Od 6 lipca 2022 roku weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi każde nowe auto, by uzyskać homologację, musi mieć w wyposażeniu system inteligentnego asystenta prędkości, czyli ISA (Intelligent Speed Assistant). Nowe samochody, które mają już homologację, będą musiały spełnić to wymaganie w ciągu 2 lat. Prawo obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Czy wiesz, czym dokładnie jest inteligentny asystent prędkości, w jaki sposób działa i jak można z niego korzystać? W poniższym artykule zebraliśmy dla Ciebie wszystkie niezbędne informacje: zapraszamy do lektury!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.: 

BBW, czyli Brake by Wire – układ hamulcowy z przyszłością

ISA – co to jest?

Współczesne samochody to znacznie więcej niż silnik i układ służący do jazdy oraz kierowania. Elektronika odgrywa w nich bardzo istotną rolę – z roku na rok kolejne modele aut stają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie. I choć początkowo elektroniczne systemy były montowane jedynie w luksusowych pojazdach z wyższej półki, dziś można spotkać je w praktycznie każdym samochodzie. A jednym z coraz częściej stosowanych rozwiązań jest system ISA.

Co to jest ISA? To inteligentny asystent prędkości, który już niedługo będzie standardowym wyposażeniem każdego auta. Jego zadaniem jest kontrolowanie tego, jak szybko przemieszcza się pojazd i dostosowywanie jego prędkości do panujących na drodze warunków oraz ograniczeń. Jak pewnie się domyślasz – jego celem jest przede wszystkim podniesienie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dane wskazują bowiem jednoznacznie: znaczna większość kierowców regularnie przekracza dozwoloną prędkość, szczególnie w terenie zabudowanym. 

Inteligentny asystent prędkości nie jest jedynym „asystentem”, który może pomagać Ci w prowadzeniu auta. Dowiedz się, w jaki sposób działa asystent pasa ruchu!

Rodzaje inteligentnych asystentów prędkości

Asystent asystentowi nierówny. Montowane obecnie w samochodach ISA można podzielić na 2 główne kategorie.

  • System ISA w wersji pasywnej jedynie informuje kierowcę o tym, że właśnie przekroczył dozwoloną prędkość. Zazwyczaj odbywa się to poprzez wyemitowanie sygnału dźwiękowego. Niektórzy producenci stosują też inne rozwiązania (na przykład drżenie pedału gazu). 
  • Wersja aktywna automatycznie przeciwdziała nadmiernemu rozpędzeniu pojazdu – ogranicza moc silnika i sprawia, że samochód zaczyna zwalniać. W praktyce oznacza to, że kierowca zwyczajnie nie jest w stanie przekroczyć dozwolonej prędkości, nawet gdyby chciał to zrobić celowo. O tym, która wersja ISA będzie zamontowana w danym pojeździe, decyduje wyłącznie jego producent. 

W jaki sposób działa ISA?

Wiesz już, że rozpoznawanie przekroczenia prędkości to główne zadanie ISA. Co to dokładnie oznacza? System czerpie informacje o dozwolonej prędkości z dwóch źródeł: może to być GPS albo algorytm rozpoznawania znaków drogowych (lub też obie opcje naraz). Do rozróżniania znaków drogowych ISA wykorzystuje zamontowane z przodu auta kamery oraz technologię uczenia maszynowego. Dobrym źródłem informacji bywają także dane z map.

ISA nie jest w stanie zapobiec wszystkim przykrym zdarzeniom drogowym. Statystyki wskazują jednak jasno: liczba wypadków śmiertelnych zmniejsza się dzięki temu systemowi nawet o połowę! – mówi ekspert marki Inter Cars. Oczywiście, tego typu rozwiązania nadal wymagają dopracowywania, jednak zdaniem wielu są krokiem w dobrym kierunku. Dzięki nim w trasie można czuć się bezpieczniej, a mniej doświadczeni kierowcy nie muszą radzić sobie z ryzykownymi zachowaniami innych uczestników ruchu. 

ISA — obowiązki producentów aut

Ogranicznik prędkości w samochodzie już niedługo będzie musiał znaleźć się w każdym pojeździe. Unia Europejska wprowadziła najbardziej rygorystyczne normy bezpieczeństwa spośród wszystkich organizacji na świecie! Już w 2024 roku każde sprzedawane na terenie UE auto będzie wyposażone w ISA. 

