Transport jest jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki, bez której niemożliwe jest prowadzenie działalności w różnych branżach. Na firmach transportowych spoczywa więc spora odpowiedzialność, aby realizować łańcuch dostaw zgodnie z harmonogramem. Do tego są niezbędne samochody dostawcze, które będą niezawodne nawet podczas pokonywania dłuższych tras. Na rynku bez problemu znajdziesz auta o różnym przeznaczeniu i w szerokiej rozpiętości cenowej, ale nie każde z nich jest warte uwagi. Sprawdź, które wybrać!

Auta dostawcze to podstawowe narzędzie pracy nie tylko w firmach transportowych, ale i przedsiębiorstwach prowadzących działalność w innych branżach. Żeby móc poruszać się takim autem, trzeba mieć odpowiednie uprawnienia, z czego podstawowe jest prawo jazdy kat. C. Nie dotyczy to jednak pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 ton, gdyż w takim przypadku wystarczy podstawowe prawo jazdy kat. B. To głównie z tego powodu samochody dostawcze małe cieszą się sporą popularnością, co można zauważyć po różnorodności modeli dostępnych w sprzedaży. 

Jeśli planujesz zakup takiego auta, nasz poradnik pomoże Ci znaleźć właściwe rozwiązanie.  Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy zakupie dostawczaka i jakie modele są godne polecenia.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

baner mamy części do Twojego samochodu

Auto dostawcze – jakie wybrać?

Samochody dostawcze do 3,5 tony występują w wielu wersjach, które różnią się między sobą ładownością, kosztami eksploatacji, zastosowaniem i ogólnym komfortem jazdy. Charakteryzują się też szeroką rozpiętością cenową, gdyż na rynku znajdziesz używane modele, których ceny zaczynają się już ok. 3000 zł, a kończą nawet na 200 000 zł. To dobry wybór dla Ciebie, jeśli nie chcesz nowego auta prosto z salonu. Określony budżet to tylko jedno z kryteriów, gdyż przy wyborze pojazdu należy wziąć pod uwagę także inne czynniki. 

Przeznaczenie i typ nadwozia

Jedną z najważniejszych kwestii jest określenie, do czego zamierzasz użytkować samochód dostawczy. Auta występują w kilku rodzajach nadwozia, z czego do najpopularniejszych zaliczają się pojazdy typu furgon, chłodnie czy izotermy. Niektóre z nich mają ponadto ramy do zabudowy, co pozwala na bardziej precyzyjne dostosowanie ich do pełnienia określonej funkcji. 

Kupując auto dostawcze z salonu, w większości przypadków masz możliwość doboru wyposażenia i modyfikacji podstawowej wersji. Możesz więc zdecydować się na zamontowanie dodatkowych elementów, niezbędnych do przewożenia konkretnych ładunków. 

Gabaryty

Samochody dostawcze małe o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony charakteryzują się ładownością, która może wynosić od 1000 nawet do 1500 kg. Standardowe modele dostawcze o większych gabarytach występują w wersji o maksymalnej dopuszczalnej masie ładunku nieco powyżej 2000 kg.  Należy pamiętać, że za przeładowanie auta grożą konsekwencje w postaci mandatu karnego oraz zakazu kontynuowania jazdy.

Regularne kursy na granicy ładowności również nie są wskazane, gdyż niekorzystnie wpływają na kondycję auta. Dochodzi wtedy do  szybszego zużycia elementów układu zawieszenia i opon, a ponadto może doprowadzić do poważnej usterki jednostki napędowej. Jeżeli więc mały samochód dostawczy ma Ci służyć do przewożenia ciężkich ładunków, powinieneś zwrócić uwagę na dopuszczalną ładowność i nie przekraczać tych wartości.

