Pierwszy intercooler został opracowany już w latach 30. XX wieku, a jego wynalazca, niejaki Charles Nelson Pogue, zastosował go w swoim własnym samochodzie, co pozwoliło mu na osiągnięcie znacznie większej wydajności niż ta, którą reprezentowały inne pojazdy z tamtego okresu. Intercooler to urządzenie, które przede wszystkim może kojarzyć Ci się z motoryzacją, ale znajduje ono zastosowanie również w samolotach, motocyklach czy nawet w sprzęcie rolniczym. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie większej mocy i momentu obrotowego przy jednoczesnym zachowaniu bezpiecznej temperatury silnika. Montaż intercoolera to zadanie, które wymaga nieco wiedzy i doświadczenia, ale jeżeli jesteś zainteresowany poprawą wydajności swojego samochodu, to z pewnością warto się z nim zaznajomić. Ważne, abyś pamiętał o odpowiednim doborze modelu intercoolera. Wpływ na to ma rodzaj samochodu oraz jego moc. 

Z poniższego artykułu, dowiesz się:

Intercooler – co to takiego? 

Jeżeli interesujesz się motoryzacją, pewnie obiło Ci się gdzieś o uszy słowo intercooler. Co to za urządzenie? Jest to element stosowany w silnikach spalinowych, który ma za zadanie obniżenie temperatury sprężonego powietrza przed jego wprowadzeniem do silnika. Jego zastosowanie umożliwia zwiększenie mocy i momentu obrotowego jednostki napędowej, a także pozwala na obniżenie zużycia paliwa.

W latach 70. XX wieku, kiedy na rynek wprowadzono silniki turbodoładowane, nie wyposażano ich w intercoolery. Dopiero z czasem producenci samochodów dostrzegli jego zalety i zaczęli decydować się na montaż intercoolera. Obecnie urządzenie to jest powszechnie stosowane w silnikach turbodoładowanych, ze wskazaniem na silniki wysokoprężne i benzynowe z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Intercoolery są produkowane z różnych materiałów, w tym z aluminium, miedzi i tworzyw sztucznych. Ich kształt i rozmiar są dostosowane do konkretnych potrzeb i wymagań silnika. 

Sprawdź również: Jak odpowietrzyć układ chłodzenia w samochodzie? Objawy zapowietrzenia układu

Intercooler – sposób działania 

Wiesz już, co to jest intercooler w samochodzie, czas przyjrzeć się, jak działa. Obniżenie temperatury sprężonego powietrza przed wprowadzeniem go do silnika – tak w najprostszy sposób można opisać zadanie urządzenia, jakim jest intercooler. Co to oznacza? Zimniejsze powietrze, które zostaje wprowadzone do jednostki napędowej, pozwala na zwiększenie jego gęstości, a tym samym ilości tlenu, co prowadzi do poprawy wydajności silnika.

Intercooler w silnikach turbodoładowanych chłodzony przez powietrze lub ciecz chłodzącą, umieszczony jest pomiędzy turbosprężarką, która spręża powietrze, zwiększając jego temperaturę oraz objętość, a kolektorem dolotowym, którego zadaniem jest doprowadzenie go do cylindrów jednostki napędowej. Ten wymiennik ciepła powoduje obniżenie temperatury powietrza, co sprawia, że w momencie przekazania go do silnika jest ono chłodniejsze, nawet o 40 stopni Celsjusza. Zwiększona jest tym samym wydajność jednostki napędowej oraz zmniejszona emisja spalin. 

Jakie korzyści przynosi jego zamontowanie? 

Wiesz już, jak działa oraz co to jest intercooler. W samochodzie, w którym jest on zamontowany, możesz zauważyć kilka korzyści, które wynikają bezpośrednio z jego zastosowania. Co daje intercooler? 

Przede wszystkim wzrost mocy. Dzięki chłodniejszemu powietrzu silnik jest w stanie spalić więcej paliwa, co zwiększa moc wyjściową. Czy podczas gorących dni miałeś wrażenie, że Twoja jednostka napędowa jest nieco słabsza? Najprawdopodobniej nie myliłeś się, gdyż ciepłe powietrze ma masę mniejszą niż zimne, przez co zmieszane wraz z benzyną bądź olejem napędowym tworzy skromniejszą mieszankę paliwowo-powietrzną. Dzięki zastosowaniu intercoolera, osiągi Twojego samochodu mogą wzrosnąć nawet o 20 proc. – zdradza ekspert Inter Cars.

