Zastosowanie systemu LPG nadal cieszy się dużą popularnością wśród polskich kierowców, nie tylko ze względu na obniżenie kosztów eksploatacji samochodu. Montaż zbiornika LPG przyczynia się również do redukcji emisji szkodliwych substancji, co ma znaczący wpływ na ochronę środowiska, co jest szczególnie istotne w obecnych czasach. W tym tekście znajdziesz informacje o procedurze, jaką jest legalizacja butli LPG oraz opis, w jaki sposób przebiega. Zapraszamy do lektury! 

homologacja butli lpg

Wstawienie do samochodu instalacji LPG to bardzo poważny  krok od strony technicznej. Konieczne jest bowiem dostosowanie układu napędowego do korzystania z nowego rodzaju paliwa, jakim jest gaz. Oprócz tego na kierowców, którzy zdecydują się na tego typu modyfikację, czeka również kilka ważnych formalności. Bez wypełnienia ich musisz liczyć się z karą finansową, która w pewnych przypadkach może okazać się bardzo dotkliwa. Na szczęście legalizacja butli LPG nie jest niczym skomplikowanym i z pewnością uda Ci się szybko ją załatwić.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Homologacja butli LPG – czym jest?

Aby lepiej zrozumieć, czym dokładnie jest legalizacja butli LPG, warto przytoczyć w tym miejscu powszechnie obowiązującą definicję terminu „homologacja”, która znajduje się na stronie internetowej Instytutu Transportu Samochodowego:

„Homologacja to proces, w wyniku którego nowy typ pojazdu zostaje dopuszczony do ruchu. Władza homologacyjna na podstawie pozytywnych wyników badań uprawnionej jednostki technicznej, wydaje świadectwo homologacji typu pojazdu, uprawniające do jego rejestracji. Świadectwo to jest potwierdzeniem spełnienia wymagań technicznych określonych w odpowiednich aktach prawnych”.

Co powyższa definicja oznacza w praktyce? Otóż ni mniej, ni więcej, że wszystkie pojazdy mechaniczne oraz podzespoły, które mają homologację, mogą zgodnie z prawem zostać dopuszczone do ruchu. Warunkiem jest jednak spełnienie określonych przepisami norm technicznych.

W kontekście procedury należy podkreślić, że butla uzyskuje homologację czasową. Jest to sytuacja, która nie ma miejsca w przypadku samochodów. Pojazdy mają bowiem homologację stałą – mówi ekspert Inter Cars.

legalizacja butli lpg

Legalizacja butli LPG – jak często ją wykonywać?

Obowiązujące w Polsce prawo wyraźnie stanowi, że okres ważności nowych butli LPG wynosi 10 lat. Po upływie tego czasu konieczna jest wymiana elementu lub przedłużenie jego legalizacji. Skąd jednak możliwość takiego wyboru? Wynika to przede wszystkim z ogólnej przydatności butli LPG wynoszącej 20 lat od dnia produkcji. Jeśli więc pojazd nie uległ wypadkowi, a butla nie jest uszkodzona, wymianę możesz odłożyć w czasie. Element powinien bowiem posłużyć kolejną dekadę. Ustawodawca umożliwił w ten sposób pewnego rodzaju oszczędności właścicielom pojazdów wyposażonych w instalacje gazowe.

Jako kierowca możesz jednak zastanawiać się, czy może nie lepiej byłoby wymienić butle po 10 latach i zagwarantować sobie nieużywany element. Z punktu widzenia bezpieczeństwa nie ma to wielkiego znaczenia, ponieważ za każdym razem, gdy występujesz o homologacje, zbiornik jest bardzo wnikliwie sprawdzany przy pomocy specjalnych przyrządów pomiarowych. Nie ma więc możliwości, byś ze stacji diagnostycznej wyjechał z rozszczelnioną i zagrażającą Twojemu bezpieczeństwu butlą LPG

Warto wspomnieć, że przeprowadzane są również testy mające ustalić wytrzymałość zbiornika. Fachowo nazywa się to próbą ciśnieniową. Jeśli więc martwisz się o swoje bezpieczeństwo, to niepotrzebnie. Homologacja butli LPG jest procesem dogłębnie sprawdzającym ten element Twojego pojazdu i eliminuje wszelkiego rodzaju zagrożenia.

Czytaj także: Ile kosztuje instalacja gazowa (LPG) – co składa się na cenę?

