Samochody z napędem elektrycznym z dnia na dzień zyskują na popularności. Elektryczne pojazdy cieszą się opinią wydajnych i tanich w utrzymaniu. Producenci stale poszerzają swoją ofertę o nowsze i bardziej zaawansowane modele. Jesteś zainteresowany kupnem bezemisyjnego pojazdu, ale nie wiesz, jakie są jego wady i zalety? Może podjąłeś już decyzję o nabyciu takiego auta, ale nie wiesz, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu elektrycznego?

obowiązkowe wyposażenie samochodu

Podstawowe wyposażenie aut elektrycznych obejmuje systemy bezpieczeństwa, oświetleniowe, ładowania oraz informacyjne, które przekazują dane o poziomie naładowania baterii, zasięgu pojazdu, a także stanie technicznym pojazdu. Jednakże, oprócz standardowego wyposażenia, elektryczne samochody mają także dodatkowe funkcje, takie jak regeneracyjne hamulce czy też specjalny tryb jazdy, który pozwala na zwiększenie ich zasięgu. Wyposażenie pojazdów elektrycznych skupia się na zapewnieniu jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa, komfortu i wydajności, ale także na minimalizowaniu wpływu na środowisko naturalne. Jakie jest jednak obowiązkowe wyposażenie samochodu elektrycznego, które musisz mieć, aby nie zostać ukaranym mandatem? Co nie jest wymagane prawnie, ale dobrze, żebyś miał to na pokładzie swojego pojazdu?

Z poniższego artykułu, dowiesz się:

  1. jakie są zalety i wady samochodów elektrycznych;
  2. jaka podstawa prawna informuje o obowiązkowym wyposażeniu samochodu;
  3. jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu elektrycznego;
  4. czym jest system AVAS?

Zalety auta elektrycznego

Zanim przejdziemy do omówienia tego, co powinno znajdować się w obowiązkowym wyposażeniu pojazdów bezemisyjnych, krótko przedstawimy Ci, jakie wady i zalety mają samochody elektryczne.

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że silniki elektryczne są bardziej wydajne niż tradycyjne jednostki spalinowe, ponieważ nie tracą mocy na emisję ciepła, co przekłada się na wyższe osiągi pojazdu. Kolejną zaletą tego typu silnika jest to, że ma on nieskomplikowaną budowę, co zapewnia niższą awaryjność. 

Jeśli nie jesteś zwolennikiem charakterystycznego dźwięku jednostki spalinowej, to fakt, że samochody elektryczne są bardzo ciche i wygodne w codziennej eksploatacji może przemówić za tym, abyś rozważył kupno jednego z nich. Dodatkowo ich ładowanie jest niezwykle proste i można je wykonać w domu lub na przeznaczonych do tego stacjach. Akumulatory samochodów elektrycznych są wytrzymałe i jeśli będziesz przestrzegał zasad dotyczących procesu ich ładowania, nie będziesz musiał martwić się wymianą tego elementu przez długie lata. Silniki elektryczne są ekologiczne i nie generują toksycznych związków. Jeśli zdecydujesz się na zakup takiego auta, przyczynisz się do tego, że powietrze, którym oddychasz, będzie wolne od zanieczyszczeń. 

Wady pojazdów elektrycznych 

Samochody elektryczne nie są pozbawione wad, chociaż większość z nich wynika ze słabej infrastruktury lub mniejszej, niż w przypadku samochodów spalinowych, popularności pojazdów bezemisyjnych.

Przede wszystkim, mimo ciągłego rozwoju sieci publicznych miejsc do ładowania samochodów elektrycznych, niektórzy użytkownicy wciąż uważają, że ich liczba jest niedostateczna i trudno się z nimi nie zgodzić. Wpływa to na to, że przed wyjazdem w dłuższą trasę niestety nie ominie Cię konieczność jej dokładnego planowania.

wyposażenie samochodu

W przypadku awarii samochodu elektrycznego będziesz musiał udać się do autoryzowanego serwisu, ponieważ w Polsce auta z silnikiem elektrycznym nie są tak popularne, jak samochody wyposażone w tradycyjne jednostki napędowe, a naprawa w przypadkowych warsztatach może prowadzić do późniejszych awarii.

Wadą jest również konieczność częstego ładowania, chociaż ta zależy od specyfikacji pojazdu i dystansu, jaki chcesz pokonać. Niemniej warto, abyś miał świadomość, że technologie ciągle się rozwijają, a najnowsze modele wyposażone w silnik elektryczny można ładować rzadziej, co częściowo eliminuje tę wadę.

Największą wadą samochodów elektrycznych, która wpływa także na to, że cieszą się one niską popularnością, jest cena. Zaawansowanie technologiczne tego typu pojazdów wiąże się wysokimi kosztami ich produkcji.

Wiesz już, jakie są wady i zalety samochodów bezemisyjnych. Jeśli zdecydowałeś się na zakup jednego z nich albo już takowym jeździsz, i chcesz dowiedzieć się, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu elektrycznego, zapraszamy do dalszej lektury.

