Samochody ciężarowe i dostawcze są poddawane znacznym obciążeniom, dlatego konieczne jest zadbanie o jakość części pojazdu. Jednym z elementów, który zapewnia właściwą przyczepność nawet największym ciężarówkom, jest odpowiednie ogumienie. Opony do ciężarówek to elementy, o które trzeba szczególnie zadbać. Jak wybrać najlepsze ogumienie? Jakie są rozmiary opon ciężarowych? Odpowiedzi na te oraz inne nurtujące Cię pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Opony do ciężarówek to spory wydatek, który często jest nawet liczony w tysiącach złotych. W związku z tym warto zadbać, aby to była inwestycja na dłuższy czas. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie ogumienie. Chodzi o jakość gumy, przeznaczenie oraz rozmiary opon ciężarowych. Oprócz tego trzeba przeprowadzać regularne przeglądy oraz dbać o właściwe ciśnienie w ogumieniu. Wówczas możesz być spokojny, że opona w Twojej ciężarówce będzie spełniać swoje zadania i zapewni Ci bezpieczeństwo w trakcie jazdy.

Z tego artykułu dowiesz się między innymi: 

baner mamy części do Twojego samochodu

Rodzaje opon ciężarowych – jak wybrać odpowiedni typ?

Wybór właściwych opon do ciężarówki powinien być uzależniony od przeznaczenia. Zanim zdecydujesz się na konkretny model ogumienia, musisz sobie zadać podstawowe pytanie: do jakich celów będzie wykorzystywany pojazd? W celu znalezienia odpowiedzi na to pytanie przygotowaliśmy podział opon na poszczególne rodzaje. Pozwoli to lepiej zrozumieć różnice, a co za tym idzie, wybrać właściwe ogumienie.

Podział opon ze względu na oś

Pierwszy podział opon do ciężarówek uwzględnia rozmieszczenie ogumienia na poszczególnych osiach pojazdu. W związku z tym możemy wyróżnić modele prowadzące, odpowiedzialne za skręcanie. Kolejny typ to opony napędowe, który ma za zadanie przenosić moment obrotowy na drogę. Trzeci rodzaj to opony naczepowe, które są połączone, jak sama nazwa wskazuje, z naczepą. 

Na rynku są również dostępne warianty uniwersalne. Tego rodzaju ogumienie nie cieszy się jednak zainteresowaniem wśród kierowców, ze względu na mniejszą skuteczność w trakcie jazdy. Użytkownicy zwracają uwagę, że opony uniwersalne w skrajnych warunkach nie zapewniają odpowiedniej stabilności, przyczepności, a także wydłużają droga hamowania.

Opony do ciężarówek. Radzimy, jak wybrać odpowiednie!

Podział opon ze względu na sposób eksploatacji

Wybór odpowiednich opon powinien także uwzględniać długość oraz rodzaj pokonywanych tras. W zależności od przeznaczenia możesz obecnie na rynku znaleźć wiele rodzajów ogumienia. Pierwszy z nich to opony do transportu mieszanego. Modele w tym segmencie muszą charakteryzować się wysoką wytrzymałością. Aby tak było, producenci zwiększają grubość warstwy znajdującej się pod bieżnikiem. Oprócz tego cechami charakterystycznymi dla tych opon są solidne żebra oraz otwarte rowki barkowe, które odprowadzają wodę czy błoto.

Drugi rodzaj to opony długodystansowe. W tym przypadku konstruktorzy dbają o to, by model zapewniał odpowiedni rozkład ciśnienia na powierzchni styku z jezdnią. Dzięki temu opona zużywa się równomiernie i ma dłuższą żywotność. Trzeci rodzaj stanowi ogumienie do transportu lekkiego. Dla opon z tej kategorii najważniejsze są długie przebiegi oraz przyczepność szczególnie na mokrych nawieszaniach. Istotna jest również efektywność paliwowa. Producenci ogumienia do transportu lekkiego często wykorzystują dodatkowe składniki w mieszance bieżnika np. krzemionkę. Dzięki niej opona jest bardziej wytrzymała oraz zapewnia lepszą trakcję.

Poza wymienionymi rodzajami opon dostępne są również opony zimowe oraz ogumienie całoroczne do ciężarówek. Te pierwsze doskonale radzą sobie podczas hamowania w głębokim śniegu czy na lodzie. Z kolei opony całoroczne sprawdzą się w trakcie lekkiej zimy. Musisz jednak pamiętać, że opony zimowe do ciężarówek w niektórych krajach (np. Szwecja, Finlandia, ale również Ukraina czy Czechy) są obowiązkowe.

Opony do ciężarówek. Radzimy, jak wybrać odpowiednie!

Podział opon ze względu na klasę

Każda z opon przyporządkowywana jest do poszczególnej klasy. Pierwsza z nich to opony ekonomiczne. Jest to podstawowe i najtańsze ogumienie, w którym nie znajdziesz nowoczesnych rozwiązań. Producenci w oponach tego rodzaju kładą nacisk, aby wyprodukować je jak najmniejszych kosztem, przy jednoczesnym zachowaniu parametrów opony.

