Miłość do personalizacji pojazdów pojawiła się niemal równocześnie z samymi samochodami. Wielu kierowców stara się, aby ich pojazdy wyglądały oryginalnie i przyciągały wzrok. Debadging (usuwanie oznaczeń) jest jednym ze sposobów na to, aby nadać Twojemu pojazdowi zupełnie nowy, unikatowy wygląd. Praktyka ta zyskuje na popularności ze względu na swoją prostotę oraz wartość estetyczną, jaką zapewnia. Właściciele samochodów, którzy się na nią decydują, sami wybierają stopień, w jakim chcą usunąć emblematy znajdujące się na pojeździe. Istnieją różne sposoby na usunięcie oznaczeń z lakieru, ale które z nich są najpopularniejsze? W tym artykule przedstawimy Ci kilka sprawdzonych sposobów na usunięcie emblematów marki z samochodu.

Z poniższego artykułu, dowiesz się:

Debadging – co to takiego?

Debadging to nic innego jak usunięcie znaczków producenta z pojazdu. Emblemat samochodowy jest przyklejany na zewnętrzną część auta za pomocą mocnego kleju podczas procesu produkcji lub po przybyciu do salonu samochodowego. Debadging polega na usunięciu tego kleju, dzięki czemu znaczek może zostać usunięty w całości.

Usuwanie emblematów może mieć różny poziom. O co chodzi? Niektórzy kierowcy wybierają pozbycie się emblematu dealera lub innego oznakowania pojazdu, który służy za reklamę. Inni natomiast  eliminują znaczki informujące o pakiecie wyposażenia lub te oznaczające model samochodu. Są też tacy, którzy decydują się na całkowite wyczyszczenie swojego auta i usuwają z niego wszystkie emblematy, łącznie z tym, który oznacza producenta pojazdu.

Po co pozbywać się emblematów?

Zastanawiasz się, w jakim celu usuwa się loga samochodów? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Niektórzy kierowcy decydują się na to ze względów czysto estetycznych, chcąc uzyskać według nich bardziej elegancki, czysty wygląd. W takich przypadkach usunięcie nadmiaru oznaczeń z powierzchni pojazdu redukuje nieporządek. Debadging tego typu jest obserwowany na samochodach tuningowanych.

Usunięcie emblematów ułatwia czyszczenie i woskowanie pojazdu. Znaczki marek samochodów oraz inne wypukłe oznaczenia często sprawiają kłopoty podczas polerowania, ponieważ łatwo zatrzymują wosk, pozostawiając kredowe osady.

Jeszcze innym powodem, dla którego przeprowadza się debadging, to usunięcie różnego rodzaju reklam. Pozbycie się ich dekomercjalizuje pojazd, zmniejszając obecność łatwych do zaobserwowania przykładów brandingu.

Sprawdź także: Powłoka grafenowa na lakier: co to, jak działa, ile kosztuje?

Jak usunąć znaczek z samochodu? Najpopularniejsze sposoby

Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy usunięciem znaczka za wszelką cenę a zrobieniem tego we właściwy sposób. Jeżeli zrobisz to poprawnie, po zakończeniu tego procesu Twój samochód będzie wyglądał elegancko i nie znajdziesz na nim żadnych śladów po przeprowadzonej operacji. W innym razie możesz uszkodzić lakier, spowodować drobne wgniecenia oraz zarysowania i w efekcie narazić się na dodatkowe koszty związane z jego naprawą. 

Jak usunąć znaczek z samochodu we właściwy sposób? Przede wszystkim musisz zachować ostrożność oraz być cierpliwym, gdyż sam proces usuwania emblematu z samochodu jest stosunkowo prosty.

Nić dentystyczna lub żyłka wędkarska

Pierwsza metoda pozwalająca usunąć emblemat samochodowy wymaga od Ciebie sporo czasu, ale zarazem jest najbezpieczniejsza. Jeżeli jesteś osobą cierpliwą, wybierz właśnie ten sposób. Nitkowanie zajmie Ci dużo czasu, ale znacząco redukuje ewentualne uszkodzenie lakieru samochodu.

Co będzie Ci potrzebne do skorzystania z tej metody? Przygotuj sobie gorącą wodę, środek do usuwania kleju, nić dentystyczną bądź żyłkę wędkarską, ściereczkę z mikrofibry oraz wosk.

