Sezon zimowy zdecydowanie dobiegł już końca. W cieplejszych miesiącach należy jeździć już na oponach letnich. Jednak wybór nowego kompletu bywa wyzwaniem. Jeśli właśnie się z nim zmagasz, to dużą pomocą może okazać się dla Ciebie ranking opon ADAC. Analizując wyniki, łatwo da się określić, które modele są szczególnie warte uwagi, a których lepiej byłoby unikać. W tym roku eksperci zajęli się oponami w jednym z najpopularniejszych obecnie rozmiarów, czyli 205/55 R16. Test ADAC uwzględnia nie tylko trwałość ogumienia, ale również ich wpływ na bezpieczeństwo jazdy oraz środowisko naturalne. W pierwszej piątce uplasowały się tylko modele znanych producentów, a w zamykającej listę siódemce nie umieszczono żadnej popularnej marki. Chcesz dowiedzieć się więcej? W tym artykule przedstawimy Ci kryteria oceny w teście ADAC i pokażemy, jak wypadły poszczególne modele.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Ranking opon letnich ADAC 2023 – jakie były kryteria oceny?

Testy ADAC nie bez powodu cieszą się renomą. Uważane są za opiniotwórcze, gdyż stosowana metodologia jest nie tylko trafna, ale również rygorystyczna – umożliwia realną ocenę jakości opon i rzetelne porównanie parametrów poszczególnych modeli.

Istotne jest również to, że producenci ogumienia nie mają żadnego wpływu na podejmowane przez ADAC działania, co przekłada się na pełen obiektywizm testów. Organizacja bierze pod uwagę nie tylko opony segmentu premium, ale również te tańsze, dzięki czemu rezultaty będą użyteczne również dla kierowców, którzy nie celują w produkty z najwyższej półki. Co ciekawe – wyniki testów często pokazują, że „budżetowe” opcje zdecydowanie są warte zainteresowania!

Test ADAC 2023 – kryteria oceniania opon

Jakie kryteria oceny stosuje ADAC? Test opon, który jest przeprowadzany przez tę organizację, sprawdza ich jakość w zróżnicowanych warunkach. Rekomendację otrzymują wyłącznie te modele, które dobrze spisały się w każdej branej pod uwagę sytuacji.

ADAC wyszczególnia dwie kategorie: bezpieczeństwo jazdy oraz bilans środowiskowy. Pierwsza z nich stanowi 70 proc. oceny całościowej, druga – 30 proc. Ostateczna nota, jaką otrzymuje dana opona, składa się więc z punktów otrzymanych w dwóch typach testów. Każde ogumienie otrzymuje zarówno ocenę liczbową, jak i słowną (bardzo dobra, dobra, zadowalająca, dostateczna, niedostateczna).

Przy ocenie bezpieczeństwa jazdy pod uwagę brana jest jazda:

  • na suchej nawierzchni (40 proc. oceny);
  • na mokrej nawierzchni (60 proc. oceny).

Natomiast przy środowiskowej ocenie cyklu życia opon istotne są takie czynniki jak:

  • przebieg (40 proc. oceny);
  • zużycie (20 proc. oceny);
  • wydajność (20 proc. oceny);
  • poziom generowanego hałasu (10 proc. oceny);
  • zrównoważony rozwój (10 proc. oceny).

Warto pamiętać o tym, że w tym przypadku: im niższa punktacja, tym lepiej. Ocenę bardzo dobrą oznacza bowiem wynik 0,6 punktu, a ocenę niedostateczną – 5,5.

Co dokładnie oceniano w poszczególnych kategoriach?

  • Podczas jazdy po suchej nawierzchni specjaliści sprawdzali przede wszystkim stabilność toru jazdy i wchodzenia w zakręty. Istotna była również długość drogi hamowania oraz to, jak opony reagują na polecenia układu kierowniczego. Jeżeli chodzi o jazdę po mokrej nawierzchni, to pod uwagę wzięto poziom ochrony przed aquaplaningiem.
  • W kategorii „przebieg” najważniejsze okazało się równomierne zużycie bieżnika; to, jak długo opony utrzymają niezmienne właściwości jezdne i, oczywiście, długość przebiegu.
  • W kwestii zużycia opon sytuacja jest dość oczywista: oceniano, jak duża jest ścieralność gumy. Rzecz jasna: im mniejsza, tym lepiej.
  • Kategoria „wydajność” skupiała się na poziomie zużycia paliwa podczas jazdy na wybranych oponach, a także na ich oddziaływaniu na dynamikę jazdy i moment bezwładności kół podczas przyspieszania.
  • Poziom hałasu oceniano subiektywnie. Liczyło się to, jak duża jest głośność zarówno na zewnątrz pojazdu, jak i we wnętrzu kabiny.
  • Kategoria zrównoważonego rozwoju dotyczyła tego, jak producenci opon podchodzą do zagadnień z zakresu ochrony środowiska. Wysoką notę otrzymały więc modele ogumienia, które tworzone są zgodnie z certyfikatami równowagi ekologicznej, a także te, które cechują się znikomymi pozostałościami poprodukcyjnymi.

