Niemal każdy rodzic-kierowca zauważył, że dzieci zasypiają w samochodzie z niezwykłą łatwością. Do niedawna nie było wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Jednak współczesne badania jako  przyczynę wskazują dźwięk  generowany przez  auto podczas jazdy. Nissan wykorzystał ten fakt i w ten sposób powstała kołysanka dla dziecka  złożona z odgłosów samochodu. Jak powstała i jaki efekt osiągnięto? Oto historia tego niezwykłego pomysłu.

kołysanka dla dziecka

Wielu rodziców przyznaje się, że wykorzystuje przejażdżki samochodem, aby uśpić swoje dziecko. Wskazują oni, że jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na sen pociechy, jaki znają. Jazda autem  generuje jednak zanieczyszczenia, szczególnie w przypadku aut spalinowych. Dlatego też, Nissan w ramach kampanii swoich zeroemisyjnych pojazdów bliżej przyjrzał się temu zjawisku i tak powstało Nissan Leaf Dream Drive.

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:

Dlaczego auto działa jak kołysanka?

Wracasz z dzieckiem wieczorem do domu. Ruszacie, a po kilku minutach Twoja pociecha głęboko śpi w foteliku. Dlaczego zasnęło tak szybko, chociaż w domu często trwa to o wiele dłużej i wymaga wielu kreatywnych zabiegów? Większość rodziców wierzy, że chodzi o kołysanie się auta w czasie jazdy. Nie jest to jednak prawda. 

Jeśli czynnikiem usypiającym byłoby bujanie, wówczas dzieci zasypiałyby tylko w niektórych samochodach. Na przykład w autach z zaawansowanymi systemami aktywnego zawieszenia, takimi jak układ hydropneumatyczny Citroena, kołysanie niemal nie występuje. Z drugiej strony w autach o sportowej charakterystyce raczej dochodzi do podskakiwania niż kołysania. . Zatem tym, co pozwala dziecku szybko zasnąć w samochodzie, musi być co innego. 

Nie wszystkie bodźce, które oddziałują na ciało człowieka, są odbierane przez niego świadomie. Infradźwięki, czyli fale o częstotliwości zbyt niskiej, aby były słyszalne dla ludzkiego ucha, są właśnie odpowiedzialne za usypianie dzieci w aucie. Generuje je szum silnika spalinowego. Te niskie częstotliwości powodują uspokojenie, ukojenie i senność, których małe dzieci nie potrafią powstrzymać. To samo zjawisko przyczynia się także do tego, że zmęczeni kierowcy zasypiają za kierownicą. 

Czy dziecko powinno spać w aucie?

Ekspert zajmujący się bezpieczeństwem ruchu drogowego w Inter Cars podkreśla, że: Chociaż dzieci zasypiają w samochodach, to jako rodzic powinieneś tego unikać i próbować utrzymać je „na jawie”, rozmawiając czy w inny sposób zajmując ich  uwagę. Dziecko śpiąc w foteliku, przyjmuje często pozycję, która w czasie wypadku może być dla niego niebezpieczna. Jeśli jego głowa opadnie do przodu, prawdopodobnie uderzy nią w kolana w czasie kolizji, a to spowoduje urazy kręgosłupa i czaszki. 

kołysanka dla dziecka nissan

Aby temu zapobiec, można zastosować specjalne poduszki, które utrzymują głowę dziecka w zagłówku, ale w przypadku nieco starszych maluchów (po 3. roku życia) będą one niezbyt wygodne, ponieważ mocno ograniczają swobodę poruszania. 

Dlaczego powstała kołysanka dla dziecka od Nissana?

Niektóre osoby zabierają dzieci celowo na przejażdżki, aby te usnęły. Zachowanie takie jednak prowadzi do bezsensownej emisji zanieczyszczeń. Właśnie ten problem chcieli rozwiązać pracownicy  japońskiego producenta, tworząc kołysankę Nissan Leaf Dream Drive. 

Nissan był jednym z pierwszych światowych producentów, którzy wprowadzili na rynek w pełni funkcjonalne, nowoczesne auto elektryczne. Leaf, bo o nim mowa, zadebiutował w 2010 roku i był jednym z kamieni milowych na osi rewolucji elektromobilności. Od tamtej pory Japończycy mocno stawiają na rozwiązania niskoemisyjne i zeroemisyjne. Dlatego też zgodnie z nimi w 2020 roku powstał pomysł na niezwykły produkt – samochodową kołysankę. 

