Każdy pojazd dopuszczony do ruchu musi być wyposażony w elementy, których zadaniem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zalicza się do nich komplet oświetlenia, dzięki któremu pojazd jest dobrze widoczny. Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że obowiązkowym elementem jest też oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Co na ten temat mówią przepisy prawa? Jakie parametry powinny mieć żarówki oświetlające rejestrację, aby nie narażać się na konsekwencje administracyjne? Wyjaśniamy!

Tablica rejestracyjna to podstawowy element pojazdu, który służy do celów identyfikacyjnych. Składa się z ciągu cyfr i liter. Pierwsze symbole to województwo, powiat, miasto lub dzielnica, tak jak jest to w przypadku Warszawy. Kolejne cyfry to wyróżnik indywidualny pojazdu nadawany w wydziale komunikacji podczas rejestracji auta. 

Każdy samochód powinien mieć umieszczone dwie tablice rejestracyjne – po jednej z przodu i tyłu. Muszą być one dobrze widoczne i umożliwiać bezproblemowe odczytanie znaków identyfikacyjnych. Właśnie z tego powodu wymagane jest oświetlenie tablicy rejestracyjnej, aby możliwe było sprawdzenie wybitych symboli nawet w warunkach ograniczonej widoczności.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

baner mamy części do Twojego samochodu

Oświetlenie tablicy rejestracyjnej – przepisy

Do 1999 r. obowiązywały w Polsce tablice rejestracyjne starego typu, które miały czarne tło z białymi znakami identyfikacyjnymi. Po reformie administracyjnej kraju, zmieniającej podział terytorialny państwa, modyfikacji uległy również przepisy dotyczące tablic rejestracyjnych. Od 31 marca 2000 r. zaczął obowiązywać nowy wzór, który trwa do dziś. Zgodnie z aktualnymi wymaganiami tablice mają białe tło, a na nim wybite litery i cyfry w czarnym kolorze

Obecnie wyróżnia się osiem rodzajów tablic rejestracyjnych:

  • zwyczajne,
  • indywidualne,
  • tymczasowe,
  • profesjonalne,
  • zabytkowe,
  • dla samochodów elektrycznych lub o napędzie wodorowym,
  • dyplomatyczne,
  • tymczasowe badawcze.

To, co łączy wymienione  wyżej rodzaje, to wymagane oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Przepisy wprowadzone przez znowelizowane rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 19 grudnia 2019 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych określają, w jaki sposób mają być oświetlane znaki identyfikacyjne samochodów.

Oświetlenie tablicy rejestracyjnej – przepisy

Podświetlenie tablicy rejestracyjnej – wymagania

Zgodnie z przepisami prawa, obowiązkiem kierowcy jest zadbanie o właściwe podświetlenie tablicy rejestracyjnej znajdującej się z tyłu pojazdu. Wymóg ten dotyczy nie tylko samochodów osobowych, ale i motocykli, przyczep oraz pozostałych pojazdów mechanicznych dopuszczonych do ruchu drogowego. 

Według informacji dostępnych w rozporządzeniu, oświetlenie tablicy rejestracyjnej powinno umożliwiać odczytanie oznaczeń identyfikacyjnych nawet w nocy i w warunkach ograniczonej widoczności z odległości 20 m. Jednocześnie podświetlenie tablicy rejestracyjnej nie powinno generować intensywnego światła, które umożliwiałoby odczyt numerów z odległości powyżej 25 m. Zbyt silne światło mogłoby oślepiać innych kierowców.

Zgodnie z zaleceniami żarówka do rejestracji musi emitować światło barwy białej. Nie może być ono zbyt intensywne, ale i nie za słabe, dlatego ważne jest dobór odpowiedniej mocy. Ponadto oświetlenie należy prawidłowo zmontować w górnej części ramki, w której umieszczona jest tablica rejestracyjna. Zazwyczaj stosuje się dwie lub trzy lampki, gdyż to zapewnia optymalną widoczność wszystkich numerów identyfikacyjnych. Przepalona jedna żarówka tablicy rejestracyjnej może być podstawą do nałożenia mandatu, jeśli uniemożliwia to swobodne odczytanie znaków z odległości 20 m.

