Samochody z trójramienną gwiazdą na masce kojarzone są z luksusem, starannym wykonaniem, dobrymi osiągami i innowacjami technologicznymi. Marka Mercedes-Benz pracuje na swoje dobre imię już od lat 80. XIX wieku. Modele Mercedesa od lat cechują się najnowszymi rozwiązaniami technicznymi oraz fantastycznym designem. Historia marki Mercedes-Benz to dowód na to, co może wydarzyć się w momencie, gdy garstka miłośników zdecyduje się zrewolucjonizować przemysł motoryzacyjny.

Jednak nie każdy jest świadomy tego, jak burzliwa i zawiła jest historia marki Mercedes-Benz oraz jak wiele zwrotów akcji miało miejsce na przestrzeni dekad. Większość osób nawet nie wie, że to wszystko zapoczątkowała rywalizacja dwóch firm o zupełnie różnych podejściach do tematu motoryzacji. Dużą rolę przy tworzeniu tej historii odegrały także kobiety, a sama marka na przestrzeni lat nieraz była w poważnym dołku, z którego jednak zawsze udało jej się wyjść obronną ręką. Poniższy artykuł to fascynująca podróż w czasie rozpoczynająca się na projekcie pierwszego silnika, a zakończona przez ikoniczne modele Mercedesa.

Z tego artykułu dowiesz się:

baner mamy części do Twojego samochodu

Marka Mercedes – historia dwóch wielkich wynalazców

Za powstanie tej ikonicznej marki w głównej mierze odpowiada dwóch konstruktorów. Pierwszym z nich był Carl Benz, młody wizjoner, który marzył o stworzeniu własnego samochodu. Drugi to Gottlieb Daimler, który swoją karierę zawodową rozpoczął jako projektant, którego idée fixe było rozwijanie silnika spalinowego. 

Mercedes – historia marki od strony Gottlieba Daimlera

Gottlieb Daimler, urodzony w 1834 roku. Jako czternastolatek podjął naukę w zawodzie rusznikarza. Uczęszczał do królewskiej szkoły zawodowej. Potem podjął studia w zakresie inżynierii mechanicznej. Już w czasie studiów odbył liczne zagraniczne podróże, podczas których poszerzał swoją wiedzę. Od początku dał się poznać jako wyjątkowo zdolny projektant. Pracował w różnych fabrykach, ale trzeba wspomnieć o tej w Reutlingen, w której zaczął pracować w 1865 roku. Tam poznał człowieka, z którym los miał związać go na długie lata. Mowa o Wilhelmie Maybachu. To spotkanie odmieniło jego życie. Ten genialny inżynier z czasem stał się również przyjacielem i partnerem biznesowym Daimlera.

Pracował, aby zrealizować swoje marzenie: stworzyć nowoczesny silnik spalinowy. W 1872 roku dołączył do Deutz Gasmotorenfabrik, gdzie objął posadę dyrektora technicznego. Tutaj zapoznał się dokładnie z technologią, dzięki której powstał silnik Otta. Stała się ona podstawą do tworzenia kolejnych konstrukcji. W niedługim czasie do Deutz dołączył także Maybach.

Marka Mercedes

Już 10 lat później Gottlieb Daimler zdecydował się na odejście z fabryki i założenie własnego warsztatu. Jego firma mieściła się w szklarni przy świeżo wtedy nabytej willi w Cannstatt. W spółce z Wilhelmem Maybachem rozpoczął tworzenie lekkiego silnika spalinowego. W przyszłości silnik spalinowy miał napędzać powozy zamiast koni, co w tamtych latach uważano za fanaberię. Właśnie te obawy odstraszały potencjalnych inwestorów,przez co Daimler musiał opłacać wszystko z własnej kieszeni.

Prototyp pierwszego eksperymentalnego silnika

W 1883 roku G. Daimler i W. Maybach opatentowali i uruchomili swój pierwszy eksperymentalny silnik, który osiągał prędkość obrotową na poziomie aż 600 obr./min (na tamte czasy to było naprawdę coś!). W dodatku prototyp był dużo mniejszy i lżejszy niż rozwiązania konkurencji, co umożliwiało w przyszłości zamontowanie go w pojeździe. Rok później Daimler i Maybach ukończyli pracę nad pierwszym silnikiem szybkobieżnym, tzw. Zegarem Stojącym. Taką nazwę nadano mu ze względu na jego wygląd zewnętrzny.

Mniejsza wersja silnika nazywanego Zegarem Stojącym dała początek pierwszemu na świecie motocyklowi nazwanemu wtedy „Daimler Reitwagen”. Ostatecznie rok później wynalazcy zamówili powóz, do którego (zgodnie z projektem Maybacha) zamontowali silnik spalinowy. W ten sposób powstał pierwszy na świecie czterokołowy pojazd napędzany silnikiem spalinowym. W 1890 roku Daimler zarejestrował firmę pod nazwą Daimler-Motoren-Gesellschaft, w skrócie DMG, w spółce z dwójką inwestorów.

