Dziurawa nawierzchnia drogi znacznie obniża komfort i bezpieczeństwo jazdy. Ponadto układ zawieszenia samochodu jest narażony na duże obciążenia. Często powoduje to przedwczesne zużycie podzespołów samochodu, a w przypadku szczególnie dużych wyrw może prowadzić do poważnych awarii, które uniemożliwiają dalszą jazdę. Przyczyną uszkodzenia auta lub wypadku może być nie tylko dziura w drodze, lecz także zanieczyszczenia znajdujące się na nawierzchni. Uzyskanie odszkodowania za poniesione straty nie zawsze jest łatwe. W tym artykule znajdziesz wiele praktycznych wskazówek, które pomogą Ci skutecznie ubiegać się o należną rekompensatę.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.

Prawo jazdy kat. C – wymagania, ceny, kurs i egzamin

Dziura w drodze – przebita opona to często zaledwie jedno z uszkodzeń

Nie wszystkie nierówności na drogach da się ominąć, więc chyba każdemu kierowcy zdarzyło się choć raz wjechać w sporą dziurę. Czasem ominięcie uszkodzonej nawierzchni jest niemożliwe bez ryzyka kolizji z innymi pojazdami. W innym przypadku duże wyrwy w asfalcie skrywają kałuże, w które wjeżdżają nieświadomi zagrożenia kierowcy. Choć ma to miejsce coraz rzadziej, to nadal zdarzają się odcinki dróg w tak złym stanie, że ominięcie jednej wyrwy kończy się wjechaniem w inną. W każdym przypadku duża dziura w drodze może być przyczyną kosztownych awarii Twojego samochodu.

Przebite opony należą do najczęściej spotykanych uszkodzeń spowodowanych wjechaniem w dziurę na drodze. Koszt zakupu nowego ogumienia jest znaczny nawet w przypadku opon o niewielkich rozmiarach. Ponadto coraz mniej samochodów wyposażonych jest w koło zapasowe i narzędzia do jego montażu, a środki do naprawy opon mają ograniczoną skuteczność, gdy przytrafi się duża dziura w drodze. Przebita opona często wiąże się z koniecznością wezwania pomocy drogowej. 

Dużych rozmiarów dziura w drodze może powodować znaczne uszkodzenia samochodu. Przebitym oponom często towarzyszą skrzywione felgi. W zależności od skali zniekształcenia, felgi mogą wymagać naprawy lub wymiany na nowe. Podczas najechania na głęboką dziurę często uszkodzeniu ulegają też elementy zawieszenia, takie jak wahacze, drążki kierownicze czy amortyzatory. W skrajnych przypadkach wjechanie w dziurę może spowodować utratę kontroli nad pojazdem, co niesie ryzyko kolizji lub wypadku drogowego.

Opony i wszystkie wymienione podzespoły układu zawieszenia wymagają wymiany parami na każdej osi pojazdu, aby zapewnić taki sam poziom stabilności jazdy. Wpływa to na znaczny wzrost kosztów naprawy uszkodzonego samochodu. Na szczęście w wielu przypadkach możliwe jest otrzymanie rekompensaty za powstałą szkodę od organu zarządzającego odcinkiem, na którym znajdowała się dziura w drodze. Odszkodowanie może pokrywać nie tylko szkody materialne, lecz także te wynikające z uszczerbków na zdrowiu uczestników zdarzenia. 

Zarządca odpowiada za stan drogi

Każda droga podlega określonemu nadzorowi, co reguluje Ustawa o drogach publicznych z 21 marca 1985 r. Podmiotem odpowiedzialnym za stan techniczny jezdni jest zarządca drogi. To w jego gestii jest utrzymanie dróg w takim stanie, aby korzystanie z nich było bezpieczne i nie groziło uszkodzeniem samochodów oraz pozostałych pojazdów. Do obowiązków zarządcy należy m.in. utrzymanie nawierzchni drogi w dobrym stanie i okresowe sprawdzanie jej stanu. 

Dziura w drodze może zostać zgłoszona przez każdą osobę, a zarządca ma obowiązek zweryfikowania stanu uszkodzeń i wykonania naprawy uszkodzonej jezdni. W przypadku uchylania się od utrzymania drogi w należytym stanie zarządcy grozi pociągnięcie do odpowiedzialności karnej. Wynika to z art. 415 Kodeksu cywilnego. Według niego ten, kto wyrządził szkodę, zobowiązany jest do jej naprawienia. Samo ustawienie znaku drogowego a-11 oznaczającego nierówności na drodze to za mało, aby uniknąć odpowiedzialności za zły stan jezdni. Potwierdzają to liczne wyroki sądów, które nałożyły obowiązek naprawy szkody na zarządców pomimo ustawienia wspomnianych znaków drogowych.

