Zapewne nie raz byłeś bohaterem historii, w której idziesz nad ranem do auta, a tam czeka na nie Ciebie rozładowany akumulator? Zatem wymiana… jednak w takiej sytuacji najważniejsze jest wiedzieć, gdzie znajduje się bateria. Niestety nie jest to takie oczywiste, ponieważ jej lokalizacja w samochodzie może być zaskakująco zróżnicowana. Czasami jest to łatwe do znalezienia miejsce pod maską, a innym razem akumulator może być schowany głęboko w samochodzie. Przygoda z poszukiwaniem akumulatora może wprowadzić emocje, począwszy od frustracji aż po euforię, kiedy w końcu go znajdziesz. W tym artykule opowiemy historie o nieoczekiwanych miejscach, w których kierowcy znajdowali swoje akumulatory. Sprawdzimy gdzie szukać baterii i czemu akurat taka lokalizacja może być optymalna dla pojazdu. Zapraszamy do lektury! 

Jak zatem może brzmieć historia, o której wspominaliśmy wcześniej? Pewnego dnia, byłeś już gotowy do wyjazdu na ważne spotkanie. Zamknąłeś drzwi, usiadłeś w samochodzie, wcisnąłeś przycisk startu i nic się nie działo. Zacząłeś panikować, patrząc na ekran swojego telefonu i zastanawiając się, co zrobić, aby się nie spóźnić. Wiedziałeś, że musisz to naprawić jak najszybciej. Twój wzrok padł na maskę, a dokładniej na akumulator. Postanowiłeś go sprawdzić, ale niestety po otwarciu maski okazało się, że go tam nie ma… Zdenerwowany, zacząłeś przeszukiwać każdy zakamarek samochodu, ale bezskutecznie. Czułeś, że Twoje plany upadają, a na dodatek coraz bardziej spóźniasz się na spotkanie. W końcu, w ostatniej chwili, udało mu się odnaleźć akumulator, który spokojnie czekał sobie w bagażniku… Dlatego właśnie przygotowaliśmy artykuł, w którym podpowiadamy gdzie szukać akumulatora w samochodzie

Z poniższego artykułu dowiesz się:

Gdzie jest akumulator w samochodzie? 

Lokalizacja akumulatora pod maską, czyli w miejscu, gdzie większość kierowców rozpoczyna poszukiwania, wynika naturalnego toku myślenia. Co to oznacza? Zasobnik energii jest konieczny do rozruchu silnika, a do tego jest ładowany za pomocą alternatora. Umiejscowienie go możliwie najbliżej komory silnika (w samej komorze lub np. w podszybiu) sprawia, że nie ma konieczności komplikowania instalacji elektrycznej rozprowadzonej w pojeździe. Poza tym lokalizacja jest o tyle wygodna, że w przedniej części auta najłatwiej wygospodarować przestrzeń, w którą akumulator bez strat dla pasażerów czy funkcjonalności wnętrza zostanie wpasowany. Jednak mimo tych argumentów, lokalizacja baterii może zaskoczyć. Gdzie zatem należy szukać akumulatora w samochodzie? Najczęściej wybierane przez producentów aut miejsca to: 

  • komora silnika;
  • podszybie;
  • wnętrze pojazdu – obręb podłogi kierowcy lub pasażera;
  • bagażnik – boczki bagażnika, pod podłogą lub w grodzi między kanapą.

Skąd zatem pomysł na przeniesienie akumulatora spod maski? Motywacji takiego działania może być kilka. Według jednej z teorii inżynierowie projektujący samochody BMW zadecydowali o lokalizacji baterii w bagażniku z uwagi na brak miejsca pod maską i poprawę rozkładu masy. To jeden z tych elementów, który sprawia, że model serii 3 generacji E46 może się pochwalić dystrybucją ciężaru między przednią a tylną osią w idealnym stosunku 50:50. A to jeszcze nie koniec, ponieważ baterii wykonanej w technologii AGM nie montuje się pod maską z jeszcze innego powodu, który omawiamy poniżej. 

Gdzie jest akumulator AGM? To nie gra, lecz względy praktyczne!