Pierwszym krokiem będzie przygotowanie gorącej wody. Pamiętaj, żeby była ona gorąca, ale nie wrząca! Wytworzy ona odpowiednio grubą warstwę pary. Przyłóż pojemnik z gorącą wodą (dobrze sprawdzi się do tego termos) w pobliże emblematu tak, aby para mogła rozpuścić klej. Możesz przyspieszyć ten proces poprzez stworzenie małego namiotu ze ściereczki z mikrofibry. Zakryj nim pojemnik oraz znaczek, który chcesz usunąć, aby gorąca para trafiała bezpośrednio na niego.

Po tym, jak para wodna rozluźni klej, woda powinna być jeszcze gorąca. Wylej ją powoli na emblemat. To pomoże go usunąć. Następnie używając nici dentystycznej lub żyłki wędkarskiej, przesuń nitkę w obszarze pomiędzy znaczkiem a lakierem. Wykonywany ruch powinien być zbliżony do tego, którego używasz podczas nitkowania zębów. Jeżeli poczujesz, że nić przestaje przesuwać się gładko, ponownie użyj gorącej wody i powtórz wcześniejsze kroki. Możesz ułatwić sobie tę czynność poprzez namoczenie nici lub żyłki środkiem do usuwania kleju.

Kiedy znaczek się poluzuje, zobaczysz pod nim pozostałą warstwę kleju. Zanurz ściereczkę z mikrofibry w środku do jego usuwania i przetrzyj dokładnie to miejsce.. Teraz pozostało Ci tylko umycie miejsca, w którym znajdował się emblemat za pomocą wody i mydła, osuszenie i nawoskowanie go. 

Sprawdź również: Glinkowanie lakieru, czyli sposób na przywrócenie karoserii blasku

Opalarka lub suszarka do włosów

Technika usuwania emblematów za pomocą opalarki lub suszarki do włosów jest bardziej ryzykowna, ale mniej czasochłonna. Zasadniczo opalarka rozpuści klej szybciej niż gorąca woda, ale przede wszystkim służy ona do zmiękczania i usuwania farby. Dlatego ważne jest, abyś decydując się na użycie tej metody, przedsięwziął dodatkowe środki ostrożności w celu ochrony lakieru swojego samochodu. Możesz zastąpić opalarkę suszarką do włosów. Cały proces potrwa co prawda dłużej, ale zminimalizujesz w ten sposób ewentualne uszkodzenia.

Jak usunąć znaczek z samochodu za pomocą opalarki bądź suszarki? Przygotuj ściereczkę z mikrofibry, środek do usuwania kleju, szpachelkę oraz jedno z wyżej wymienionych narzędzi. Używając opalarki, musisz zwrócić szczególną uwagę na to, aby utrzymać jej moc na najniższym ustawieniu. To bardzo ważne, bo pozwoli Ci uniknąć stopienia lakieru.

Następnie używając opalarki, ogrzewaj emblemat, a trzymaną w drugiej ręce szpachelką delikatnie sprawdzaj, czy klej stał się gumowaty. Jeśli osiągnął taką formę, znaczek powinien odejść, nie stawiając oporu. Ostrożnie zeskrob jak największą ilość kleju.

Teraz miejsce, w którym znajdował się emblemat, musi ostygnąć. Jest to niezwykle ważne, gdyż opalarka zmiękcza lakier wokół znaczka. Po tym nałóż na ściereczkę środek do usuwania kleju i przecieraj je kolistymi ruchami. Czynność ta usunie jego resztki. Teraz pozostało Ci jeszcze nałożyć wosk na nowo oczyszczony fragment lakieru.

Jak i czym przykleić emblemat samochodowy?

Wiesz już, jak można usunąć znaczki marek samochodów. A co w przypadku, gdy będziesz chciał zdjęty emblemat ponownie umieścić na powierzchni swojego pojazdu? Czym przykleić emblemat samochodowy?

Możesz do tego zastosować taśmę dwustronną, która zapewni mocne i trwałe trzymanie, ale musisz uważać, aby umieścić emblemat dokładnie w tym samym miejscu. Dlatego przed usuwaniem znaczka możesz dokładnie zmierzyć jego pozycję na samochodzie, a pomiar ten zapisać i zatrzymać na taką ewentualność.

Innym sposobem jest użycie silikonu, który również zapewni mocne przyleganie emblematu. Pamiętaj jednak, że silikon może być trudniejszy do usunięcia w przypadku późniejszych napraw lub kolejnych zmian znaczków. Przed przyklejeniem emblematu nie zapomnij dokładnie oczyścić powierzchni samochodu, aby zapewnić mu maksymalną przyczepność.

Sprawdź też: Jak zadbać o lakier samochodu?

