Zamarzanie zamka w samochodzie jest spowodowane typowymi, zimowymi zjawiskami atmosferycznymi. Śnieg i deszcz oraz niska temperatura nie tylko utrudniają poruszanie się po drodze, ale też mogą uniemożliwić otwarcie samochodu. Dzieje się tak w wyniku zbierania się we wnętrzu zamka wody, która pod wpływem mrozu, zamienia się w korek lodowy. 

Kierowcy często mają własne sposoby na to, jak rozmrozić zamek w drzwiach. Niestety, nie zawsze są one bezpieczne, a nawet mogą spowodować awarię pojazdu. Na pewno nie należy nigdy gwałtownie szarpać drzwi oraz ciągnąć za klamkę. Nie pomoże to bowiem w roztopieniu korka, a tylko doprowadzi do zniszczeń. Oczywiście, najlepiej byłoby nie dopuścić do takiej sytuacji. Wbrew pozorom nie jest to wcale tak nierealne marzenie – podobnie jak szybkie i łatwe odmrożenie zamka. 

Z poniższego artykułu dowiesz się m.in.:

Prawo jazdy kat. C – wymagania, ceny, kurs i egzamin

Dlaczego zamarzający zamek w aucie to poważny problem?

Głównym winowajcą zamarzającego zamka w samochodzie, podobnie jak w przypadku zaparowanych szyb, jest wilgoć. To ona w połączeniu z mrozem powoduje tworzenie się lodu. Przymarzać mogą zarówno gumowe uszczelki wokół drzwi, jak i sam zamek. Niemożliwie jest wówczas włożenie do jego wnętrza kluczyka i otwarcie auta. Jest to co prawda chwilowa niedogodność, ale może ona też spowodować poważniejsze konsekwencje dla Twojego pojazdu.

Częste zamarzanie zamka zazwyczaj jest przyczyną jego szybszego zużycia. Mechanizm staje się wtedy bardziej podatny na rdzę i korozję z powodu stałego kontaktu z wilgocią. Przez to może dojść do awarii, w wyniku której konieczna będzie naprawa lub nawet jego wymiana.

Problemy z zamkiem mogą pojawić się także, jeśli nie wiesz, czym odmrozić zamek w samochodzie – nieodpowiednie preparaty uszkodzą zamek i nasilą korozję. Kiedy dojdzie do jego blokady (z powodu korozji), pozostanie już tylko wizyta u mechanika. Do rozmrażania zamka lepiej więc podejść ostrożnie, korzystając wyłącznie z pewnych, rekomendowanych przez ekspertów sposobów.

5 sposobów na to, jak otworzyć zamarznięte drzwi

Jeśli nie chcesz, żeby zamarzający zamek w aucie pokrzyżował Twoje plany, lepiej wcześniej przygotuj się do sezonu zimowego. Dotyczy to nie tylko konserwacji zamka, ale także zakupu odpowiednich preparatów służących jego rozmrażaniu. Ważne jest też, aby specjalnych akcesoriów nie przechowywać w samochodzie, ale w domu lub w garażu. W sytuacji, kiedy nie możesz dostać się do wnętrza auta, niewiele będzie z nich pożytku, jeśli zostaną w zamkniętym pojeździe.

Jak odmrozić zamek w aucie? Poniższa lista zawiera zarówno sposoby profesjonalne, jak i domowe – idealne, kiedy masz mało czasu.

Odmrażacz do zamków

Najpopularniejsza metoda pozbycia się korka lodowego z zamka w samochodzie to zastosowanie odpowiedniego środka chemicznego. Wykorzystuje się w tym celu specjalne preparaty w formie emulsji, sprayu lub płynu. Taki odmrażacz zazwyczaj zawiera w składzie alkohol, który łatwo rozpuszcza lód i pozwala szybko pozbyć się problemu.

Aplikowanie odmrażacza jest bardzo proste – wystarczy, że umieścisz końcówkę preparatu w mechanizmie zamka oraz wlejesz płyn bezpośrednio do jego wnętrza. Lód powinien rozpuścić się w ciągu kilku minut, co umożliwi natychmiastowe otwarcie auta. Ważne: wodę, która wypłynie z zamka, wytrzyj suchą ściereczkę.

Jeśli zamierzasz zaopatrzyć się w płyn lub spray odmrażający, musisz pamiętać o środkach ostrożności. Po pierwsze, preparat musi trafić dokładnie do wnętrza mechanizmu i nie powinien mieć kontaktu z lakierem. Po drugie, zbyt częste używanie odmrażacza może odbić się na kondycji zamka. Zawarta w nim chemia wypłukuje z niego smar oraz podrażnia uszczelki. Lepiej więc nie nadużywać podobnych środków.