Mercedes – historia marki od strony Carla Benza

Carl Benz, zaraz po ukończeniu studiów, w 1871 roku założył pierwsze w życiu przedsiębiorstwo. Jego wspólnikiem był wtedy August Ritter. Niestety bardzo szybko okazało się, że Ritter nie podziela wizji oraz pasji Benza. Kierując się chęcią uratowania swojej firmy, Carl Benz wykupił od Augusta Rittera udziały – w tym celu wykorzystał posag swojej żony Berthy. Od tego momentu sam prowadził firmę i mógł spokojnie rozwijać się jako konstruktor. Już na koniec lat 70. XIX wieku eksperymentował z silnikami dwusuwowymi, co zaowocowało powstaniem w pełni funkcjonującego prototypu jeszcze w tej samej dekadzie.

Mercedes salon

W 1883 roku C. Benz założył firmę Benz & Cie. Rheinische Gasmotoren-Fabrik w Mannheim. Co ciekawe, posiadał w niej tylko 5% udziałów. Reszta należała do Wilhelma Esslingera oraz Maxa Rose’a. Głównym produktem firmy były silniki stacjonarne, których sprzedaż stała na tak wysokim poziomie, że zapewniała firmie dynamiczny rozwój. Od początku przedsiębiorstwo zatrudniało 25 pracowników, a pozyskiwane zyski pochodziły zarówno z produkcji, jak i licencjonowania innych konstrukcji.

Stabilna sytuacja finansowa pozwoliła Benzowi skupić się na spełnianiu marzeń. Zauważył on, że obecne w jego czasach dwusuwowe silniki są zbyt duże, żeby znalazły zastosowanie w pojazdach. Poświęcił kolejne lata życia na projektowanie lekkich czterosuwowych motorów benzynowych. Był zwolennikiem myślenia, że aby nowy pojazd miał sens, nie wystarczy włożyć silnik do powozu. Trzeba go zaprojektować od zera. Jak powiedział, tak zrobił – w 1886 roku zbudował całkowicie nowy środek transportu, czyli pierwszy na świecie samochód, który w tym samym roku został opatentowany i nazwany Patent-Motorwagen Nummer 1.

Możliwe, że to auto nigdy nie zyskałby takiego rozgłosu, gdyby nie żona wynalazcy – Bertha Benz. To właśnie ona zdecydowała się użyć samochodu męża w celu odbycia pierwszej długodystansowej podróży. W tym celu skorzystała ona z trzeciej wersji opatentowanego modelu i przejechała wraz z dwójką dzieci 100 km dzielące Mannheim i Pforzheim, czyli miasteczko, w którym mieszkała jej matka.

Pierwszy model Mercedesa to zasługa dziewczynki

C. Benz oraz G. Daimler konkurowali ze sobą na przestrzeni lat, czego efektem były coraz to nowocześniejsze modele. Pojazdy produkowane przez ich firmy przekraczały najśmielsze oczekiwania dotyczące motoryzacji tamtych lat. Szybko zyskały duże grono entuzjastów, co spowodowało, że ludzie zaczęli się tymi pojazdami ścigać. I tak oto sporty motorowe rozwijały się prężnie przez kolejne lata.

Nowy model Mercedes

Przełomową rolę w rozwoju samochodów wyścigowych odegrał Emil Jellinek. Był on biznesmenem oraz dyplomatą, który kochał pojazdy napędzane silnikami spalinowymi. Pierwszy samochód zamówił w DMG już w 1897 roku. Kupował każdy następny model. Po czasie Jellinek odkrył w sobie zapał do sportów motoryzacyjnych i sam zaczął startować w wyścigach pojazdami Daimlera. Nosiły one pseudonim „Mercedes” – od imienia swojej córki.

Jellinek odnosił nie lada sukcesy, co spowodowało, że sam stał się dilerem aut DMG i zaczął wymagać od nich coraz to szybszych i lepszych samochodów. Ostatecznie w 1900 roku odebrał pojazd zaprojektowany przez Maybacha, z silnikiem umieszczonym z przodu. Tę konstrukcję uważa się za pierwszy współczesny samochód. Jellinek, jako główny pomysłodawca, miał przywilej nazwania modelu. Ostatecznie padło na Mercedes 35 HP. Pierwszy człon pochodził, jak już można się domyślić, od imienia córki, a drugi – od liczby koni mechanicznych silnika. Był to pierwszy raz, kiedy oficjalnie w nazewnictwie modeli przewinęła się nazwa Mercedes. Marka, która powstała dzięki temu modelowi, spowodowała, że klienci domagali się kontynuowania nazewnictwa.

Mercedes-Benz – historia obecnej marki

Zarówno Karl Benz, jak i Gottlieb Daimler nie pracowali już w swoich firmach, gdy przyszedł ciężki okres pierwszej wojny światowej. Karl odszedł na emeryturę w 1903 roku, a firmą zajęli się jego synowie, natomiast Gottlieb zmarł w 1900 roku, pozostawiając swój dorobek zarządowi DMG.