Samochody dostawcze do 3,5 tony – poznaj 3 przykładowe modele

Koszty utrzymania

Kupno taniego auta poniżej ustalonego budżetu wcale nie oznacza, że udało Ci się zaoszczędzić. Musisz też wziąć pod uwagę późniejsze koszty eksploatacji, zwłaszcza jeżeli zamierzasz nim codziennie pokonywać dłuższe trasy. W tym przypadku znaczący będzie rodzaj paliwa i parametry spalania danego modelu. 

Wśród pojazdów dostawczych znajdziesz wersje z silnikami Diesla, benzynowymi, a także nowoczesne samochody hybrydowe i ekologiczne auta elektryczne. Uważa się, że te ostatnie są najtańsze w utrzymaniu, ale musisz wziąć też pod uwagę dostępność stacji ładowania oraz czas, jaki należy poświęcić na uzupełnienie baterii. Coraz częściej w autach dostawczych z powodzeniem montuje się instalacje LPG. Takie rozwiązanie pozwala sporo zaoszczędzić i może stanowić alternatywę dla pojazdów z napędem elektrycznym.

Koszty eksploatacyjne w dużej mierze zależą też od ceny i dostępności części zamiennych, a także awaryjności danego auta. Przed zakupem warto więc sprawdzić opinie i raporty dotyczące konkretnego samochodu oraz przejrzeć ofertę sklepu motoryzacyjnego, aby zweryfikować koszty zakupu najważniejszych części eksploatacyjnych.

Przy wyborze auta warto też zwrócić uwagę na wyposażenie kabiny kierowcy. Pokonywanie dłuższych tras stanie się znacznie przyjemniejsze, jeśli będziesz miał do dyspozycji wygodne fotele, nawigację czy sprawną klimatyzację. Możesz też samodzielnie poprawić komfort i bezpieczeństwo podróży, montując dodatkowe udogodnienia, takie jak: czujniki parkowania, kamerę samochodową i inne gadżety elektroniczne dla kierowców.

Samochody dostawcze do 3,5 tony – poznaj 3 przykładowe modele

Samochody dostawcze do 3,5 tony – polecane modele

Samodzielne znalezienie odpowiedniego auta może być trudne, dlatego przedstawimy Ci kilka propozycji. To niezawodne samochody dostawcze, polecane zarówno na krótsze, jak i dłuższe trasy. Charakteryzują się niskimi kosztami eksploatacyjnymi, niską awaryjnością i łatwym dostępem do tanich części zamiennych. Będą więc odpowiednim wyborem, jeśli planujesz kupić funkcjonalny samochód dostawczy, który nie sprawi Ci problemów i zapewni komfortowe prowadzenie.

Citroen Jumper III (2014-obecnie)

To jeden z większych samochodów dostawczych do 3,5 tony. Występuje w wersji silnikowej napędzanej dieslem, z czego najmocniejszą jednostką napędową jest 160-konny silnik 2.0 HDI. Cechuje się dość rozsądnym spalaniem, które przy obciążeniu mieści się w granicach ok. 8 l na 100 km. W tym modelu znajdziesz również auta ze słabszymi silnikami 2.0 HDI o mocy 110 i 130 KM. Każdy z nich ma doładowanie turbosprężarką i jest wyposażony w 4 cylindry w układzie rzędowym.

Bliźniaczymi modelami Jumpera III są Peugeot Boxer oraz Fiat Ducato. Wszystkie te auta nawiązują do siebie stylistycznie, a do ich gamy przynależą modele z pojedynczą i podwójną kabiną. Wśród nich znajdziesz również auta dostawcze przystosowane do przewozów pasażerskich.

Citroen Jumper III występuje w trzech wariantach wysokości nadwozia o parametrach 2254 mm, 2522 mm i 2760 mm.  Do wyboru masz także 4 wersje długości w konfiguracjach od 4963 mm do 6363 mm. Modele klasyfikowane jako samochody dostawcze małe mają maksymalną ładowność 1495 kg. Furgony o większym gabarytach oferują natomiast przestrzeń przewozową, która pomieści do 1750 kg ładunku. Samochody dostawcze Jumper III są dostępne w trzech rozstawach osi – 3000 mm, 3450 mm i 4035 mm.