Pociągnięcie do odpowiedzialności zarządcy drogi np. za szkody wyrządzone przez gałęzie leżące na jezdni bywa znacznie trudniejsze. Jeśli do uszkodzenia samochodu doszło podczas lub krótko po silnej wichurze to zdarzenie najprawdopodobniej zostanie zaklasyfikowane jako działalność siły wyższej. Wtedy otrzymanie odszkodowania od zarządcy będzie niemożliwe. Jednak gdy powalone gałęzie będą zalegać na drodze przez kilka dni po wystąpieniu nagłych zjawisk atmosferycznych, to bez wątpienia jest to zaniechanie obowiązków zarządcy danego odcinka drogi – zauważa ekspert Inter Cars.

Co zrobić po wjechaniu w dziurę na drodze?

Jeśli Twoje auto zostało uszkodzone z powodu wjechania w dziurę, powinieneś zgromadzić jak najwięcej dowodów zaistniałego zdarzenia. Odpowiednio wykonane zdjęcia to podstawa. Zadbaj, aby znalazła się na nich dziura w drodze i uszkodzony samochód. Na fotografiach powinny być widoczne numery rejestracyjne auta. Bardzo pomocne są nagrania z kamer samochodowych. Jeśli korzystasz z wideorejestratora, to pamiętaj, aby zachować materiał filmowy dokumentujący moment wjechania w dziurę. 

Zeznania świadków są bardzo pomocne przy dochodzeniu w sprawie odszkodowania. Mogą być to osoby, które zatrzymały się, aby Ci pomóc lub pasażerowie Twojego samochodu. Wezwanie policji nie jest obowiązkowe, lecz warto to rozważyć. Policyjna notatka z miejsca zdarzenia to mocny dowód okoliczności, w jakich doszło do uszkodzenia Twojego auta. Zanotuj dokładną lokalizację miejsca, w którym znajdowała się dziura w drodze. Możesz w tym celu skorzystać z nawigacji w smartfonie lub spisać dane z najbliższego słupka drogowego.

W wielu przypadkach dalsza jazda po wjechaniu w dziurę może być niemożliwa. Niedopuszczalne jest używanie opony bez powietrza. Konsekwencje jazdy na kapciu omawiamy w artykule na naszym blogu. W takiej sytuacji nie obejdzie się najprawdopodobniej bez wezwania lawety.

Dziura w drodze – gdzie zgłosić uszkodzenie auta?

Kluczowe jest ustalenie, kto jest zarządcą szlaku komunikacyjnego, na którym doszło do uszkodzenia samochodu. W przypadku dróg publicznych jest to dość łatwe:

  • drogi krajowe i autostrady podlegają Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA);
  • drogi wojewódzkie znajdują się w gestii odpowiedzialności zarządu województwa;
  • drogi powiatowe podlegają zarządowi powiatu;
  • drogi gminne polegają wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta.

Rodzaj drogi można ustalić na podstawie oznaczenia odcinka, na którym doszło do uszkodzenia pojazdu. Pomocne w tym celu może być np. Google Maps. Samo wskazanie lokalizacji zdarzenia to za mało, aby ustalić organ odpowiedzialny za szkodę, ponieważ np. na terenie miasta na prawach powiatu drogi krajowe, wojewódzkie, gminne i powiatowe podlegają prezydentowi miasta, a drogi ekspresowe i autostrady GDDKiA. 

Nieco trudniejsze jest ustalenie zarządcy drogi wewnętrznej, na której znajduje się dziura w drodze. Gdzie zgłosić uszkodzenie, do którego doszło poza drogami publicznymi? Za wewnętrzne szlaki komunikacyjne odpowiadają np. właściciele terenu lub wspólnoty mieszkaniowe. Jeśli napotkasz trudności z samodzielnym ustaleniem podmiotu zarządzającego drogą wewnętrzną, możesz zgłosić się po pomoc do wydziału drogownictwa starostwa powiatowego. 

Zgłoszenie szkody – dziura w drodze

Po ustaleniu podmiotu odpowiedzialnego za drogę, na której doszło do uszkodzenia Twojego samochodu, jak najszybciej się z nim skontaktuj. Proces odszkodowawczy przypomina likwidację szkody komunikacyjnej. Zarządcy najczęściej udostępniają gotowe druki, które należy wypełnić. Przed przystąpieniem do formalności ustal możliwie dokładnie wartość szkody, którą spowodowała dziura w drodze. Koszt naprawy możesz wskazać na podstawie własnych szacunków lub sięgnąć po wycenę warsztatu samochodowego. Zakres uszkodzeń weryfikowany jest przez rzeczoznawcę podmiotu odpowiedzialnego za wypłatę odszkodowania. 

