O tym, że układ hamulcowy jest niezwykle ważny, nie trzeba nikomu przypominać. Sprawne, dopasowane oraz wysokiej jakości części zapewniają bezpieczeństwo i poprawiają komfort jazdy samochodem. Jednym z ważniejszych elementów tego układu są tarcze hamulcowe. Podczas podróżowania autem są one mocno eksploatowane. W związku z tym z czasem może dojść do ich zużycia. Wówczas musisz zaopatrzyć się w nowe części. Jakie tarcze hamulcowe wybrać? Zapraszamy do lektury naszego poradnika!

jakie tarcze hamulcowe wybrać

W momencie, w którym naciskasz pedał hamulca, pompa hamulcowa zwiększa ciśnienie płynu hamulcowego, który oddziałuje na tłoczki hamulcowe. Te elementy dociskają klocki do tarczy hamulcowej, wytwarzając tarcie, które zamienia ruch obrotowy koła w energię cieplną. Dzięki temu możliwe jest hamowanie i zatrzymanie się pojazdu. Temperatura tych elementów może osiągnąć nawet 800 stopni Celsjusza. Tarcze hamulcowe muszą również być odporne na warunki zewnętrzne i obciążenia mechaniczne. Z czasem jednak tracą swoje parametry (grubość i dopuszczalny zakres bicia). Ich żywotność to 70-80 tys. km, jednak wszystko zależy od stylu jazdy oraz jakości elementu.

Z tego artykułu dowiesz się między innymi: 

Jak rozpoznać, że tarcze hamulcowe nadają się do wymiany? 

Zanim przejdziemy do sedna tematu tego artykułu, czyli jakie tarcze hamulcowe wybrać, musisz wiedzieć, jak rozpoznać, że ten element nadaje się do wymiany. Jakie są objawy uszkodzenia lub zużycia tej części? Przede wszystkim powinieneś to usłyszeć. Jeżeli podczas hamowania słyszysz pisk, oznacza to, że tarcza lub klocek drga i ruchy przenoszą się na cały układ. Jeśli chodzi o powierzchnię elementu, to zazwyczaj nie jest ona idealnie gładka. Powinno być na niej widać kierunek szlifu. Jeśli jednak zauważysz większe rysy lub odbarwienia termiczne, wówczas jest to znak, że element nadaje się do wymiany. 

Objawem zużytej tarczy jest także osiągnięcie jej minimalnej, dopuszczonej przez producenta, grubości. Sygnałem, który powinien Cię skłonić do sprawdzenia tarczy, jest również pulsowanie pedału hamulca, mogące świadczyć o powstaniu nierówności na powierzchni. 

Wskazówka nr 1 – jakie tarcze hamulcowe wybrać? Dobierz odpowiedni rodzaj

Pierwsza wskazówka dotyczy wyboru odpowiedniego rodzaju elementu. Decyzja nie może być przypadkowa. Musisz wziąć pod uwagę styl jazdy, osiągane prędkości oraz pokonywane odległości. Oto najpopularniejsze rodzaje tarcz hamulcowych na rynku. 

Pełne tarcze hamulcowe

Pełne (jednoczęściowe) tarcze hamulcowe znajdziesz u większości popularnych marek pojazdów na tylnej osi. Jest to najczęściej spotykany podzespół montowany fabrycznie, jak również jako część zamienna. Jeśli chodzi o konstrukcję takiego elementu, jest on wytworzony z pełnego fragmentu metalu. W porównaniu z hamulcami bębnowymi, stosowanymi w starszych pojazdach, tarcze pełne są bardziej wydajne. 

Mają one również swoje wady. Tarcze tego typu szybko się nagrzewają. Ma to miejsce zwłaszcza przy dużych prędkościach. Aby wydłużyć ich żywotność, warto hamować biegami. Ten rodzaj tarcz sprawdzi się w warunkach miejskich, gdzie raczej nie osiąga się dużych prędkości, a hamowanie nie jest tak agresywne.

tarcze hamulcowe jakie wybrać

Wentylowane tarcze hamulcowe

Wraz z rozwojem technologii zamiast tarcz pełnych zaczęto stosować tarcze wentylowane. Między powierzchniami ciernymi tarczy znajdują się kanały wentylacyjne, które mają za zadanie odprowadzać ciepło. Dzięki temu materiał tarcz nie nagrzewa się tak szybko i jest bardziej odporny na szybkie skoki temperatur. Oznacza to, że hamowanie jest skuteczniejsze i bardziej stabilne. 

