Liczba samochodów elektrycznych na światowych, ale również polskich drogach, stale wzrasta. Coraz więcej osób decyduje się na zakup pojazdu tego rodzaju. Według Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) oraz Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) we wrześniu 2022 roku w naszym kraju było 54 795 samochodów napędzanych energią elektryczną. Wraz z popularyzacją tych aut rośnie również liczba punktów, na których możesz uzupełnić akumulatory. Stacje ładowania samochodów elektrycznych dostępne są nie tylko w większych miastach czy przy głównych drogach. Na koniec trzeciego kwartału 2022 roku w Polsce było ich już ponad 2400. 

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

Co wpływa na czas ładowania samochodu elektrycznego?

Każdy z nas korzysta na co dzień z różnych urządzeń elektronicznych wyposażonych w baterię. Gdy poziom baterii jest niski, trzeba podłączyć sprzęt do ładowarki i po pewnym czasie akumulator znów jest pełny. Pozyskiwanie energii przez samochód elektryczny odbywa się w bardzo podobny sposób, choć niestety trwa to znacznie dłużej, niż w przypadku smartfona czy tabletu. Co wpływa na czas ładowania samochodu elektrycznego? Oto najważniejsze czynniki!

Pojemność akumulatora

Im większa pojemność, tym dłuższy czas ładowania. Baterie stosowane w samochodach elektrycznych muszą być duże, aby zapewnić odpowiedni zasięg. Wartość ta jest podawana przez producentów w kilowatogodzinach (kWh). W rzeczywistości kierowca nigdy nie wykorzystuje pojemności baterii w całości. Dlaczego? 

Pojemność akumulatora brutto to inaczej pojemność całkowita. Jest ona wyliczana na podstawie pojemności wszystkich ogniw wchodzących w skład baterii. Maksymalna wydajność poszczególnych elementów dostępna jest w temperaturze ok. 25 st. C. Takie warunki atmosferyczne w Polsce nie występują przez zdecydowaną większość roku. W związku z tym pojemność całkowita akumulatora jest nieco niższa i wynosi ok. 80-90 proc. deklarowanej wartości brutto. 

Moc ładowania

Wyróżniamy stacje ładowania samochodów elektrycznych AC oraz DC. W przypadku prądu przemiennego (AC) zachodzi konieczność jego przekształcenia na prąd stały (DC). Większość ładowarek korzysta z prądu przemiennego (AC) o napięciu 230 V lub 400 V. W przypadku domowego gniazdka (230 V) czas uzupełniania baterii może wynosić nawet kilkadziesiąt godzin. Proces przebiega znacznie szybciej przy użyciu ładowarek AC korzystających z prądu trójfazowego o napięciu 400 V. Jeśli zależy Ci na szybkim uzupełnieniu akumulatorów, najlepszym rozwiązaniem są stacje DC.

Ograniczenia mocy ładowania w samochodzie oraz przepustowość kabla

Prędkość ładowania baterii konkretnego modelu zależy od ograniczeń konstruktorskich. Przykładowo Nissan Leaf ma maksymalną moc ładowania wynoszącą jedynie 6,6 kW. Z kolei Renault Zoe wyposażony jest w ładowarkę pokładową. Dzięki niej możliwe jest uzupełnianie energii z mocą 22 kW. W ten sposób znacząco skrócono czas ładowania pojazdu. 

Kable, które są dostarczane razem z pojazdem, nie zawsze oferują optymalne parametry ładowania. Jeśli czas uzupełniania energii w Twoim samochodzie jest bardzo długi, to być może warto zainwestować w nowy przewód. Oczywiście, zanim wybierzesz model, upewnij się w zakresie kompatybilności, specyfikacji oraz zabezpieczeń.

Pozostałe czynniki

Czas ładowania samochodu zależy również od stanu instalacji elektrycznej. Skorodowane złącza lub przewody, przepięcia czy przeciążenia negatywnie wpłyną na długość uzupełniania baterii. Niektóre stacje ładowania samochodów elektrycznych mogą być podłączone w systemy łączone. Takie rozwiązania popularne są np. w parkingach podziemnych czy przy budynkach użyteczności publicznej. Podpinając pojazd do takiej stacji, musisz liczyć się z tym, że moc ładowania może być ograniczona, zwłaszcza jeżeli w tym samym czasie podłączone są inne urządzenia.