Drugi rodzaj to opony klasy średniej. Są one przystępne cenowo i zapewniają przyzwoite osiągi. Jest to doskonała propozycja dla kierowców, którzy szukają dobrego jakościowo ogumienia, jednak nie chcą przepłacać. Do tej klasy trafiają rozwiązania, które zostały wyparte z klasy premium przez jeszcze nowocześniejsze rozwiązania. Ten rodzaj ogumienia zapewnia średnie lub dobre właściwości jezdne, co w połączeniu z niższym kosztem zakupu, stanowi dla kierowców bardzo korzystną relację ceny do jakości.

Ostatni rodzaj to opony klasy premium. Wśród tych modeli znajdziesz pełną gamę indywidualnych rozwiązań jak wypracowane pod okiem fachowców mieszkanki gumowe, czy profesjonalne rzeźby bieżnika. W związku z tym ich zakup to niemały wydatek. Takie ogumienie gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa na drodze.

Jak dobrać opony do samochodów ciężarowych – na jakie parametry zwrócić uwagę?

Wybór opony do ciężarówki powinien uwzględniać nie tylko przeznaczenie, ale również musisz wziąć pod uwagę wiele innych parametrów. O czym mowa?

Opony do ciężarówek. Radzimy, jak wybrać odpowiednie!

Rozmiar opony ciężarowej

Ten parametr powinien być dostosowany do rodzaju pojazdu oraz zaleceń producenta. Rozmiar opony ciężarowej zakodowany jest w ciągu liter oraz cyfr np. 210/60 R17. Pierwsza z nich to szerokość modelu w milimetrach. Druga liczba opisuje profil opony, czyli wysokość ściany bocznej od zewnętrznej krawędzi felgi do bieżnika. Z kolei trzecie oznaczenie informuje o konstrukcji radialnej. Przykładowo: R17 oznacza, że opona jest dopasowana do felgi o średnicy 17 cali.

Indeks nośności

Oznaczenie tego parametru jest najczęściej prezentowane tuż, po podanej w calach, średnicy felgi. Indeks nośności oznacza maksymalne obciążenie dla opony podczas jazdy z maksymalną prędkością. Suma indeksów z wszystkich opon powinna być większa niż dopuszczalna masa całkowita pojazdu z pełnym obciążeniem. Przykładowo, jeżeli Twoje opony mają rozmiar 205/55 R16 91 T, a twoich planach jest zakup i montaż węższego ogumienia, najlepszym wyborem będą te 16-calowe.

Indeks prędkości

Kolejny oznaczeniem, które zapisywane jest po indeksie nośności, jest indeks prędkości. Poszczególne litery mają przypisane określone wartości maksymalnej prędkości, z którą można się poruszać na danych oponach. Przykładowo dla F jest to 80 km/h. Niektóre opony mają podwójne oznaczenie. Symbole ZR oraz VR informują o maksymalnej prędkości dla danego modelu przy pełnym obciążeniu.

Opony do ciężarówek. Radzimy, jak wybrać odpowiednie!

DOT 

Jest to data produkcji opon i jednocześnie homologacja bezpieczeństwa. Oznaczenie zazwyczaj składa się z 12 znaków. Cztery ostatnie to właśnie data produkcji. Ciąg 0419 oznacza, że dane ogumienie zostało wyprodukowane w czwartym tygodniu 2019 roku. Pierwsze dwa znaki w oznaczeniu DOT to kod fabryki producenta. Symbole umieszczone pośrodku oddane jest do dyspozycji producenta. Są one opcjonalne i opony nie muszą ich zawierać.

Homologacja

Opony, które są dopuszczone do użytkowania w Europie, mają symbol E. Litera połączona jest z cyfrą lub liczbą, która określa kraj, w którym udzielono homologacji. Symbol dla Polski to E20. W pobliżu oznaczenia homologacji na oponie może znajdować się także symbol S. Wówczas jest to znak, że dany model przeszedł pozytywnie testy limitu hałasu mijania.

Zadbaj o opony do aut ciężarowych!

Dobrej jakości opony do ciężarówki to podstawa bezpiecznej jazdy. W związku z tym warto poświęcić czas, by upewnić się, że są w one w dobrej kondycji. Co wówczas trzeba sprawdzić? Oto najważniejsze elementy!

Opony do ciężarówek. Radzimy, jak wybrać odpowiednie!

Sprawdź ciśnienie w oponach

. Jednym z elementów, który trzeba kontrolować regularnie, jest ciśnienie w ogumieniu. Utrzymanie odpowiednich parametrów ma olbrzymi wpływ na zużycie paliwa oraz trwałość elementu. Pamiętaj, że powietrze, które znajduje się w oponie, odpowiada w dużej mierze za przenoszenie ciężaru pojazdu i ładunku na jezdnię. Sprawdź ciśnienie w oponach raz na dwa tygodnie. Zwróć przy tym uwagę, by ogumienie było „zimne”, więc nie rób tego zaraz po zatrzymaniu, tylko odczekaj ok. 2-3 godziny. Dlaczego jest to takie ważne? Wysoka temperatura podnosi ciśnienie i możesz uzyskać niewiarygodny wynik. 

