Samochód jest odzwierciedleniem kierowcy. Ubierając to w poetyckie wersy, można powiedzieć nawet, że to przedłużenie Ciebie samego, Twojej osobowości czy charakteru. To właśnie z tego powodu często decydujemy się na radykalne zmiany nie tylko w wyglądzie, ale i konstrukcji pojazdu. Jednym z nich jest wymiana jednostki napędowej, czyli tzw. swap silnika. W poniższym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat tego rodzaju tuningu. 

Praktyka wymiany silników nie jest niczym nowym i sięga czasów, gdy na drogach pojawiały się pierwsze samochody. Montaż większych, mocniejszych jednostek napędowych w mniejszych i lżejszych podwoziach jest jednym z najskuteczniejszych sposobów uzyskania optymalnego stosunku mocy do masy, czego często nie są w stanie zapewnić pojazdy, które zjeżdżają z taśm produkcyjnych. Musisz jednak pamiętać, że swap silnika to kosztowny i pracochłonny proces. Jeśli jednak lubisz pracę przy samochodzie i masz wolne zasoby w budżecie, zdecydowanie warto przeprowadzić ten tuning. 

Z tego artykułu dowiesz się między innymi: 

baner mamy części do Twojego samochodu

Swap silnika – co to? 

Niejeden kierowca marzy o tym, by pod maską jego samochodu znajdowało się jak najwięcej koni mechanicznych. Oczywiście możesz znaleźć inny sposób, aby poprawić osiągi pojazdu. Dobrym pomysłem są drobne poprawki np. montaż stożkowego filtra powietrza. Dzięki niemu nie tylko zyskasz kilka koni mechanicznych, ale również poprawisz dźwięk auta. 

Jeśli chcesz, aby Twój pojazd miał o wiele więcej mocy, nie musisz od razu szukać nowego auta, tylko zdecydować się na swap silnika. Co to takiego? „Swap” po polsku to dosłownie wymiana. Jak sama nazwa wskazuje, to proces usuwania oryginalnego motoru samochodu i jego wymiany. 

Kiedy warto zdecydować się na swap silnika? Zazwyczaj montaż innej jednostki napędowej jest spowodowany chęcią zwiększenia osiągów samochodu. Wymiana silnika wydaje się łatwiejszym rozwiązaniem niż instalacja nowych części i lekka poprawa mocy samochodu. Dzięki temu możesz wstawić pod maskę mocniejszy motor, często o większej pojemności. Swap silnika może być także dobrym rozwiązaniem w przypadku poważnego uszkodzenia oryginalnego elementu. To jedno z rozwiązań, gdy motoru nie da się już naprawić lub cena remontu jest zbyt wysoka, a Ty nie masz gwarancji, że jednostka napędowa będzie sprawna przez długi czas. 

Jak przeprowadzić swap silnika?

Jeśli zdecydowałeś się na swap silnika, to pora przejść do pracy. Możesz powierzyć to zadanie fachowcom bądź spróbować wykonać część zadań lub całość samodzielnie. Jest jednak kilka rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę przed dokonaniem tej ważnej zmiany. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym możesz uniknąć problemów w trakcie pracy. 

Wybór silnika

Wybór odpowiedniego silnika to jeden z najważniejszych aspektów jego wymiany. Musisz przeprowadzić dokładny research, aby dowiedzieć się, czy nowy motor będzie pasował do Twojego samochodu. Zanim zdecydujesz się na konkretną opcję, warto sprawdzić ogólne wymiary jednostki oraz skrzyni biegów.

Jak przeprowadzić swap silnika?

Kolejna wskazówka dotyczy umieszczenia silnika w samochodzie. Zanim zabierzesz się do pracy, zmierz dokładnie, ile masz miejsca pod maską. Często sprawdza się, że im większy motor, tym lepszy, ale przykładowo nie we wszystkich autach zmieści się V8. W związku z tym bądź skrupulatny i weź pod uwagę, że nowa jednostka napędowa może zająć więcej miejsca.

Montaż jednostki napędowej

Montaż silnika jest jednym z najtrudniejszych aspektów całej operacji. Jednak proces może być łatwiejszy, jeśli zdecydujesz się na motor od tego samego producenta. Zamiana na podobny silnik jest prostsza niż opcja niefabryczna. 

Jednostka napędowa pochodząca od innego producenta zazwyczaj wymaga dużej liczby obróbek. Potrzeba wielu godzin pracy, by umieścić silnik w samochodzie i połączyć go z innymi układami oraz komponentami pod maską. Czasami Twój pojazd może mieć uszkodzone mocowanie silnika, więc sprawdź je, zanim operacja wymiany się nie powiedzie. 