Sprawdź również: Samochody elektryczne w Polsce – trendy na najbliższe lata

Podstawa prawna określająca obowiązkowe wyposażenie samochodu w 2023 roku

Zastanawiasz się, która podstawa prawna stanowi o tym, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu? 2023 rok nie przynosi w tej kwestii żadnych zmian. Za wyjątkiem samochodów elektrycznych, ale o tym później. Zgodnie z przepisami znajdującymi się w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, każdy samochód musi być wyposażony w gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy z odpowiednim znakiem homologacji.

Zgodnie z przepisami prawa, jesteś zobowiązany do wyposażenia pojazdu w gaśnicę, umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym na wypadek potrzeby jej użycia. Podczas przeglądu technicznego diagnosta ma obowiązek sprawdzić, czy taki sprzęt znajduje się w Twoim pojeździe. Pamiętaj, że za brak gaśnicy w pojeździe możesz zostać ukarany mandatem o wysokości od 20 do 500 złotych.

Natomiast jeżeli chodzi o trójkąt ostrzegawczy, to za jego brak możesz otrzymać mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Ponadto, w przypadku awarii samochodu nieumieszczenie trójkąta ostrzegawczego na drodze grozi karą w wysokości 150 zł.

Konwencja Wiedeńska

W tym miejscu warto wspomnieć o Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym, która wprowadza zasadę, że pojazd musi mieć obowiązkowe wyposażenie wymagane w kraju, w którym został zarejestrowany. W związku z tym jako kierowca z Polski nie musisz mieć apteczki w pojeździe, jeśli nie jest ona wymagana w Polsce, nawet jeśli wjeżdżasz do kraju, gdzie jest to obowiązkowe. Niemniej jednak zdarza się, że będąc na terenie innego kraju, lokalna policja może spróbować nałożyć na Ciebie mandat za brak prawnie wymaganego wyposażenia obowiązującego w tymże kraju. 

Podstawowe wyposażenie auta elektrycznego

Jakie jest podstawowe wyposażenie samochodu elektrycznego na terenie Unii Europejskiej? 

Obejmuje ono między innymi systemy do ładowania pojazdu oraz zabezpieczenia elektryczne. Każdy samochód elektryczny powinien mieć w zestawie kable do ładowania, umożliwiające podłączenie pojazdu do stacji ładowania, a także zasilacze umożliwiające wykonanie ładowania w domu lub w pracy. 

Obowiązkowe wyposażenie samochodu 

Obowiązkowe wyposażenie samochodu elektrycznego na terenie Unii Europejskiej jest określone w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2014/94/UE z dnia 22 października 2014 r. w sprawie rozwoju infrastruktury do paliw alternatywnych. Zgodnie z nią, samochody elektryczne muszą być wyposażone w odpowiednie punkty ładowania (typu 2 lub CCS) oraz wskaźniki informujące o poziomie naładowania baterii.

Pamiętaj, że także w przypadku elektryków wymagane jest wyposażenie samochodu związane z bezpieczeństwem określone przez polskie prawo, czyli wspomniana przez nas wcześniej gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. Jeśli chcesz uniknąć niepotrzebnych problemów, wybierając się w podróż do innego kraju należącego do Unii Europejskiej, pamiętaj o tym, że w niektórych krajach mogą istnieć dodatkowe wymaganie dotyczące wyposażenia, np. obowiązek wyposażenia pojazd w apteczkę. Warto jednak, abyś nie zapomniał o istnieniu Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym, która wprowadza zasadę, że pojazd musi mieć obowiązkowe wyposażenie wymagane w kraju, w którym został zarejestrowany.

samochody elektryczne wyposażenie

System AVAS – bezpieczeństwo pieszych 

Jak sam mogłeś już zauważyć, nie ma znaczących różnic w kwestii tego, jakie ma być obowiązkowe wyposażenie samochodu elektrycznego bądź spalinowego. Jest jednak jeden system, który jest obligatoryjny dla pojazdów bezemisyjnych. Chodzi o system AVAS. Co to takiego? 

AVAS, czyli Acoustic Vehicle Alerting System to system dźwiękowego ostrzegania pieszych o nadjeżdżającym pojeździe elektrycznym. Jest to rozwiązanie, mające na celu zapobieganie wypadkom na drogach z udziałem pojazdów cichych, w których brak tradycyjnego dźwięku silnika może stanowić zagrożenie dla pieszych i innych użytkowników drogi.

Jak działa AVAS? Kiedy pojazd elektryczny osiągnie prędkość powyżej 20 km/h, zaczyna generować dźwięk, który zanika po zmniejszeniu prędkości. Warto zauważyć, że system ten można wyłączyć, ale zgodnie z przepisami musi on automatycznie włączać się, gdy prędkość pojazdu przekracza 20 km/h. 