Dzięki Dream Drive rodzice mogą wykorzystać usypiające właściwości odgłosów auta w domu, bez konieczności niebezpiecznych i generujących zanieczyszczenia przejażdżek. Jednocześnie oszczędzają pieniądze na paliwo, czas potrzebny na jazdę i ułatwiają sobie wieczorną opiekę nad dzieckiem. 

DJ snów i Nissan – jak powstała kołysanka?

Za kompozycję i produkcję Dream Drive odpowiada Brytyjczyk Tom Middleton – muzyk elektroniczny, który od wielu lat interesuje się wpływem dźwięku na zasypianie ludzi. W 2018 roku wydał płytę Sleep Better zawierającą kompozycje poprawiające jakość snu. Słuchając ich, można znaleźć wiele punktów wspólnych z utworami stworzonymi dla Nissana. Kooperacja Middletona z producentem samochodów spowodowała, że do jego sennych kompozycji wpleciono nowy element. Usypiające infradźwięki generowane przez silnik spalinowy. Dodatkowo głównym „instrumentem” jest tutaj Nissan Leaf. Większość dźwięków, które zawiera opisywana kołysanka dla dziecka, zostało wygenerowane podczas jazdy tym autem. Middleton zmiksował je, połączył i zaaranżował, tworząc jedyne w swoim rodzaju utwory. 

Gdzie posłuchać kołysanki Nissana?

Utwory stworzone przez Toma Middletona dla japońskiej marki są łatwo dostępne. Można ich posłuchać na portalu YouTube i w popularnych serwisach streamingowych – Spotify i Tidal czy Apple Music. Dzięki temu możesz bez przeszkód przetestować działanie muzyki stworzonej z dźwięków auta elektrycznego i silnika spalinowego, zarówno na swoich dzieciach, jak i na sobie samym. 

Najlepiej jest je odtwarzać w cichej przestrzeni za pomocą dobrej jakości głośników. Jednym z czynników, które powodują, że kołysanka zadziała, jest możliwość przenoszenia przez sprzęt grający niskich częstotliwości. Jeżeli włączysz Dream Drive na głośniku smartfona, z pewnością nie osiągniesz oczekiwanego efektu. 

kołysanka dla dziecka samochod

Nissan Leaf Dream Drive – jak brzmi samochodowa kołysanka dla dziecka?

Utwory z płyty Nissan Leaf Dream Drive powstały po to, aby ułatwić zasypianie. Nie są jednak pozbawione wartości artystycznej. W ich brzmieniu łatwo doszukać się inspiracji takimi twórcami jak Vangelis (np. soundtrack do filmu Łowca androidów) czy Brian Eno (jeden z protoplastów ambientu). Wykorzystując dźwięki zarejestrowane podczas jazdy autem, artysta odwołał się też do tradycji muzyki konkretnej, czyli zbudowanej z przetworzonych dźwięków. 

Efektem są ambientowe, spokojne i medytacyjne miniatury, które prowadzą słuchacza coraz głębiej w kolejne fazy snu. Odpowiadają temu także zawarte na płycie tytuły piosenek, które kreatywnie nawiązują do spania i jazdy autem. Są one następujące:

  1. Cosy and Wrapped (Przytulnie owinięty kocykiem);
  2. Heavy Eyes, Smooth Driving (Ciężkie powieki, łagodny odjazd);
  3. Drifting Off (Odpłynięcie, ale także gra słów ze słowem oznaczającym poślizg autem);
  4. Sound Asleep (Dźwięk senności);
  5. Dreaming and Goodnight (Śnij, dobrej nocy).

Kołysanka z dźwięków auta – czy to działa?

Nissan, aby stworzyć kołysankę, zwrócił się o pomoc do artysty, który już zajmował się zagadnieniem muzyki do snu. Osoby, która była nie tylko muzykiem, ale także coachem snu pomagającym ludziom mającym problemy z zasypianiem czy jakością snu. Jego zainteresowania i wiedza połączona z badaniami na temat wpływu infradźwięków silnika na dzieci, zaowocowała naukowo-artystyczną kooperacją, która może spełniać wyznaczone przed nią zadania. 

Oczywiście usypianie dziecka za pomocą opisywanej kołysanki nie będzie działać na wszystkich bez wyjątku. Nie każda pociecha jest tak samo wrażliwa na dźwięki. Jeśli podczas jazdy Twoja latorośl często zapada w sen, najpewniej równie szybko zaśnie dzięki utworom Nissana i Toma Middletona. 