Wymagane jest precyzyjne określenie miejsca zdarzenia wraz ze wskazaniem, po której stronie jezdni znajdowała się dziura w drodze. Często we wniosku znajduje się pole na wykonanie szkicu wskazującego przebieg sytuacji. Niezbędne jest także dokładne opisanie przebiegu zdarzenia, czyli podanie daty, godziny, warunków atmosferycznych oraz prędkości, z jaką jechał samochód. Do wniosku należy dołączyć wszystkie zgromadzone dowody, takie jak notatki policyjne, dane świadków czy zdjęcia wykonane na miejscu zdarzenia. 

Dziura w drodze – odszkodowanie może wypłacić zarządca lub ubezpieczyciel

Większość zarządców dróg jest ubezpieczona w zakresie odpowiedzialności cywilnej i jest to dobra wiadomość dla właścicieli samochodów decydujących się na zgłoszenie szkody. Dziura w drodze może być źródłem kosztownych napraw, a dochodzenie roszczeń od towarzystwa ubezpieczeniowego zazwyczaj przebiega dość sprawnie. Jednak szybkość nie zawsze idzie w parze z wysokością odszkodowania. Jeśli kwota zaproponowana przez ubezpieczyciela jest niewystarczająca, to możesz się odwołać, a także sięgnąć po dodatkową wycenę wykonaną przez niezależnego rzeczoznawcę.

Polisy OC przedstawiane przez zarządców dróg często mają określoną minimalną kwotę szkody wynoszącą zazwyczaj od 500 do 2000 zł. Oznacza to, że szkody o mniejszej wartości likwidowane są samodzielnie przez zarządcę drogi. Czas przebiegu sprawy bywa zróżnicowany, ale zazwyczaj dochodzenie odszkodowania bezpośrednio od podmiotu zarządzającego drogą trwa dłużej niż w towarzystwie ubezpieczeniowym. Efektem wjechania w dziurę mogą być uszkodzone amortyzatory. Objawy, diagnostyka i koszty naprawy tego elementu omawiamy na naszym blogu. 

Dziura w drodze i przebita opona? Nowe ogumienie kupisz w Inter Cars

Wjechanie w dziurę w drodze często kończy się przysłowiowym kapciem. Wybierając nowe ogumienie do swojego samochodu, postaw na sprawdzone opony pochodzące od renomowanych producentów. W sklepie Inter Cars znajdziesz szeroki wybór opon letnich, zimowych i całorocznych. Wysokiej jakości ogumienie kupisz w przystępnej cenie. Sprawdź już teraz, jakie opony będą idealnie pasować do Twojego samochodu.

Prawo jazdy kat. C – wymagania, ceny, kurs i egzamin

Dziura w drodze – podsumowanie

Choć stan dróg w Polsce jest coraz lepszy, to nadal zdarzają się dziurawe odcinki, na których może dojść do uszkodzeń samochodu. Najczęściej zniszczeniu ulegają opony, choć nie brakuje też poważniejszych awarii po wjechaniu w dziurę w drodze. Ustalenie zarządcy drogi jest kluczowe dla uzyskania odszkodowania tak samo, jak złożenie stosownych dokumentów dotyczących zdarzenia. Przy odrobinie szczęścia likwidacja szkody przebiegnie sprawnie, a otrzymane pieniądze przeznaczysz na naprawę swojego samochodu. Szeroki wybór samochodowych części zamiennych, dzięki którym Twojego auto powróci do pełnej sprawności znajdziesz w sklepie Inter Cars.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Podmioty odpowiedzialne za wypłatę odszkodowania dokonują wnikliwej analizy przebiegu sprawy, podobnie jak ma to miejsce w przypadku szkód komunikacyjnych. Brak dokumentacji zdjęciowej lub wskazania świadków zdarzenia może być powodem trudności w uzyskaniu rekompensaty za uszkodzenie pojazdu. Towarzystwo ubezpieczeniowe lub zarządca drogi będą także ustalać, czy samochód poruszał z dozwoloną prędkością.

Jeśli nie zgadzasz się z kwotą zaproponowaną przez ubezpieczyciela lub zarządcę drogi, to możesz odwołać się od ich decyzji. Istotne jest wskazanie podstawy do uznania sumy odszkodowania. Choć pomocna może być wycena z warsztatu lub serwisu samochodowego, to o wiele trudniej podważyć wycenę wykonaną przez niezależnego rzeczoznawcę. Nie zawsze udaje się polubownie ustalić kwotę odszkodowania, dlatego niektóre sprawy tego typu mają swój finał w sądzie.

Dziura w drodze o dużych rozmiarach to często spore zagrożenie dla uczestników ruchu. Dzięki oznaczeniu drogi zazwyczaj łatwo ustalisz, kto zarządza odcinkiem, na którym powstała wyrwa zagrażająca bezpieczeństwu. Danych kontaktowych do zarządcy najlepiej szukać w Internecie. Zgłoszenia najczęściej przyjmowane są telefonicznie lub mailowo. Pamiętaj, aby zanotować dokładnie, gdzie znajduje się dziura w drodze.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!