Nie bez znaczenia jest także temperatura otoczenia. Samochody elektryczne, które pobierają energię z akumulatorów litowo-jonowych będą ładowały się wolniej w niższych temperaturach. W skrajnych sytuacjach system zarządzania baterią może nawet zablokować możliwość uzupełnienia energii, żeby chronić ogniwa.

Chcesz jeździć prawie za darmo? To możliwe! Zobacz, jak ładować samochód elektryczny z fotowoltaiki.

Domowe ładowarki do samochodów elektrycznych – czym jest wallbox?

Ładowanie samochodu w domu to nie tylko najwygodniejsze, ale i najtańsze rozwiązanie, szczególnie gdy korzystasz z taryfy nocnej i uzupełniasz baterię w godzinach 22:00-6:00. Wielu użytkowników korzysta na co dzień z urządzeń typu wallbox. Z technicznego punktu widzenia ten sprzęt nie jest ładowarką, a jedynie przystawką, której zadaniem jest zwiększenie natężenia prądu. Sprzęt bywa dodawany do nowych pojazdów, jednak znacznie częściej trzeba za niego dodatkowo zapłacić.

Wallbox korzysta z prądu jednofazowego o napięciu 230 V i zapewnia moc ładowania od 3,6 kW do 7,2 kW. Dostępne są również urządzenia zasilane prądem trójfazowym. W tym przypadku moc zaczyna się od 11 kW. Znacznie wydajniejszym rozwiązaniem jest urządzenie wallbox, które skraca czas ładowania samochodu elektrycznego. 22 kW osiągają najmocniejsze trzyfazowe ładowarki. Trzeba jednak zaznaczyć, że uzyskanie w domowych warunkach mocy większej niż 11 kW wymaga rzadko spotykanej w budownictwie mieszkaniowym instalacji 32-amperowej.

Jak stworzyć w domu własną stację ładowania samochodów elektrycznych? Sprawdź!

Jaki jest czas ładowania samochodu elektrycznego?

Wiesz już, od czego zależy szybkość uzupełniania energii akumulatora. Znając te parametry, możesz samodzielnie wyliczyć czas ładowania Twojego auta. Jest to ważne podczas codziennej eksploatacji pojazdu, szczególnie jeżeli wybierasz się w daleką trasę. W ten sposób możesz odpowiednio zaplanować, które stacje ładowania samochodów elektrycznych odwiedzisz po drodze. 

Aby obliczyć orientacyjny czas pobierania energii, wystarczy podzielić pojemność netto akumulatora przez moc ładowania. W przypadku baterii o pojemności rzeczywistej 50 kWh i  gniazdka 230 V o mocy 2,3 kW będzie to około 22 godzin. Znacznie krótszy jest czas ładowania samochodu z baterią 50 kW urządzeniem Wallbox o mocy 7,2 kW. W tym przypadku całkowite uzupełnienie energii zajmie niecałe 7 godzin. Podłączając samochód do ładowarki późnym wieczorem, rano będziesz mieć do dyspozycji pełen zasięg pojazdu.

Najmocniejsze ładowarki na prąd zmienny zapewniają dość szybki czas ładowania samochodu elektrycznego. 22 kW urządzeniem naładujesz akumulator o pojemności 50 kWh w ok. 2,5 godziny. Najmocniejsze szybkie ładowarki do samochodów elektrycznych mają moc nawet 350 kW. Teoretycznie pozwala to uzupełnić energię w kilkanaście minut. Teoretycznie, bo w praktyce wszystkie samochody elektryczne mają określony limit mocy ładowarki. W najnowszych modelach Tesli wynosi on 250 kW.

Jaki jest czas ładowania samochodu elektrycznego? Przedziały czasowe podawane w różnych źródłac są czysto orientacyjne i nie możesz ich brać za pewnik. Ze względu na liczbę różnych zmiennych może to być zarówno krócej, jak i dłużej, jednak dzięki tym informacjom jesteś w stanie oszacować, ile czasu potrzeba na naładowanie Twojego auta – tłumaczy ekspert Inter Cars.

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego? Zobacz nasz przegląd!

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce

Twojego „elektryka” możesz naładować w domu lub wybrać stacje ładowania samochodów elektrycznych. Tych drugich jest w Polsce coraz więcej. Według najnowszych informacji we wrześniu było ich w naszym kraju 2460, z czego 1759 to stacje ładowania prądem zmiennym, z kolei pozostałe 701 korzystające z prądu stałego. Najwięcej punktów do uzupełnienia baterii „elektryka” jest w stolicy. Znajduje się tam aż 240 punktów. Na drugim miejscu jest Gdańsk – 140, a na trzecim Katowice – ponad 100.