Zobacz również: Opony letnie – kiedy należy je wymienić?

Ranking opon: które wypadł najlepiej, a które najgorzej?

Ranking opon letnich ADAC 2023 uwzględnił 50 modeli ogumienia przeznaczonego do aut osobowych średniej wielkości oraz SUV–ów. Przyjrzyjmy się bliżej rezultatom testów. Które opony okazały się doskonałe, a które wręcz przeciwnie?

Ranking opon letnich 2023 – ogólne wnioski

Jak poszczególne modele ogumienia ocenił ADAC? Test opon wykazał przede wszystkim, że różnice pomiędzy nimi są naprawdę duże. Przykładowo, Continental Premium Contact 6, czyli najbezpieczniejszy z branych pod uwagę modeli, umożliwił zatrzymanie auta na mokrej nawierzchni, z prędkości 80 km/h, na dystansie 34 m. Opony Double Coin potrzebowały do tego aż 59 m! Zauważalne różnice występują, jak się okazuje, również w trwałości ogumienia. Dla przykładu: Michelin e.Primacy umożliwia przejechanie 71 500 km, natomiast opona marki Zeetex – jedynie 23 100 km.

Spośród wszystkich ocenianych opon 10 otrzymało ocenę dobrą, 21 – zadowalającą, 12 – dostateczną, a 7 – niedostateczną. W niechlubnym zakończeniu rankingu znalazły się produkty mało znanych marek, takich jak Premiorri Solazo i DoubleCoin DC99. Nie bez powodu nie wspominamy o modelach, które zostały ocenione jako „bardzo dobre”, ponieważ… zdaniem specjalistów, żaden z badanych modeli na taką notę nie zasłużył.

Najlepsze i najgorsze opony

Które opony wypadły w testach najlepiej? Oto 10 najlepszych modeli 2023 według ADAC:

  1. Goodyear Efficient Grip Performance 2;
  2. Continental Premium Contact 6;
  3. Michelin Primacy 4+;
  4. Bridgestone Turanza T005;
  5. Nokian Tyres Wetproof;
  6. Falken ZIEX ZE 310 Ecorun;
  7. Continental UltraContact; 
  8. Kumho Ecsta HS52;
  9. Hankook Ventus Prime 4;
  10. Nexen N´Fera Primus.

Zazwyczaj, gdy przyglądamy się zestawieniom i rankingom, najbardziej interesują nas produkty, które zajęły w nich najwyższe miejsca. W przypadku opon jest jednak nieco inaczej – warto wiedzieć, jakiego ogumienia lepiej unikać – mówi ekspert marki Inter Cars. To kwestia przede wszystkim bezpieczeństwa, choć nie tylko. Zakup kiepskich opon po prostu się nie opłaca, gdyż szybko stracą swoje (już od początku niezbyt imponujące) właściwości.

Tegoroczny ranking opon letnich wyszczególnił 7 modeli z oceną niedostateczną. Na te produkty powinieneś uważać! Zaliczają się do nich:

  • Rotalla RH 01;
  • Berlin Tires Summer UHP 1 G2;
  • Lassa Driveways;
  • Evergreen EH 226;
  • Riken Road Performance;
  • DoubleCoin DC99;
  • Premiorri Solazzo.

Zobacz również: 7 nowości opon letnich na sezon 2023… koniecznie przeczytaj przed zakupem!

Modele, które znalazły się na podium

W tegorocznym rankingu niekwestionowanym liderem zostały opony Goodyear efficientGrip Performance 2. Końcowa nota wyniosła 2,0, co jest równoznaczne z oceną dobrą. Zdaniem specjalistów ADAC to wyjątkowo wszechstronny model, gwarantujący dobre osiągi w zarówno niskich, jak i wysokich temperaturach. Ogumienie zachowuje swoje właściwości na suchej i mokrej nawierzchni, a najlepiej wypadło w kategorii „przebieg”: za trwałość otrzymało najlepszą możliwą ocenę. Warto wspomnieć tu o zastosowanej przez producenta technologii Mileage Plus, która bezpośrednio przyczynia się do poprawy osiągów. Ich zaletą jest również doskonale zaprojektowany bieżnik, dzięki któremu droga hamowania na mokrej nawierzchni jest krótka.

