecny właściciel nigdy jej nie miał.

Tabliczka znamionowa samochodu

Co grozi za brak tabliczki znamionowej?

Jak już wiesz, w każdym aucie powinna znajdować się obowiązkowa tabliczka znamionowa samochodu. Gdzie jest zatem w Twoim pojeździe? Jeśli można ją bez trudu znaleźć w bagażniku lub pomiędzy drzwiami od kierowcy i pasażera, prawdopodobnie nie będzie problemu. 

Jeśli jednak ewidentnie została usunięta, uszkodzona lub w jakikolwiek sposób zginęła, należy niezwłocznie złożyć podanie o nową. W przeciwnym razie można otrzymać mandat w wysokości do 1500 złotych za brak ważnego przeglądu. 

Tabliczka znamionowa w samochodzie jest jednym z kryteriów sprawdzanych przez diagnostę w trakcie badania, a także przez policję w trakcie kontroli. 

Dlaczego warto sprawdzić tabliczkę znamionową przed kupieniem samochodu?

Fabrycznie umieszczona tabliczka znamionowa auta w trakcie kupowania samochodu używanego informuje, że dany element nie uległ wymianie.

Sprawdzenie tabliczki znamionowej wiąże się także ze sprawdzeniem znajdującego się na niej numeru VIN, a należy pamiętać, że jest to źródło wszelkich niezbędnych informacji o samochodzie – zarówno w kwestii historii eksploatacji, jak i specyfikacji fabrycznej. Na tym etapie można łatwo zidentyfikować, czy samochód był kradziony, w jakich wypadkach brał udział, a także, jaki ma rzeczywisty przebieg – mówi ekspert marki Inter Cars. 

Wszyscy właściciele aut, powinni mieć świadomość, że tabliczka znamionowa w samochodzie jest obowiązkowa. To etykieta zawierająca wszelkie kluczowe informacje na temat samochodu, takie jak marka, masa oraz numer VIN. Na ich podstawie można dokładnie zidentyfikować auto. 

W razie uszkodzenia lub zgubienia należy niezwłocznie wyrobić nową, ponieważ za brak tabliczki znamionowej grozi mandat. Dodatkowo samochód bez tabliczki nie otrzyma pozytywnej opinii na przeglądzie technicznym, a tym samym nie będzie można z niego legalnie korzystać. 

Jeśli planujesz zakup używanego auta, zapoznaj się z ofertą sklepu Inter Cars. Części zamienne, opony czy oleje, a także wiele innych produktów, które mogą być Ci potrzebne, znajdziesz w naszym asortymencie.

Wybierz swoje produkty:

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!