Legalizacja butli LPG – kiedy należy ją wykonać?

Skoro wiesz już, czym jest legalizacja LPG, warto napisać też kilka zdań o tym, kiedy potrzebne jest dopełnienie tej formalności. Poniżej znajdziesz cztery najpowszechniejsze przypadki, które wymagają od kierowcy wykonania homologacji zbiornika LPG

  1. Po upływie 10 lat od daty produkcji butli gazowej. 
  2. Po sprowadzeniu pojazdu z instalacją LPG z zagranicy. Jeśli butla nie ma homologacji TDT, nie może być dopuszczona do uczestniczenia w krajowym ruchu.
  3. W momencie montażu zbiornika w samochodzie wyposażonym w instalację LPG.
  4. Gdy Twój pojazd brał udział w wypadku, w wyniku którego doszło do okresowego odebrania dowodu rejestracyjnego. Bez względu jednak na to, czy zabrano Ci dokument, po każdej stłuczce warto wykonać przegląd butli LPG, by mieć pewność co do jej szczelności. 
legalizacja lpg

Homologacja gazu – jak ją wykonać?

Jak już ustaliliśmy, legalizacja gazu w samochodzie jest procedurą, w której można, ale nie trzeba brać udziału (chodzi o przedłużenie legalizacji). W takiej sytuacji konieczna jest jednak wymiana butli na nową. Zakładając jednak, że nie lubisz wydawać pieniędzy bez powodu, warto pochylić się nad przebiegiem legalizacji. 

Musisz koniecznie pamiętać o tym, że nie każdy zakład, w którym możliwe jest założenie instalacji LPG, dysponuje odpowiednimi uprawnieniami pozwalającymi na przeprowadzenie homologacji. Według polskiego prawa za proces nadawania homologacji zbiornikom LPG odpowiedzialny jest Dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego. Oznacza to, że wszelkiego rodzaju dokumenty muszą być wystawione właśnie przez ten organ. W sytuacji, gdy nie masz pewności, czy dany punkt montażowy może legalizować zbiorniki, wejdź na stronę Transportowego Dozoru Technicznego. Znajdziesz tam aktualizowaną listę placówek z wymaganymi uprawnieniami. 

Załóżmy, że znalazłeś autoryzowany punkt i chcesz dokonać homologacji. Czy istnieje możliwość, że serwisant odmówi Ci przeprowadzenia badania butli? O ile spełniasz wymogi formalne, to nie. Pisząc o wymogach, mamy na myśli dobry stan techniczny butli oraz tabliczkę znamionową, na której znajdują się e takie informacje jak:  .:

  • dane producenta,
  • numer seryjny zbiornika,
  • numer homologacji 67R,
  • ciśnienie wykorzystane do przeprowadzenia próby,
  • stopień napełnienia gazem,
  • datę produkcji i okres przydatności elementu.
homologacja gazu

Legalizacja butli LPG nie zawsze jest procedurą, która przebiega zgodnie z życzeniem kierowcy. Otóż bardzo często dochodzi do problemów wynikających ze stanu technicznego. Może wydawać Ci się bowiem, że zbiornik jest w dobrej kondycji i nie powinno być kłopotu z jego legalizacją, ale musisz wiedzieć, że wszelkiego rodzaju wgniecenia czy ślady korozji eliminują butlę z dalszej legalizacji. Musisz być świadomy, że tego typu sytuacja może Cię spotkać. Diagnosta może też odmówić wykonania homologacji, gdy w dokumentach dotyczących Twojego pojazdu nie znajdzie informacji o instalacji butli.

Jeśli chodzi o sam przebieg homologacji, jest tak, jak wspominaliśmy – pracownik punktu musi sprawdzić wszelkie kwestie formalne oraz techniczne. Butla jest poddawana szczegółowym testom w celu sprawdzenia jej wytrzymałości. Bardzo ważnym etapem homologacji jest badanie szczelności. Ten parametr jest istotny w kontekście bezpiecznego użytkowania pojazdu z instalacją LPG. Jako kierowca nie bierzesz udziału w procedurze legalizacji. 

Ile kosztuje homologacja butli LPG?

