Silnik elektryczny do łodzi z roku na rok zyskuje coraz większe grono sympatyków. W porównaniu do silników spalinowych ma wiele zalet, które docenią zarówno wędkarze, jak i osoby pływające łódkami okazjonalnie. Silniki tego typu mają wiele zastosowań i idealnie spisują się z wieloma typami łódek i pontonów. Jak każde rozwiązanie ma także pewne wady, o których dowiesz się z tego artykułu.

Wybór odpowiedniego silnika elektrycznego do łodzi lub pontonu wbrew pozorom nie jest prostym zadaniem. Jeśli decydujesz się na zakup tego typu jednostki napędowej, powinieneś zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów. Obecnie na rynku działa wielu producentów produkujących silniki elektryczne do łodzi. 

To, na jaki model się zdecydujesz, w dużej mierze zależy od rodzaju łódki. Ponadto przy zakupie istotne jest, po jakich akwenach zamierzasz pływać. Na spokojne akweny stosuje się zupełnie inne jednostki napędowe niż w przypadku rwących rzek. Kolejna bardzo ważna kwestia związana jest z tym, do jakich celów wykorzystujesz swoją łódź. Zupełnie inne silniki elektryczne oferowane są wędkarzom niż osobom pływającym jedynie rekreacyjnie. Z artykułu dowiesz się, jak prawidłowo wybrać silnik elektryczny do łodzi, oraz jakich błędów unikać przy zakupie.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

szukasz produktu który opisujemy?

Czym jest silnik elektryczny do łodzi? Garść przydatnych informacji

Silnik elektryczny do łódki działa w bardzo podobny sposób jak jednostki spalinowe. Podstawowa różnica polega na tym, że do jego napędu wykorzystywana jest energia elektryczna magazynowana w akumulatorach, które zostały wcześniej naładowane. W przypadku tradycyjnych silników do ich pracy niezbędne jest paliwo. Silnik elektryczny do łodzi to idealna alternatywa dla silników spalinowych. 

Silniki do łodzi zasilane prądem są ciche i przyjazne środowisku. Wynika to z faktu, że podczas pracy tego typu jednostki nie są emitowane do atmosfery spaliny, tak jak ma to miejsce w przypadku jednostek benzynowych. Dodatkową zaletą jest również eliminacja ewentualnych wycieków paliwa do wody. 

Silnik elektryczny do łodzi ma także swoje wady

Silnik do łódki zasilany elektrycznie pomimo wielu niekwestionowanych zalet ma także pewne wady, o których warto byś pamiętał jeszcze na etapie zakupu. Największa wada wiąże się z tym, że oprócz zakupu samej jednostki napędowej, musisz oddzielnie dokupić także akumulatory, w których będzie magazynowana energia elektryczna. Niestety akumulatory nie należą do najtańszych, a co za tym idzie, całkowity koszt zakupu może okazać się większy, niż pierwotnie zakładałeś. 

Kolejna istotna wada to masa, którą charakteryzuje silnik do łódki. Elektryczny napęd co prawda nie należy do ciężkich, ale akumulatory tak. Silnik w połączeniu z dużymi bateriami może okazać się dużo cięższy niż konwencjonalne jednostki spalinowe. Ma to szczególne znaczenie w przypadku niedużych łódek lub pontonów. 

Nie zapominaj także o czasie ładowania akumulatorów. Silniki do łodzi zasilane są energią elektryczną, która jest magazynowana w akumulatorach. Żeby tej energii starczyło na dłuższy czas, akumulatory muszą być stale doładowywane. Niestety sam proces ładowania może zająć sporo czasu. Warto o tym pamiętać przed wypłynięciem na wody. Częściowym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie wraz z silnikiem paneli słonecznych, które wykorzystując promienie słoneczne, stale doładowują akumulatory. Jednak do prawidłowego działania tego rozwiązania potrzebna jest słoneczna pogoda i dobra ekspozycja. W ten sposób możesz stworzyć niemal samowystarczalny silnik do łódki – elektryczny napęd przy odpowiednim ustawieniu paneli słonecznych jest w stanie w dużym stopniu sam się doładowywać.

