Zapraszamy do naszego nieustannie rozwijanego działu, w którym zamieszczamy wyniki i podsumowujemy dla Was testy opon letnich publikowane w prasie motoryzacyjnej. Szczegółowe testy przeprowadzane przez uznane pisma motoryzacyjne z pewnością będą cenną wskazówką przydatną do wyboru opon.

Jak wielokrotnie podkreślaliśmy, testy opon to jedno z najbardziej obiektywnych i kompletnych źródeł informacji o ich realnych parametrach. Bezwzględnie ujawniają mocne i słabe strony rozmaitych modeli ogumienia oraz są nieocenioną pomocą podczas wyboru opon.

Jak świadomie dobrać opony do samochodu?

Wśród licznych mediów i instytucji testujących opony samochodowe do najpopularniejszych należą te przeprowadzane przez niemiecki automobilklub ADAC. Im poświęciliśmy osobny dział, w którym szczegółowo analizujemy wyniki poszczególnych testów.

Zobacz również: jak ocenia i testuje ADAC

Testy ADAC, pomimo że najbardziej zaawansowane, nie są jedynymi dostępnymi. Własne, specjalistyczne testy opon przeprowadzają też popularne i uznane prasowe tytuły motoryzacyjne, jak „Auto Świat”, „Motor” czy „Auto Motor i Sport”. Poniżej będziemy śledzić i podsumowywać wyniki publikowanych w prasie testów, a nasi eksperci specjalnie dla Was je podsumują.

Prasowy test opon letnich – „Auto Świat” („Auto Bild”) – marzec 2015

Test opon letnich w rozmiarze 185/60 T15

źródło: Piotr Wróbel, Piotr Szypulski, Auto Świat, nr 13, 23 marzec 2015, str. 28-33

test-opon-letnich-asuto-swiat

Na sezon letni 2015 redaktorzy niemieckiego „Auto Bild” przetestowali aż 53 modele opon letnich w rozmiarze 185/60 R15. Opony zostały sprawdzone w następujących kryteriach:

Próby na nawierzchni mokrej (40 proc. oceny końcowej):

  • aquaplaning,
  • aquaplaning na łuku,
  • prowadzenie na mokrym
  • jazda po okręgu.

Próby na nawierzchni suchej (40 proc. oceny końcowej):

  • prowadzenie, test zręcznościowy,
  • głośność/poziom hałasu.

Koszty, trwałość (waga 20 proc. oceny końcowej):

  • prognozowane przebiegi,
  • stosunek ceny do trwałości,
  • opory toczenia.

Wnioski z testu opon letnich w rozmiarze 185/60 R15 – „Auto Świat”

Metodyka testu zakładała wstępną rundę eliminacyjną, którą musiały przejść wszystkie opony. Jako że nadrzędną cechą opon powinno być zapewnienie bezpieczeństwa, test eliminacyjny polegał na próbie hamowania na suchej i mokrej nawierzchni z prędkości 100 km/h. Samochodem testowym był Volkswagen Polo.

Test wykazał, że różnica w długości drogi hamowania (nawierzchnia mokra) między najlepszą w tym kryterium (Pirelli Cinturato P1 Verde) a najgorszą oponą (Maxtrek SU-830) wyniosła aż 38 metrów! Na podstawie tego testu zakwalifikowano do dalszych zmagań 18 modeli opon, na których testowe Polo uzyskało najkrótszą drogę hamowania. Oto opony zakwalifikowane do dalszych testów to (kolejność zgodnie z długością drogi hamowania, od najkrótszej):

  1. Pirelli Cinturato P1 Verde,
  2. Continental ContiPremiumContact 5,
  3. Dunlop Sport BluResponse,
  4. Bridgestone Turanza T001,
  5. Hankook Kinergy Eco K425,
  6. Nexen N’blue HD Plus,
  7. Goodyear EfficientGrip Performance,
  8. Fulda EcoControl HP,
  9. Sava Intensa HP,
  10. Vredestein Sportrac 5,
  11. Falken Ziex ZE914 Ecorun,
  12. Michelin Energy Saver+,
  13. Zeetex ZT 1000,
  14. Kumho Ecowing ES01 KH27,
  15. Roadstone CP 661,
  16. Uniroyal RainExpert,
  17. Apollo Alnac 4G,
  18. Yokohama BluEarth AE-01.

Po rundzie kwalifikacyjnej 18 najlepszych opon poddano dalszym szczegółowym testom.

Na drugą część testu złożyło się 9 różnych prób. Skontrolowaliśmy m.in.: podatność na aquaplaning, zachowanie podczas szybkiego pokonywania slalomu, komfort jazdy i poziom hałasu.

