W 2021 roku sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce wzrosła aż o 120 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego zarejestrowano wówczas ponad 20 tysięcy nowych „elektryków”. To stanowiło ok. 4 proc. całkowitej sprzedaży samochodów osobowych. Tak wyraźny sygnał rosnącej popularności pojazdów elektrycznych w Polsce i trendu zmiany preferencji konsumentów w kierunku bardziej zrównoważonych rozwiązań nie mógł pozostać zbagatelizowany. Izera, która ma powstawać w Jaworznie, doskonale wpisuje się w nowy nurt.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Izera – co warto wiedzieć o tej marce?

Izera (polski samochód elektryczny) zaprezentowano w 2020 roku. Jest to inicjatywa przedsiębiorcy i filantropa Marka Kamińskiego. Głównym celem pomysłodawcy jest stworzenie innowacyjnej gamy samochodów elektrycznych, które połączą funkcjonalność z ekologią i zadowalającymi osiągami. Marka chce skupić się przede wszystkim na produkcji pojazdów o wysokiej jakości, zapewniających wygodną i bezpieczną jazdę. Zgodnie z filozofią marki Izera auto elektryczne powinno być dostępne dla wszystkich, nie tylko dla osób zamożnych.

Marka stawia na innowacyjne rozwiązania technologiczne, takie jak inteligentny system zarządzania baterią, który pozwala na łatwe i szybkie ładowanie. W pojazdach Izera mają znaleźć się również dodatkowe elementy wyposażenia, takie jak system nawigacji satelitarnej czy zaawansowana technologia multimedialna – mówi ekspert Inter Cars.

Izera stawia również na ekologię i zrównoważony rozwój. Wszystkie samochody marki będą spełniać najnowsze normy i otrzymać certyfikaty dotyczące ochrony środowiska. Dzięki temu będą przyjazne dla natury, co wpisuje się w rosnące zapotrzebowanie na ekologiczne rozwiązania w transporcie.

Izera, jak wspominaliśmy, to jedynie projekt. Do tej pory powstały tylko modele prototypowe, gdyż firma poszukuje odpowiedniego miejsca do zbudowania fabryki. Możemy się spodziewać, że Polska będzie jedynym krajem, gdzie będzie wytwarzana Izera. Samochód ma pojawić się w sprzedaży w 2026 roku, a limitowane serie będą gotowe 2 lata wcześniej.

Polski samochód elektryczny Izera – modele

Marka Izera ma w planie 2 modele samochodów elektrycznych. Będą to SUV oraz hatchback. Oba zostały opracowane z myślą o zapewnieniu jak największej wygody i osiągów, przy jednoczesnym zachowaniu niskiego poziomu emisji CO2.

SUV

Na podstawie informacji udostępnionych mediom pojazd będzie wyposażony w napęd tylnych kół (RWD) oraz silnik o mocy 200 kW (272 KM). Dostępne będą dwie pojemności baterii: 51 kWh i 61 kWh, co pozwoli na przejechanie odpowiednio 340 km i 450 km na bez uzupełniania baterii, zgodnie z normą WLTP. Maksymalna moc ładowania prądem stałym wyniesie 150 kW. Z kolei czas potrzebny na uzupełnienie do 80 proc. pojemności akumulatora to ok. 30 minut.

Planowana długość drogi hamowania z prędkości 100 km/h do zera wyniesie ok. 37 metrów. Hamulce tarczowe z elektrycznym wspomaganiem (iBooster) będą wentylowane na obu osiach, natomiast postojowy zintegrowany w zaciskach będzie działał na koła tylne. Zawieszenie przednie zostanie wykonane w technologii McPherson. Długość nadwozia będzie mieścić się w przedziale od 4500 do 4750 mm. Szerokość pojazdu bez lusterek wyniesie 1820-1850 mm, a wysokość 1500-1600 mm. Dodatkowo samochód Izera zostanie wyposażony w zaawansowane systemy ADAS na poziomie 2.

Hatchback

Na temat tego auta niewiele jeszcze wiadomo. Planowany model zalicza się do klasy średniej, a jego wyjątkowy design przyciągnie uwagę. Pojemny bagażnik pomieści nawet do 500 litrów. Jedną z najważniejszych cech ma byćduży zasięg, do 400 km. To bardzo dobry wynik w tej klasie samochodów i pozwoli na pokonanie większych dystansów bez konieczności częstego ładowania baterii. Samochód Izera Hatchback będzie mógł rozwijać prędkość do 180 km/h i przyspieszać od 0 do 100 km/h w ok. 8 sekund.