Podświetlenie tablicy rejestracyjnej

Niesprawna żarówka tablicy rejestracyjnej – konsekwencje

Za poruszanie się z niesprawnymi reflektorami grożą konsekwencje prawne. Karom podlegają również lampki tablicy rejestracyjnej, jeśli są zamontowane nieprawidłowo, emitują światło niezgodne z wymaganiami lub całkowicie nie działają. 

Podstawą do nałożenia mandatu karnego jest ograniczona widoczność tablic spowodowana niewłaściwym oświetleniem, co nie zawsze musi wynikać z niesprawnych żarówek. Brudne lub zasłonięte oznaczenia identyfikacyjne pojazdu również kwalifikują się jako wykroczenie.

Spalona lub niesprawna lampka oświetlenia tablicy rejestracyjnej jest równoznaczna z otrzymaniem mandatu w wysokości od 20 do nawet 500 zł. Na taką samą grzywnę narażasz się, jeśli świadomie lub nie, zakrywasz światła, urządzenia sygnalizacyjne i inne oznaczenia identyfikacyjne pojazdu.

Podczas kontroli drogowej policjant ma prawo sprawdzić, czy oświetlenie tablicy rejestracyjnej oraz inne lampy działają prawidłowo i czy zapewniają dobrą widoczność samochodu. W skrajnych przypadkach musisz się liczyć z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i uniemożliwieniem kontynuowania jazdy. Taka sytuacja ma zazwyczaj miejsce, jeśli brak oświetlenia stwarza bezpośrednie zagrożenie na drodze i w znacznym stopniu ogranicza widoczność pojazdu. Musisz się z tym liczyć również, jeśli przykładowo pojazd ma zbyt mocne oświetlenie tablic rejestracyjnych, które oślepia innych kierowców. 

Zazwyczaj złe podświetlenie tablicy rejestracyjnej nie jest tak surowo karane, a kierowca oprócz mandatu otrzymuje pouczenie, by jak najszybciej usunąć usterkę. Wszystko zależy jednak od indywidualnej oceny policjanta i od ogólnego stanu technicznego kontrolowanego samochodu.

Niesprawne lampki tablicy rejestracyjnej mogą być też powodem odmówienia wydania pozytywnego wyniku okresowego badania technicznego pojazdu. Jednym z elementów weryfikowanych podczas przeglądu jest oświetlenie, które obejmuje również podświetlenie tablicy rejestracyjnej. W przypadku jego braku lub nieprawidłowo działającej żarówki diagnosta może odmówić przybicia pieczątki w dowodzie rejestracyjnym aż do czasu usunięcia nieprawidłowości. Niektóre stacje kontroli pojazdów oferują usługę wymiany uszkodzonej lampki tablicy rejestracyjnej. Jednak może to wymagać dostarczenia żarówki kompatybilnej z danym modelem pojazdu.

mandat za niesprawne lampki tablicy rejestracyjnej

Żarówka do rejestracji – jak wybrać właściwą?

Na rynku znajdziesz różne typy oświetlenia tablicy rejestracyjnej, które różnią się od siebie technologią oraz sposobem montażu. Standardowym rozwiązaniem są tradycyjne lampki, takie jak np. C5W podłączane do zasilania o napięciu 12 V. Taka żarówka do rejestracji jest zazwyczaj umieszczona w plastikowej obudowie, którą wystarczy zamontować w przeznaczonym do tego miejscu w obrębie tablicy. Nie wymaga to dostępu do specjalistycznych narzędzi ani większego doświadczenia, dlatego z wymianą poradzą sobie nawet niewprawieni kierowcy. Przekłada się to na popularność, jaką cieszy się tradycyjna żarówka tablicy rejestracyjnej.

