W głowach wielu kierowców wyprzedzanie z prawej strony to kwestia problematyczna pomimo tego, że na kursie na prawo jazdy tego typu zagadnienie jest poruszane. Z tego tekstu dowiesz się, czy wyprzedzanie prawą stroną jest dozwolone, oraz czy za taki manewr grozi mandat. Dzięki informacjom z naszego artykułu już nigdy nie będziesz zastanawiać się nad tym, czy wyprzedzasz zgodnie z prawem.

wyprzedzanie z prawej strony

Wyprzedzanie z prawej strony w mniemaniu dużej części kierowców jest manewrem całkowicie zabronionym i obarczonym ryzykiem otrzymania kary finansowej. Okazuje się jednak, że nie jest to do końca prawda, ponieważ prawo przewiduje sytuacje, w których wyprzedzanie z prawej strony jest dopuszczalne i uzasadnione treścią przepisów. Zanim jednak ruszysz na drogę, warto, żebyś poznał wyjątki od ogólnie przyjętej reguły i był kierowcą świadomym swoich praw oraz obowiązków. Poruszanie się samochodem będzie wtedy o wiele spokojniejsze zarówno dla Ciebie, jak i innych uczestników ruchu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Wyprzedzanie – czym jest?

Zanim przejdziemy do tytułowej kwestii, jaką jest wyprzedzanie prawą stroną, czeka Cię krótka powtórka z informacji omawianych na kursie na prawo jazdy. Bez usystematyzowania informacji ciężko bowiem będzie do końca zrozumieć istotę zagadnienia oraz obowiązujące zasady. Poznaj więc definicje najczęściej wykonywanych manewrów na drodze.

  1. Wymijanie – manewr polegający na przejeżdżaniu obok innego pojazdu lub uczestnika ruchu drogowego, poruszającego się w przeciwnym kierunku.
  2. Omijanie – odbywa się, w sytuacji gdy pojazd przejeżdża obok nieporuszającego się pojazdu, uczestnika ruchu, przeszkody, elementu infrastruktury drogowej.
  3. Wyprzedzanie – polega na przejeżdżaniu obok pojazdu lub innego uczestnika ruchu, poruszającego się w tym samym kierunku.

Wszystkie podane wyżej definicje można znaleźć bez większej trudności w art. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Informacje na pewno pojawiły się też się na zajęciach teoretycznych podczas kursu na prawo jazdy, ale z czasem tego typu wiedza może się zacierać, czego dowodem są wykroczenia popełniane przez kierowców. 

Kiedy wiesz już więcej o charakterze wyprzedzania oraz różnicach, jakie dzielą ten manewr od wymijania i omijania, możemy przejść do najważniejszej kwestii, czyli omówienia tematu tego tekstu, jakim jest wyprzedzanie z prawej strony.

Czytaj także: Jazda na suwak – przepisy pozwalające na płynność ruchu

wyprzedzanie z prawej strony na autostradzie

Wyprzedzanie z prawej strony – dlaczego budzi wątpliwości kierowców?

Wyprzedzanie jest manewrem specyficznym i często uważanym za trudny ze względu na fakt, że odbywa się w ruchu, nierzadko przy stosunkowo dużej prędkości. W momencie gdy wyprzedzanie ma zostać wykonane przez niedoświadczonego kierowcę, pojawiają się opory i wątpliwości wynikające z niewielkiej wiedzy oraz braku obycia za kierownicą. Bez względu na to, czy planujesz wyprzedzanie prawą stroną, czy lewą, musisz zastosować się do obowiązujących zasad i koniecznie zwrócić uwagę na dwa kluczowe elementy:

  • dobra widoczność – bez tego nie powinieneś nawet rozważać manewru wyprzedzania. Pamiętaj, że podczas wyprzedzania często wjeżdżasz na pas ruchu w przeciwnym kierunku. Najpierw więc upewnij się, że nic z naprzeciwka nie nadjeżdża, by nie spowodować groźnego wypadku czołowego;
  • wystarczająco dużo miejsca – bezpieczne wyprzedzanie powinno być wykonywane, gdy na drodze jest odpowiednia przestrzeń. Twój pojazd musi zmieścić się swobodnie obok innego, jadącego w tym samym kierunku i nie utrudniać ruchu. Ze względu na prędkość, zadbanie o prawidłowy dystans jest kluczowe w kontekście bezpieczeństwa.

Jeśli więc widzisz, że na drodze panują odpowiednie warunki do wyprzedzania, możesz rozpocząć manewr. O ile w kwestii wyprzedzania lewostronnego nie ma problemu, o tyle, gdy przychodzi do prawostronnego, przeważająca część kierowców wygłasza sądy, że jest ono zabronione przepisami prawa. Okazuje się jednak, że jest to całkowita nieprawda i warto obalać ten mit. Istnieją bowiem sytuacje, gdy wyprzedzanie prawą stroną jest dozwolone i nie grozi za nie żadna kara. Pełną listę takich okoliczności znajdziesz w dalszej części tego tekstu.

wyprzedzanie z prawej

Wyprzedzanie – zasady

Czas przejść do wspomnianych sytuacji, które uprawniają kierowców do wyprzedzania prawą stroną. Warto je znać, by być bardziej świadomym uczestnikiem ruchu i wiedzieć, kiedy można, a kiedy lepiej odpuścić manewr wyprzedzania.