Baterie typu AGM bardzo często eksploatowane są w pojazdach wyposażonych w system Start/Stop. To nowoczesne zasobniki, w których separatory są wykonane z włókna szklanego. Tak zaprojektowana technologia z jednej strony sprawia, że akumulator AGM jest bardziej odporny na dużą liczbę cykli ładowania i rozładowywania, co jest niezwykle istotne w sytuacji, w której na każdym postoju silnik w aucie gaśnie. Z drugiej odporność na czynniki eksploatacyjne sprawia, że okazuje się on bardziej podatny na wpływ czynników atmosferycznych dostarczanych przez otoczenie. 

Będąc bardziej precyzyjnym, zasobniki energii typu AGM nie przepadają za wilgocią, pyłem oraz wysoką temperaturą otoczenia, które bardzo mocno przyspieszają proces starzenia. A czynników tych w żaden sposób nie da się uniknąć w komorze silnika w czasie jazdy samochodem. Przeniesienie akumulatora do wnętrza pojazdu, ewentualnie jego przestrzeni załadunkowej wydawało się zatem naturalnym krokiem. W ten sposób inżynierowie wyeliminowali czynniki potencjalnie groźne, zoptymalizowali otoczenie, w którym pracuje akumulator, a w konsekwencji wydłużyli czas życia baterii.

Gdzie jest akumulator

Akumulator poza komorą silnika – wady i zalety 

Tendencja mówiąca o lokalizacji akumulatora w miejscu innym niż komora silnika, jest coraz popularniejsza na rynku. Jeszcze kilka lat temu stanowiła głównie domenę samochodów marki BMW lub dostawczaków. W bawarskich pojazdach standardem jest bateria ukryta w prawym boczku w bagażniku. W przypadku dostawczaków możliwe lokalizacje są przede wszystkim dwie – w przestrzeni załadunkowej w okolicy nadkola lub pod podłogą przy fotelu kierowcy (np. Volkswagen Crafter I lub Renault Master). Identycznie jak w BMW akumulator w bagażniku znaleźć można obecnie także w takich modelach jak Opel Astra K, Audi A5 generacji 8T i F5 czy Mercedes klasy S generacji W222.

Pomysłowość inżynierów motoryzacyjnych działających na rynku aut osobowych nie kończy się jednak na komorze przestrzeni załadunkowej. Czasami odpowiedź na pytanie: „Gdzie jest akumulator?” może być naprawdę nietypowa. I przykładów nie brakuje. W Audi A4 generacji B9 konstruktorzy ukryli baterię pod… kołem zapasowym, a w Mercedesie klasy S generacji W221 jest ona schowana za tylną kanapą. W przypadku Mercedesa klasy A generacji W169 i W176 zasobnik energii umieszczony został pod podłogą w okolicy przestrzeni zajmowanej przez osobę siedzącą obok kierowcy, podczas gdy w Jeepie Grand Cherokee III i IV generacji zamontowano go pod fotelem pasażera. 

Akumulator poza komorą silnika – zalety:

  • dopracowanie rozkładu mas w pojeździe;
  • akumulator nie jest narażony na trudne warunki pracy – temperatura, wilgotność, zapylenie;
  • dłuższy czas życia akumulatora;
  • wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni pod maską pojazdu.

Akumulator poza komorą silnika – wady:

  • dodatkowe skomplikowanie układu elektrycznego w aucie;
  • ograniczenie możliwości dysponowania przestrzenią np. w bagażniku;
  • utrudniona wymiana w razie uszkodzenia zasobnika energii;
  • konieczność poszukiwania punktów plusowych podczas rozruchu awaryjnego zimą

 Nietypowa lokalizacja akumulatora – modele samochodów:

Model samochoduLokalizacja akumulatora
BMW serii 3 E46, E90, F30pod podłogą bagażnika
BMW Serii 5 F10, E60, E39pod podłogą bagażnika
BMW Serii 1 F20, E87pod podłogą bagażnika
BMW X5 G05, F15, E70, E53pod podłogą bagażnika
BMW Serii 7 G11, F01, E66/65, E38pod podłogą bagażnika
Audi A6 C8, C7, C6pod podłogą bagażnika
Audi A5 8T, F5pod podłogą bagażnika
Mercedes Klasy S W222, W220pod podłogą bagażnika
Opel Astra Kpod podłogą bagażnika
Audi A4 B8 i B9pod kołem zapasowym
Mercedes klasy A W169, W176pod podłogą pasażera
Jeep Grand Cherokee III, IVpod fotelem pasażera
Volkswagen Crafter Ipod podłogą kierowcy
Mercedes klasy S W221za tylną kanapą