Intercooler ma również wpływ na poprawę wydajności spalania paliwa. Paradoksalnie zwiększenie mocy oraz wydajności silnika sprawia, że do efektywnej pracy potrzebuje on mniejszej ilości mieszanki. 

Chłodniejsze powietrze przyczynia się do znacznego zmniejszenia ryzyka przegrzania silnika oraz innych problemów związanych z wysoką temperaturą, takich jak zwiększone spalanie, duża emisja spalin, uszkodzenia tłoków czy szybsze zużycie się elementów układu chłodzenia. Zwiększa także trwałość jednostki napędowej, zapewniając jej odpowiednią temperaturę i poprawiając jej kulturę pracy. Wiesz już teraz, co daje intercooler. Czas, abyś poznał istniejące rodzaje tego urządzenia.

Sprawdź także: Wymiana płynu chłodniczego – 5 prostych kroków!

Rodzaje i typy intercoolerów

W Internecie możesz znaleźć kilka rodzajów oraz typów intercoolerów, a każdy z nich ma unikalne właściwości. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje intercoolerów. W pierwszym z nich wlot i wylot schłodzonego powietrza znajduje się po tej samej stronie. W drugim, nazwanym cross flow, strumienie powietrza przepływają równolegle do siebie, ale w przeciwnych kierunkach, co pozwala na efektywne schładzanie powietrza ładowanego do silnika.

Podziału dokonaliśmy ze względu na sposób chłodzenia. W pierwszym typie, czyli w intercoolerze chłodzonym powietrzem (air-to-air intercooler), jest ono schładzane przez pęd powietrza. Cechuje się wydajnością na dość wysokim poziomie, ale ze względu na swój duży rozmiar jest on idealny zwłaszcza dla samochodów wyścigowych, takich jak np. Ford Mustang Shelby GT350.

Intercooler chłodzony wodą (water-to-air intercooler) do schłodzenia powietrza doładowującego wykorzystuje wodę. Jest mniejszy niż poprzednik, w związku z czym świetnie sprawdzi się w samochodach, które mają ograniczone miejsce na jego montaż, jak np. Subaru WRX STI, Mitsubishi Lancer Evolution.

Intercooler kanałowy (charge pipe intercooler) jest umieszczony wewnątrz rurki doładowującej między turbosprężarką a kolektorem dolotowym silnika. Ten rodzaj intercoolera jest łatwiejszy do zamontowania niż intercoolery chłodzone powietrzem oraz wodą, ale może być mniej skuteczny. Intercooler kanałowy jest często stosowany w samochodach takich jak BMW, Volkswagen Golf GTI, czy Audi S4.

Intercooler wentylowany (bar-and-plate intercooler) wykorzystuje rdzeń chłodzący złożony z rurek i blaszek. Powietrze przepływa przez rurki, a ciepło jest rozpraszane przez blaszki. Intercooler wentylowany może być wyposażony w wentylator lub wodne spryskiwacze, aby zwiększyć skuteczność chłodzenia. Ten rodzaj intercoolera jest powszechnie stosowany w samochodach takich jak Mazda RX-7, Nissan 300ZX, czy Mitsubishi Eclipse.

Wybór intercoolera

Montaż intercoolera jest procesem wymagającym od Ciebie odpowiedniego przygotowania, dokładności oraz precyzji, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie i maksymalną wydajność wprowadzonej modyfikacji. Jak zamontować intercooler?

Przede wszystkim musisz wybrać intercooler odpowiedni dla Twojego samochodu, by zapewnić mu optymalne chłodzenie powietrza doładowującego. Określ swoje potrzeby oraz oczekiwania wobec intercoolera. Chcąc zwiększyć moc samochodu, upewnij się, że intercooler ma wystarczającą pojemność chłodzenia dla Twojego silnika. Im większa jest jej wartość, tym lepsza będzie jego wydajność.

Ważne jest, aby intercooler był kompatybilny z pozostałymi elementami układu doładowania, takimi jak np. turbosprężarka. Typ silnika czy system zasilania także mają znaczenie.

Najlepszym sposobem na znalezienie informacji na temat odpowiedniego intercoolera dla Twojego samochodu jest skontaktowanie się z jego producentem lub poszukanie informacji w instrukcji obsługi swojego samochodu. Dzięki temu unikniesz nietrafionego zakupu.