Dla obu firm nadeszły trudne czasy. Sytuacja, która działa się wtedy na świecie, spowodowała, że znacznie spadło zapotrzebowanie na towary luksusowe, jakim zdecydowanie był model Mercedesa czy Benza. Po zakończeniu wojny sytuacja wyglądała jeszcze gorzej, gdyż gospodarka Niemiec była bardzo osłabiona.

Doszło wtedy do czegoś, czego nikt się nie spodziewał. Zarządy obu przedsiębiorstw, aby ratować swój dorobek i historię, połączyły siły. Do fuzji doszło 28 czerwca 1926 roku i to właśnie wtedy narodziła się firma Daimler-Benz, która istnieje do dziś w niezmienionej formie, a jej samochody noszą dumną i dwuczłonową nazwę Mercedes-Benz. Trójramienna gwiazda pochodzi od Daimlera, a wieniec laurowy wpleciony w nazwie – od logo firmy Benza.

Mercedes-Benz – historia

Najpopularniejsze Mercedesy – modele, które zapisały się na kartach historii

Historia Mercedesa jest dobrze obrazowana przez modele tworzone na przestrzeni lat oraz to, jak dobrze były one dopasowane do oczekiwań klientów. Żadne samochody nie wprowadzą Cię w taki klimat jak stare Mercedesy. Modele wyprodukowane w latach 1960–90 słyną ze swojej niezawodności i bardzo wysokich przebiegów. Pół miliona kilometrów? To tylko rozgrzewka!

Marka Mercedes-Benz wypuściła wiele naprawdę ikonicznych i kultowych samochodów, które teraz są rozchwytywane na rynku aut używanych i kolekcjonerskich. Poniżej krótkie opisy, jakie były to Mercedesy. Modele, które dziś są wspominane szczególnie ciepło, to:

  • W198 (1954) – czyli 300 SL znany też jako Gullwing, to pierwsze prawdziwie sportowe coupe od tego producenta. Cieszył się popularnością, dzięki swoim osiągnięciom w sportach motorowych oraz ze względu na podnoszone drzwi.
  • W116 (1972) – jest to pierwszy na świecie oficjalnie nazywany S klasą Mercedes. Stary model przetarł szlaki dla swoich następców, a 2 lata po premierze uzyskał tytuł Samochodu Roku.
  • W123 (1975) – słynna „beczka”, która stała się symbolem luksusu w klasie średniej wyższejj. To właśnie ten model utorował drogę dla najsłynniejszego Mercedesa, tj. W124, pierwszej E klasy.
  • W460 (1979) – pierwszy samochód terenowy marki Mercedes. Stary model G klasy był produkowany jako samochód do zastosowania w armii, przy czym miał zachować możliwie maksymalny poziom komfortu i bezpieczeństwa podróżowania.
  • W201 (1982) – oficjalna nazwa modelu to 190. To auto klasy średniej było pierwszym, jakie wprowadził Mercedes. Marka chciała nim trafić do młodszych klientów. 190 był prekursorem współczesnej C klasy. Jego przełomowe zawieszenie – wielowahaczowe tylne, które przenoszono do wyższych modeli.
Baner Inter Cars

Mercedes – stare modele czy te nowe?

Nie ma drugiej takiej marki jak Mercedes-Benz. Historia tego producenta powoduje, że samochody z charakterystyczną gwiazdą po dziś są obiektem westchnień wielu osób – nawet tych, które niezbyt interesują się motoryzacją. Producent czerpie ze swojego doświadczenia garściami, dzięki czemu oferuje coraz lepsze samochody.

Każdy model tego producenta to po prostu kolejny bardzo dobry samochód marki Mercedes. Stare modele są ponadczasowe, te obecnie produkowane niebywale luksusowe, a w wersjach usportowionych – bardzo szybkie. Pojazdy z gwiazdą na masce, które dopiero pojawią się na rynku, na pewno będą szokować swoim wyglądem oraz technologią na najwyższym możliwym poziomie. Kiedyś, obecnie i w przyszłości – to po prostu solidne samochodymówi ekspert marki Inter Cars.

Jeśli kiedyś będziesz potrzebował części, żeby zadbać o swojego Mercedesa, odwiedź stronę Inter Cars! W naszym sklepie znajdziesz wszystko, co może okazać się niezbędne.

FAQ – Mercedes Benz, historia i modele:

Kiedy marka Mercedes rozpoczęła swoją działalność?

Historia marki rozpoczyna się w 1883 roku, kiedy Karl Benz zarejestrował firmę w Mannheim.

Skąd wzięła się nazwa Mercedes?

Emila Jellinka startował w wyścigach samochodowych pojazdem, który nazwał „Mercedes” – od imienia swojej córki. Z czasem zaczęto utożsamiać je z produktami firmy Daimler-Motoren-Gesellschaft. 

Jakie są najciekawsze modele, które marka Mercedes-Benz ma w swojej ofercie?

Są to na pewno wszystkie auta przerabiane przez AMG, najbardziej luksusowe odmiany klasy S oraz te klasy G, czyli samochody osobowo-terenowe.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!