Jakie mogą być konsekwencje niewłaściwego ciśnienia? Jeśli jest za niskie, wówczas wzrasta temperatura opony. To z kolei przekłada się na większe zużycie paliwa. Jeśli ciśnienie jest zbyt wysokie, przyśpiesza proces punktowego zużycia ogumienia. Będzie się to objawiało poprzez pogorszenie komfortu jazdy. Wysokie ciśnienie wpłynie również negatywnie na zawieszenie pojazdu. 

Kontroluj wysokość bieżnika

Jest to kolejny element wspólny dla samochodów ciężarowych i osobowych. W przypadku tych pierwszych również trzeba kontrolować wysokość bieżnika. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury mówi, że wartość minimalna dla ogumienia w ciężarówkach wynosi 1,6 mm. Za nieprzestrzeganie prawa grozi mandat lub nawet zakaz dalszej jazdy. 

Do zmierzenia wysokości bieżnika możesz wykorzystać proste narzędzia np. suwmiarkę. Na rynku dostępne są również cyfrowe mierniki. Opony do samochodów ciężarowych mają specjalne oznaczenia, dzięki którym możesz bez problemu sprawdzić stan zużycia bieżnika. Jest to tzw. wskaźnik TWI, czyli Tread Wear Indicator. Opony do ciężarówki mają takie znaczniki w kilku miejscach. Dzięki temu możesz łatwo sprawdzić, czy ogumienie nadaje się do dalszej eksploatacji.

Uważaj podczas jazdy

Opony do ciężarówek to elementy, które są w stanie wytrzymywać długie trasy, jednak musisz pamiętać o tym, by nie wystawiać ich na próbę. Bądź szczególnie ostrożny w trakcie jazdy po placu budowy. Niebezpieczne dla ogumienia są: gruby gruz, wystające płyty przejezdne, czy krawężniki. Mogą one uszkodzić oponę lub doprowadzić do mikropęknięć. Podczas jazdy w mieście wyzwania mogą stanowić również ronda. 

Na drogach krajowych i autostradach przy niskim obciążeniu staraj się nie korzystać z hamulca silnikowego. W przeciwnym razie opona może się zużywać w kształcie „zębów piły”. Będzie to wyczuwalne w dotyku. 

W Polsce obowiązuje ruch prawostronny. Nie jest to fakt bez znaczenia dla opon do aut ciężarowych. Oznacza to w praktyce, że ogumienie po lewej stronie zużywa się szybciej od tego po prawej. Jak uchronić się przed tym procesem? Możesz zamienić miejscami opony na przedniej osi, gdy zużycie bieżnika będzie wynosić ok. 50 proc. Warto również zamieniać opony wewnętrzne z zewnętrznymi na osi bliźniaczej.

Sprawdzone opony znajdziesz w ofercie Inter Cars

Jakość opon ma naprawdę duże znaczenie w kontekście bezpieczeństwa na drodze, szczególnie w przypadku ciężarówek. Potrzebujesz gatunkowego ogumienia? Zajrzyj do sklepu Inter Cars. W naszej bogatej ofercie znajdziesz opony do samochodów dostawczych. Dostępne są modele zimowe, letnie oraz całoroczne. Oprócz tego możesz wyposażyć się w niezbędny sprzęt do naprawy oraz kontroli ogumienia np. mierniki wysokości bieżnika czy ciśnieniomierze. Sprawdź naszą ofertę i wybierz dla siebie najlepsze produkty od renomowanych producentów w atrakcyjnych cenach! 

szukasz produktu który opisujemy?

Opony do ciężarówek – to już wiesz!

Teraz już wiesz, jak ważne jest dobranie odpowiedniego ogumienia do ciężarówek. Oprócz tego poruszyliśmy również temat związany z elementami, które wyróżniają opony do ciężarówek na tle inny, jakie są ich rodzaje oraz na co zwracać uwagę podczas wyboru odpowiedniego kompletu. 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Wybór właściwego ogumienia dla samochodów ciężarowych powinien być uzależniony od ich przeznaczenia. Rodzaje opon ciężarowych dzieli się ze względu na oś, sposób eksploatacji oraz klasę.

Aby wybrać odpowiednie opony do ciężarówek, musisz zapoznać się ze specyfikacją producenta danego modelu. Zwróć szczególną uwagę na indeks nośności oraz prędkości. Te wartości definiują, jaki jest dopuszczalny udźwig danej opony oraz maksymalne tempo poruszania.

Opony do ciężarówek wymagają regularnej kontroli. Przede wszystkim sprawdzaj wartość ciśnienia. Zbyt niskie może wpłynąć na większe zużycie paliwa, z kolei zbyt wysokie przyczyni się do punktowego zniszczenia ogumienia. Kontroluj również wysokość bieżnika. Warto również zadbać o odpowiedni styl jazdy szczególnie w mieście, jak i na placach budowy.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!