Nacinane/nawiercane tarcze hamulcowe

Tego rodzaju tarcze hamulcowe są zwykle stosowane w samochodach sportowych. Początkowo korzystali z nich wyłącznie kierowcy na torach wyścigowych. Nacięcia na powierzchni tarczy pozwalają odprowadzić z niej pyły, powstające przy ścieraniu się klocka oraz szybciej odprowadzić wodę w trudnych warunkach atmosferycznych. Otwory odpowiadają za sprawne odprowadzenie gazów, powstających w trakcie dynamicznego hamowania na skutek spalania się żywic, z których wykonany jest klocek hamulcowy, w wysokiej temperaturze. Powstające gazy, zamiast tworzyć poduszkę odpychającą klocek od powierzchni tarczy, są odprowadzane do jej wnętrza właśnie przez te otwory, znacznie poprawiając efektywność hamowania. Obecnie nacinane tarcze można spotkać w samochodach wyższej klasy. Jeśli chodzi o konstrukcję tych części, to są one wykonane z dużo bardziej wytrzymałej stali.

Warto pamiętać, że tarcze tego typu można z powodzeniem stosować w większości aut ulicznych z większością klocków hamulcowych dostępnych na rynku, nawet z popularnymi zamiennikami. Natomiast do zastosowań w sporcie należy wybrać mieszankę klocków dostosowaną do wysokich temperatur.

Co zrobić, gdy dojdzie do przegrzania tarczy hamulcowej? Podpowiadamy!

Wskazówka nr 2 – tarcze hamulcowe żeliwne czy ceramiczne? 

Jakie tarcze hamulcowe wybrać? Obecnie najpopularniejszym materiałem, z którego wykonuje się tarcze hamulcowe, jest żeliwo. Stop żelaza z węglem nadaje się do pracy w warunkach normalnych dla układu hamulcowego, czyli temperaturze przekraczającej nawet 500 stopni Celsjusza. Żeliwo jest dość odporne na odkształcenia.

Tego rodzaju tarcze hamulcowe są jednak narażone na uszkodzenia mechaniczne, np. porysowanie przez zużyte klocki. Żeliwo ma również ograniczoną wytrzymałość i często występujące, mocne hamowanie lub zablokowany zacisk mogą doprowadzić do miejscowego przegrzania. Wówczas należy uważać, by nie wjechać w wodę. Gwałtowna zmiana temperatury może zakończyć się skrzywieniem tarczy. 

Istnieją na rynku tarcze hamulcowe, które wykonane są z materiałów karbonowo-ceramicznych, które są dużo bardziej odporne na skoki temperatur, jednak zwykle montowane są w najwyższej klasie pojazdów. Są one wykonane ze spiekanych węglików krzemu oraz włókna węglowego. Materiał jest odporny na ścieranie, jak i wysoką temperaturę. Według wielu mechaników tych tarcz nie da się przegrzać. Oczywiście to rozwiązanie ma również wady. Wysoka cena, niska odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz piski i mało komfortowa jazda przy niewielkich prędkościach. Jeżeli Twój pojazd nie był fabrycznie wyposażony w takie tarcze, nie ma możliwości zastosowania takiego elementu w tym samochodzie. Wymianie musiałby podlegać cały układ hamulcowy.

Sprawdź również, czym wyróżniają się klocki hamulcowe ceramiczne. Więcej na ten temat znajdziesz w naszym artykule!

tarcze hamulcowe jakiej firmy wybrać

Wskazówka nr 3 – zwróć uwagę na najważniejsze parametry

Oczywiście nie można kupować tarcz hamulcowych bez uwzględnienia najważniejszych parametrów. Pierwszy z nich to średnica elementu. Jest ona określona w milimetrach. Każdy model ma określony przedział rozmiaru tarcz, które można zamontować bez dodatkowych modyfikacji. 

Aby uzyskać lepszą efektywność hamowania, kierowcy często decydują się wymienić tarcze na większe. Musisz jednak pamiętać o tym, że taka zmiana wiąże się również z zakupem większych zacisków (tzw. Big Brake Kit). Warto także dobrać wzmocnione przewody hamulcowe. Zwróć również uwagę na średnicę otworu centrującego. Tarcza musi być idealnie dopasowana do piasty koła. Jeśli średnica będzie za mała, to element nie wejdzie. Z kolei za duża nie będzie nadawać się do instalacji. Z tym wiąże się także znajomość liczby otworów montażowych oraz ET (odsadzenie tarczy). Różni się ona w zależności od modelu auta. W przypadku tarcz hamulcowych nie ma mowy o żadnych adapterów. Z tych powodów zawsze należy wybierać tarcze przeznaczone do montażu w konkretnym modelu samochodu – tłumaczy ekspert Inter Cars.