Zaletą Jumpera 3. generacji jest łatwy dostęp do części ładunkowej. Auto zostało bowiem wyposażone w przesuwne drzwi z prawej strony oraz dwa otwierane skrzydła z tyłu. Na uwagę zasługuje też trwałe zawieszenie oraz wytrzymały silnik, który nie sprawia problemów nawet przy intensywnej eksploatacji pojazdu. To sprawia, że Citroen Jumper III to dobry samochód dostawczy, który nie powinien Ci sprawić problemów i pozwoli się cieszyć bezawaryjną jazdą.

Samochody dostawcze do 3,5 tony – poznaj 3 przykładowe modele

Ford Transit VII (2014-2018)

Ford Transit jest produkowany nieprzerwanie od 1953 r. i można go uznać za klasykę wśród aut dostawczych. Do tej pory powstało aż VIII generacji, jednak auta produkowane w latach 2014-2018 cieszą się największą popularnością. Modele z 7. generacji dostępne są wyłącznie w dieslu, w wersji 2.2 TDCi 100 KM, 2.2 TDCi 125 KM i 2.2 TDCi 155 KM. 

Ford Transit VII jest dostępny w wersji nadwozia o długości 5531 mm, 5981 mm oraz 6704 mm. Wśród nich występują odmiany o kilku wysokościach – 2426 mm, 2687 mm oraz  2790 mm. Jeśli chodzi o rozstaw osi, standardem jest 3300 mm, ale w 7. generacji znajdziesz również warianty o parametrach 3750 mm i 4500 mm. Ford Transit produkowany w latach 2014-2018 jest dostępny w licznych konfiguracjach, nie tylko pod względem gabarytów. Auto dostawcze może być bowiem wyposażone w napęd na przód, tył, a w wersji poliftowej również na cztery koła.

Najpopularniejszą odmianę stanowią modele o pojemności 1500 kg, jednak wśród gamy Ford Transit znajdziesz również mały samochód dostawczy o przestrzeni bagażowej 857 kg. Samochody dostawcze do 3,5 tony mają maksymalną ładowność do 2218 kg, ale portfolio marki obejmuje też pojazdy o większych gabarytach. Do 7. generacji Forda Transita zalicza się też auto o masie całkowitej 4,7 tony.

Transit 7. generacji to ekonomiczny model, gdyż niezależnie od wersji silnikowej średnie zużycie paliwa wynosi ok. 6 l. Przy większym ładunku może wzrosnąć do ok. 10 l na 100 km. Auto jest uważane za mało awaryjne i wygodne w prowadzeniu, a przestronna przestrzeń bagażowa pozwala pomieścić ponad 2000 kg ładunku. Istnieje także możliwość zmodyfikowania samochodu tak, aby służył do przewozów  pasażerskich. W sprzedaży znajdziesz bowiem modele wyposażone w wygodne fotele dla 9 osób.

Samochody dostawcze do 3,5 tony – poznaj 3 przykładowe modele

Iveco Daily VI (2014-obecnie)

W tym przypadku również są dostępne wyłącznie silniki diesla w wersji 2.3 106 KM, 2.3 126 KM oraz 3.0 145 KM. Iveco Daily to jeden z najchętniej wybieranych furgonów do przewozu ładunków o większych gabarytach. Cechuje się przestronną częścią bagażową, która występuje w trzech wysokościach nadwozia – 2385 mm, 2760 mm oraz 2915 mm. W zależności od konfiguracji i standardu wyposażenia, auto może mieć zamontowaną automatyczną lub manualną skrzynię biegów. Oba rozwiązania są uważane za niezawodne i nie sprawiają problemów z awaryjnością.