Wiesz już, jak przebiega cały proces legalizacji zbiornika, ale w tym tekście nie może zabraknąć informacji o kosztach, jakie na Ciebie czekają. Otóż wydatki zależą w dużej mierze od wybranej przez Ciebie strategii. Możesz wymienić butlę na nową i ominąć w ten sposób homologację, ale przygotuj się wtedy na uszczuplenie budżetu o 400-600 złotych. W przypadku, gdy zdecydujesz się jednak na przeprowadzenie legalizacji, koszty zmniejszą się do 200-250 zł. 

Jak już wspominaliśmy, istnieje ryzyko, że Twoja butla nie zostanie dopuszczona do homologacji. Czy zatem wtedy zapłacisz za badanie? Niestety tak. Oznacza to, że w skrajnych przypadkach może okazać się, że poniesiesz koszt homologacji (nieudanej) i ten wynikający w wymiany butli na nową. Musisz jednak wiedzieć, że tego typu zdarzenia mają miejsce bardzo rzadko. Mimo wszystko warto mieć świadomość, że sprawy mogą przybrać taki obrót. Czytaj także: Co to jest CNG? Wady i zalety

Legalizacja LPG – czy warto jej dokonać?

Odpowiedź na tak zadane pytanie nie jest prosta ze względu na różnice w podejściach poszczególnych kierowców. Jedni za wszelką cenę chcą zaoszczędzić pieniądze i uważają, że zbiornik wytrzyma tyle, ile określił producent, czyli 20 lat. W tym podejściu do tematu nie ma niczego złego, co więcej, jest ono powszechne wśród właścicieli samochodów wyposażonych w instalację LPG.

Istnieje jednak druga grupa kierowców, którzy wolą wymienić po 10 latach zbiornik LPG i nie brać udziału w procedurze, jaką jest homologacja gazu. Jeśli zdecydujesz się właśnie na takie działanie, musisz być świadomy kosztów, jakie się z tym wiążą. Nowa butla gazowa kosztuje średnio 3 razy więcej niż homologacja. 

Na pytanie, czy warto legalizować butle, nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od Ciebie. Z pewnością jednak nie musisz obawiać się, że po 10 lat używania zbiornik będzie w jakikolwiek sposób zagrażać Twojemu bezpieczeństwu.

Zajrzyj do Inter Cars i zadbaj o swój samochód

Auta bez względu, czy są wyposażone w LPG, czy korzystają ze standardowego układu zasilania paliwem, czasami potrzebują naprawy. Usterki pojawiają się czy tego chcesz, czy też nie. Bardzo ważne w kontekście eliminowania uszkodzeń jest dostęp do solidnych części zamiennych, akcesoriów oraz wszystkiego, co wpływa na korzystanie z pojazdu. Zajrzyj do sklepu internetowego Inter Cars i znajdź to, czego potrzebujesz.

Legalizacja gazu w samochodzie? Zdecyduj sam!

W powyższym tekście przedstawiliśmy czym jest homologacja w szerszym aspekcie. Dowiedziałeś się też, czy istnieje możliwość pominięcia wizyty w punkcie serwisowym. Oczywiście w kwestii tego, czy dokonywać legalizacji, czy lepiej wymienić butlę na nową, decyzja należy tylko do Ciebie. Tak naprawdę każde wyjście jest dobre, a różnica polega tylko na kosztach, jakie będziesz musiał ponieść. Jeśli chodzi o przebieg legalizacji, to dobra wiadomość jest taka, że nie musisz brać w niej czynnego udziału. Oznacza to, że diagnosta dokonuje niezbędnych pomiarów oraz testów wyłącznie we własnym zakresie z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

To procedura, która polega na zweryfikowaniu, czy pojazd lub części samochodowe spełniają normy, dopuszczające je do użytku. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku zostaje wydane świadectwo homologacji.

Przepisy mówią, że homologacja butli LPG musi zostać przeprowadzona na początku użytkowania oraz po 10 latach. Producenci określają, że ich zbiorniki są w stanie pracować przez 20 lat i dopiero po upływie tego czasu konieczna jest wymiana butli na nową. Homologacja musi też zostać przeprowadzona po wypadku, w wyniku którego dowód rejestracyjny pojazdu został zatrzymany.

Uprawnienia do wykonywania homologacji mają tylko punkty znajdujące się na liście Transportowego Dozoru Technicznego. Aby legalizacja mogła zostać przeprowadzona, konieczne jest, by butla w dobrym stanie technicznym. Diagnosta musi też mieć dostęp do informacji znajdujących się na tabliczce znamionowej i danych w dokumentach auta.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!