Wielu kierowców mylnie sądzi, że auto detailing to wyłącznie dokładne i gruntowne mycie samochodu. Jest to jednak duży błąd, ponieważ zakres prac oraz ich jakość znacznie wykracza poza samo oczyszczenie auta. Detailing samochodowy to sposób na przywrócenie pojazdom ich dawnego blasku. Co składa się na auto detailing? Ile kosztuje takie spa dla samochodu? Kiedy warto się zdecydować na gruntowny zabieg pielęgnacyjny? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Auto detailing to nie tylko mycie i korekta nadwozia. Usługa dotyczy również kabiny pasażerskiej. Czyszczenie wnętrza pojazdu wbrew pozorom wymaga naprawdę dużo czasu oraz wysiłku. Co więcej, w dokładnym sprzątaniu kabiny pasażerskiej nie chodzi wyłącznie o kwestie estetyczne. Równie istotne są korzyści zdrowotne. Zakurzone, brudne wnętrze to siedlisko bakterii, grzybów czy wirusów. Dokładne czyszczenie pojazdu jest zatem korzyścią dla osób, które zmagają się z różnymi alergiami.  Brudne wnętrze samochodu może również komplikować obsługę.

Z tego artykułu dowiesz się między innymi: 

baner mamy części do Twojego samochodu

Auto detailing – co to takiego? 

Auto detailing to szybko rozwijająca się branża i nie ma w tym nic dziwnego! Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z korzyści płynących ze szczegółowego dopracowania samochodu, dlatego też większa liczba firm zaspokaja te potrzeby. Warto jednak wiedzieć, co jest dobre dla Twojego samochodu oraz komu można zaufać?

Auto detailing – co to takiego? 

Auto detailing to precyzyjna sztuka czyszczenia i stylizacji samochodu, by wyglądał jak w dniu, w którym wyjechał z salonu dealera. Praca nad przywróceniem pojazdowi nowego życia jest znacznie bardziej precyzyjna i pracochłonna niż standardowe sprzątanie. Profesjonalni detailerzy wykorzystują specjalistyczne techniki i wysokiej jakości produkty, aby osiągnąć swoje cele. 

Myjnia samochodowa to umycie zewnętrznej części samochodu za pomocą rozpylaczy przy użyciu szamponów czy detergentów w celu usunięcia kurzu, soli i brudu gromadzącego się na karoserii pojazdu. Ten zabieg może obejmować również mycie spodu pojazdu, ale nie wykonuje się czyszczenia wnętrza. 

Pamiętaj, że autodetailing to bardziej skomplikowany proces. Sesja detailingu polega na dokładnym wyczyszczeniu wnętrza, dzięki czemu pojazd wygląda jak nowy! Co więcej, usługa ta jest niemal zawsze wykonywana przez wyszkolonego profesjonalistę, który stosuje sprawdzone techniki przywracania pojazdu do fabrycznej świeżości!

Kiedy warto skorzystać z usług auto detailingu? 

Autodetailing to usługa, w którą naprawdę warto zainwestować, szczególnie w kilku konkretnych przypadkach. Pierwszy z nich to zwyczajna i zrozumiała chęć odnowienia wyglądu auta. Jeżeli zależy Ci na tym, by Twój samochód prezentował się elegancko, to zdecydowanie warto udać się do studia detailingu. Dzięki pracy specjalisty nie tylko możesz cieszyć się odnowionym wnętrzem oraz karoserią pojazdu. Auto detailing to również zabezpieczenie elementów przed nadmierną eksploatacją czy uszkodzeniem. 

Warto zdecydować się na detailing samochodowy przed wystawieniem auta na sprzedaż. Dzięki temu możesz uzyskać o wiele lepszą cenę za swój pojazd. Liczy się pierwsze dobre wrażenie, dlatego lśniący lakier z pewnością przyciągnie wzrok kupującego. Lepsze walory wizualne to również argument do podniesienia ceny za samochód. Zadbana karoseria to również elegancka wizytówka Ciebie jako sprzedającego tłumaczy ekspert Inter Cars.

Na auto detailing warto również wybrać się niedługo po zakupie samochodu z salonu. Dzięki temu możesz od razu zabezpieczyć poszczególne elementy pojazdu przed uszkodzeniem. Inwestycja w kompleksowe mycie oraz ochronę pozwoli Ci utrzymać dobry wygląd samochodu jeszcze długo po zakupie. 

Detailing samochodu – jak przebiega? 

Większość osób zajmujących się detailingiem oferuje różne pakiety i usługi, aby dostosować się do potrzeby klientów. Różne poziomy usług, w tym czyszczenie zewnętrzne i wewnętrzne, to wszystkie aspekty detailingu samochodowego. Jak działa myjnia detailingowa i jakie prace składają się na odnowę Twojego pojazdu? 

