Samochód nowy czy używany? Jeśli masz w planach zakup auta, to prawdopodobnie właśnie stoisz przed tym właśnie dylematem. Co będzie lepsze: nowy samochód nieco niższej klasy czy pojazd z lepszym wyposażeniem, ale z rynku wtórnego? Jak zwykle w takich sytuacjach, odpowiedź brzmi „to zależy”. Wyjaśniamy, na co powinieneś zwrócić uwagę podczas wybierania pojazdu. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są plusy i minusy aut nowych oraz używanych.

samochód nowy czy używany

Samochód to dla wielu osób rzecz niezbędna w codziennym życiu. Jednocześnie – to zazwyczaj zakup na lata i niemały wydatek. Dokonanie właściwego wyboru jest więc bardzo ważne. Czy lepiej kupić nowy czy używany samochód? Oba rozwiązania mają wady i zalety. Nowe auto to pewność dobrego stanu technicznego, gwarancja oraz nienaganny wygląd. Stary samochód (lub z rynku wtórnego) jest za to opcją tańszą – ale tu już trzeba wiedzieć, jak uniknąć wadliwych egzemplarzy i nieuczciwych sprzedawców. Zebraliśmy dla Ciebie szereg przydatnych porad i informacji, dzięki którym łatwiej Ci będzie wybrać pojazd odpowiadający Twoim potrzebom oraz możliwościom finansowym.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Nowy samochód: czy to zawsze się opłaca?

Być może wydaje Ci się, że kupno samochodu używanego to zawsze opcja gorsza, niż zakup nowego pojazdu. Nie jest to prawdą. Oczywiście – pojazdy prosto z salonu mają wiele zalet, jednak mają także pewne wady. Wyjaśniamy!

Zalety auta z salonu

Zakup auta z salonu daje Ci ogromne możliwości w kwestii wyboru. Decydujesz się na dowolny model – o kolorze, wyposażeniu i wykończeniu takim, jakie tylko sobie wymarzysz. Oczywiście, wszystko musi mieścić się w granicach założonego wcześniej budżetu. Jeśli upatrzyłeś sobie pojazd o konkretnych parametrach i wyglądzie, to znalezienie dokładnie takiego na rynku wtórnym może być dość trudne. W salonie? Wystarczy, że sprecyzujesz swoje oczekiwania. Określony rodzaj felg, warianty wyposażenia albo wybrany kolor tapicerki? W większości przypadków to żaden problem. Weź jednak pod uwagę, że na niektóre wersje czeka się dłużej niż na te popularne. Zdarza się, że niektóre elementy wyposażenia dodatkowego nie są aktualnie dostępne (problem z półprzewodnikami).

Samochód nowy czy używany

Jeśli ważne jest dla Ciebie to, by pojazd nie był wcześniej używany, nowe auto jako jedyne da Ci taką gwarancję. Przy takim zakupie zyskujesz pewność, że w fotelach nikt nie przesiadywał – tapicerka nie będzie przetarta ani zabrudzona. Na karoserii nie znajdziesz rysy: mówiąc najprościej, nowy samochód jest pozbawiony jakichkolwiek śladów użytkowania. Być może drobne mankamenty estetyczne nie wpływają na komfort, jakość i bezpieczeństwo jazdy – co nie znaczy, że ta kwestia jest nieistotna. Niektórym zależy na tym, by ich samochód prezentował się nienagannie…

…a jeśli jesteś jedną z takich osób, koniecznie przeczytaj nasz artykuł, w którym wyjaśniamy, jak zadbać o lakier samochodu.

Co jeszcze przekonuje do zakupu auta prosto z salonu? Zdecydowanie jest to mniejsze ryzyko awarii. Nowe auta objęte są gwarancja producenta – więc jeśli podczas pierwszych lat eksploatacji pojazdu coś się zepsuje, prawdopodobnie unikniesz dużych kosztów naprawy. Co więcej, jeśli jesteś pierwszym właścicielem samochodu, będzie Ci łatwiej przewidzieć potencjalne problemy lub konieczność wymiany części na nowe. Gdy kupisz auto z rynku wtórnego, przeważnie nie będziesz miał pojęcia, w jaki sposób pojazd był użytkowany.

Nowy samochód – wady

Samochód nowy czy używany? Nie ma co ukrywać: kluczową kwestią jest cena. I pewnie nie zaskoczy Cię to, że zakup nowego auta wiąże się z dużym wydatkiem. Najnowsze modele nie są tanie – a na domiar złego ich wartość spada bardzo szybko. Po pierwszych 3 latach użytkowania wartość zmniejsza się średnio o 30-50 proc. Ceny nowych aut podawane są w odniesieniu do wersji najbardziej podstawowych – za każdą personalizację lub dodatkowe wyposażenie trzeba dopłacić. Ostateczna kwota może znacznie odbiegać od początkowych założeń.