źródło: Piotr Wróbel, Piotr Szypulski, Auto Świat, nr 13, 23 marzec 2015, str. 28-33

Najlepsze opony letnie w rozmiarze 185/60 R15 wg. „Auto Świat”

Po podsumowaniu cząstkowych wyników uzyskanych w poszczególnych testach „Auto Świat” wyłonił najlepsze opony letnie w rozmiarze 185/60 R15. Spośród 18 opon zakwalifikowanych do ścisłego finału pięć zostało wyróżnionych najwyższą oceną wzorową i otrzymały wysokie noty we wszystkich kryteriach testu.

  1. Continental ContiPremiumContact5. Doceniona za pewne prowadzenie, bardzo wysoką odporność na aquaplaning, krótką drogę hamowania oraz najniższą podatność na zużycie.
continental-conti-premium-contact5
Continental ContiPremiumContact 5 – najlepsza w teście opon letnich „Auto Świat”
  1. Hankook Kinergy Eco K425. Doceniona za świetne osiągi i prowadzenie na mokrej oraz suchej nawierzchni, dobre prowadzenie boczne oraz krótką drogę hamowania na nawierzchni mokrej. Dodatkową zaletą był względnie wysoki komfort, a także niskie opory toczenia.
Hankook Kinergy Eco K425
Hankook Kinergy Eco K425 drugie miejsce w teście opon letnich „Auto Świat”
  1. Michelin Energy Saver+. Doceniona za zrównoważone właściwości jezdne na mokrej i suchej nawierzchni oraz niskie opory toczenia.
Michelin Energy Saver+
Michelin Energy Saver+ – trzecie miejsce w teście opon letnich „Auto Świat”
  1. Nexen N’blue HD Plus. Doceniona za wyważone osiągi, jak również korzystną cenę, pewne prowadzenie na nawierzchni suchej i mokrej, wysoką trwałość i niskie opory toczenia
  2. Vredestein Sportrac5. Doceniona jako najlepsza opona do jazdy na nawierzchni suchej i jednocześnie zapewniająca stabilne zachowanie na nawierzchni mokrej, a także krótką drogę hamowania oraz korzystny stosunek jakości do ceny.
Sportrac5
Vredestein Sportrac5 – piąte miejsce w teście opon letnich „Auto Świat”

źródło: Piotr Wróbel, Piotr Szypulski, Auto Świat, nr 13, 23 marzec 2015, str. 28-33

Komentarz Jana Frączaka, eksperta Motointegrator.pl do testu opon letnich „Auto Świat”:

Na sezon letni 2015 również ADAC przeprowadził test opon letnich w popularnym w samochodach o kompaktowym rozmiarze 185/60 o średnicy R14. Wyniki testu ADAC i „Auto Świat” w pewnym sensie się pokrywają. W obu przypadkach pierwsze miejsce zajęły opony Continental ContiPremiumContact5. Wysokie noty uzyskały też Vredestein Sportrac 5 oraz Hankook Kinergry Eco K425. W obu testach te trzy modele opon letnich dowiodły swoich świetnych właściwości.

W teście „Auto Świat” pewnym zaskoczeniem może być wysoka pozycja koreańskiego Nexena, a także całkiem niezłe wyniki chińskiego Zeetexa i południowokoreańskiego Roadstone’a. Poradziły sobie nie tylko w z próbami hamowania, lecz także nadspodziewanie dobrze wypadły w próbach głośności (dwie najcichsze opony testu).

Prasowy test opon letnich – „Motor” – marzec 2015.

Test opon letnich w rozmiarze 225/50 R17

źródło: Marcin Klonowski, Motor, nr 14-15/2015, 30 marca 2015, str. 48-63

test-opon-letnich-motor

„Motor” to jedyne polskie pismo motoryzacyjne, które we własnym zakresie przeprowadza testy opon. Ma w tym już 10-letnie doświadczenie. W roku 2015 redaktorzy tygodnika zdecydowali się po raz pierwszy przetestować opony do samochodów klasy premium z segmentu HP (high performance) i UHP (ultra high performance) w rozmiarze 225/50 R17.

Do testu wybrano następujące modele opon:

  • Continental ContiSportContact 5,
  • Dunlop Sport BluResponse,
  • Goodyear EffiecentGrip Performance,
  • Hankook Ventus Prime 2,
  • Michelin Primacy 3,
  • Nexen N’Fera Su 1,
  • Nokian zLine,
  • Pirelli Cinturato P7,
  • Sava Intensa UHP.

Podobnie jak w przypadku testu „Auto Świat”, również „Motor” poddał testowe opony rozmaitym próbom na suchej i mokrej nawierzchni, a za samochody testowe posłużył Volkswagen Passat oraz BMW serii 4.