Nowocześniejszą alternatywę stanowi lampka oświetlenia tablicy rejestracyjnej wykonana w technologii LED. To coraz powszechniejszy wariant ze względu na dobre parametry świetlne przy jednoczesnym zachowaniu energooszczędności. Diody LED są uznawane za trwalsze, dlatego mogą być sposobem na zmodernizowanie oświetlenia tablicy rejestracyjnej. Chcąc zmienić dotychczasowe lampki na nowoczesny system w technologii LED, musisz jednak zwrócić uwagę, aby były kompatybilne z danym modelem pojazdu.

LED-owe podświetlenie tablicy rejestracyjnej zyskuje na popularności ze względu na niższy poziom poboru prądu, co przekłada się również na dłuższą żywotność żarówek. Jeśli w Twoim aucie były do tej pory montowane tradycyjne lampki tablicy rejestracyjnej, musisz wcześniej sprawdzić parametry fabrycznych otworów na żarówki. Nie do każdego pojazdu uda się bowiem dopasować diody LED, a to może oznaczać konieczność wymiany całego systemu oświetlenia łącznie z obudową. Aby nie narażać się na niepotrzebne koszty, najlepszym rozwiązaniem jest wyszukanie akcesoriów oświetlenia po numerze VIN. Dzięki temu będziesz miał pewność, że wybrany zestaw jest kompatybilny z Twoim pojazdem – mówi ekspert Inter Cars.

Zadbaj o oświetlenie tablicy rejestracyjnej z Inter Cars

Na stronie Inter Cars jest dostępna specjalna wyszukiwarka części zamiennych, w której samodzielne znajdziesz właściwe oświetlenie tablicy rejestracyjnej do Twojego samochodu. Wystarczy, że podasz takie informacje jak marka, model i typ pojazdu lub wprowadzisz numer VIN. Narzędzie automatycznie wygeneruje wyniki pasujące do Twojego zapytania w wyszukiwarce. Sprawdź polecane przez nas produkty.

Baner Inter Cars

Oświetlenie tablicy rejestracyjnej – na co zwrócić uwagę? Podsumowanie

Przy wyborze lampki tablicy rejestracyjnej zwróć uwagę, czy emituje ona światło zgodne z wymaganiami zawartymi w rozporządzeniu. Wśród akcesoriów przeznaczonych do tuningu auta znajdziesz bowiem oświetlenie w różnorodnych wersjach kolorystycznych, które jest niezgodne z przepisami. Zazwyczaj jest ono przeznaczone do montażu wewnątrz kabiny samochodu, ale niektórzy kierowcy, chcąc zmodyfikować wygląd auta, decydują się na instalacje kolorowego podświetlenia w obrębie tablicy. Musisz pamiętać, że w ten sposób narażasz się na mandat  oraz zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. 

Przy zakupie zwróć też uwagę, by wybrana przez Ciebie żarówka tablicy rejestracyjnej była dopasowana do Twojego modelu samochodu.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Zgodnie z przepisami prawa, każdy pojazd mechaniczny dopuszczony do ruchu drogowego musi być wyposażony w sprawne oświetlenie tablicy rejestracyjnej, które umożliwia odczytanie znaków identyfikacyjnych. Dotyczy to nie tylko samochodów, ale także jednośladów oraz przyczep.

Lampka oświetlenia tablicy rejestracyjnej musi emitować światło barwy białej o intensywności, która pozwala na odczytanie oznaczeń z odległości 20 m. Jednocześnie podświetlenie nie może być zbyt jaskrawe, aby nie oślepiało innych uczestników ruchu.

Brak oświetlenia lub zamontowanie niewłaściwych żarówek, które nie spełniają ustawowych wymagań, może się skończyć nałożeniem mandatu karnego w wysokości od 20 do 500 zł. Nieprawidłowe oświetlenie jest też podstawą do odmówienia wydania pozytywnego wyniku obowiązkowego przeglądu technicznego pojazdu.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!