Środek do dezynfekcji 

Szukając sposobu na to, czym odmrozić zamek w samochodzie, czasami warto zajrzeć do swojej torebki, plecaka lub kieszeni. W ekspresowym roztopieniu lodu może bowiem pomóc zwykły płyn do dezynfekcji dłoni. Zawiera on alkohol, który działa podobnie do profesjonalnych środków odmrażających.

Rozmrażanie zamka płynem dezynfekującym wygląda identycznie jak w przypadku preparatu odmrażającego. Ze względu na brak aplikatora, precyzyjne wprowadzenie płynu jest nieco trudniejsze i wymaga większej ostrożności. Podczas stosowania środka do dezynfekcji, również należy uważać na lakier auta – wyciekający z zamka płyn trzeba jak najszybciej wytrzeć. 

W taki sam sposób można wykorzystać płyn do mycia szyb lub (w ostateczności) spirytus. Mogą one jednak jeszcze intensywniej wypłukiwać płyn smarujący z mechanizmu, dlatego po ich zastosowaniu koniecznie pamiętaj o ponownym nałożeniu smaru.

Elektryczny odmrażacz do zamków

Jak rozmrozić zamek w drzwiach bez użycia chemicznych środków? Jednym z najnowszych rozwiązań jest elektryczny odmrażacz do zamków. To ciekawa metoda, która nie jest obecnie jeszcze zbyt rozpowszechniona. Elektryczny odmrażacz to niewielki gadżet, który przypomina kluczyk. Urządzenie po uruchomieniu emituje ciepło, które rozpuszcza lód. Odmrażacz umieszcza się bezpośrednio w zamku do momentu, aż wycieknie z niego woda.

W podobny sposób możesz samodzielnie podgrzać kluczyk do samochodu, używając suszarki do włosów lub zapalniczki. Konieczne jest tu jednak wyczucie – zbyt mocne rozgrzanie kluczyka może go zniszczyć (należy szczególnie uważać na plastikowe elementy). Lepiej też zrezygnuj z podgrzewania kluczyka wyposażonego w immobiliser – wysoka temperatura bezpowrotnie go uszkodzi. 

Wykorzystanie ciepła do odmrożenia zamka to dobry pomysł, jeśli znajdujesz się w pobliżu domu lub w garażu. Spróbuj wtedy lekko podgrzać zamek zwykłą suszarką do włosów. Nasi eksperci radzą tu również rozwagę – temperatura nie może być za wysoka, a suszarki nie należy przykładać bezpośrednio do zamka, lecz trzymać w odległości kilkudziesięciu centymetrów od auta.

Termofor

Kolejną receptą na odmrażanie zamka jest wypełniony wodą termofor. Wypełnij w tym celu woreczek bardzo ciepłą wodą, a następnie zbliż go w okolice zamka na kilka minut. Temperatura emitowana przez gadżet powinna skutecznie rozpuścić lód znajdujący się wewnątrz. .

Decydując się na wykorzystanie termoforu, pamiętaj, żeby woda nie była wrząca – występuje wówczas ryzyko poparzenia się. Stosuj ten sposób ostrożnie, unikając przykładania termoforu bezpośrednio do zamka. Jeśli nie masz termoforu, możesz wykorzystać zwykłą plastikową butelkę. Będzie to jednak bardziej czasochłonne – butelka nie utrzymuje temperatury wody, która szybciej wystygnie i może wymagać ponownego uzupełnienia.

Odmrażanie uszczelki

Winowajcą problemów z otwarciem drzwi od auta nie zawsze jest zamek. Może się zdarzyć, że wykorzystasz już wszystkie metody na to, jak odmrozić zamek w aucie, a mimo to drzwi nadal nawet nie drgną. Powodem będą prawdopodobnie uszczelki, które przymarzły. Na to także jest sposób.

Odmrażanie uszczelek rozpocznij od skruszenia widocznej warstwy lodu – rób to delikatnie, uważając na lakier. Następnie spróbuj umieścić w szparach zimowy płyn do spryskiwaczy lub odmrażacz do szyb. Kiedy lód się rozpuści, dokładnie osusz uszczelki ściereczką – inaczej ponownie zamarzną.

Miewasz zimą problemy z oblodzonymi szybami w aucie? Sprawdź, jak sobie z nimi poradzić!

Unlocking a car door on a cold frozen winter morning

Jak odmrozić zamek w aucie – zachowaj ostrożność

Co zrobić, jak zamarznie zamek w samochodzie, jest równie ważne, jak to, czego nie należy wówczas robić. Zastosowanie nieodpowiednich sposobów może być katastrofalne w skutkach – dla Twojego pojazdu, a czasami także zdrowia. 

