Egzamin na prawo jazdy to wielkie wydarzenie w życiu każdego człowieka, który chce mieć samochód i poruszać się nim po drogach. Niestety, w niektórych przypadkach stres przed egzaminem na prawo jazdy bywa paraliżujący i uniemożliwia trzeźwe myślenie podczas wykonywania poleceń egzaminatora. W tym tekście znajdziesz 5 rad, które pomogą Ci w opanowaniu emocji. 

Data egzaminu na prawo jazdy zbliża się wielkimi krokami, a Ty czujesz, że stres powoli nabiera na sile i w godzinie zero może okazać się zbyt duży? Jeśli tak, to znaczy, że potrzebujesz pomocy w skupieniu myśli oraz skoncentrowaniu całej energii na zadaniu, jakie Cię czeka. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które są pomocne w opanowaniu emocji i sprawdzą się w Twojej sytuacji. Pamiętaj, że wszystko zależy od nastawienia.

Z tego tekstu dowiesz się:

  1. jak zdać prawo jazdy bez stresu,
  2. jak nie stresować się na egzaminie,
  3. jak uchronić się przed nadmiernym stresem.
baner mamy części do Twojego samochodu

Stres przed egzaminem na prawo jazdy – czym właściwie jest?

Stres to całkowicie naturalna reakcja organizmu. Mózg zmusza Cię wtedy do sprawniejszego i szybszego działania w obliczu zagrożenia. O ile w czasach pierwotnych stres był uzasadniony ze względu na trudne warunki życia oraz świat niezbyt przyjazny człowiekowi, tak dzisiaj w wielu przypadkach tylko utrudnia codzienne funkcjonowanie. 

Uczucie stresu pojawia się w momencie, gdy organizm zaczyna wytwarzać nadmierne ilości kortyzolu oraz adrenaliny. Taka mieszanka sprawia, że ciało przestaje poprawnie reagować i pojawiają się:

  • brak koncentracji,
  • drżenie rąk,
  • suchość w gardle,
  • nadmierna potliwość.

W zależności od osoby stres może być motywujący lub paraliżujący. Każdy inaczej reaguje na silne emocje i tak naprawdę nigdy nie można być pewnym, jakie skutki wywoła sytuacja stresogenna. 

W przypadku egzaminu na prawo jazdy wielu kursantów narzeka na nerwy oraz to, że są sparaliżowani, co uniemożliwia skupienie się nad zadaniami, które są przed nimi stawiane przez instruktora. O ile egzamin teoretyczny wywołuje mniej emocji, o tyle część praktyczna często jest apogeum nerwów. 

egzamin na prawo jazdy

Jak zdać prawo jazdy bez stresu – dlaczego tak się denerwujesz?

Jak już wspominaliśmy, stres przed egzaminem na prawo jazdy jest całkowicie normalny. W końcu chodzi o uzyskanie uprawnień do prowadzenia pojazdu mechanicznego oraz legalne uczestnictwo w ruchu drogowym. Powodów takiej reakcji organizmu może być wiele, ale najczęściej chodzi o obecność egzaminatora (który nie może się odzywać), niskie poczucie własnej wartości oraz niedostateczne przygotowanie do całego procesu. Bez względu jednak na to, jakie są źródła Twoich nerwów, musisz sobie z nimi poradzić. W innym wypadku nigdy nie uzyskasz upragnionego prawka! 

Jak nie stresować się przed egzaminem na prawo jazdy? Czy to w ogóle możliwe? Czytaj dalej i sprawdź kilka naszych porad. 

Jak opanować stres przed egzaminem – poznaj 5 cennych rad

Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie sposoby na stres przed egzaminem na prawo jazdy. Jak zaraz się dowiesz, wystarczy tylko kilka niewielkich czynności, by poczuć rozluźnienie i znacznie zwiększyć szanse na pomyślny przebieg procesu uzyskiwania uprawnień.

Sposoby na stres przed egzaminem na prawo jazdy – sprawdź, co może Ci się przydać!

Zapewnij sobie ruch

Nadmiar kortyzolu i adrenaliny paraliżuje organizm i sprawia, że w głowie panuje nieznośna pustka. Oznacza to więc, że kluczowe podczas przygotowań do egzaminu jest rozluźnienie i obniżenie poziomu tych dwóch hormonów. Idealnym sposobem jest ruch. 

Dzień przed wizytą w WORD zapewnij sobie aktywność fizyczną, którą najbardziej lubisz. Może to być pływanie, jazda na rowerze, bieganie, czy cokolwiek innego, co tylko sprawia Ci przyjemność. Dzięki aktywności dotlenisz mózg oraz dasz odpocząć umysłowi poddawanemu ciągłemu napięciu. 

Dobrym pomysłem jest również ograniczenie kontaktu z innymi ludźmi. Pamiętaj, że każdy z nas jest w mniejszym lub większym stopniu zestresowany i „zaraża” swoimi emocjami innych ludzi. Dlatego właśnie powinieneś unikać wchłaniania stresu otaczających Cię osób. Oddal się od grupy oczekujących na egzamin i nie słuchaj ich. Pozostań sam ze swoimi myślami i poukładaj w głowie zdobyte na kursie przygotowawczym informacje. 