Wnętrze pojazdu

Często zdarza się tak, że przełączniki działają niepoprawnie z powodu kurzu i piasku, a brudna tapicerka oraz deska rozdzielcza powodują zagrożenie dla zdrowia. Ponadto zaparowane szyby zasłaniają widok, stwarzając zagrożenie na drodze. To tylko kilka powodów, które przemawiają za gruntownym czyszczeniem kabiny pasażerskiej.

Detailing samochodu – jak przebiega

Zwykle auto detailing wnętrza kabiny pasażerskiej składa się z następujących czynności: 

  1. Odkurzanie – detailer samochodowy musi dokładnie oczyścić całe wnętrze, czyli siedzenia, tapicerkę, podsufitkę, dywaniki oraz przestrzeń ładunkową. W każdym z tych miejsc z biegiem czasu mogły zgromadzić się duże pokłady kurzu oraz zanieczyszczeń, więc konieczne jest ich usunięcie; 
  2. Dokładne czyszczenie parą – wiele firm auto detailingowych oferuje w ramach usług dokładne mycie i czyszczenie parą. Dzięki specjalnym urządzeniom możliwe jest usunięcie plam czy resztek jedzenia, które znajdują się w trudno dostępnych miejscach. Myjka parowa pozwala intensywniej oraz skuteczniej zwalczyć problem; 
  3. Czyszczenie oraz pielęgnacja skóry – jeśli masz w swoim samochodzie skórzane fotele, to konieczne jest ich dokładne umycie. Myjnia detailingowa to miejsce, w którym specjaliści dobiorą odpowiedni środek do rodzaju materiału. Dzięki temu możesz być spokojny o jej stan. Po myciu specjalista nakłada również odżywkę, która chroni skórę przed uszkodzeniem;
  4. Czyszczenie szyb oraz lusterek – dobrze umyte szyby to gwarancja widoczności w trakcie jazdy. W związku z tym w ramach auto detailingu specjalista zajmie się również tymi elementami;
  5. Czyszczenie deski rozdzielczej – deska rozdzielcza w samochodzie zawiera wiele elementów, które są niezbędne podczas jazdy. Pokrętła przy klimatyzacji czy radiu, panel sterowania szybami, a także manetki przy przełącznikach – wszystkie wymienione części są podatne na osiadanie kurzu. Zbiera się on w małych szczelinach. Auto detailing to również dokładne oczyszczenie tych miejsc.

Karoseria pojazdu

Auto detailing karoserii to nie tylko mycie samochodu. Obejmuje to również usunięcie wszelkich rys i ubytków, które pojawiły się na lakierze w trakcie codziennej eksploatacji. Po zakończonej pracy Twoje auto będzie wyglądało, jakby godzinę wcześniej wyjechało z salonu. Czego dotyczy zewnętrzny detailing samochodu? Przede wszystkim polega na oczyszczeniu i zabezpieczeniu lakieru. Jak przebiega praca detailera? 

  1. Dekontaminacja – to pierwszy etap prac nad nadwoziem pojazdu. Dekontaminacja oraz związana z tym procesem deironizacja (czyli usuwania metalicznych zanieczyszczeń) są konieczne, aby oczyścić karoserię samochodu. Detailer pozbywa się nie tylko zanieczyszczeń widocznych gołym okiem, ale również tych, które nie są do wyłapania. Chodzi m.in. o resztki oleju czy brud pochodzący z asfaltu. 
  2. Glinkowanie – do tego zadania konieczne jest użycie glinki, która zawiera mikro drobinki korundu. Jest on twardszy od diamentu. Dzięki niemu możliwe jest pozbycie się wszystkich nieczystości z nadwozia. Pamiętaj jednak, że glinkowanie to proces, który wymaga czasu oraz dokładności. Jego nieumiejętne użycie może być niebezpieczne dla lakieru. 
  3. Polerowanie – to usunięcie wszelkich zadrapań i zawirowań na lakierze. Polerowanie odbywa się za pomocą specjalnych narzędzi i pasty ściernej. Dzięki specjalnym preparatom możliwe jest pozbycie się wszelkich niedoskonałości. Proces ten przywraca połysk powierzchni samochodu.
  4. Zabezpieczenie lakieru – jest to etap, którego pod żadnym pozorem nie wolno pominąć, ponieważ cała wcześniejsza praca pójdzie na marne. Zabezpieczenie lakieru może być wykonane na wiele sposobów. Możesz zdecydować się np. na woskowanie. Innym rozwiązaniem jest powłoka ceramiczna czy folia ochronna. Decyzja odnośnie metody zależy od Twoich preferencji.
Karoseria pojazdu

Auto detailing – cena

Niezwykle trudno jest poznać dokładny cennik usług auto detailingu. Bardzo rzadko firmy podają konkretne kwoty. Jest to spowodowane ilością czynników, które wpływają na ostateczną rachunek. Kwoty są elastyczne i dopasowane do każdego klienta. Ile zatem kosztuje auto detailing? Ceny zależą od wielkości samochodu, ale również od stopnia zabrudzenia czy uszkodzenia poszczególnych elementów. Zdajemy sobie sprawę, że odpowiedź „to zależy” nie jest satysfakcjonująca, dlatego poniżej znajduje się uśrednione zestawienie stawek na myjniach detailingowych.