Obowiązujący od 1 lipca 2021 roku przepis stanowi, iż na terenie Unii Europejskiej, każdy sprzedawany samochód elektryczny musi być w niego wyposażony. System AVAS jest stosowany w wielu nowoczesnych samochodach elektrycznych, w tym w autobusach, ale także i w pojazdach hybrydowych. 

Sprawdź również: Ustawa o elektromobilności: co mówi prawo o „elektrykach”? 5 ciekawostek

Nieobowiązkowe wyposażenie samochodu, które warto mieć

Wiesz już, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu elektrycznego. Chociaż przepisy wymagają od Ciebie wożenia trójkąta oraz gaśnicy, a Twój bezemisyjny pojazd musi być wyposażony w system AVAS, to jest jeszcze kilka przydatnych rzeczy, które na warto mieć w aucie, tak na wszelki wypadek. O jakie przedmioty chodzi?

Mimo że nie jest to wymagane przez prawo, warto, abyś na wyposażeniu swojego samochodu miał kamizelkę odblaskową. Po co? W przypadku awarii pojazdu po zmroku i poza obszarem zabudowanym, kiedy opuścisz samochód, staniesz się pieszym i zgodnie z przepisami musisz mieć ją na sobie. Wymóg ten nie dotyczy sytuacji, gdy awaria ma miejsce w ciągu dnia lub na obszarze zabudowanym. Zdecydowanie warto zaopatrzyć się również w apteczkę pierwszej pomocy. Najlepiej wybrać taką, która spełnia niemiecką normę DIN 13164 lub kupić sam wkład, który spełnia tę normę. Takie apteczki są zgodne z przepisami większości europejskich krajów. Apteczka powinna być wykonana z jaskrawego materiału odpornego na działanie wody i innych czynników zewnętrznych – zdradza ekspert Inter Cars.

Elektromobilność? Tylko z Inter Cars 

Jeżeli jesteś właścicielem samochodu elektrycznego lub planujesz zakup takiego pojazdu w przyszłości zapoznaj się z ofertą sklepu Inter Cars. W naszej ofercie znajdziesz ładowarki naścienne wallbox, zapewniające szybsze ładowanie, niż tradycyjne gniazda elektryczne. Możesz zamontować je w swoim garażu lub na parkingu przed domem, dzięki czemu zaoszczędzisz czas i unikniesz stania w kolejkach do publicznych ładowarek. Oferowane przez nas ładowarki przewodowe EVSE to wygodne i praktyczne rozwiązanie do ładowania samochodów elektrycznych. Ładowarki te są wyposażone w różne rodzaje wtyczek, takie jak typ 1 czy typ 2, co pozwala na łatwe dopasowanie do Twojego pojazdu. Przewody do ładowania, które znajdziesz na stronie Inter Cars, sprawią, że będziesz mógł ładować swój samochód w dowolnym miejscu i o każdej porze dnia czy nocy. Nie wahaj się i sprawdź naszą ofertę!

samochody elektryczne obowiązkowe wyposażenie

Obowiązkowe wyposażenie auta elektrycznego – wiesz już wszystko

Wiesz już, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu. 2023 rok nie przynosi w tym aspekcie żadnych zmian. W Polsce nie różni się od wyposażenia samochodów z silnikiem spalinowym. Jedynym wyjątkiem jest system AVAS. Zgodnie z przepisami, w samochodzie musi znajdować się trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica z odpowiednimi homologacjami. Oprócz tego warto, abyś rozważył zakup dodatkowego wyposażenia, które może okazać się bardzo pomocne. Mowa o kamizelce odblaskowej oraz apteczce pierwszej pomocy. Sprawdź również: Czas ładowania samochodu elektrycznego – od czego zależy?

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Podstawą prawną, która mówi o tym, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu, jest rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, każdy samochód musi być wyposażony w gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy z odpowiednim znakiem homologacji.

W skład obowiązkowego wyposażenia samochodu elektrycznego wchodzi gaśnica, trójkąt ostrzegawczy oraz system AVAS. Zarówno gaśnica, jak i trójkąt muszą mieć odpowiedni znak homologacji. System AVAS jest wymagany w każdym samochodzie elektrycznym sprzedawanym na terenie Unii Europejskiej.

AVAS, czyli Acoustic Vehicle Alerting System to system dźwiękowego ostrzegania pieszych o nadjeżdżającym pojeździe elektrycznym. Jest to rozwiązanie, mające na celu zapobieganie wypadkom na drogach z udziałem pojazdów cichych, których brak tradycyjnego dźwięku silnika może stanowić zagrożenie dla pieszych i innych użytkowników drogi. Kiedy pojazd elektryczny osiągnie prędkość powyżej 20 km/h, zaczyna generować dźwięk, który zanika po zmniejszeniu prędkości. Warto zauważyć, że system ten można wyłączyć, ale zgodnie z przepisami musi on automatycznie włączać się, gdy prędkość pojazdu przekracza 20 km/h.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!