Wiele projektów budowlanych wymaga zastosowania suwmiarki. Narzędzie to przydaje się podczas majsterkowania w domu, pracy na budowie lub w warsztacie. Suwmiarka służy do wykonywania precyzyjnych pomiarów, dzięki czemu możesz upewnić się, że montowane elementy doskonale do siebie pasują. Istnieje wiele rodzajów tego narzędzia, z których każdy ma swoje własne przeznaczenie. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się między innymi, jak mierzyć suwmiarką, poznasz najpopularniejsze ich rodzaje oraz zastosowania.

Najstarsza suwmiarka została znaleziona we wraku greckiego statku w pobliżu włoskiego wybrzeża. Znalezisko pochodzi z VI wieku p.n.e., co oznacza, że pierwsze suwmiarki używane były już przez starożytnych Greków i Rzymian. Także w Chinach narzędzie znane jest od dawna. Suwmiarka z brązu, datowana na I wiek naszej ery, była używana do drobnych pomiarów podczas panowania chińskiej dynastii Xin. Narzędzie było wyposażone w szczelinę, szpilkę i dość dokładną podziałkę. Jak widać, suwmiarki towarzyszą człowiekowi od zamierzchłych wieków, pomagając badać wymiary przedmiotów. Z czasem pojawiły się różne rodzaje suwmiarek. Z tego względu warto wiedzieć, jakie zastosowanie ma konkretny model. Oczywiście współczesne suwmiarki są o wiele dokładniejsze i bardziej zaawansowane technicznie. W zadaniach wymagających dużej precyzji, zwłaszcza w przypadku napraw samochodowych, ważny jest często każdy milimetr. Tymczasem nie każdy wie, jak działa suwmiarka, do czego służy oraz jak jej używać.

Z tego artykułu dowiesz się:

baner mamy części do Twojego samochodu

Czym więc właściwie jest suwmiarka?

Suwmiarka to poręczne urządzenie do pomiaru zewnętrznych i wewnętrznych wymiarów obiektów oraz ich głębokości. Narzędzie pozwala poznać rozmiary z dokładnością do jednej setnej milimetra. Standardowe modele umożliwiają pomiary do 150 mm, a większe urządzenia, nawet do 300 cm. Typowa suwmiarka zbudowana jest z prowadnicy i suwaka oraz elementów pomiarowych. Są to: chwyt oraz ogranicznik głębokości.

Każdy model wyposażony jest w precyzyjny element pomiarowy. W przypadku suwmiarek analogowych jest to skala z kropką na prowadnicy oraz podziałka kreskowa, znana także jako noniusz, która umożliwia odczyty do setnej części milimetra – mówi ekspert Inter Cars – Suwmiarka czujnikowa wykorzystuje z kolei czujnik zegarowy i umieszczoną na prowadnicy listwę zębatą. Natomiast suwmiarka elektroniczna wyposażona jest we wskaźnik cyfrowy oraz liniał pojemnościowy na prowadnicy.

Każda suwmiarka spełnia 2 funkcje: umożliwia wykonywanie pomiaru geometrii zewnętrznej, a także wewnętrznej. Jest to możliwe dzięki 2 zestawom szczęk pomiarowych. Poruszają się one po prowadnicy ze skalą główną, która wskazuje wymiar wyrażony w milimetrach. Bardziej precyzyjna skala znajduje się na noniuszu, umieszczonym na szczęce, która służy do pomiaru cech zewnętrznych. Są one bardzo dokładne i wyrażone w procentach milimetrów. 

Jak mierzyć suwmiarką – krótki poradnik

Pomiędzy przyrządami i prowadnicami znajdują się śruby mocujące. Służą do mocowania bitu do szyny zbiorczej w celu tymczasowego zapisania pomiaru. Na końcu suwmiarki można znaleźć dodatkowy element – głębokościomierz. Jak wskazuje nazwa, służy on do pomiaru głębokości. Suwmiarki dostępne są w różnych skalach od 0 do 100 mm, a nawet 0-3000 mm.

Aby dokładnie dopasować urządzenie pomiarowe do indywidualnych potrzeb, konieczne jest określenie, czy suwmiarka będzie intensywnie wykorzystywana w codziennej pracy. Warto też orientować się, w jakich warunkach będą wykonywane pomiary. Do sporadycznego użytkowania w środowisku o nadmiernym cieple, wilgotności lub narażeniu na pola elektromagnetyczne zaleca się suwmiarkę analogową. Z kolei do częstego użytkowania w mniej wymagających warunkach idealnym wyborem będzie model z wyświetlaczem cyfrowym.

Rodzaje suwmiarek – poznaj je wszystkie!