Możliwość dostosowania pojazdu do swoich potrzeb i preferencji jest dużą zaletą, ale czasami utrudnia zakup. Może być Ci trudno ocenić, czego tak naprawdę potrzebujesz, a co będzie jedynie zbędnym bajerem. Jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem, to inwestując w drogie akcesoria, możesz doprowadzić do sytuacji, w której to właśnie na nie zostanie przeznaczona znaczna część kwoty. Skutek? Kupujesz auto niższej klasy, o gorszych parametrach.

samochód nowy czy używany

Pewnym minusem nowych samochodów jest także ograniczony wybór modeli. Starsze zastępowane są przed nowsze, pojawiają się także inne linie modelowe. Te, które były produkowane jeszcze kilka lat temu, często nie są już dostępne w salonach. Nawet wtedy, gdy są powszechnie uważane za lepsze od unowocześnionych wersji. Wady fabryczne i usterki charakterystyczne dla danej serii aut nie mogą być dobrze znane, gdy pojazd jest produkowany od niedawna. Nie zdarza się to co prawda bardzo często, ale może być tak, że Twój wymarzony samochód zacznie sprawiać problemy, których nikt się wcześniej nie spodziewał.

Kupno samochodu używanego – kiedy warto to zrobić?

Jak widzisz – nowsze nie zawsze oznacza lepsze. Nadal nie wiesz, czy lepiej wybrać nowy czy używany samochód? Istnieje kilka sytuacji, w których warto rozważyć wybór pojazdu z drugiej ręki.

Używane auto – gdy nie chcesz przepłacać

Używany samochód warto kupić, jeśli zależy Ci na najlepszym modelu w jak najniższej cenie. W autach prosto z salonu płaci się bowiem nie tylko za jakość, ale również za możliwość korzystania z najnowszej wersji dostępnej na rynku. Za taką samą kwotę często można kupić kilkuletni, używany egzemplarz, reprezentujący wyższą klasę i zapewniający większy komfort.

Jesteś świeżo upieczonym kierowcą? A może wybierasz auto dla osoby, która właśnie otrzymała prawo jazdy? Wszyscy wiemy, że początki na drogach bywają trudne i nabieranie doświadczenia za kierownicą często wiąże się z drobnymi otarciami pojazdu, zarysowaniami, a nawet stłuczkami. Dobrze zastanów się, czy warto w tej sytuacji inwestować w droższe auto prosto z salonu. Wielu kierowców wychodzi z założenia, że używanego „szkoda mniej” – więc lepiej sprawdzi się jako pierwszy pojazd.

samochód nowy czy używany

Jakie wady mają samochody używane?

Kusi Cię możliwość kupienia starszego auta w korzystnej cenie? To może być świetna okazja – ale pamiętaj, że używane pojazdy mają swoje wady. Nie kupuj „kota w worku”: samochód z drugiej ręki należy wybierać bardzo uważnie.

Przede wszystkim takie rozwiązanie nie sprawdzi się, gdy chcesz dokonać transakcji jak najszybciej. Poszukiwania egzemplarza w dobrym stanie, spełniającego Twoje oczekiwania, mogą zająć dużo czasu i musisz się z tym liczyć. Jeśli celujesz w pojazdy z niższej półki cenowej, to najlepiej nie nastawiaj się na zakup konkretnego modelu. Wybieranie używanych aut (szczególnie tych starszych) to zazwyczaj polowanie na okazje. Zależy Ci na 1 modelu i określonych elementach wyposażenia? Cóż – to może być trudne.

Nigdy do końca nie wiesz, co działo się z samochodem, w czasie gdy jego właścicielem był ktoś inny. Niestety, nie wszyscy sprzedawcy są uczciwi: przypadki zatajania awarii, problemów z rozrządem, przebytych wypadków i uszkodzeń to coś, co wcale nie zdarza się tak rzadko. Istnieje wiele trików, dzięki którym można – przynajmniej na pierwszy rzut oka – ukryć mankamenty auta.

Samochód nowy czy używany?

Nie każdy jest w stanie samodzielnie zauważyć usterki. Koniecznością często jest więc sprawdzenie pojazdu u profesjonalnego mechanika, co oczywiście generuje dodatkowe koszty i zajmuje czas. Może być tak, że pomimo wielu środków ostrożności kupisz uszkodzony samochód. Gwarancja w takiej sytuacji nie obowiązuje, a ceny części zamiennych i napraw bywają za to zawrotne. Warto pamiętać że sprzedający samochód ma obowiązek przekazać rzetelne informacje o stanie pojazdu, zapewnić ważne dokumenty oraz sporządzić umowę kupna-sprzedaży zgodnie z przepisami prawa. Ponadto, sprzedawca jest odpowiedzialny za przekazanie pojazdu kupującemu oraz dopełnienie wszelkich formalności związanych z rejestracją i ubezpieczeniem.

