Przegub napędowy to element, który warunkuje nie tylko możliwość bezpiecznej jazdy, ale także możliwość jazdy w ogóle. Zdecydowanie warto więc dbać o jego sprawność. Kiedy konieczna jest wymiana przegubu napędowego i czy można ją przeprowadzić samodzielnie? Tego dowiesz się z artykułu!

Dlaczego właściwie przegub napędowy jest tak ważnym elementem każdego samochodu? To właśnie dzięki niemu napęd może być przenoszony na koła, możliwa jest także zmiana kąta pracy półosi, a pojazd jest w stanie się przemieszczać. Łatwo można się domyślić, że gdy przegub nie funkcjonuje prawidłowo, zwiększa się szansa na pojawienie się poważnych problemów. Jazda jest w takiej sytuacji nie tylko utrudniona, ale także niebezpieczna, zarówno dla kierowcy, jak i dla pozostałych uczestników ruchu. 

Budowa tej części jest więc dość skomplikowana, co powoduje, że wymiana zajmuje dużo czasu. Dodatkowo wymaga pewnych umiejętności. Za to wymiana osłony przegubu jest prostsza i tańsza niż wymiana całego elementu.

Trzeba wspomnieć, że każdy samochód ma przegub wewnętrzny i zewnętrzny. Ten pierwszy ulokowany jest na wyjściu z mechanizmu różnicowego, przy kołach. Przeguby zewnętrzne znajdują się tuż przy skrzyni biegów

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

baner mamy części do Twojego samochodu

Co uszkadza przeguby napędowe?

W trakcie jazdy przeguby auta są poddawane dużym przeciążeniom. To, w jaki sposób kierowca prowadzi auto , ma ogromny wpływ na tempo zużywania się przegubów napędowych. Oczywiście, wszystkie elementy auta mają pewną określoną żywotność – nie da się zupełnie uniknąć konieczności ich regularnego wymieniania. Jeśli jednak zwrócisz uwagę na pewne istotne kwestie, szanse na uniknięcie niepotrzebnej awarii z pewnością staną się znacznie większe.

Lubisz jeździć szybko i agresywnie? Mamy dla Ciebie złą wiadomość – to nie wpływa dobrze na przeguby napędowe. Zbyt dynamiczny styl prowadzenia auta sprawia, że poszczególne elementy poddawane są znacznie większym obciążeniom. Podobnie dzieje się wtedy, gdy stosujesz różnorodne modyfikacje, które podnoszą moc silnika. Nie oznacza to, że musisz z nich zrezygnować – ale powinieneś wtedy liczyć się z tym, że wymiana przegubu będzie prawdopodobnie konieczna o wiele szybciej.

Objawy uszkodzenia przegubu napędowego

Jak rozpoznać to, że z przegubami napędowymi dzieje się coś złego? Najczęściej będziesz w stanie po prostu to… usłyszeć. Pierwszym objawem zazwyczaj jest niepokojące metaliczne stukanie, które pojawia się przy mocnych skrętach kół. Z lekko uszkodzonym przegubem możesz jeszcze podróżować – auto nie zatrzyma się od razu. 

Jeżeli jednak stukanie się nasila i zauważasz, że nawet niewielkie zakręty generują niepokojące dźwięki – zdecydowanie powinieneś zobaczyć, co jest tego przyczyną. Jeżeli nie zadbasz o to, by wymiana przegubu wewnętrznego została wykonana odpowiednio szybko – metaliczne odgłosy będą się nasilać, aż wreszcie przegub po prostu się rozpadnie. 

Inne, typowe symptomy zużytego lub uszkodzonego przegubu to:

  • odgłos stukania obecny podczas ruszania,
  • nietypowe dźwięki w trakcie przyspieszania,
  • wyraźnie trudniejsze skręcanie w jedną stronę,
  • wibracje i drgania kierownicy w trakcie jazdy.

Nie zawsze uszkodzeniu ulegają wszystkie elementy przegubu napędowego. Czasami wystarczy wymiana osłony przegubu – to właśnie ona zazwyczaj niszczy się jako pierwsza. Gumowa osłona nie tylko zabezpiecza przed mechanicznymi zniszczeniem, kurzem i brudem, ale również zatrzymuje smar na przegubie i uszczelnia całą konstrukcję. Wymiana osłony przegubu nie jest tak kosztowna, jak wymiana pozostałych elementów, dlatego nie warto odkładać jej na później!

Niespodziewana, nagła awaria staje się zazwyczaj dużym problemem. Ignorowanie niepokojących sygnałów może pokrzyżować Ci od tygodni planowaną podróż na urlop czy szybkie przemieszczenie się na ważne spotkanie. Najskuteczniejszym sposobem na wczesne zauważenie usterki jest regularne kontrolowanie stanu auta.