Gdzie jest akumulator? Znaleźć go to jedno…

Jak się okazuje, nietypowa lokalizacja akumulatora to dopiero pierwsze z wyzwań, z którym kierowca musi się zmierzyć podczas wymiany. Drugim jest konieczność… zaprogramowania baterii. Nowy zasobnik energii w nowoczesnych autach należy „przedstawić” komputerowi sterującemu. Taką adaptację już za kilkadziesiąt złotych powinien wykonać każdy elektromechanik dysponujący odpowiednim komputerem. Tylko w takim przypadku urządzenie zostanie zidentyfikowane przez system i będzie mogło prawidłowo pracować, chociażby w ramach układu Start/Stop.

Jednak adaptacja nie jest jedyną pułapką, którą na kierowców zakładają producenci motoryzacyjni. Czasami okazuje się też, że samochód jest wyposażony nie w jeden, a dwa akumulatory! Rozwiązanie takie nie jest często spotykane. Stosuje się je np. w krajach skandynawskich. Jaką funkcję pełni dodatkowy zasobnik? Jego zadaniem jest ułatwienie rozruchu silnika zimą. Dwie baterie podwajają prąd rozruchowy. W ten sposób silnik w samochodzie powinien odpalić bez większych trudności nawet w sytuacji, w której na zewnątrz panuje mróz sięgający kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Alternatywnie dwa akumulatory montowane są w pojazdach o wysokim zapotrzebowaniu na prąd (np. Mercedes klasy S lub BMW serii 7). W takim przypadku mniejszy odpowiada za utrzymywanie napięcia w urządzeniach w module komfortu. 

Gdzie jest akumulator? W Inter Cars! 

Przypomnij sobie, jak bardzo byłeś zniecierpliwiony tym, że mój samochód regularnie odmawia posłuszeństwa. Nie dość, że straciłeś już sporo czasu na czekanie na pomoc drogową, to jeszcze nie wiedziałeś, kiedy i gdzie auto ponownie odmówi odpalenia. W końcu postanowiłeś, że musisz coś z tym zrobić i zacząłeś szukać rozwiązania, czyli nowego akumulatora. Brzmi bardzo realistycznie, prawda? Dlatego, zanim stanie się to rzeczywistością, my mamy dla Ciebie gotowe rozwiązanie…

Wygraj zabawę w chowanego z akumulatorem… 

W powyższym artykule pokazujemy i uzasadniamy możliwe lokalizacje akumulatora w samochodzie, które nie zawsze są oczywiste dla kierowców. Wskazujemy, że choć akumulator zazwyczaj znajduje się pod maską, to może być on także umiejscowiony w innych częściach samochodu, takich jak podszybie, wnętrze pojazdu lub bagażnik. Zebraliśmy również zalety i wady umieszczania akumulatora poza komorą silnika oraz wskazówki, jak programować baterię po montażu. Zatem od teraz wiesz już, gdzie jest akumulatora, gdzie kupić nową baterię oraz jak przeprowadzić jej wymianę w przypadku nowoczesnych aut. Możesz zatem ruszać w drogę!



Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Warto wiedzieć, gdzie znajduje się akumulator w samochodzie, ponieważ w przypadku jego rozładowania będziesz mógł szybko i sprawnie go wymienić. Jednak lokalizacja baterii w samochodzie może być zaskakująco zróżnicowana, dlatego warto poznać te możliwe miejsca.

Najczęściej akumulator znajduje się pod maską, w miejscu, gdzie większość kierowców zaczyna szukać. Jednak producenci aut wybierają również inne miejsca, takie jak podszybie, wnętrze pojazdu lub bagażnik.

Nie, akumulator nie zawsze znajduje się pod maską. Producenci aut umieszczają go również w innych miejscach, aby lepiej wykorzystać przestrzeń w samochodzie i ułatwić dostęp do baterii. Lokalizacja akumulatora może mieć również wpływ na jego żywotność i funkcjonalność.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!