Czy usuwanie emblematu jest legalne?

Usunięcie jakiegokolwiek oznaczenia lub emblematu z zewnętrznej części pojazdu nie ma wpływu na jego zdolność do jazdy ani legalność. Po przeprowadzeniu tej modyfikacji tożsamość samochodu nadal pozostaje niezmieniona.

Usunięcie emblematu jest legalne, gdyż prawdziwym znakiem tożsamości pojazdu jest numer VIN. Znajduje się on w różnych miejscach na pojeździe i opisuje jego rok produkcji, markę i model. Usunięcie numeru VIN z pojazdu jest faktycznie nielegalne, ale nie ma to związku z praktyką debadgowania – zdradza ekspert Inter Cars.

Czy dealer może usunąć znaczek z samochodu?

W niektórych przypadkach dealer na prośbę klienta może usunąć emblemat z nowego pojazdu podczas zakupu. Decyzja ta zależeć będzie jednak od konkretnego salonu, choć większość z nich nie powinna mieć z tym problemu.

Musisz mieć jednak świadomość, że salony mogą pobierać opłatę za usunięcie oznaczeń. Możesz zgłosić taką prośbę podczas negocjacji ceny zakupu samochodu, aby koszty tej modyfikacji mogły zostać w nią wliczone. 

Co ciekawe, niektórzy producenci samochodów oferują opcje personalizacji pojazdu, które mogą obejmować pominięcie niektórych emblematów lub znaków jako elementu procesu budowy pojazdu. Świadczy to o zapotrzebowaniu na taki zabieg ze strony klientów.

Zadbaj o swój lakier z Inter Cars

Zadbany samochód to doskonała wizytówka dla jego właściciela. Właściwa pielęgnacja lakieru i elementów wykończeniowych zwiększa ich trwałość, co może pomóc Ci zaoszczędzić na kosztach ewentualnych napraw. W sklepie Inter Cars mamy duży wybór lakierów, dzięki którym odnowisz swoje auto lub nadasz mu zupełnie nowy wygląd. Być może chciałbyś na nowo przykleić znaczek usunięty przez poprzedniego właściciela Twojego samochodu? W Inter Cars znajdziesz taśmy dwustronne, za pomocą których na trwałe przymocujesz brakujący emblemat. Jeżeli chciałbyś usunąć farby, oleje czy inne zanieczyszczenia z powierzchni swojego samochodu, zajrzyj do naszego sklepu, gdzie znajdziesz rozcieńczalniki i zmywacze, które z powodzeniem sobie z nimi poradzą. Wszystkie produkty w naszej ofercie zapewniają najlepszą jakość i skuteczność.

Czy warto usuwać znaczek z pojazdu?

Wiesz już, jak usunąć znaczek z samochodu, jednak czy warto to robić? To bardzo indywidualna kwestia. Jeżeli należysz do fanów motoryzacji, którzy lubią modyfikacje, a czysty wygląd auta wpisuje się w Twój gust, to odpowiedź może być tylko jedna – tak! Dodatkowym atutem tego procesu jest ułatwienie woskowania oraz czyszczenia auta. Jeżeli należysz do grupy kierowców, dla których loga samochodów są ważnym elementem identyfikacji marki, to debadging z pewnością nie jest dla Ciebie.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Usunięcie jakiegokolwiek oznaczenia lub emblematu z zewnętrznej części pojazdu nie ma wpływu na jego zdolność do jazdy ani legalność. Po przeprowadzeniu tej modyfikacji tożsamość samochodu nadal pozostaje niezmieniona. Znakiem tożsamości pojazdu jest numer VIN, który informuje o jego roku produkcji, marce oraz modelu.

Najczęściej robi się to ze względów czysto estetycznych, chcąc uzyskać bardziej elegancki, czysty wygląd. Usunięcie emblematów znacznie ułatwia czyszczenie i woskowanie pojazdu. Innym powodem, dla którego usuwa się znaczki z samochodu to chęć pozbycia się różnego rodzaju reklam, które w większości przypadków raczej szpecą, niż poprawiają walory estetyczne pojazdu.

To nic innego jak usunięcie jednego lub większej ilości znaczków z pojazdu. W ramach tego procesu można pozbyć się logotypu dealera lub oznakowania pojazdu, który służy za reklamę. Niektórzy usuwają znaczki informujące o pakiecie wyposażenia lub oznaczające model samochodu, a jeszcze inni całkowicie czyszczą swój samochód i usuwają z niego wszystkie emblematy. Łącznie z tym, który oznacza producenta pojazdu.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!