Układ olejowy 

Twój samochód nie może jeździć bez oleju. Jest to absolutna podstawa sukcesu. Olej utrzymuje w dobrej kondycji poszczególne elementy silnika. Bez niego motor mógłby się w końcu przegrzać, części stopić, co spowodowałoby zablokowanie i zepsucie. Pamiętaj o tym podczas wymiany silnika i miej na uwadze, że być może będziesz musiał wprowadzić zmiany w układzie olejowym, aby dostosować się do nowego silnika. Nie zapominaj o tym, że spuszczony olej musi zostać zutylizowany w specjalny sposób.

Układ olejowy

Wzmocnij inne układy samochodu

Swap silnika to naprawdę spore wyzwanie. Jednak nie warto poprzestawać na samej jednostce napędowej. Większa moc samochodu to również wyższy moment obrotowy, a co za tym idzie – wyższe prędkości. Musisz zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo w trakcie jazdy. W związku z tym przemyśl zmianę układu hamulcowego czy poprawę elementów podwozia. Bardziej sportowe części będą współgrały z mocniejszą jednostką napędową i gwarantowały bezpieczeństwo Twoje oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Swap silnika – samemu czy w serwisie? 

Wymiana silnika to świetny sposób na zwiększenie możliwości Twojego samochodu. Jednak przed swapem jednostki upewnij się, że podjąłeś wszelkie niezbędne kroki, by odpowiednio się do tego przygotować. Nie ma znaczenia czy pracę wykonujesz samodzielnie, czy zlecasz to zadanie mechanikowi. 

Kiedy warto zdecydować się na specjalistyczny warsztat? Przede wszystkim, jeśli nie masz pewności, że dasz radę wykonać zadanie na własną rękę. Swap silnika, jak możesz zauważyć powyżej, to skomplikowana operacja, na którą składa się wiele różnych czynności. To nie tylko wyciągnięcie jednego silnika i montaż drugiego. Jeśli nie decydujesz się na identyczny lub podobny silnik od tego samego producenta, wówczas możliwe, że trzeba będzie wymieniać również inne podzespoły.

Jeśli oddajesz auto do serwisu, regularnie kontroluj pracę osób, które są odpowiedzialne za Twój samochód. W ten sposób będziesz świadomy zmian, jakie zaszły w Twoim samochodzie i nic Cię nie zaskoczy, gdy ponownie usiądziesz za kierownicą.

Ile kosztuje swap silnika? 

Na jakie wydatki musisz się przygotować, przeprowadzając swap silnika? Koszt zależy od wielu czynników. Oznacza to, że ciężko jest podać dokładną kwotę. Cena za wymianę silnika będzie się różnić w zależności od marki i modelu samochodu. Jeśli masz samochód ze skomplikowaną konstrukcją i trudnym dostępem do poszczególnych elementów układów, to niestety musisz liczyć się z wyższą ceną. Droższe pojazdy to również wyższy koszt części zamiennych. 

Koszt zależy również od tego, na jaką jednostkę napędową się zdecydujesz. Jeżeli wybierzesz podobny, lecz nieco mocniejszy model, to cena nie powinna być bardzo wysoka. Załóżmy jednak, że zdecydowałeś się na niestandardowy, designerski silnik. Tworząc samochód sportowy, musisz liczyć się z wyższymi kosztami.

Nie da się jednoznacznie określić kwoty demontażu i montażu nowego silnika. Standardowo cena to od 1500 do 3000 złotych, jednak górna granica jest naprawdę płynna. Podany przedział dotyczy wyłącznie usługi mechanika oraz elektryka. Do tego jeszcze nowy silnik oraz komponenty. 

Postaw na jakość części zamiennych – wybierz Inter Cars!

Wymieniając silnik, nie możesz oszczędzać na częściach. Od nich zależy końcowy efekt i sukces operacji. W związku z tym wybierz produkty od renomowanych producentów. Gdzie możesz szukać takich części? Oczywiście w Inter Cars. W naszym asortymencie znajdziesz nie tylko wszystkie potrzebne elementy do silnika jak cylindry, tłoki, paski rozrządu czy uszczelki, ale również niezbędne części do innych podzespołów np. skrzyni biegów czy układu hamulcowego. Sprawdź naszą pełną ofertę i przekonaj się sam!

szukasz produktu który opisujemy?