Wykup dodatkowe jazdy

Nawet jeśli podczas kursu szło Ci wyśmienicie i czujesz, że jazdę masz opanowaną do perfekcji, pamiętaj, że w obliczu stresu związanego z obecnością egzaminatora wszystko może się drastycznie zmienić. Nic nie pomoże Ci zredukować stresu tak jak dodatkowe godziny jazdy bezpośrednio przed egzaminem. Dzięki temu utrwalisz sobie zdobyte informacje oraz będziesz mógł przypomnieć sobie „na ostatnią chwilę” to, co mówili Ci instruktorzy.

Ważnym aspektem tej metody jest podbudowanie poczucia własnej wartości, które ma kolosalne znaczenie podczas egzaminu. Jeśli na dodatkowych jazdach pójdzie Ci dobrze, upewnisz się, że jesteś w stanie zdobyć upragnione prawo jazdy. 

Jedz zdrowo

Skoro opisujemy, jak nie stresować się przed egzaminem na prawo jazdy, nie może zabraknąć rady dotyczącej zdrowego jedzenia. Od lat wiadomo bowiem, że jesteś tym, co jesz. Jeśli na co dzień spożywasz pokarmy niskiej jakości, które są wysoko przetworzone i zawierają masę substancji szkodliwych dla Twojego organizmu, to nie licz na dobrą pracę mózgu. 

Podejdź do odżywiania jak do tankowania samochodu. Twój organizm potrzebuje paliwa dobrej jakości, by móc radzić sobie z obciążeniami dnia codziennego. Przed egzaminem postaw więc na lekkie posiłki z dużą ilością warzyw. 

Unikaj tłustych potraw oraz słodyczy, ponieważ będziesz senny i pozbawiony koncentracji. Szukaj potraw z dużą zawartością witamin z grupy B, żelaza, magnezu, cynku, potasu oraz kwasu linolowego. To usprawni pracę Twojego mózgu, a tym samym poprawi uwagę oraz koncentrację.

Pij wodę

Myślisz „jak się nie stresować przed egzaminem na prawo jazdy” i postanawiasz, że pomoże Ci napój energetyczny? Duży błąd! Kawa to również nie jest rozwiązanie. Te napoje pobudzają, ale jednocześnie obniżają poziom koncentracji, co w kontekście egzaminu na prawo jazdy może okazać się zgubne w skutkach. Bezpośrednio przed egzaminem przestaw się wyłącznie na wodę. Pij jej dużo, małymi łykami. Dobre nawodnienie organizmu sprawi, że Twoje myślenie będzie jasne, a Ty skupisz się na konkretnym zadaniu. 

Porządnie się wyśpij

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak destrukcyjne są brak snu lub regularne niedosypianie. Na pewno znasz to uczucie, gdy po zarwanej nocy musisz pójść do pracy i funkcjonować na pełnych obrotach. Głowa i powieki opadają, a umysł podsuwa natrętną myśl o tym, że musisz odpocząć. Jeśli w takim stanie pojawisz się w ośrodku egzaminacyjnym, nawet nie musisz wsiadać do samochodu! To bardziej niż pewne, że coś pójdzie nie tak!

Dzień przed egzaminem połóż się wcześniej niż zwykle, zadbaj o relaksującą atmosferę i daj sobie czas na wypoczęcie. Impreza do bladego świtu nie jest dobrym pomysłem. Twój mózg musi mieć czas na przygotowanie do egzaminu i uporządkowanie przechowywanych w nim informacji. 

Wiesz już, jak opanować stres przed egzaminem!

Stres przed egzaminem na prawo jazdy – zastosuj ćwiczenia oddechowe

Skoro znasz już sposoby na stres przed egzaminem na prawo jazdy, to mamy dla Ciebie jeszcze jedną metodę na opanowanie emocji, bardziej fizyczną. Chodzi o specjalne ćwiczenie oddechowe. Do jego wykonania nie potrzebujesz żadnego sprzętu oraz specjalnych umiejętności. Wystarczą tylko kawałek podłogi lub łóżko.

Połóż się wygodnie na płaskiej powierzchni i postaraj się oddychać głęboko z przepony. Chodzi o to, aby Twój brzuch się poruszał. Bardzo ważne jest, by pomiędzy poszczególnymi oddechami robić odstępy. W trakcie oddychania zacznij liczyć i kontynuuj ćwiczenie przez 10–15 minut. Dobrym sposobem na urozmaicenie tej praktyki jest włączenie muzyki relaksacyjnej. 