Najlepsze opony letnie w rozmiarze 225/50 R17 wg. tygodnika „Motor”:

Opony osiągające najlepsze wyniki można uznać za produkty wysokiej klasy. Koreański Nexen wypadł słabiej, ale za to ma rewelacyjną cenę. Do szybkiej jazdy najlepiej wybrać Continentala, Dunlopa, albo Nokiana. Z kolei Goodyear jest niepobity, jeżeli chodzi o niskie opory toczenia.

źródło: Marcin Klonowski, Motor, nr 14-15/2015, 30 marca 2015, str. 63

Spośród 9 przetestowanych opon „Motor” wyróżnił trzy, które w poszczególnych testach uzyskały łącznie największą ilość punktów.

Na pierwszym miejscu sklasyfikowano Continental ContiSportContact 5, który wypadł najlepiej zarówno w testach na nawierzchni suchej, jak i mokrej, chociaż wykazał nieco słabszą ocenę w porównaniu z czołowymi oponami w teście efektywności paliwowej.

Continental ContiSportContact 5
Continental ContiSportContact 5

Drugie miejsce dla Dunlop SP Sport BluResponse, która uzyskała niemal identyczną ocenę końcową jak pierwszy Continental i jednocześnie wykazała lepszą efektywność paliwową.

Dunlop SP Sport BluResponse
Dunlop SP Sport BluResponse

Trzecie miejsce przypadło modelowi Nokian zLine, która okazała się bezkonkurencyjna w próbie sportowej na nawierzchni suchej.

nokian zline
Nokian zline

źródło: Marcin Klonowski, Motor, nr 14-15/2015, 30 marca 2015, str. 48-63

Komentarz Jana Frączaka, eksperta Motointegrator.pl do testu opon letnich tygodnika „Motor”

Po analizie szczegółowych pomiarów testów można zauważyć, że wszystkie 9 modeli opon sprostało wymagającym próbom przygotowanym przez tygodnik „Motor”. Żadna z nich nie wykazała rażących słabości, które dyskwalifikowałby ją jako pełnowartościowy produkt. Różnica punktowa między najlepszą oponą testu a sklasyfikowaną jako ostatnia wynosi niecałe 13 punktów (na 200).

Wyniki pokazują, że na mokrą nawierzchnię do samochodów klasy premium o podwyższonych osiągach najlepiej wybrać Continentala ContiPremiumContact 5 lub Dunlopa SportBluResponse. Te same modele jednocześnie okazały się też najlepsze w testach na nawierzchni suchej. Tak czy inaczej, każda z pięciu najlepszych opon tego testu, czyli również Nokian zLine, Goodyear EfficientGrip Performance oraz Michelin Primacy 3, będą doskonałe do szybkiej jazdy i zapewnią bezpieczeństwo w każdych warunkach.

Prasowy test opon letnich – „Auto Motor i Sport” – maj 2015

Test opon letnich w rozmiarze 225/50 R17

źródło: Roman Skąpski, Auto Motor i Sport, maj 2015, nr 5, str. 76-79

Miesięcznik „Auto Motor i Sport”, podobnie jak tygodnik „Motor”, na rok 2015 przetestował opony letnie w rozmiarze 225/50 R17. To rozmiar, który jest stosowany m.in. w Audi A4/A5, Hondzie Accord czy Volvo V40/V70.

Do testu „Auto Motor i Sport” wybrano siedem modeli opon klasy premium (Hankooka zaliczamy do segmentu premium) oraz dwie klasy średniej. Co ciekawe, w większości były to modele, które już wcześniej testował „Motor”. Redaktorzy „Auto Motor i Sport” zdecydowali się wybrać opony o najlepszych ocenach na etykietach w kwestii i oporów toczenia i przyczepności na nawierzchni mokrej, by w trakcie testu sprawdzić, czy dane deklarowane przez producentów pokrywają się z realnymi właściwościami opon.

Sprawdź, jak czytać etykiety na oponach

Testowane modele opon:

  • Continental SportContact 5;
  • Dunlop Sport BluResponse;
  • Goodyear EffiecentGrip Performance;
  • Hankook Ventus V12 Evo2;
  • Nokian Z-Line;
  • Pirelli Cinturato P7 Blue;
  • Uniroyal Rainsport 3;
  • Bridgestone Turanza T001;
  • Kumho Ecsta LE Sport KU 39.