Silnik elektryczny do łodzi

Silnik elektryczny do łodzi – kiedy sprawdzi się najlepiej?

Silnik zaburtowy elektryczny najczęściej stosowany jest w niewielkich jednostkach pływających. Niewątpliwe zalety tego typu rozwiązania to bardzo cicha praca oraz niskie koszty eksploatacji. Ze względu na bezszelestną pracę, silniki elektryczne wykorzystywane są bardzo chętnie przez wędkarzy. Dzięki temu, że łódka przemieszcza się bardzo cicho, możesz być praktycznie niezauważalny dla ryb. W przypadku korzystania z głośnej jednostki spalinowej bardzo łatwo wystraszyć ryby, a tym samym zmniejszyć szanse na udane wędkowanie. 

Silnik elektryczny do łodzi to idealne rozwiązanie nie tylko dla wędkarzy. Bardzo często jest wykorzystywany w łodziach, które pływają po akwenach, na których obowiązuje strefa ciszy. Wpłynięcie na taki akwen łodzią napędzaną silnikiem spalinowym jest bardzo uciążliwe, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe. 

W przypadku silników elektrycznych ten problem nie występuje, ponieważ cechują się one bezdźwięczną pracą. Opisywane w tym artykule rozwiązanie idealnie sprawdza się także jako silnik pomocniczy służący do manewrowania w porcie – w wielu z nich obowiązuje strefa ciszy. 

Silnik zaburtowy elektryczny jest w stanie pchnąć łódki o masie nawet dwóch ton. Do manewrowania w porcie to w zupełności wystarczy, a więc rozwiązanie to idealnie sprawdzi się także w przypadku dużych łodzi żaglowych. Jednak w takim przypadku przed zakupem należy dokładnie sprawdzić parametry samego silnika. 

łódź z silnikiem elektrycznym

Silnik elektryczny do łodzi – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Dobór odpowiedniego silnika elektrycznego do łódki jest bardzo istotny i musi być poprzedzony dokładnym zapoznaniem się ze wszystkimi właściwościami konkretnego modelu. Głównym parametrem, na który musisz zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, jest moc silnika. 

Dopiero odpowiednia moc sprawi, że silnik będzie w ogóle w stanie pchnąć łódź, a jej dobór zależy od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim istotna jest masa, długość oraz szerokość łódki. Im szersza jest Twoja łódź, tym większy opór będzie stawiać podczas płynięcia. Należy o tym bezwzględnie pamiętać. 

Nie bez znaczenia jest także to, po jakich akwenach będziesz pływać. Zupełnie inny silnik należy zamontować w przypadku pływania głównie po spokojnej wodzie niż w przypadku rwącego nurtu, na przykład na rzece. Może się okazać, że silnik, który idealnie spisuje się na spokojnej wodzie, nie jest w stanie pchnąć łódki gdy tafla jest wzburzona. Dlatego decydując się na zakup elektrycznego silnika do łódki, warto wybrać model z odpowiednim zapasem mocy. 

Jeżeli zależy Ci na wysokiej wydajności, wybierz najmocniejszy silnik elektryczny do łodzi (12 V to typowy rodzaj zasilania, ale na rynku dostępne są również 24 V). W takiej sytuacji możesz mieć pewność, że mocy nie zabraknie niezależnie od sytuacji na wodzie – pamiętaj, by odpowiednio dopasować akumulator do zasilania.

Osoby, które wybierają silnik elektryczny do łodzi, czasem zapominają uwzględnić w swoim wyborze, ile pasażerów będzie pływało na łódce. Jest to dość istotna informacja, która ma wpływ na komfort użytkowania silnika oraz samej łodzi bądź pontonu. Tutaj również zasada jest bardzo prosta. Im więcej osób ma pływać na łódce, tym mocniejszy silnik należy wybrać. Warto w razie konieczności zastanowić się, czy chcesz inwestować w silnik elektryczny do łodzi – 12 V, czy może mocniejszą odmianę 24 V.