Słuch dzieci jest rozwinięty już w chwili ich narodzin. Chociaż jeszcze nie są w stanie świadomie reagować na wiele bodźców dźwiękowych, to wpływają one na ich ciało. Dowodem na to jest badanie, które wykazało lepszy rozwój noworodków mających częstszy kontakt z muzyką. Oznacza to, że kołysankę samochodową możesz włączyć nawet niemowlakowi mającemu kilka dni. Jej kojący wpływ pomoże mu się uspokoić i lepiej spać.  

Kołysanka dla dziecka Nissana – kreatywny marketing i ekologiczne przesłanie

Nie ma wątpliwości, że Nissan stworzył kołysankę jako reklamę modelu Leaf. W komunikatach prasowych o wydaniu albumu łączą oni usypiające właściwości utworów z uspokajającym i kojącym komfortem, jaki ma zapewniać jazda elektrycznym samochodem. 

samochód dziecko kołysanka

Taka strategia marketingowa ma jednak drugie dno…y. Możesz skorzystać z kołysanki nie będąc klientem Nissana, ale dzięki niej wiele osób może zainteresować się pojazdami zeroemisyjnym i zwrócić uwagę na swoje codzienne wybory. Zrezygnowanie z usypiania dziecka w foteliku to niewielka zmiana dla świata, ale dla powietrza w Twoim miejscu zamieszkania może być istotna. Mniej samochodów jeżdżących bez celu, to nie tylko mniej zanieczyszczeń ze spalin, ale także redukcja pyłów, które powstają ze ścierania się opon czy okładzin hamulcowych. 

Wybierając samochodową kołysankę, zamiast przejażdżki z dzieckiem, chronisz je nie tylko przed niebezpieczeństwem związanym ze spaniem w foteliku, ale także zmniejszasz zagrożenia związane z zanieczyszczeniem powietrza, którym oddycha Twoja rodzina. 

Dziecko w samochodzie – zadbaj o nie z Inter Cars

Bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy samochodem jest bardzo ważne, dlatego lepiej nie dopuszczać do jego zasypiania w pojeździe. Możesz podnieść bezpieczeństwo malucha, jeśli odpowiednio wyposażysz samochód. Fotelik powinien być dobrany do auta w taki sposób, aby stał pionowo, a jego oparcie było lekko odchylone do tyłu. Powinien mieć także stosowne atesty i system mocowania, który pozwala na pewne umieszczenie go na kanapie lub fotelu Twojego pojazdu. 

Specjalne pokrowce na fotele z kieszonkami pozwolą Ci w bezpieczny sposób zapewnić dziecku dostęp do zabawek, kredek czy nawet urządzeń multimedialnych. Możesz w nich też umieścić jedzenie i picie, dzięki czemu dziecko samo po nie sięgnie i nie będziesz musiał odrywać się od kierowania pojazdem.

Zarówno foteliki, jak i inne akcesoria niezbędne podczas podróży dzieci w samochodzie, znajdziesz w ofercie Inter Cars. Obejmuje ona także inne akcesoria samochodowe, części i elementy wyposażenia. Zajrzyj do sklepu i zapewnij swoim najbliższym bezpieczeństwo i komfort podróży, na jaki zasługują!

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

To stworzony przez Toma Middletona we współpracy z marką Nissan album muzyczny, będący nowoczesną kołysanką dla dzieci. Wykorzystano w niej odgłosy pracy samochodu elektrycznego i dźwięki niskich częstotliwości generowane przez silnik spalinowy.

Samochód w czasie jazdy nie jest miejscem do spania. Oczywiście nie zawsze da się  tego uniknąć, szczególnie w przypadku dzieci. Warto się jednak o to postarać. Podczas snu dziecko przyjmuje pozycje, które mogą zwiększyć szkody w przypadku kolizji bądź wypadku. Stosowanie przejażdżek jako sposobu na usypianie dziecka nie jest także zalecane ze względu na generowanie zanieczyszczeń. 

Jak wykazały niedawno przeprowadzone badania, główną przyczyną takiego stanu rzeczy są infradźwięki wydobywające się z silnika spalinowego. Są to fale dźwiękowe o częstotliwości niższej niż granica słyszalności, które podświadomie wpływają na stan mózgu, powodując uczucie ukojenia i senność.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!