„Auto Motor i Sport” poddał testowane opony dziewięciu próbom na mokrej i suchej nawierzchni. Samochodem testowym był Mercedes klasy C. Metodyka wszystkich testów opon (np. ADAC) jest podobna, dlatego również w tym przypadku do oceny końcowej najbardziej liczyły się próby na nawierzchni mokrej. Dzięki temu znaczenie wyników testu w większym stopniu odnosi się do realnych warunków drogowych.

Najlepsze opony letnie w rozmiarze 225/50 R17 wg „Auto Motor i Sport”

Wśród 9 modeli opon przetestowanych przez „Auto Motor i Sport” aż 7 modelom przyznano status polecanych. Nieco słabiej wypadł Bridgestone T001, który zyskał jedynie „warunkowe polecenie”, Kumho Ecsta LE Sport KU nie spełnił zaś oczekiwań, zajął ostatnie miejsce i okazał się niewarty polecenia.

Co ciekawe, podobnie jak w teście „Motoru” również w próbach „Auto Motor i Sport” pierwsze miejsce zajęła opona Continental SportContact 5, zaś drugie – Dunlop Sport BluResponse. Opony potwierdziły tym samym swoje bardzo dobre i zrównoważone właściwości – niezależnie od środowiska i samochodu testowego. W pierwszej trójce najlepszych opon na nawierzchni mokrej poza Continentalem i Dunlopem znalazł się również – sklasyfikowany na piątej pozycji – Uniroyal Rainsport 3.

Continental ContiSportContact 5
Continental ContiSportContact 5

Z kolei na nawierzchni suchej najwyższe noty zdobył Hankook Ventus V12 Evo2, który w klasyfikacji końcowej zajął trzecie miejsce. Oponami najbardziej przyjaznymi środowisku, czyli najlepszymi pod względem emitowanego hałasu i efektywności paliwowej, okazały się Dunlop SP Sport BluResponse oraz Goodyear EfficientGrip Preformance.

Dunlop SP Sport BluResponse
Dunlop SP Sport BluResponse

Najlepsze opony testu „Auto Motor i Sport”:

Model Ocena końcowa (w skali do 10) Rekomendacja „AMiS”
Continental SportContact 5 9,2 Szczególnie warta polecenia
Dunlop SP Sport BluResponse 8,9 Warta polecenia
Hankook Ventus V12 Evo2 8,6 Warta polecenia

źródło: Roman Skąpski, Auto Motor i Sport, maj 2015, nr 5, str. 76-79

Hankook Ventus V12 Evo2
Hankook Ventus V12 Evo2

Komentarz Jana Frączaka, eksperta Motointegrator.pl do testu opon letnich „Auto Motor i Sport”

Analizując końcowe wyniki testu „Auto Motor i Sport” i odnosząc je do ocen „Motoru” czy ADAC, można wyciągnąć jeden podstawowy wniosek. Opony klasy premium – niezależnie na jaką markę się zdecydujemy – zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa i zrównoważone osiągi zarówno na nawierzchni suchej, jak i mokrej. Po prostu: można im zaufać. Tego samego nie powiemy o oponach marek segmentów średnich i budżetowych, co na przykładzie Kumho udowodnił „Auto Motor i Sport”.

Pierwsze miejsce przypadło Continentalowi SportContact 5, jednak opona wcale nie okazała się najmocniejsza we wszystkich kategoriach. Przeciętnie wypadła w kategorii wpływu na środowisko, w którym to aspekcie zdecydowanie lepszy był drugi w zestawieniu – Dunlop Sport BluResponse. Warto zwrócić uwagę na niewielkie różnice w ogólnej ilości punktów między najlepszą siódemką testu. W 10-stopniowej skali wynosi ona zaledwie 1,2 punktu.

Ciekawa obserwacja dotyczy drogi hamowania na mokrej nawierzchni – jednego z najważniejszych aspektów, jakie bierze się pod uwagę w testach opon. Redaktorzy „AMiS” zwrócili uwagę, że różnica między najlepszą (Continental) a najgorszą (Kumho) oponą testu wyniosła aż 6,2 m. To o wiele za dużo i więcej niż dopuszcza norma. Jednocześnie na etykiecie obie opony mają ocenę „A” w kategorii przyczepności na nawierzchni mokrej.

Warto więc zwrócić uwagę na jeszcze jeden wymiar testu miesięcznika „Auto Motor i Sport”. Miał on sprawdzić, na ile oznaczenia na etykietach opon pokrywają się z realnymi parametrami poszczególnych modeli. Wyniki pokazują, że etykiety w przybliżeniu pozwalają zorientować się we właściwościach opony, jednak jeżeli chcemy poznać pełną prawdę o niej, niezbędne okaże się odwołanie do wyników testów.

Dowiedz się, dlaczego nie można w pełni ufać etykietom na oponach

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!