Naprawa silnika elektrycznego w łodzi

Silnik elektryczny do łodzi – najważniejszy parametr to uciąg silnika

Moc silnika jest bez wątpienia bardzo ważna, jednak najważniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest uciąg silnika (lbs). Im szersza jest Twoja łódź i stawia większy opór, tym większą wartość uciągu powinien mieć silnik. Przykładowe wartości wyglądają następująco:

  • 130 cm szerokości – 30 lbs,
  • 140 cm szerokości – 40 lbs,
  • 150 cm szerokości – 50 lbs,
  • 160 cm szerokości – 60 lbs.

Duże znaczenie ma woda, po jakiej zamierzasz pływać łodzią. Mowa tu o uciągu prądu wody. Jeżeli uciąg wody jest duży (na niespokojnych akwenach), to do wartości uciągu silnika należy dodać 30 lbs. W przypadku małego uciągu wody, na przykład na spokojnych rzekach, do wartości zadanych należy dodać jedynie 10 lbs – mówi ekspert Inter Cars. 

Jeszcze inaczej wygląda sprawa w przypadku zakupu silnika elektrycznego do łodzi, który ma służyć jedynie do manewrowania w porcie. W takiej sytuacji wystarczy silnik o uciągu 55 lbs, przy założeniu, że szerokość jachtu nie przekracza 2,5 metra. Dobór odpowiedniego silnika to sprawa bardzo indywidualna, na którą ma wpływ wiele czynników i parametrów.

Jeszcze jedną istotną kwestią, którą warto rozważyć podczas wyboru silnika elektrycznego do łodzi, jest to, czy będziesz pływać w wodzie słodkiej lub słonej. W teorii wszystkie silniki są przystosowane do pływania w obu rodzajach wód. Jednak jeżeli zamierzasz dużo pływać w słonej wodzie, to wybierz model, który był bardzo dokładnie przebadany w takich warunkach. 

Nawet najlepszy silnik może ulec awarii przez sól, dlatego zaleca się, aby po zakończeniu użytkowania jednostki napędowej w słonej wodzie, dokładnie opłukać cały silnik słodką wodą.

Dodatkowe wyposażenie elektrycznego silnika do łódki

Silnik elektryczny do łodzi można doposażyć w dodatkowy osprzęt, który może okazać się bardzo pomocny. Przykładem takiego urządzenia jest maximizer. Wiele jednostek elektrycznych ma go na swoim wyposażeniu, jednak w razie konieczności możesz dokupić ten element.

Głównym zadaniem urządzenia jest umożliwienie precyzyjnego ustawienia prędkości oraz płynnej regulacji mocy. Dzięki maximizerowi w zauważalny sposób można oszczędzić energię. To z kolei bezpośrednio przekłada się na większy zasięg łódki. 

Bardzo istotne może okazać się także dobre ramię wykonane z kompozytów. Ma to szczególne znaczenie, jeżeli będziesz pływać po płytkich akwenach. Odpowiednie ramię, wykonane z dobrej jakości kompozytu jest przede wszystkim odporne na rdzę. Ponadto jest bardzo wytrzymałe i jednocześnie lekkie.

Silnik w łodzi podczas pracy

Silnik elektryczny do łodzi – czy warto?

Wiele osób stawia sobie pytanie, czy warto kupić tego rodzaju silnik do łodzi. Odpowiedź na to pytanie jest prosta i brzmi: tak! Jednak trzeba wziąć pod uwagę docelowe przeznaczenia silnika i to, na jakiej łodzi bądź pontonie zostanie zamontowany. 