Bez suwmiarki trudno przeprowadzić precyzyjne pomiary wymiarów wewnętrznych i zewnętrznych części. Jest to jeden z najczęściej używanych przyrządów pomiarowych w większości sektorów przemysłu. Szczególnie w branżach, gdzie wymagana jest ogromna precyzja w obórce materiałów. Klasyfikacji suwmiarek można dokonać na podstawie dokładności ich pomiaru, konstrukcji i zastosowania.

Oto podstawowe rodzaje suwmiarek, które można znaleźć na rynku:

  • Suwmiarka analogowa – pomiary można odczytać ze skali, która znajduje się na prowadnicy. Zaletą tego rodzaju urządzeń jest prosta konstrukcja oraz duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.
  • Suwmiarka zegarowa – wyposażona jest w czujnik zegarowy. Modele tego typu przydatne są zwłaszcza do porównawczych pomiarów. Suwmiarka taka wyposażona jest we wskazówkę, która pokazuje różnicę między poszczególnymi pomiarami. W zależności od dokładności wskaźnika, 1 obrót wskazówki zwykle wskazuje dziesiąte lub setne części milimetra. Suwmiarka taka wyróżnia się bardzo dużą dokładnością, nawet do 0,01 mm.
  • Suwmiarka elektroniczna – Charakteryzuje się wygodnym i prostym pomiarem. Dzięki układowi scalonemu i czytelnemu wyświetlaczowi wynik można łatwo odczytać, jest on przy tym bardzo precyzyjny. Suwmiarki elektroniczne umożliwiają odczyt pomiarów w milimetrach i calach.

Jak mierzyć suwmiarką – inne rodzaje suwmiarek

Można także wyróżnić specjalne rodzaje tych urządzeń, przeznaczone do wymagających i nietypowych zadań. Dzięki nim można wykonywać dokładne pomiary, nawet w trudno dostępnych miejscach. Służą do tego takie suwmiarki jak:

  • Suwmiarka do tarcz hamulcowych – ma inną konstrukcję szczęk mierniczych. Dzięki temu przy jej pomocy można wykonywać pomiary tarcz i bębnów hamulcowych, głębokości bieżnika, elementów trybowych oraz części, gdzie manewrowanie suwmiarką ze standardowymi szczękami jest utrudnione lub niemożliwe. Modele tego typu najczęściej stosuje się w warsztatach samochodowych do przeprowadzania szybkich pomiarów podczas napraw układu hamulcowego lub wymiany kół.
  • Suwmiarka modułowa – jest przeznaczona do wykonywania pomiarów m.in. grubości zębów w kołach zębatych. Gdzie stosowana jest taka suwmiarka, do czego służy? Wykorzystywana jest najczęściej w przemyśle do wykonywania pomiarów na różnego rodzaju maszynach wyposażonych właśnie w koła zębate. 

Takie narzędzia jak suwmiarki elektryczne lub analogowe najlepiej przechowywać w wózku narzędziowym, który jest sprytnym rozwiązaniem – nie tylko do mobilnego warsztatu.

Jak mierzyć suwmiarką analogową?

Jak mierzyć suwmiarką – krótki poradnik

Obsługa suwmiarki nie jest specjalnie skomplikowana, jednak różni się od zwykłego mierzenia za pomocą taśmy mierniczej lub linijki. Nie wystarczy tylko spojrzeć na liczbę widniejąca na skali przedmiotu. Wynik pomiaru trzeba odczytać z 2 różnych miejsc. Pierwszy dotyczy pełnej liczby milimetrów, natomiast drugi, ich dziesiętnej lub setnej części po przecinku. Dopiero po połączeniu tych 2 wartości otrzymujemy pełen, prawidłowy i dokładny wynik pomiaru.

Co więcej, każdy z wyżej omówionych rodzajów suwmiarek ma własną specyfikę, która wpływa na to, w jaki sposób dokonywany jest pomiar. Wiedza jak się mierzy suwmiarką danego typu, pozwoli uniknąć błędów podczas prac mierniczych. A także pozwoli Ci wybrać odpowiedni rodzaj narzędzia do planowanych przez Ciebie prac. 

Jak mierzyć suwmiarką analogową?

Dokonywanie pomiarów za pomocą tego rodzaju suwmiarki jest proste. Wszystko, co musisz zrobić to umieścić mierzony element w szczekach narzędzia. Potem należy przesunąć suwak, tak by szczęki z każdej strony dotykały krawędzi umieszczonego w nich przedmiotu. Teraz możesz już odczytać pomiar na podziałce. Zerowa kreska noniusza na głównej podziałce wskazuje pełną ilość milimetrów. Natomiast numer kreski noniusza pokrywający się z podziałką na skali głównej, oznacza liczbę po przecinku. Tego rodzaju suwmiarką można dokonywać pomiarów z rozdzielczością do 0,1 mm; 0,05 mm; czy 0,02 mm.