W czasie tych ćwiczeń bardzo ważna jest obserwacja własnego ciała. Postaraj się zapamiętać, po jakim czasie poczujesz, że się odprężasz. Im częściej będziesz wykonywać ćwiczenie, tym szybciej zminimalizujesz stres towarzyszący silnym emocjom wywołanym egzaminem na prawo jazdy. Pamiętaj, że opanowanie nerwów jest też istotne w trakcie późniejszej, już samodzielnej jazdy samochodem. Będziesz musiał radzić sobie jednocześnie z wieloma aspektami: kontrolą własnego pojazdu, przepisami ruchu drogowego, zasadami, którymi rządzi się ekonomiczna jazda samochodem, a także wieloma innymi rzeczami!

nastolatka w aucie bez stresu przed egzaminem na prawo jazdy

Jak się nie stresować przed egzaminem na prawo jazdy – wszystko siedzi w Twojej głowie

Jak widzisz, stres przed egzaminem na prawo jazdy jest czymś, z czym z całą pewnością zetkniesz się na którymś etapie sprawdzania Twojej wiedzy i umiejętności. Nie oznacza to jednak, że musisz pozwolić paraliżującym Cię emocjom na przejęcie kontroli! Postaraj się uświadomić sobie, że wszystko jest kwestią psychiki. To, jak zareagujesz na spotykające Cię zdarzenia, wynika z tego, jak dbasz o swoją mentalność. 

Jeśli wpisujesz w wyszukiwarkę internetową hasło „nie mogę zdać prawa jazdy przez stres”, to musisz wiedzieć, że odpowiedź tkwi w Tobie. Przygotuj się odpowiednio do egzaminu, wykup dodatkowe godziny, zadbaj o dobrą dietę i nawodnienie. Twój organizm podziękuje Ci za to niższym poziomem stresu.

Egzaminator nie jest Twoim wrogiem

Bardzo często przyczyną nadmiernego stresu jest demonizowanie egzaminatora oraz jego roli. Wbrew temu, co może Ci się wydawać, jego zadanie nie polega na tym, byś nie zdał egzaminu. W założeniu ma on Ci pomóc przejść bezboleśnie przez cały proces i fachowo, ale sprawiedliwie ocenić informacje, które przyswoiłeś podczas kursu przygotowawczego. 

Dobrą praktyką jest też głośne komentowanie tego, co zamierzasz aktualnie zrobić. Jeśli zbliżasz się do skrzyżowania, możesz powiedzieć „zbliżam się do skrzyżowania, muszę zachować ostrożność” lub „przejście dla pieszych, muszę się rozejrzeć i przepuścić ludzi”. Dzięki temu egzaminator będzie wiedział, że wszystkie Twoje ruchy są przemyślane i są wynikiem tego, czego nauczyłeś się w czasie kursu. Oczywiście ważne jest też to, aby słowa, które wypowiadasz, miały odzwierciedlenie w Twoich rzeczywistych działaniach. Chodzi o to, by budować wizerunek osoby pewnej siebie oraz będącej przygotowaną do prowadzenia pojazdu mechanicznego w ruchu drogowym. 

A po egzaminie czas na samochód. Wszystko czego szukasz znajdziesz w sklepie Inter Cars!

Jeśli zastosujesz się do przedstawionych rad, zdanie „nie mogę zdać prawa jazdy przez stres” szybko przestanie być aktualne. Czas rozejrzeć się za pierwszym samochodem. Jeśli zdecydujesz się na używane auto, to na początku przygotuj się na pewne wydatki związane z doprowadzeniem pojazdu do idealnego stanu. Może czekać Cię wymiana akumulatora, opon, olei. Wszystko, czego możesz potrzebować, znajdziesz w ofercie sklepu Inter Cars. Wejdź na stronę i wybierz to, czego potrzebujesz.

szukasz produktu który opisujemy?

Znasz już odpowiedź na to, jak się nie stresować na egzaminie. Pamiętaj, że umiejętność radzenia sobie ze stresem przyda się też później, szczególnie jeśli planujesz przewożenie dzieci w samochodzie. Mali pasażerowie mogą być naprawdę rozpraszający!

FAQ – stres przed egzaminem na prawo jazdy

Jak bezstresowo zdać egzamin na prawo jazdy?

Wystarczy, że zadbasz o kilka ważnych aspektów, takich jak zdrowa dieta, nawodnienie, dostateczna ilość snu oraz dobre przygotowanie merytoryczne i praktyczne. Jeśli to wszystko będzie się zgadzać, masz duże szanse na pomyślny wynik egzaminu na prawo jazdy.

Co będzie, jeśli nie zdam?

Świat na pewno się nie skończy. Pamiętaj, że zawsze możesz spróbować raz jeszcze. W końcu nie zawsze udaje się zdać za pierwszym razem, co nie jest żadną tragedią. Ważne jednak, abyś konsekwentnie próbował. Sukces w końcu nadejdzie, a Ty będziesz mógł cieszyć się upragnionym prawem jazdy.

Czy są jakieś ćwiczenia na rozluźnienie przed egzaminem?

Tak. Najprostsze, ale jednocześnie jedno ze skuteczniejszych polega na położeniu się oraz rytmicznym oddychaniu z przepony. Możesz również włączyć muzykę relaksacyjną, która pomoże Ci rozluźnić całe ciało oraz zapanować nad oddechem. W ten sposób przygotujesz się mentalnie do ważnego egzaminu i będziesz mógł skupić myśli na tym, co naprawdę istotne.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!