Silnik zaburtowy elektryczny jest proekologiczny i daje wiele korzyści użytkownikowi. Przede wszystkim jest to idealne rozwiązanie dla wędkarzy, którym zależy na zachowaniu jak największej ciszy na łowisku. Jednak, aby silnik działał prawidłowo, trzeba doposażyć go w dobrej jakości akumulatory, w których energia będzie magazynowana. 

Silnik elektryczny do łodzi a akumulator

Jeżeli chodzi o same akumulatory, to można wyróżnić kilka ich rodzajów. Najpopularniejsze to akumulatory: żelowe, AGM, litowo-jonowe oraz kwasowe.

Każdy rodzaj akumulatora ma swoje wady oraz zalety. Jednak kluczowym parametrem, którym powinieneś się kierować w wyborze, jest to czy Twój silnik jest szczotkowy czy bezszczotkowy. W przypadku silników bezszczotkowych idealnym wyborem będzie akumulator AGM lub żelowy. 

W konstrukcjach z napędem szczotkowym należy zwrócić szczególną uwagę na masę. Dobrym rozwiązaniem w tego rodzaju napędzie będzie akumulator litowo-jonowy. Jego atutami są lekka waga oraz kompaktowe rozmiary. Ponadto akumulatory litowo-jonowe najlepiej współpracują z elektrycznymi silnikami szczotkowymi. Jeżeli w odpowiedni sposób dobierzesz silnik elektryczny do łódki, to będzie to wybór, który przyniesie Ci wiele korzyści.

Elektryczny silnik do łodzi to nowoczesne rozwiązanie, które wpisuje się w nurt elektromobilności. Decydując się na rozwiązanie tego typu, możesz być pewny, że nie ucierpi na tym także środowisko naturalne. Odpowiednio serwisowany silnik oraz akumulatory zagwarantują Ci bezawaryjną eksploatację przez wiele lat. 

Akcesoria do łodzi w Inter Cars

Jeżeli jesteś właścicielem łodzi, odwiedź koniecznie sklep Inter Cars, gdzie znajdziesz podzespoły nadające się do serwisowania Twojej jednostki, takie jak pompy cieczy chłodzącej, śruby napędowe czy systemy sterowania. Ponadto odnajdziesz tam także wiele przydatnych akcesoriów do łodzi oraz jednostek pływających.

szukasz produktu który opisujemy?

Już wiesz, jak wybrać najlepszy silnik elektryczny do łodzi. Wiesz, że wykorzystuje on energię elektryczną zmagazynowaną w akumulatorach, które z kolei mogą być ładowane z sieci elektrycznej bądź z paneli słonecznych zamontowanych na zewnątrz silnika. Pamiętaj, że niezależnie od tego, jaki rodzaj łodzi posiadasz, czy jest to jacht, łódź wędkarska lub wioślarska – wszystkie niezbędne elementy i akcesoria znajdziesz w Inter Cars.

FAQ

Jakie są zalety i wady silnika elektrycznego do łodzi?

Największe zalety to przede wszystkim bezszelestna praca oraz dużo niższe koszty eksploatacji niż w przypadku silników spalinowych. Natomiast wady to przede wszystkim konieczność dodatkowego zakupu akumulatorów oraz ich duża masa własna.

Czy elektryczny silnik do łodzi może być używany na akwenach ze słoną wodą?

Zaburtowe silniki elektryczne mogą być używane zarówno w wodzie słodkiej, jak i słonej. W przypadku eksploatacji na słonych akwenach warto zdecydować się na jednostkę, która została przetestowana przez producenta pod kątem takich warunków eksploatacji. Należy pamiętać także o konieczności płukania silnika w słodkiej wodzie po każdym użyciu. 

Jakie rodzaje akumulatorów mogą być stosowane w silniku elektrycznym do łódki?

Dostępne warianty to akumulatory żelowe, AGM, litowo-jonowe oraz kwasowe. W celu osiągnięcia prawidłowych parametrów pracy należy dopasować rodzaj akumulatora do konkretnego modelu silnika.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!