Suwmiarka analogowa to proste narzędzie, które pozwala na szybkie dokonanie pomiaru. Ceny takich modeli nie są wysokie, a z pewnością znajdą one zastosowanie w niejednym przydomowym garażu i warsztacie. Sprawdzą się także podczas tworzenia projektów technicznych, które trzeba wykonać w odpowiedniej skali, z dużą dokładnością.

Jak mierzyć suwmiarką

Suwmiarka zegarowa – jak prawidłowo dokonać pomiaru

W tym przypadku pomiar przeprowadza się podobnie. Różnica dotyczy jedynie sposobu odczytywania otrzymanego wyniku. Skala główna wskazuje pełną liczbę milimetrów, natomiast setne części mm odczytuje się z tarczy czujnika zegarowego. Takie narzędzia pomiarowe stosuje się tam, gdzie ważna jest duża precyzja pomiarów, gdyż ich dokładność wynosi około 0,01 mm.

Suwmiarka elektroniczna – dokonywanie pomiaru

Zastanawiasz się jak mierzyć suwmiarką cyfrową z wyświetlaczem? Jest to zadanie bardzo proste, ponieważ pomiar odczytasz na ciekłokrystalicznym ekranie. Pamiętaj, tylko aby przed wykonaniem odczytu włączyć elektroniczny układ zainstalowany w urządzeniu.

Gdzie kupić suwmiarkę? Wybierz Inter Cars!

Jak widzisz, używanie suwmiarki nie jest zadaniem skomplikowanym. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą produktów takich jak suwmiarka do tarcz hamulcowych oraz tradycyjna suwmiarka analogowa w sklepie Inter Cars. Znajdziesz tu także inne modele suwmiarek o bardzo dużej precyzji oraz te, które są przystosowane do specjalnych zadań. Sprawdzą się one jako wyposażenie profesjonalnych warsztatów samochodowych. Oferujemy atrakcyjne ceny, bardzo duży wybór produktów oraz wysoką jakość. Nie zwlekaj i wyposaż swój garaż lub warsztat w suwmiarki z naszej oferty!

szukasz produktu który opisujemy?

Do czego służy suwmiarka – teraz już wiesz!

Mamy nadzieję, że z naszego krótkiego poradnika dowiedziałeś się jak mierzyć suwmiarką skutecznie i dokładnie. Przedstawiliśmy także najpopularniejsze rodzaje tych narzędzi. Dzięki temu będziesz wiedział, które z nich wybrać do zaplanowanych prac.

FAQ

Co to takiego wzorcowanie suwmiarki?

Wzorcowanie, zwane także kalibracją, polega na ustaleniu zależności między wartością wielkości mierzonej a wskazaniem suwmiarki za pomocą przyrządu wzorcowego. 

Rzeczywista wartość wielkości mierzonej może różnić się od wartości wskazywanej przez przyrząd pomiarowy. Dzieje się tak z powodu zużycia lub uszkodzenia narzędzia. Znając tę ​​zależność, możemy określić przydatność narzędzia do dalszej pracy. Wzorcowanie suwmiarki pozwala więc na ustalenie, czy dokonywane przez nią pomiary są prawidłowe lub jaki jest margines błędu.

Jaką suwmiarkę kupić?

Zastanawiając się jaką suwmiarkę kupić należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość wykonania i zastosowane materiały. Znajdziemy modele ze stali, aluminium, mieszanki obu i węglika wolframu. Ten ostatni jest zdecydowani najlepszy, ponieważ wykazuje odporność na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników atmosferycznych. Kupując suwmiarkę, warto wybrać sprzęt renomowanego producenta, którego wyroby będą miały niezbędne atesty i certyfikaty jakości, jak ISO 13385-1:2019, czy DIN 862:2015. Do okazjonalnego użytku można wybrać tańsze urządzenie, ale trzeba liczyć się z niską dokładnością pomiaru lub szybko zużywającym się materiałem.

Jak dbać o suwmiarkę?

Suwmiarki, jak każde precyzyjne urządzenie pomiarowe, wymaga odpowiedniego traktowania. Uważaj, aby nie spadła ani nie wibrowała. Jest to szczególnie ważne w przypadku suwmiarek cyfrowych. Dodatkowo modele te są narażone na działanie wilgoci i kurzu, które mogą uszkodzić delikatne elementy elektroniczne. Użytkownicy powinni także pamiętać, że nie mogą suwmiarką zastąpić innych narzędzi, takich jak klucze czy młotki. Każda z tych prób może skutkować błędami kalibracji przyrządu i pomiaru. Dlatego też obsługa suwmiarki wymaga krótkiego przeszkolenia.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!