  1. Wyprzedzanie prawą stroną na drodze jednokierunkowej

Możesz wykonać tego typu manewr tylko w sytuacji, gdy na drodze jednokierunkowej znajdują się wyznaczone pasy ruchu. 

Pas ruchu to zgodnie z podstawową wiedzą przekazywaną na kursach na prawo jazdy każda jezdnia wystarczająca do ruchu jednego rzędu pojazdów. Pas bywa oznaczony lub nie poprzez zastosowanie znaków drogowych – mówi ekspert Inter Cars.

W sytuacji gdy na danej drodze jednokierunkowej nie widzisz wyznaczonych pasów, oznacza to, że nie można na niej wyprzedzać z prawej strony.

  1. Wyprzedzanie z prawej strony na autostradzie

Kwestia, którą z całą pewnością powinieneś znać. Wyprzedzanie z prawej strony na autostradzie jest możliwe ze względu na fakt, że autostrada jest drogą jednokierunkową z wyznaczonymi pasami ruchu. Nie ma tutaj znaczenia, że mówimy o drodze dwujezdniowej z pasami dla obu kierunków ruchu. Wyznaczone pasy sprawiają, że wyprzedzanie prawą stroną jest dopuszczalne. Wyprzedzać możesz także na obszarze zabudowanym.

W przypadku obszaru niezabudowanego wyprzedzanie z prawej jest również możliwe, ale tylko wtedy, gdy jazda odbywa się po drodze dwukierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu. Co ważne, do dyspozycji kierowców muszą być wtedy oddane po 3 pasy ruchu w jednym kierunku. Jeśli znajdujesz się na tego typu drodze, wyprzedzanie może odbywać się zgodnie z prawem.

  1. Wyprzedzanie z prawej strony – co z pojazdami szynowymi?

Kwestia, która często trapi kierowców. Mamy w tym przypadku do czynienia z ciekawą sytuacją, ponieważ przepisy ruchu drogowego jasno stanowią, że wyprzedzanie pojazdów szynowych może odbywać się wyłącznie z prawej strony. Istotne jest jednak wspomnienie o dwóch wyjątkach, które sprawiają, że wykonanie manewru może odbywać się również z lewej:

  • jazda drogą jednokierunkową,
  • ułożenie i konstrukcja torów uniemożliwiające wyprzedzanie z prawej strony,

Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony.

wyprzedzanie prawą stroną

Wyprzedzanie z prawej strony – mandat

Wiesz już, kiedy można wyprzedzać z prawej, ale jakie konsekwencje czekają na kierowców, którzy postanowią wykonać w miejscu niedozwolonym wyprzedzanie z prawej strony? Mandat wprowadzony przez nowy taryfikator z roku 2022 sprawił, że kara jest jeszcze dotkliwsza. Obecnie na prowadzącego, który ignoruje przepisy dotyczące wyprzedzania z prawej strony, czeka mandat karny w wysokości 1000 zł i 3 punkty karne

Co ważne, gdy dany kierowca popełni to samo wykroczenie i zostanie na nim złapany w ciągu dwóch lat, kwota mandatu zostanie podwojona, a więc wyniesie 2000 zł. Zachowaj więc ostrożność i poruszaj się zgodnie z przyjętymi zasadami. Unikniesz dzięki temu wysokich kar finansowych oraz punktów karnych, które w nadmiarze mogą doprowadzić do zabrania Ci prawa jazdy. Nie ma więc co ryzykować. 

Czytaj także: Taryfikator mandatów 2022 – poznaj nowe przepisy

Kiedy nie można wyprzedzać?

W tym tekście zajęliśmy się tym, kiedy można, a kiedy nie wyprzedzać z prawej strony. Co jednak przepisy mówią o zakazie wykonywania wyprzedzania bez względu na stronę, z jakiej się odbywa? Kiedy ten manewr jest bezwzględnie zabroniony i nie mają na to wpływu żadne okoliczności?