Sprawdź również minimalną grubość tarczy hamulcowej. Jest to wskazówka, w którym momencie element będzie nadawał się do wymiany. Parametr ten określa, jak dużo materiału może stracić dany model tarczy. Zazwyczaj jest to o 2 mm mniej od grubości, czyli po 1 mm na każdą stronę tarczy. Często jednak te wartości są inne, dlatego warto dokładnie przeczytać specyfikację danego modelu.

Istotna jest również znajomość momentu dokręcenia śrub. Mocowanie tarczy jest tak samo ważne, jak mocowanie koła. Bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Zbyt mocno dokręcone tarcze mogą się szybko zużyć, a ich późniejsze odkręcenie skrajnie trudne. Z kolei zbyt lekko zamocowany element może doprowadzić do tragedii. W związku z tym producenci tarcz w parametrach umieszczają informacje o momencie dokręcenia danego elementu.

najlepsze tarcze hamulcowe

Wskazówka nr 4 – tarcze hamulcowe, jakiej firmy wybrać?

Możesz wybierać spośród oferty różnych producentów. Oczywiście jedni cieszą się lepszą, a drudzy gorszą sławą. Niektóre przedsiębiorstwa tworzą części specjalnie dla samochodów marki premium lub sport. Oto kilka naszych propozycji zaufanych producentów z różnych półek cenowych: 

  • ATE – niemiecka marka ma ponad 100-letnie doświadczenie i jest czołowym producentem tarcz hamulcowych w Europie. Przedsiębiorstwo dostarcza rocznie ok. 4 miliony komponentów. Firma wyposaża przy pierwszym montażu takie auta jak: Audi, Volkswagen, Seat czy BMW. Oprócz produktów OEM oferuje również części zamienne;
  • Brembo – włoska firma jest jednym z liderów na rynku. Od początku swojego istnienia, czyli od 1961 r. specjalizowała się w tworzeniu tarcz hamulcowych. Następnie do swojej oferty producent dołączał kolejne elementy układu. O renomie marki nie trzeba mówić wiele. Wystarczy wspomnieć, że z ich produktów przy pierwszym montażu korzystają takie marki, jak Ferrari, Porsche czy Corvette, ale również BMW, Ford, Honda czy Opel;
  • Bosch – oczywiście nie można pominąć tej firmy. Podobnie jak Brembo i ATE niemieckie przedsiębiorstwo również dostarcza swoje produkty do pierwszego montażu aut z całego świata. Tarcze i klocki Bosch dobierzesz praktycznie do większości współczesnych pojazdów; 
  • TRW – amerykański producent jest jednym z liderów na rynku części zamiennych do europejskich aut osobowych i ciężarowych. Firma produkuje ok. 12 mln tarcz rocznie, co pokrywa ok. 98 proc. zapotrzebowania rynku. TRW oferuje również atrakcyjny stosunek ceny do jakości;
  • Speedmax – marka tarcz hamulcowych stworzonych do zastosowania w pojazdach ulicznych i sportu. Tarcze wiercone i nacinane poprawiające efektywność hamowania;
  • EBC – angielski producent tarcz hamulcowych wierconych i nacinanych.

Wiesz, na czym polega toczenie tarcz hamulcowych? Wyjaśniamy!

tarcze hamulcowe

Tarcze hamulcowe najlepszych firm znajdziesz w Inter Cars!

Nie wiesz, jakie tarcze hamulcowe wybrać? Sięgnij po produkty wyżej wymienionych marek. Znajdziesz je w ofercie sklepu internetowego Inter Cars. Nasz bogaty asortyment zawiera najlepsze tarcze hamulcowe ATE, Bosch, TRW, Speedmax, Brembo oraz wielu innych producentów. U nas dobierzesz komponenty na przednią oraz tylną oś swojego auta. Wszystkie produkty są objęte gwarancją producenta. 

Wybierając tarcze hamulcowe w naszym sklepie, masz pewność, że kupujesz jakościowy produkt w korzystnej cenie. Sprawdź również inne oferowane elementy układu hamulcowego. Wybierz mądrze i bezpiecznie – ruszaj w trasę z Inter Cars!

Tarcze hamulcowe – jakie wybrać? Podsumowanie

Masz już wiedzę, by dobrać odpowiednie tarcze hamulcowe. Jakiej firmy wybrać? Na który rodzaj postawić? Co mówią poszczególne parametry? Ważne jest, abyś dokładnie przemyślał wymagania dotyczące tego elementu i upewnił się, że wybrane części są odpowiednie dla konkretnego modelu i rocznika pojazdu. Weź również pod uwagę wymagania dotyczące wydajności – inne tarcze przeznaczone są dla samochodów sportowych, a inne dla ciężarowych. Warto kierować się zaleceniami producenta pojazdu i zawsze korzystać z wysokiej jakości, sprawdzonych produktów. 

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!