Czego lepiej się wystrzegać podczas odmrażania zamka?

  • Nie wpychaj kluczyka – jeśli w środku zamka znajduje się lód, możesz tylko połamać grot, ale na pewno nie otworzysz drzwi;
  • nie stosuj wobec zamka i drzwi siły – jest to równie bezcelowe, jak wpychanie kluczyka;
  • nie polewaj zamka gorącą wodą – wysoka temperatura może i rozpuści lód, ale uszkodzi zamek, a kiedy wystygnie, ponownie spowoduje jego zamarznięcie.

Niezwykle ważne po każdorazowym rozmrożeniu zamka (bez względu na sposób, który zastosujesz) jest jego dokładne osuszenie. Tylko w ten sposób zapobiegniesz kolejnym problemom. Podczas stosowania środków chemicznych, zabezpiecz ręce i trzymaj preparaty z dala od oczu oraz zawsze stosuj się do zaleceń producenta.

Co zrobić jak zamarznie zamek w samochodzie – profilaktyka

Nawet najszybsze sposoby odmrażania zamka zabierają Twój czas, a także mogą spowodować uszkodzenie mechanizmu. Najlepiej temu zapobiec, stosując profilaktykę, dzięki której zamarzający zamek w aucie nie będzie już kłopotem. Co możesz zrobić?

Jeszcze przed zimą zabezpiecz mechanizm i uszczelki, korzystając ze specjalnego smaru lub wazeliny, przeznaczonych do konserwacji zamków. Idealnie byłoby trzymać samochód w garażu. Jeśli znajdujesz się poza domem, staraj się parkować w nasłonecznionych miejscach. Nie jest możliwe? Zabezpiecz samochód, stosując specjalne pokrowce. Zakrywaj nie tylko szyby, ale też drzwi, a zamek możesz dodatkowo osłonić, przyklejając do niego taśmę. Upewnij się wcześniej, że będzie ona łatwa do usunięcia. W sezonie zimowym warto powstrzymać się od korzystania z myjni, a kiedy już się na nią zdecydujesz, osłoń zamek taśmą na czas mycia. Po myjni musisz też postawić samochód w ciepłym i suchym miejscu do czasu jego całkowitego wyschnięcia – wylicza ekspert Inter Cars.

Zamarzający zamek w aucie – zadbaj o auto zimą 

Przygotowanie auta do sezonu zimowego to nie tylko zmiana opon i wlanie zimowego płynu do spryskiwacza. Zabezpieczenie zamka przed zamarzaniem jest bowiem kluczowe dla właściwego działania mechanizmu, którego naprawa bywa problematyczna i kosztowna. Uchronisz się przed tym, korzystając z oferty sklepu motoryzacyjnego Inter Cars. Znajdziesz tu smary i wazeliny techniczne, które sprawią, że zamek w aucie będzie działać bez zarzutu. Na awaryjne sytuacje przyda się też odmrażacz w sprayu.

Prawo jazdy kat. C – wymagania, ceny, kurs i egzamin

Pamiętaj, jak odmrozić zamek w aucie i uniknij kłopotów

Zimowa aura bywa kapryśna i wymaga sporej czujności ze strony kierowców. Ujemne temperatury, deszcz i śnieg powodują konieczność zwrócenia szczególnej uwagi na takie elementy samochodu, jak uszczelki czy zamek. Odpowiednia konserwacja, naprawa uszczelek i wiedza o tym, jak odmrozić zamek w aucie pomogą Ci bezpiecznie i spokojnie przetrwać zimową zawieruchę. 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Pod wpływem ujemnych temperatur, obecna w nim wilgoć zamarza, powodując powstanie lodowego korka. Woda może dostać się do wnętrza zamka razem z deszczem, śniegiem lub być efektem korzystania z myjni samochodowej.

W celu rozmrożenia zamka w samochodzie najlepiej stosować przeznaczone do tego środki. Najczęściej wykorzystuje się odmrażacz w sprayu lub elektryczny podgrzewacz zamka. Domowe sposoby na to, jak rozmrozić zamek w drzwiach, to ogrzanie go termoforem lub rozpuszczenie lodu płynem do dezynfekcji.

Warto chronić samochód przed niskimi temperaturami, przechowując go w garażu. Ważna jest też konserwacja zamka poprzez regularne stosowanie specjalnego smaru lub wazeliny. Na parkingu zewnętrznym  dobrze jest  stosować plandeki i pokrowce ochronne.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!