Innowacyjne rozwiązania

Poniżej prezentujemy nowoczesne technologie, które mają znaleźć się w pojazdach, gdy te będą w sprzedaży.

  • Platforma Geely – to podwozie, czyli zespół elementów konstrukcyjnych, na których opierają się: karoseria, układ napędowy i zawieszenie. Konstrukcja jest zaprojektowana i wykorzystywana przez chińską markę Geely oraz spółki zależne, takie jak: Volvo, Polestar, Lynk & Co czy LEVC. Stworzono ją na podstawie najnowszych osiągnięć technologicznych, by spełniała najwyższe standardy bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska. Platforma Geely umożliwia produkcję zarówno samochodów z tradycyjnymi napędami spalinowymi, nowoczesnymi hybrydami, jak i „elektrykami”. Elastyczna konstrukcja pozwala na tworzenie różnych typów aut, od mniejszych miejskich pojazdów po duże SUV-y. Na tej platformie właśnie mają powstawać wszystkie modele marki Izera. Auto będzie zatem nowoczesne i gotowe do zmian w przyszłości.
  • System zdalnego sterowania – umożliwia użytkownikom kontrolowanie niektórych funkcji pojazdu za pomocą smartfona lub tabletu. Dzięki temu kierowcy będą mogli np. sprawdzić poziom naładowania baterii, uruchomić klimatyzację lub zamknąć pojazd, nawet gdy znajdują się poza nim.
  • Technologie komunikacji z infrastrukturą drogową (TSR) – system rozpoznawania znaków drogowych umożliwia pojazdom odczytywanie informacji, takich jak ograniczenie prędkości czy zakaz wyprzedzania. Następnie wyświetla dane na desce rozdzielczej lub w systemie nawigacji. TSR umożliwia śledzenie aktualnych ograniczeń prędkości i innych regulacji drogowych, co pomaga zachować bezpieczeństwo na drodze oraz uniknąć mandatów za naruszenie przepisów ruchu drogowego.
  • Systemy autonomicznej jazdy – samochód Izera ma umożliwiać kierowcom odpoczynek podczas podróży, a także zapewnić bezpieczeństwo na drodze. Dzięki systemom autonomicznej jazdy auto będzie mogło samodzielnie się poruszać, omijając przeszkody i reagując na sytuacje, które napotka na trasie.
  • Tryby Car-to-X – umożliwią łączność z innymi pojazdami oraz infrastrukturą drogową. Dzięki temu kierowcy będą otrzymywać na bieżąco informacje o warunkach na trasie oraz o tym, czy trzeba pojechać objazdem, aby uniknąć korków czy karamboli.
  • Technologie rozpoznawania gestów – wiele współczesnych aut elektrycznych, jest w nie wyposażonych. Umożliwiają sterowanie różnymi funkcjami pojazdu. Dzięki temu kierowcy będą mogli np. zmieniać głośność radia lub uruchamiać klimatyzację bez konieczności dotykania ekranu.

Obecnie możemy opierać się tylko na materiałach prasowych i spekulacjach, co do tego, jakie rozwiązania znajdą się w modelach marki Izera. Jednak aby konkurować z innymi autami elektrycznymi, powinny to być najnowsze i najbardziej zaawansowane systemy.

Izera – design, wyposażenie, innowacja

Zespół projektowy Izery tworzy ponad 40 osób. Są w nim doświadczeni projektanci samochodów, inżynierowie, specjaliści od aerodynamiki oraz designerzy wnętrz. W procesie tworzenia Izery za wygląd odpowiada włoskie studio Torino Design. Ma ono duże doświadczenie w projektowaniu luksusowych pojazdów. W projektowaniu samochodu brał również udział Tadeusz Jelec, projektant znany z wieloletniej współpracy z Jaguarem. Nawiązanie kontaktów  z tak doświadczonymi specjalistami pozytywnie wpłynęło na Izerę. Elektrycznego SUV-a cechuje innowacyjny design, który łączy w sobie elegancję i nowoczesność.