Swap silnika – czy jest w Polsce legalny? 

Przekładanie silnika z jednego samochodu do drugiego kilkanaście lat temu wiązało się z wieloma trudnościami. Było to spowodowane faktem, że numer jednostki napędowej był wpisany do dowodu rejestracyjnego pojazdu. Oznaczało to szereg formalności. Swap silnika był zatem dosyć skomplikowanym przedsięwzięciem i nie chodzi wyłącznie o demontaż oraz instalację nowej jednostki. Aby móc cieszyć się nowym motorem, konieczne było przejście przez wiele etapów urzędniczych. Obecnie sprawa jest jednak dużo prostsza.

Według przepisów polskiego prawa silnik samochodu jest częścią wymienną. Oznacza to, że bez problemu możesz przeprowadzać jego modyfikacje. W dowodzie rejestracyjnym również nie ma już informacji na temat numeru jednostki napędowej. W trakcie kontroli drogowej czy przeglądu technicznego nikt nie powinien mieć zatem uwag do Twojego tuningu. Nie musisz więc nigdzie zgłaszać chęci wymiany silnikatłumaczy ekspert Inter Cars.

Wystarczy, że po modyfikacji udasz się na stację diagnostyczną. Nie jest to konieczne, jednak warto zgłosić tam przeróbkę i poprosić o rozszerzone badanie techniczne. Diagnosta sprawdzi, czy podczas tuningu nie ingerowano w elementy nośne pojazdu, zważy auto oraz sprawdzi nacisk na osie. Po zakończonym badaniu otrzymasz od pracownika stacji stosowny dokument, z którym trzeba udać się do wydziału komunikacji. Urzędnik na podstawie danych z przeglądu zaktualizuje informacje znajdujące się w systemie oraz Twoim dowodzie rejestracyjnym. 

Swap silnika – czy jest w Polsce legalny

Swap silnika a kwestia ubezpieczenia

Inną kwestią, którą warto poruszyć w kontekście wymiany silnika, jest wysokość ubezpieczenia OC. O ile pod względem prawnym oraz formalnym nie trzeba nic robić i zmieniać, tak w przypadku towarzystw ubezpieczeniowych jest różnie. Warto dogłębnie sprawdzić, co o takim tuningu mówią Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Może się okazać, że ze względu na zmianę jednostki napędowej lub braku informacji o niej ubezpieczyciel nie będzie chciał wypłacić Ci odszkodowania w przypadku zdarzenia drogowego. Dlatego warto od razu po swapie silnika zgłosić ten tuning w urzędzie, by niezbędne zmiany zostały wprowadzone w system. 

A co z wysokością składki? Jeśli wymieniasz silnik na identyczny, raczej nie będzie to miało wpływu na wysokość ubezpieczenia. Jednak swap silnika polega zazwyczaj na montażu jednostki napędowej o większej pojemności. W tym przypadku wysokość polisy OC może się zmienić. Pamiętaj, że towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczają składki na podstawie wielu kryteriów. Jednym z nich jest pojemność silnika. Jeśli wymieniasz motor, zgłoś się do ubezpieczyciela i poinformuj go o tej sytuacji.

Swap silnika a kwestia ubezpieczenia

Swap silnika to zabieg niezwykle kosztowny, który wymaga precyzji oraz czasu. Musisz liczyć się z ewentualnymi niespodziankami w trakcie wykonywania modyfikacji. Aby być pewnym jakości części, które znajdą się pod maską Twojego auta, wybierz produkty z oferty Inter Cars. Sprawdź nasz bogaty asortyment i sięgnij po najlepsze części od renomowanych producentów! Poniżej znajdziesz sekcje, gdzie odpowiedzieliśmy najczęściej zadawane pytania.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Swap silnika to rodzaj tuningu samochodów. Polega on na wymianie silnika na inny.

Swap silnika to rozwiązanie, kiedy doszło do trwałego uszkodzenia motoru w samochodzie. Najczęściej jednak ten tuning ma na celu zwiększenie mocy pojazdu.

Jeśli masz na tyle wiedzy oraz doświadczenia, a także masz odpowiednie narzędzia, to śmiało możesz próbować. Będzie to spora oszczędność. Pamiętaj jednak, że silnik to serce samochodu. Każdy błąd może ważyć na Twoim bezpieczeństwie. Bardzo często zakres prac wychodzi poza samo przełożenie silnika. Konieczna jest zmiana turbo, skrzyni biegów czy innych podzespołów.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!