Objawy uszkodzonych przegubów napędowych

Samodzielna wymiana przegubu napędowego – krok po kroku

Chcesz samodzielnie wymienić zużyty przegub? To możliwe – ale musisz mieć na uwadze, że nie jest to najłatwiejsze zadanie. Jeżeli masz doświadczenie w pracach warsztatowych oraz znasz budowę poszczególnych układów Twojego samochodu – śmiało! Jeśli jednak nie czujesz się pewnie, lepiej skorzystaj z pomocy profesjonalnego mechanika. Wymiana przegubu jest czasochłonna i dość skomplikowana, przez co może przysporzyć wielu problemów. 

Wymiana przegubu napędowego – co będzie potrzebne?

Jeżeli jednak podjąłeś się samodzielnej wymiany przegubu mamy dla Ciebie kilka cennych wskazówek. Po pierwsze lista rzeczy, których będziesz potrzebował: 

Nie zapomnij także o nowych częściach przegubu! Zanim je kupisz, upewnij się, że wybierasz odpowiedni model do swojego pojazdu.

Wymiana przegubu napędowego – co będzie potrzebne?

Wymiana przegubu wewnętrznego i zewnętrznego

Przygotowałeś wszystko, co niezbędne? Świetnie – kolejnym krokiem, jaki powinieneś wykonać, jest odkręcenie kół auta. Następnie zdejmij zabezpieczający piastę dekielek – wewnątrz odnajdziesz nakrętkę z kołnierzem, którą należy odgiąć. 

Na tym etapie przyda Ci się pomoc drugiej osoby, ponieważ konieczne będzie wciśnięcie hamulca. Gdy Twój pomocnik tego dokona, zacznij odkręcać nakrętkę. Nie zawsze jest to proste – jeżeli element długo pozostawał na swoim miejscu, niezbędne może okazać się użycie odrdzewiacza lub podgrzanie elementu. Potem odkręć mocowanie wahacza i końcówki drążka kierowniczego. Wyjmij wieloklin z piasty, a następnie wykorzystaj młotek, by zdemontować przegub z półosi napędowej. Teraz niezbędna będzie ściereczka – użyj jej, by usunąć smar z końcówki półosi. 

Jeżeli udało Ci się dotrzeć do tego etapu, jesteś w połowie całego procesu! Zdemontowałeś zużytą część, teraz musisz tylko umieścić na jej miejscu nową. W tym celu wyciśnij smar na bieżnię przegubu i wsuń gumową osłonę na półoś. Jeżeli na jej końcówce obecny jest pierścień zabezpieczający, możesz wepchnąć osłonę. Za pomocą młotka wbij pierścień w odpowiednie miejsce.

Umieść dodatkową ilość smaru we wnętrzu gumowej osłony tak, aby preparat nie wydostawał się na zewnątrz. Załóż na przegub osłonę, zaciśnij opaskę oraz kołnierz. Tak przygotowany element jest gotowy do zamontowania – ułóż go w piaście i przykręć z powrotem wszystkie elementy.

Wymiana przegubu wewnętrznego i zewnętrznego

Wymiana przegubu – cena w warsztacie samochodowym

Zastanawiasz się, ile może kosztować profesjonalna wymiana przegubu? Cena może niestety być dość wysoka. Same części również nie należą do najtańszych. Model samochodu oraz rodzaj części decyduje, ile dokładnie kosztuje w danym przypadku wymiana przegubu. Passat B5 – będący bardzo popularnym modelem auta – może posłużyć za przykład. Wymiana przegubu zewnętrznego kosztuje w nim około 170 złotych, a wymiana osłony przegubu – około 150 złotych. Pamiętaj, że do ceny usługi zawsze musisz jeszcze doliczyć koszt części zamiennych.

Jak dbać o przeguby napędowe?

Twoje auto właśnie przeszło wymianę przegubów napędowych? Z pewnością zastanawiasz się, w jaki sposób zadbać o ich sprawność – tak, by mogły pełnić swoją funkcję jak najdłużej. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka najważniejszych porad, jak uniknąć awarii i przedwczesnego zużycia tych elementów.