Auto detailing – cena

Jeśli chodzi o detailing wnętrza pojazdu, to ceny za tę usługę zaczynają się zazwyczaj od 100 złotych. Ostateczna stawka zależy od Twoich preferencji. Samo odkurzanie będzie oczywiście tańsze niż kompleksowe sprzątanie razem z czyszczeniem deski rozdzielczej. Jedną z częściej wybieranych usług jest również pranie tapicerki. Stawka za dokładnie usunięcie plam, resztek jedzenia czy kurzu z foteli startuje od 300 złotych.

Kolejna usługa to mycie detailingowe. W tym przypadku musisz się liczyć z kosztami od 200 do 300 złotych. W tym momencie możesz się zastanawiać, skąd takie stawki. Pamiętaj, że usługa to nie tylko dokładne umycie pojazdu, ale również jego polerowanie, glinkowanie czy woskowanie. Z myciem nadwozia wiąże się bezpośrednio korekta lakieru. Cena tej usługi wynosi od 500 do nawet 1500 złotych. Jak się domyślasz, wszystko zależy od czasu, który trzeba poświęcić na pracę. 

Auto detailing – zabezpieczenie lakieru

W ramach auto detailingu możesz również liczyć na profesjonalne zabezpieczenie lakieru. Jednym z rozwiązań jest powłoka ceramiczna. Koszt jej wykonania to zazwyczaj od 800 złotych w górę. Cena zależy od rodzaju preparatu. Profesjonalne środki dostępne są wyłącznie w studiach detailingowych. Innym zabezpieczeniem może być folia PPF. Koszt jej nałożenia może wynieść od 500 do nawet 10-15 tysięcy złotych. Pierwsza kwota dotyczy oklejenia tylko kilku elementów nadwozia np. lusterek czy klamki. Z kolei ta druga to koszt pełnego zabezpieczenia karoserii. 

Jeśli pozostały budżet Ci na to pozwala, możesz również zdecydować się na zabezpieczenie felg oraz szyb pojazdu. Koszt takiej usługi zaczyna się zazwyczaj od 200 złotych. Jeśli lakier lśni, to warto również zadbać o wygląd felg. W kwestii szyb, usługa dotyczy nałożenia tzw. niewidzialnej wycieraczki.

Chcesz wykonać część prac samodzielnie? Możesz zadbać o samochód w swoim garażu. Konieczne będą jednak odpowiednie preparaty oraz środki do mycia pojazdu. Gdzie je znajdziesz? Oczywiście w Inter Cars. W naszej ofercie dostępne są specjalistyczne szampony czy środki zabezpieczające nadwozie, ale również preparaty do czyszczenia elementów plastikowych w kabinie pasażerskiej.

szukasz produktu który opisujemy?

Detailig samochodowy – podsumowanie

Auto detailing to proces kompleksowego czyszczenia oraz konserwacji zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz samochodu. To trudne zadanie, które wymaga czasu, perfekcji oraz odpowiednich narzędzi i środków chemicznych. Jeśli szukasz dla siebie odpowiednich produktów oraz części zamiennych, zajrzyj na stronę Inter Cars. Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebujesz!

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Zakres usług zależy od preferencji klienta oraz jego potrzeb. Zazwyczaj detailing wewnątrz obejmuje:  odkurzanie, pranie tapicerki, mycie i odświeżanie skóry czy czyszczenie deski rozdzielczej. Jeśli chodzi o nadwozie, to zakres prac odnosi się do takich czynności, jak: dokładne mycie,  glinkowanie, korekta lakieru oraz zabezpieczenie elementów karoserii.

Warto udać się do studia detailingu, jeśli zależy Ci na zabezpieczeniu poszczególnych elementów samochodu. Jest to również dobry pomysł przed sprzedażą pojazdu. Możesz w ten sposób podnieść wartość pojazdu. Auto detailing warto przeprowadzić po zakupie samochodu z salonu.

Ciężko wskazać, ile kosztuje auto detailing. Cena takiej usługi różni się w zależności od zakresu prac oraz wielkości samochodu. Firmy bardzo rzadko podają konkretne kwoty. Ile kosztuje korekta lakieru? Cena tej usługi to od 500 do 1500 złotych. Pranie tapicerki zazwyczaj wynosi ok. 300 złotych.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!