Samochód charakteryzuje minimalistyczna forma i płynne linie. Reflektory i światła LED wpasowują się w dynamiczną bryłę karoserii. Wnętrze jest zaprojektowane z myślą o komforcie i funkcjonalności, a wykorzystane materiały, takie jak: skóra, drewno i aluminium, tworzę wrażenie luksusu i wysmakowania. Wszystkie elementy tworzą spójną całość, która wyróżnia się na tle wielu innych samochodów elektrycznych. Centralnym elementem deski rozdzielczej są 2 ekrany dotykowe.

Izera planuje wprowadzić innowacyjny model sprzedaży, polegający na bezpośredniej obsłudze klienta – bez pośredników i dealerów. Kupujący będą mieli możliwość skorzystania z platformy internetowej, poprzez którą zamówią pojazd i umówią jego dostawę bez konieczności wizyty w salonie. Taki system ma zapewnić wygodę oraz niższe koszty zakupu, a także przyczynić się do zmniejszenia wpływu na środowisko, poprzez eliminację zbędnych etapów transportu i magazynowania. Jest to kolejny innowacyjny element strategii Izery, która ma na celu zrewolucjonizowanie rynku samochodów elektrycznych.

Czym polski samochód elektryczny Izera ma różnić się od konkurencji?

Główną przewagą Izery nad konkurencją ma być konkurencyjna cena. Zwłaszcza w porównaniu z takimi markami, jak Tesla czy BMW. Jednak nadal nie ma konkretnej informacji, o tym ile będzie trzeba zapłacić za pojazd Izera. Samochód ten z pewnością będzie znacznie tańszy od większości zagranicznych konkurentów.

W kontekście zasięgu, samochody marki Izera prezentują się nieco gorzej w porównaniu do konkurencyjnych propozycji innych marek, co jest spowodowane mniejszą pojemnością akumulatora. Kolejnym mankamentem jest fakt, że jest to relatywnie nowa linia produktów. Marka Izera nie ma jeszcze takiego doświadczenia w produkcji samochodów elektrycznych jak jej rywale. Oznacza to, że nie wszystkie funkcje tych pojazdów są w pełni dopracowane.

Na korzyść producenta, przemawia fakt, że stawia na ekologię i zrównoważony rozwój, co może przyciągać klientów szukających bardziej proekologicznych rozwiązań. Ponadto Izera, polski samochód elektryczny, charakteryzuje się nowoczesnym i klasycznym designem. 

Masz już „elektryka”? To o niego zadbaj!

Asortyment sklepu Inter Cars zawiera wiele produktów, które pomogą w utrzymaniu samochodu elektrycznego w idealnym stanie i zapewnią bezproblemową jazdę. W ofercie znajdują się m.in. ładowarki do szybkiego zasilania akumulatorów, a także niezbędne elementy stacji ładowania. Sklep oferuje różnego rodzaju środki czyszczące do wnętrza i karoserii, jak również maty gumowe czy dywaniki. W Inter cars znajdziesz również niezbędne elementy wyposażenia, takie jak wycieraczki czy płyny eksploatacyjne i oleje silnikowe.

Marka Izera oferuje nowoczesne, w pełni elektryczne samochody, które łączą komfort jazdy z ekologicznym podejściem do motoryzacji. Auta wyposażone są w zaawansowane technologie, a ich design podąża za trendami w branży motoryzacyjnej. Izera stawia na dostępność swoich pojazdów dla szerokiego grona odbiorców, udowadniając, że elektryczna motoryzacja może stać się standardem, a nie luksusem.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Produkcja samochodów marki Izera będzie odbywać się w Polsce. Według zapowiedzi firmy, fabryka zostanie zlokalizowana w Jaworznie, w województwie śląskim. Powstanie tam zarówno linia montażowa, jak i centrum badawczo-rozwojowe, które będzie odpowiedzialne za opracowanie nowych technologii związanych z produkcją samochodów elektrycznych.

Zgodnie z zapowiedziami producenta, polski samochód elektryczny Izera ma wejść na rynek w drugiej połowie 2026 roku. Jednak należy pamiętać, że produkcja pojazdu jeszcze się nie rozpoczęła.

Cena polskiego samochodu elektrycznego Izera nie jest znana, ponieważ produkcja pojazdu jeszcze się nie rozpoczęła, a jego szczegóły techniczne nie są jawne. W momencie prezentacji prototypu w styczniu 2020 roku, przedstawiciele producenta zapowiedzieli, że cena auta będzie konkurencyjna w porównaniu do innych samochodów elektrycznych w jego klasie.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!