  • Staraj się jeździć w sposób zrównoważony i spokojny, szczególnie gdy poruszasz się po nierównej nawierzchni.
  • Regularnie sprawdzaj stan gumowych osłon przegubów. Warto zwrócić na to uwagę po zakończeniu każdej dłuższej trasy. 
  • Wymieniając osłonę, pamiętaj o ponownym zastosowaniu smaru.
  • Nie ruszaj gwałtownie, gdy koła samochodu są skręcone.
  • Jak najszybciej reaguj na pojawiające się oznaki uszkodzenia przegubów.
  • Zwracaj uwagę na to, aby jeździć na wysokiej jakości oponach.

Przeguby napędowe są podczas jazdy narażone na wiele niekorzystnych czynników. Osłona gumowa, choć jest tanim i bardzo prostym elementem, odgrywa ogromną rolę w zapewnianiu przegubom trwałości! Zabezpiecza je przed wpływem warunków atmosferycznych, kurzu i piasku. Każde przetarcie lub pęknięcie osłony powinno być dla Ciebie sygnałem, że należy wymienić ją na nową.

Skuteczna ochrona przegubów przed uszkodzeniami to również inwestowanie w wysokiej jakości smar do przegubów. Nie tylko zmniejsza on tarcie pomiędzy poszczególnymi elementami (co również przedłuża żywotność mechanizmu), ale stanowi warstwę zabezpieczającą przed drobinami brudu.

Zastanawiasz się, czy jeżdżąc ostrożnie, można uniknąć zużywania się przegubów napędowych? Niestety – nie ma takiej możliwości. Czas eksploatacji przegubów prędzej czy później dobiegnie końca. Styl jazdy jest oczywiście bardzo istotny i wpływa na to, po jakim czasie będziesz musiał dokonać wymiany poszczególnych elementów. Nie jest jednak możliwe przedłużanie ich funkcjonowania w nieskończoność.

Jak dbać o przeguby napędowe?

Opinia eksperta 

Agresywny styl jazdy w wymagającym terenie znacząco obciąża przeguby napędowe auta. Wraz z upływem czasu zawsze będą ulegały zużyciu: rolą kierowcy jest zwracanie uwagi na sygnały świadczące o tym, że należy zadbać o ich wymianę. Czasami widzimy, do jakich skutków prowadzą zaniedbania dotyczące tej kwestii: dochodzi do wypadków, kolizji i poważnych uszkodzeń samochodów, a wtedy sumaryczne koszty naprawy stają się wielokrotnością tego co zapłacilibyśmy na początku. Żywotność przegubów napędowych można nieco przedłużyć, jeżdżąc ostrożnie i dbając o stan gumowych osłon. Gdy jednak widzimy, że coś jest nie tak – nie ma na co czekać. Wizyta w serwisie rozwieje wszystkie wątpliwości – mówi ekspert Inter Cars.

Zadbaj o swój samochód z Inter Cars!

Jeśli chcesz zadbać o stan przegubów napędowych w swoim aucie, zapoznaj się z ofertą naszego sklepu. Znajdziesz tu między innymi pełne zestawy osłon gumowych, przeguby napędowe oraz smary do przegubów. Jeżeli planujesz wymienić przegub samodzielnie, sprawdź, czy posiadasz wszystkie niezbędne narzędzia. W naszym sklepie dostępne są wysokiej jakości klucze nasadowe czy młotki – przejrzyj asortyment Inter Cars!

szukasz produktu który opisujemy?

Przeguby napędowe to jeden z kluczowych elementów każdego samochodu. Gdy funkcjonują prawidłowo, napęd ze skrzyni biegów jest sprawnie przenoszony na koła, a auto może poruszać się bezpiecznie i bezproblemowo. Nie zapominaj regularnie kontrolować ich stanu, a w razie potrzeby podejmij się ich wymiany.

FAQ

Jak często trzeba wymieniać przeguby napędowe?

Okresy eksploatacyjne przegubów napędowych nie są określone, a producenci aut nie podają zalecanych terminów wymiany. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest dość prosta – ich zużycie zależy głównie od tego, w jaki sposób i po jakim terenie będziesz jeździł. 

Jak często sprawdzać stan przegubów napędowych?

Regularna kontrola stanu przegubów napędowych to skuteczny sposób na to, by uniknąć niespodziewanej awarii. Stan osłon warto samodzielnie sprawdzać co miesiąc, zwracając uwagę na to, czy nie są uszkodzone. Dokładniejszych oględzin można dokonać podczas corocznego przeglądu w serwisie. 

Co się stanie, jeśli nie wymienię zniszczonej osłony przegubu?

Osłona przegubu zabezpiecza przed przedostawaniem się do wnętrza wilgoci, piasku i innych zanieczyszczeń. Jeśli zostanie uszkodzona i nie wymienisz jej na nową – zniszczenia całego przegubu napędowego będą postępowały o wiele szybciej. 

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!