Montaż systemu to nie wszystko! Zgodnie z przyjętymi założeniami, producenci samochodów będą musieli składać zbiorcze, anonimowe raporty dotyczące tego, w jaki sposób użytkowane są systemy ISA i czy kierowcy decydują się na ich wyłączanie. Dzięki temu można będzie ustalić, które rozwiązania sprawdzają się najlepiej, co umożliwi udoskonalenie istniejących technologii. 

Wymagania nałożone na producentów pojazdów umożliwiają im montowanie kilku różnych systemów ISA. Każdy z nich musi jednak mieć opcję wyłączenia przez kierowcę i funkcjonować w sposób przewidywalny. Najprostsze rozwiązania ograniczają się do dźwiękowego ostrzeżenia, które emitowane jest chwilę po przekroczeniu dozwolonej prędkości (sygnał dźwiękowy może być słyszalny maksymalnie przez 5 sekund).

Kontrolowanie tego, jak szybko porusza się w danej chwili auto, to ważne zadanie każdego kierowcy. Niezbędny jest do tego prędkościomierz: przeczytaj, w jaki sposób działa to urządzenie! 

Ogranicznik prędkości w samochodzie – dlaczego budzi kontrowersje?

Ogranicznik prędkości w samochodzie to rozwiązanie, które niewątpliwie ma swoje zalety. Nie wszyscy jednak cieszą się z obowiązku umieszczania w autach ISA: wprowadzenie tego systemu w niektórych środowiskach napotyka duży opór. Dlaczego tak jest?

Po pierwsze – niektórzy specjaliści zauważają, że system ISA nie jest wcale aż tak niezawodny. Może mieć problemy z analizą i interpretacją bardziej złożonych sytuacji na drogach – a w trasie może przecież zdarzyć się dosłownie wszystko! Kamery, których zadaniem jest odczytywanie znaków, nie radzą sobie, gdy te są wyblakłe, zniszczone lub zamazane. Trzeba też wspomnieć o warunkach pogodowych: gdy są niekorzystne (intensywne opady, mgła), funkcjonowanie systemu z pewnością będzie zaburzone. 

Podczas prowadzenia auta może wydarzyć się wiele sytuacji wymagających nagłej reakcji. Kierowca musi oceniać to, co dzieje się na drodze na bieżąco – czasem, by zachować bezpieczeństwo jazdy, trzeba zachować się nie do końca zgodnie ze wszystkimi przepisami. System ISA tego jednak nie wie: jeśli będzie ograniczał prędkość kierowcy, to np. manewr wyprzedzania może stać się niewykonalny. Zdaniem niektórych, jest to odbieranie kierowcy kontroli nad pojazdem, co może skończyć się tragicznie. 

Co prawda każdy system ISA można wyłączyć – przepisy nakładają na producentów obowiązek zapewnienia takiej opcji. Nie jest to jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać. Dezaktywacja możliwa jest przed rozpoczęciem jazdy, a gdy tylko uruchomisz ponownie silnik lub nawet po prostu otworzysz drzwi pojazdu – system włączy się ponownie. 

ISA rejestruje, w jaki sposób prowadzisz auto, a informacje o stylu jazdy i wyłączaniu inteligentnego asystenta prędkości przekazuje nie tylko do producenta, ale również do organów Unii Europejskiej. Zdaniem niektórych, takie postępowanie jest nadmierną ingerencją w prywatność kierowców. Kolejnym argumentem przeciw systemowi ISA jest to, że nie należy on do najtańszych rozwiązań – co z pewnością przełoży się na cenę samego auta. 

Samochodowe gadżety i systemy stają się coraz bardziej dopracowane – i prawdopodobnie nie inaczej będzie w przypadku inteligentnego asystenta prędkości. Można domyślać się, że produkowane w przyszłości wersje tego urządzenia zadowolą nawet tych, którzy dziś są mu przeciwni: czy jednak uda się aż tak znacznie udoskonalić ISA do 2024 roku? Wszystko okaże się w ciągu najbliższych lat. 

Jakie korzyści przyniesie wdrożenie systemu ISA?

Być może nadal masz wątpliwości, czy korzystanie z systemu ISA na pewno jest dobrym pomysłem. W poprzednim akapicie wymieniliśmy powody, dla których to rozwiązanie może nie odpowiadać niektórym kierowcom. Warto jednak mieć na uwadze, że jest to technologia stosunkowo nowa, a jej wady na pewno będą sukcesywnie usuwane. Istnieje za to szereg argumentów przemawiających za tym, by system ten wykorzystywać.