Sprawdź, gdzie nie można wyprzedzać:

  • przed i za przejściami dla pieszych,
  • przed i za przejściami rowerowymi,
  • przez najwyższym punktem wzniesienia,
  • na skrzyżowaniach, na których obowiązuje pierwszeństwo przejazdu regulowane przez znaki drogowe,
  • na skrzyżowaniach równorzędnych,
  • za znakiem wyprzedzania b-25,
  • za zakrętach, przy których znajduje się znak o niebezpiecznym zakręcie,
  • na drodze dwukierunkowej przedzielonej podwójną linią ciągłą,
  • przed i za przejazdem kolejowym,
  • gdy kierowca z przodu lub z tyłu sygnalizuje rozpoczęcie manewru wyprzedzania,
  • gdy pojazd z przodu znacznie ogranicza widoczność, uniemożliwiając wykonanie wyprzedzania,
  • w sytuacji gdy wyprzedzanie tramwaju odbywałoby się z lewej strony (chyba że są spełnione określone warunki),
  • na poboczu,
  • w sytuacji gdy wyprzedzany ma być pojazd uprzywilejowany w terenie zabudowanym,
  • gdy okoliczności nie pozwalają na bezpieczne wykonanie manewru wyprzedzania. 

Jak widzisz, istnieje wiele sytuacji, gdy wyprzedzanie bez względu na stronę, z jakiej się odbywa, jest zabronione. Znajomość obowiązujących zasad jest bardzo ważna ze względu na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. 

Pamiętaj, że wyprzedzanie to manewr o podwyższonym ryzyku, ponieważ wymaga od kierowcy nie tylko uwagi, ale również dobrego wyczucia własnego samochodu oraz przewidywania działań, jakie może podjąć pojazd z przodu. Dopiero w momencie uzyskania pełnego przekonania co do możliwości wykonania manewru kierowca powinien podjąć decyzję o rozpoczęciu wyprzedzania. W innym wypadku zachodzi duże ryzyko doprowadzenia do groźnej kolizji. Tego typu zdarzenia często charakteryzują się ogromną skalą uszkodzeń i bywa, że kończą się tragicznie. 

wyprzedzanie z prawej strony mandat

Szukasz sprawdzonych części zamiennych? Zajrzyj do Inter Cars!

Jeśli szukasz miejsca, w którym dostępne są części zamienne, oleje oraz wszystkie inne elementy potrzebne do prawidłowej eksploatacji samochodu, zajrzyj do sklepu Inter Cars. Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg rozwiązań mających na celu ułatwienie naprawy ewentualnych usterek oraz zwiększenie komfortu jazdy.  Sprawdź już dzisiaj, co dla Ciebie mamy!

W przypadku gdy nie masz doświadczenia lub podczas zakupów pojawiły się wątpliwości, skontaktuj się z naszymi specjalistami. Wystarczy im zaledwie krótka rozmowa, by doradzić Ci przy wyborze produktu, który spełni Twoje oczekiwania. Pamiętaj, że współpracujemy tylko z zaufanymi dostawcami, dlatego jesteśmy w stanie zaoferować elementy przystosowane do pracy w wymagających warunkach. Poznaj lepiej naszą ofertę i wybierz coś dla siebie!

Wyprzedzanie – zasady są jasne

Jak widzisz, wyprzedzanie z prawej to manewr uznawany za problematyczny, chociaż całkowicie niezasadnie. Wystarczy tylko poznanie kilku podstawowych zasad, a wyprzedzanie nie będzie miało przed Tobą tajemnic. Bez względu jednak na to, czy planujesz manewr z lewej, czy też z prawej strony, musisz pamiętać o konieczności upewnienia się, że masz wystarczającą widoczność, a pojazd przed Tobą nie sygnalizuje rozpoczęcia wyprzedzania. 

Jeśli chodzi o wykonywanie wyprzedzania na autostradach, to również nie powinieneś się tego bać. Upewnij się jednak, czy do dyspozycji kierowców oddane są 3 pasy do jazdy w jednym kierunku. Jeśli tak jest, to znaczy, że możesz swobodnie rozpocząć wyprzedzanie z prawej strony. Staraj się jeździć zgodnie z obowiązującymi przepisami, by uniknąć wysokich mandatów, które w przypadku omawianego manewru wynoszą aż 1000 zł oraz 3 punkty karne.

Jeśli szukasz części zamiennych lub akcesoriów do swojego samochodu, zajrzyj do sklepu internetowego Inter Cars. Znajdziesz tam wszystko, czego możesz potrzebować, by doprowadzić auto do idealnego stanu technicznego. Sprawdź już dzisiaj!

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Wyprzedzanie z prawej strony jest dozwolone między innymi na drogach jednokierunkowych z oznaczonymi pasami ruchu. Pamiętaj, że biała linia ciągła oznacza, że wyprzedzanie nie może być w danym miejscu realizowane.

Nie. Wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych jest surowo zabronione i obarczone ryzykiem otrzymania dużego mandatu. Podobna sytuacja ma miejsce przed skrzyżowaniem z pierwszeństwem przejazdu oraz przejściami rowerowymi. Zakaz nie dotyczy przejść i skrzyżowań o ruchu kierowanym (np. z sygnalizacją świetlną).

Manewr wyprzedzania polega na przejechaniu obok pojazdu poruszającego się w tym samym kierunku. Ze względu na złożoność wyprzedzania konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności oraz znajomość działania samochodu i umiejętność wprowadzenia go na wyższe obroty.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!