W zależności od wersji Iveco Daily jest dostępne w odmianach o rozstawie osi 3000 mm, 3300 mm oraz 3950 mm. Auta występują również w kilku konfiguracjach długości nadwozia, wśród których wymienia się wariant 5077 mm, 5477 mm, 5997 mm i 7012 mm. Jako auto dostawcze jest wyposażone w 3-osobową kabinę, ale występuje też w opcji przystosowanej do przewozów pasażerskich na 7 osób. Maksymalna ładowność tego modelu wynosi 2304 kg.

Iveco Daily 6. generacji pod względem stylistycznym jest często porównywane do Fiata Ducato, Citroena Jumpera i Peugeota Boxera. Jego atutem jest wytrzymałe zawieszenie i wydajny układ przeniesienia napędu. Na uwagę zasługuje także bogate wyposażenie z licznymi udogodnieniami dla kierowcy, takimi jak: tempomat, elektryczne szyby i podgrzewane lusterka.

Samochody dostawcze do 3,5 tony – poznaj 3 przykładowe modele

Zadbaj o swoje auto z Inter Cars

Regularne serwisowanie auta to najlepszy sposób, aby uniknąć poważnej usterki. Samochody dostawcze do 3,5 tony są przeznaczone do intensywnej eksploatacji, a to przekłada się na szybsze zużycie części eksploatacyjnych, takich jak wspomniane hamulce czy elementy układu zawieszenia. Dostęp do wysokiej jakości zamienników znajdziesz w ofercie Inter Cars. Sprawdź polecane produkty!

Jeśli kupiłeś używany samochód dostawczy do 3,5 tony i potrzebujesz przeprowadzić podstawowy serwis, wszystkie niezbędne części zamienne znajdziesz w Inter Cars. Sprawdź ofertę!

Samochód dostawczy – na co zwrócić uwagę przed zakupem auta z drugiej ręki?

Zakup auta z drugiej ręki zawsze niesie za sobą ryzyko, że trafisz na awaryjny egzemplarz, który będzie wymagał wkładu własnego. Na oględziny warto wybrać się z doświadczoną osobą, która zweryfikuje stan techniczny. Wiele usterek nie widać bowiem na zewnątrz, a dopiero jazda próbna pozwoli sprawdzić, czy samochód dostawczy nie ma problemów z nieprawidłowo działającymi podzespołami.

Kiedy kupujesz używane auto dostawcze, musisz mieć na uwadze to, że pojazdy te były zazwyczaj intensywnie eksploatowane. Większość z nich służyła do przewozu ciężkich ładunków na dalekie trasy, dlatego trudno oczekiwać, aby udało Ci się znaleźć pojazd z niskim przebiegiem. 

W przypadku takich samochodów najbardziej obciążony jest układ zawieszenia i w wielu przypadkach konieczne będzie przeprowadzenie podstawowego serwisu poszczególnych elementów. Czasami konieczna może się okazać wymiana hamulców oraz oleju wraz z filtrami. Pozwoli Ci to uniknąć poważniejszych usterek w przyszłości i umożliwi Ci niezawodne korzystanie z auta przez długi czas – mówi ekspert Inter Cars.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Samochody dostawcze to szeroka kategoria, w której znajdziesz modele o różnej ładowności i rodzaju nadwozia. Przed zakupem powinieneś określić, do jakich celów będziesz wykorzystywał pojazd i na tej podstawie wybrać odpowiednie gabaryty i parametry auta.

Do polecanych modeli zalicza się m.in. takie konstrukcje jak: Citroen Jumper, Iveco Daily i Ford Transit. Auta te wyróżniają się niezawodnością, niską awaryjnością i są dostępne w różnorodnych konfiguracjach. Poszczególne odmiany różnią się bowiem ładownością, gabarytami, rozstawem osi i innymi parametrami.

Powinieneś zweryfikować ogólny stan techniczny oraz sprawdzić sprawność auta podczas jazdy próbnej. Na oględziny warto wybrać się z doświadczoną osobą lub pojechać na stację kontroli pojazdów.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!