Na prawie tak samo wysokiej pozycji uplasowały się opony Continental PremiumContact 6. Zaprojektowano je z myślą o autach klasy premium, a wysoka jakość wykonania oraz zastosowanych materiałów zdecydowanie są zauważalne. To ogumienie o bardziej sportowym charakterze, wytrzymałe, a jednocześnie wszechstronne. Dobrze sprawdza się przy każdych warunkach atmosferycznych – wypadło korzystnie w testach zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni.

Trzecim modelem, który został oceniony wyjątkowo dobrze, są opony Michelin Primacy 4+ – skończyły testy z punktacją 2,1. Francuski producent stworzył ogumienie wyjątkowo odporne na zużycie (ocena w tej kategorii wyniosła 1,6 punktu). Technologia EverGrip i przemyślana rzeźba bieżnika efektywnie odprowadza wodę spod kół i zapewnia wysoką przyczepność auta. Eksperci docenili również dobre osiągi podczas jazdy na suchej nawierzchni.

Opony letnie – zwycięzcy w poszczególnych kategoriach

Jak już wcześniej wspomnieliśmy – różnice między poszczególnymi oponami były w teście ADAC 2023 naprawdę duże. Niektóre modele doskonale sprawdziły się w określonej kategorii, jednak ze względu na całościową ocenę nie znalazły się w zestawieniu na wysokich pozycjach. Postanowiliśmy więc przyjrzeć się rezultatom testów pod kątem konkretnych kryteriów.

KategoriaNajwyżej ocenione modele opon 
PrzebiegGoodyear EfficientGrip Performance 2,Michelin Primacy 4+,Michelin e.Primacy.
Zużycie oponMichelin e.Primacy,Double Coin DC99, Michelin Primacy 4+,Continental UltraContact (1,6).
WydajnośćBridgestone Turanza T005,Michelin e.Primacy,Tomket.
HałasDelinte DH2, Zeetex ZT1000,Norauto Prevensys 4,Kleber Dynaxer HP4.
Zrównoważony rozwójMichelin e.Primacy,Michelin Primacy 4+,Kleber Dynaxer HP4,Pirelli Cinturato P7 C2,BF Goodrich Advantage,King Meiler Sport 1,Riken Road Performance.
Jazda po suchej nawierzchniFalken ZIEX ZE310 Ecorun,Nokian Tyres Wetproof, Continental PremiumContact 6.
Jazda po mokrej nawierzchniContinental PremiumContact 6,Goodyear EfficientGrip Performance 2,Uniroyal RainSport 5.

Opony letnie w sklepie Inter Cars

Wiesz już, które opony zostały w tym roku przez ekspertów ADAC uznane za najlepsze. Dobra wiadomość jest taka, że w naszym sklepie Inter Cars bez problemu znajdziesz wiele modeli czołowych producentów ogumienia. Niezależnie od tego, jakim samochodem jeździsz – na pewno uda Ci się wybrać odpowiadający Twoim wymaganiom produkt.

Opony, które mamy w naszej ofercie, pochodzą od sprawdzonych i wiarygodnych producentów. Nasi eksperci dbają, by dokładnie sprawdzić jakość wszystkich produktów, które możesz kupić w sklepie internetowym Inter Cars – tak, by mogły Ci dobrze służyć przez lata.

Nie wiesz, jakie ogumienie wybrać? Chętnie Ci pomożemy! Dobrze dobrane opony to podstawa – dzięki nim zadbasz o swój komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy! Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy:

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Opony oceniano pod kątem jakości jazdy po mokrej i suchej nawierzchni, poziomu generowanego hałasu, wydajności, szybkości zużycia oraz przebiegu. Pod uwagę brano również to, jak produkcja ogumienia wpływa na środowisko naturalne.

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, gdyż poszczególne modele opon letnich znacznie się od siebie różnią – i mogą być świetne w jednych, a przeciętne w innych kategoriach. Analizując ranking ADAC 2023, można jednak zauważyć, że na prowadzenie wysuwają się tacy producenci, jak Goodyear, Continental, Michelin i Bridgestone.

Eksperci ADAC za najlepszą oponę uznali model Goodyear Efficient Grip Performance 2. Warto nadmienić, że choć znalazł się on na pierwszym miejscu zestawienia, to otrzymał „jedynie” ocenę dobrą – gdyż w 2023 roku żadne ogumienie nie zostało ocenione na wyższą notę.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!