Poza wspomnianym już wcześniej zmniejszeniem liczby wypadków i ich ofiar ISA przyczynia się do ograniczenia zużycia paliwa oraz emisji dwutlenku węgla. Ograniczając nadmierną prędkość, sprawia bowiem, że kierowcy jeżdżą bardziej ekonomicznie, a ruch na drogach odbywa się w sposób płynny. W takiej sytuacji zmniejsza się także liczba stłuczek… a jazda staje się o wiele spokojniejsza. 

Jeśli uświadomisz sobie, że zgodnie ze statystykami nawet 40 proc. ofiar wypadków samochodowych ucierpiało wyłącznie przez niedostosowanie prędkości auta do przepisów i aktualnie panujących warunków, to łatwo wyobrazisz sobie, jak wiele może zmienić system ISA. To jeden z najskuteczniejszych sposobów na poskromienie „wyścigów” odbywających się niekiedy na naszych drogach: skuteczny nawet w przypadku tych kierowców, którzy nagminnie lekceważą mijane ograniczenia prędkości.

Zdaniem niektórych przeciwników inteligentnych asystentów prędkości, to rozwiązanie odbiera całą frajdę z prowadzenia auta i sprawia, że bycie kierowcą przestaje sprawiać przyjemność. Czy jest tak w rzeczywistości? To kwestia indywidualna. Z pewnością są osoby, którym wprowadzenie do powszechnego użytku ISA „będzie nie w smak”. Nie można jednak ignorować tego, jak znacząco ten system zwiększa poziom bezpieczeństwa na drogach.

Jak jeszcze bardziej usprawnić swoje auto?

Być może od dawna wiesz, co to jest ISA. Interesują Cię technologiczne nowości i systemy, które usprawniają jazdę autem oraz poprawiają komfort kierowcy? Lubisz, gdy Twoje auto jest wyposażone w szereg przydatnych gadżetów, dzięki którym trasy pokonuje się przyjemniej? Zajrzyj do naszego sklepu Inter Cars! Mamy w swojej ofercie wiele elektronicznych urządzeń jak: czujniki parkowania czy wideorejestratory, które na pewno Ci się spodobają. A jeżeli nie wiesz, co byłoby dla Ciebie najbardziej odpowiednim rozwiązaniem – daj nam znać! Chętnie pomożemy Ci dokonać wyboru.

BBW, czyli Brake by Wire – układ hamulcowy z przyszłością

Inteligenty asystent prędkości – podsumowanie

Mamy nadzieję, że już wiesz, czym dokładnie jest system ISA. Inteligentny asystent prędkości to rozwiązanie, które z pewnością przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach – choć konieczność umieszczania go we wszystkich autach w niektórych środowiskach budzi pewne kontrowersje. Nie można jednak zaprzeczyć temu, że nowoczesne udogodnienia znacznie podnoszą komfort jazdy autem: jeśli chciałbyś wyposażyć swój samochód w przydatne gadżety i systemy – zapraszamy Cię do naszego sklepu Inter Cars! Na pewno znajdziesz coś dla siebie. 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Zgodnie z wprowadzonymi w 2022 roku przepisami, każdy inteligentny asystent prędkości musi umożliwiać kierowcy wyłączenie jego funkcji. Będziesz mógł częściowo ingerować w działanie tego systemu, a także zdezaktywować go przed rozpoczęciem podróży. Niekoniecznie jednak wyłączysz funkcję na stałe: przy kolejnym uruchomieniu silnika ISA włączy się ponownie. 

Nie ma żadnych konkretnych wytycznych co do tego, w jaki sposób kierowca powinien być informowany o przekroczeniu prędkości. Większość producentów decyduje się jednak na wykorzystanie sygnału dźwiękowego, co jest najbardziej sensowną i praktyczną opcją.

Zgodnie z pierwszymi założeniami Unii Europejskiej, od 2022 roku system musi być montowany we wszystkich nowych modelach aut, a od 2024 powinien znaleźć się w każdym wyprodukowanym w fabryce samochodzie. Istnieje jednak możliwość, że ten drugi termin zostanie przesunięty – by producenci pojazdów mogli odpowiednio przygotować się do takich wymogów. 
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!