W jednym z naszych artykułów dokładnie omawiamy kwestie, na które trzeba koniecznie zwrócić uwagę przy wybieraniu pojazdu z drugiej ręki. Sprawdź, czego musisz się dowiedzieć o używanym samochodzie, zanim go kupisz!

Okiem eksperta: jakie usterki może ukrywać stary samochód?

Na zakup używanego auta można zdecydować się z wielu powodów. By jednak uniknąć później zbędnych wydatków i nieprzyjemnych niespodzianek, trzeba koniecznie sprawdzić stan techniczny wybranego egzemplarza. Jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas oględzin samochodu.

Czujność powinny wzbudzić nierówne sprasowania elementów karoserii, ogniska korozji i ślady po amatorskich naprawach lakierniczych, jak również gruba warstwa lakieru. Wszystko to świadczy o przebytych kolizjach. Niepokojący jest także przesadnie czysty silnik, gdyż może to świadczyć o próbie ukrycia wycieków. Samochód nie powinien po uruchomieniu stukać, huczeć ani wydawać innych dziwnych odgłosów. Trzeba też sprawdzić kierownicę, skrzynię biegów oraz hamulce: opory i szarpanie to zdecydowanie zły znak – mówi ekspert marki Inter Cars.

Niektóre elementy samochodu co jakiś czas wymagają wymiany – niezależnie od sposobu użytkowania. Jeśli kupiłeś używany pojazd i chcesz, aby jak najdłużej pozostał w dobrym stanie, zwróć szczególną uwagę na stan części, które regularnie ulegają zużyciu.

W zakupionym aucie należy skontrolować między innymi funkcjonalność układu hamulcowego – klocków, płynu oraz tarcz. Trzeba też sprawdzić, czy prawidłowo działa układ kierowniczy i upewnić się, czy w silniku nie ma żadnych wycieków. Eksperci marki Inter Cars przygotowali dla Ciebie części zamienne od sprawdzonych producentów – w korzystnych cenach! W ofercie znajdziesz elementy i podzespoły pasujące do bardzo wielu modeli aut: chętnie pomożemy Ci dokonać najlepszego wyboru.

Samochód nowy czy używany – stosunek ceny do jakości

Załóżmy, że masz do wydania określoną kwotę. Co za nią dostaniesz, jeśli zdecydujesz się na samochód nowy – a co, gdy kupisz pojazd używany? Oczywiście, wszystko zależy od tego, jaki dokładnie jest Twój budżet. Pewne zasady są jednak na rynku dość uniwersalne.

Kupujesz nowe auto? Będziesz musiał wybierać: albo podstawowa wersja wyposażenia (czyli mniej wygodne wnętrze i słabszy silnik), albo dobrze wyposażony samochód z nieco niższej półki cenowej – tak, by pieniędzy wystarczyło na dodatkowo płatne akcesoria i udogodnienia.

Wybierasz samochód używany? Jeśli będziesz cierpliwy i uda Ci się upolować dobrą okazję – za tę samą cenę otrzymasz pojazd wyższej klasy z dobrym wyposażeniem, choć oczywiście nieco już zużyty. Gdy jednak auto jest w dobrym stanie – zapewni Ci wyższy komfort jazdy niż nowy samochód pozbawiony udogodnień.


Samochód nowy czy używany? Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi: oba rozwiązania mają swoje zalety, oba są także obarczone pewnym ryzykiem. Kupując nowy pojazd, możesz całkowicie dostosować go do swoich preferencji, zarówno pod względem estetycznym, jak i praktycznym. Zakupy na rynku wtórnym to z kolei wielka niewiadoma: tu często wybiera się to auto, które jest w dobrym stanie i w dobrej cenie – a kwestie wizualne są drugorzędne. Z drugiej strony – nowe samochody bardzo szybko tracą na wartości.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Naszym zdaniem w takiej sytuacji lepiej wybrać używane auto z nieco wyższej półki niż nowe z niższej. Warto postawić na modele czy wersje silnikowe, które mają opinię niezawodnych i trwałych.

Najwięcej początkowej wartości samochód traci podczas 1. roku użytkowania (około 30 proc.). W 2. roku jest to mniej więcej 10 proc., a w kolejnych latach 6-8 proc.

Kupno używanego samochodu należy zgłosić w wydziale komunikacji w ciągu 30 dni od daty podpisania umowy.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!