A teraz bardzo ważna informacja dla wszystkich właścicieli samochodów elektrycznych w naszym kraju. W tego rodzaju pojazdach stosowane są 4 rodzaje wtyczek. W związku z tym konkretny model auta nie może korzystać ze wszystkich stacji ładowania. 72 proc. wszystkich stacji do ładowania stanowią najpopularniejsze w Europie wtyczki typu 2 oraz popularne w USA typu 1. 13 proc. to wtyczki typu CSS Combo 2. Jest to rozszerzenie złączy typu 2 o dwa dodatkowe piny. 12 proc. to wtyczki CHAdeMO. Są one popularne w krajach azjatyckich, a do Polski trafiły przez Nissana Leaf. Pozostałe 3 proc. to wtyczki Tesla Supercharger. Są one stosowane wyłącznie w autach amerykańskiego producenta.

Ładowarki do samochodów elektrycznych – stwórz swoją domową stację z Inter Cars!

Stacje ładowania samochodów elektrycznych umożliwiają Ci uzupełnienie baterii w trasie. Wyobraź sobie jednak, że wsiadasz rano do swojego pojazdu, a jego akumulatory są pełne. Kiedy Ty w nocy odpoczywasz i zbierasz energię na kolejny dzień, Twoje auto może robić dokładnie do samo. Wszystko, czego potrzebujesz, to przewód, który pozwoli Ci ładować pojazd z każdego gniazdka instalacji elektrycznej. Gdzie go znajdziesz? Oczywiście w katalogu Inter Cars!

W naszej bogatej ofercie dla aut napędzanych energią elektryczną znajdziesz nie tylko urządzenia naścienne Wallbox czy przewodowe EVSE. Dostępne są również pełne stacje ładowania samochodów elektrycznych AC. Zaopatrzysz się także w wysokiej jakości przewody, gniazda i uchwyty naścienne czy niezbędne akcesoria, m.in. torby na kable czy monitory różnicowoprądowe. Zajrzyj do naszego sklepu i wybierz dla siebie najlepsze części renomowanych producentów!

Prawo jazdy kat. C – wymagania, ceny, kurs i egzamin

Ładowanie samochodu elektrycznego – podsumowanie

Parlament Europejski, instytucje rządowe czy organizacje ekologiczne wieszczą, że dni samochodów spalinowych są policzone. Jednak wraz z rozwojem elektromobilności rosną oczekiwania użytkowników dotyczące szybkości ładowania akumulatorów. Czas uzupełniania baterii zależy od wielu czynników, ale jeśli chcesz dość szybko i wygodnie naładować pojazd w domu, warto zaopatrzyć się w wallbox. Na dłuższej trasie jeden zasięg nie wystarczy, dlatego do Twojej dyspozycji pozostają również stacje ładowania samochodów elektrycznych. Rozplanuj jednak dokładnie trasę, aby szczęśliwie i szybko dotrzeć do celu!

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czas ładowania pojazdu elektrycznego zależy od wielu czynników. Należą do nich: rodzaj oraz moc stacji, pojemność akumulatora, temperatura otoczenia czy przepustowość kabla. Nie bez znaczenia jest również fakt, czy korzystasz z instalacji jedno- czy trójfazowej. Ważne są również ograniczenia mocy ładowania danego modelu pojazdu. Na szybkość uzupełniania baterii ma wpływ także stan instalacji elektrycznej.

Odpowiedź brzmi: to zależy. Oczywiście przed wyruszeniem w daleką trasę naładowanie samochodu do pełna to najlepsze rozwiązania. Zapewni to największy zasięg pojazdu. W przypadku codziennej eksploatacji na krótszych dystansach najlepiej uzupełnić baterie do 80 proc. pojemności. W ten sposób wydłuża się żywotność akumulatorów. Wpływa to również na ekonomię jazdy. Pojazd naładowany do pełna nie jest w stanie bowiem odzyskiwać energii np. podczas hamowania, ponieważ nie ma gdzie jej magazynować.

Zdecydowanie tak. Ładowarka wallbox znacznie przyspiesza proces uzupełniania baterii. Urządzenia jednofazowe zapewniają moc od 3,6 kW do 7,2 kW. Dla porównania zwykłe gniazdko ma moc 2,3 kW. W związku z tym dzięki ładowarce wallbox możesz skrócić czas uzupełniania energii nawet trzykrotnie.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!