Sprawdź także: Wymiana płynu hamulcowego – kiedy, jak i dlaczego?

Gdzie zamontować intercooler? 

Docelowe miejsce montażu intercoolera różni się w zależności od modelu samochodu. Zwyczajowo powinien być zamontowany w miejscu, gdzie będzie miał najlepszy wpływ na obniżenie temperatury powietrza podawanego do silnika. To oznacza, że ​​miejsce montażu zależy od konstrukcji silnika, w tym od jego położenia, układu dolotowego i wylotowego, pojemności i mocy. W przypadku silników umieszczonych z przodu samochodu intercooler jest zazwyczaj montowany w obszarze przedniego zderzaka lub na chłodnicy. Kiedy Twój samochód ma silnik umieszczony z tyłu, intercooler może być umieszczony w tylnej części samochodu lub na górze silnika.

Montaż intercoolera – jak to zrobić

Jak zamontować intercooler? Najpierw usuń wszystkie elementy, które mogą przeszkadzać Ci w jego zamontowaniu. W niektórych przypadkach konieczne może być np. zdjęcie zderzaka, chłodnicy, wężów czy filtrów powietrza. Jeżeli wymieniasz intercooler, to przed jego założeniem musisz usunąć stare urządzenie.

W pierwszej kolejności należy zamontować mocowanie intercoolera do samochodu. Następnie należy przypiąć przewody powietrza do intercoolera oraz do turbosprężarki. Przewody powietrza muszą być odpowiednio przycięte i zamocowane w sposób uniemożliwiający ich przesunięcie. W przypadku intercoolera chłodzonego wodą musisz zamontować chłodnicę wody oraz przewody do niej.

Po zamontowaniu intercoolera powinieneś przetestować jego działanie. W tym celu włącz silnik i sprawdź, czy powietrze doładowujące jest odpowiednio chłodzone. Możesz także wykonać test jazdy, aby sprawdzić, czy działa on poprawnie.

Zadbaj o układ chłodzenia z Inter Cars

Jeżeli chcesz zapewnić swojemu silnikowi bezpieczną pracę, konieczne jest utrzymanie jego odpowiedniej temperatury. Koniecznie zajrzyj do sklepu Inter Cars, gdzie znajdziesz najwyższej jakości intercoolery dla najpopularniejszych modeli samochodów. Układ chłodzenia to też chłodnice wody, które dbają o to, aby odprowadzić nadmiar ciepła, powstały podczas pracy silnika. Znajdujące się w naszej ofercie termostaty zadbają o to, aby Twoja jednostka napędowa działała w optymalnej temperaturze. Oferujemy części zamienne najlepszych producentów na rynku, co gwarantuje najwyższą jakość naszych produktów. 

Czy warto montować intercooler? 

Montaż intercoolera to jedna z najpopularniejszych modyfikacji wykonywanych w samochodach. Jeżeli zależy Ci na poprawie wydajności silnika, zdecydowanie rozważ jego montaż, zwłaszcza jeśli masz samochód z turbodoładowaniem. Pamiętaj, że montaż intercoolera może mieć również pewne negatywne skutki. Zwiększenie przepływu powietrza może wpłynąć na wzrost ciśnienia w układzie, co może wymagać dodatkowych modyfikacji, takich jak zwiększenie średnicy przewodów lub montaż zwiększonego zaworu upustowego.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jest to element stosowany w silnikach spalinowych, który ma za zadanie obniżenie temperatury sprężonego powietrza przed jego wprowadzeniem do silnika. Jego zastosowanie umożliwia zwiększenie mocy i momentu obrotowego jednostki napędowej, a także pozwala na obniżenie zużycia paliwa.

Intercooler obniża temperaturę sprężonego powietrza przed wprowadzeniem go do silnika. Zimniejsze powietrze, które zostaje wprowadzone do jednostki napędowej, pozwala na zwiększenie jego gęstości, a tym samym ilości tlenu, co prowadzi do poprawy wydajności silnika.

Jeżeli chcesz zamontować intercooler, to w pierwszej kolejności należy zamontować mocowanie intercoolera do samochodu. Następnie należy zamocować przewody powietrza do intercoolera oraz do turbosprężarki. Przewody powietrza muszą być odpowiednio przycięte i zamocowane w sposób uniemożliwiający ich przesunięcie. W przypadku intercoolera chłodzonego wodą musisz zamontować chłodnicę wody oraz przewody do niej.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!