Technologie wykorzystywane przy produkcji samochodów elektrycznych rozwijają się w ostatnich latach coraz bardziej dynamicznie. Zwrot ku ekologii jest w branży motoryzacyjnej zdecydowany. W modele elektryczne inwestuje również marka Nissan – a dowodem na to jest najnowszy Nissan Ariya, który ma naprawdę dużo do zaoferowania. Chciałbyś poznać ten samochód bliżej? Zapraszamy do lektury!

Nissan Ariya

Ariya to nie pierwszy elektryczny Nissan – jego poprzednik, model Leaf, zadebiutował na rynku już w 2011 roku. Śmiało można jednak stwierdzić, że firma dobrze wykorzystała wieloletnią przerwę. Nowy kompaktowy crossover zasilany energią elektryczną to pojazd o podwyższonym standardzie, który oferuje kierowcom komfort i bezpieczeństwo. O tym, że Ariya jest interesującą propozycją, świadczy to, że pierwsza pula dostępnych egzemplarzy (250 sztuk w roku 2022) sprzedała się niemalże natychmiast. Czym więc charakteryzuje się ten pojazd? Jakie technologie i udogodnienia w nim zastosowano? Co wchodzi w skład wyposażenia i wreszcie – jak auto radzi sobie na drogach? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Nissan Ariya – nowoczesny elektryczny SUV

Ariya to nowoczesna i unikalna propozycja marki Nissan. SUV, o którym mowa, pozwala odkryć prawdziwy potencjał aut elektrycznych i zapewnia kierowcom wysoki komfort jazdy. Pojazd zaprojektowano tak, by podkreślić zalety ekologicznego napędu: można z całą pewnością stwierdzić, że to się udało, ponieważ oferowane właściwości jezdne i ergonomia podróży naprawdę robią wrażenie.

Nissan Ariya jest samochodem, który od początku miał być przeznaczony dla kierowców poszukujących pojazdu o podwyższonym standardzie. Wygodnego, wyposażonego w przydatne udogodnienia oraz sprawnie poruszającego się po ulicach. Jest to pierwszy etap planu transformacji o nazwie „Nissan Next”: marka zamierza w ciągu 18 miesięcy wprowadzić na rynek aż 12 nowych modeli samochodów elektrycznych.

Nic w tym dziwnego: pojazdy z napędem elektrycznym stają się coraz popularniejsze, a czołowi producenci aut starają się zająć na nowym rynku jak najkorzystniejszą pozycję. Nissana Ariyę można więc nazwać kamieniem milowym – by podkreślić rozpoczęcie nowego etapu w produkcji aut, oznakowano go odświeżonym logotypem Nissana.

Zobacz również: samochody elektryczne w Polsce – trendy na najbliższe lata

Dane techniczne i wyposażenie

Nissan Ariya to perełka w portfolio producenta – pojazd, który miał pokazać prawdziwe spektrum możliwości aut z napędem elektrycznym. Czy udało się to osiągnąć? Sprawdzamy!

Nissan Ariya

Najważniejsze cechy auta

Nissan Ariya to elektryczny SUV, którego zaliczyć można do segmentu D – jednak warto mieć na uwadze, że w porównaniu do innych pojazdów tej kategorii jest to auto dość kompaktowe. Jego wymiary to 1660 mm wysokości, 1850 mm szerokości i 4595 mm długości. Jeśli chodzi o wagę, to wiele zależy od tego, na którą konkretnie wersję się zdecydujesz. Ariya waży więc od 1800 do 2300 kg – co w znacznym stopniu wynika z ciężaru dużego akumulatora.

Nowy elektryczny Nissan został zbudowany na płycie podłogowej CMF–EV, którą opracowano specjalnie na potrzeby tego modelu. Jej zastosowanie umożliwiło uzyskanie jednocześnie wysokiej mocy, dużego zasięgu i sprawności ładowania. Stuprocentowo elektryczny zespół napędowy sprawia, że wysoki moment obrotowy dostępny jest właściwie od razu po uruchomieniu silnika. Co to oznacza? Auto przyspiesza płynnie, szybko i praktycznie bezgłośnie. Brak zbędnego hałasu w czasie jazdy to jedna z ważnych cech tego samochodu: w kabinie podczas pokonywania trasy panuje cisza, zarówno na przednich, jak i tylnych siedzeniach.

Jak szybko ładuje się Nissan Ariya? Jeśli weźmiesz pod uwagę wersję z akumulatorem o pojemności 87 kWh, to wystarczy pół godziny, by odzyskać 350 km zasięgu. Ładowanie odbywa się za pomocą szybkiej ładowarki i złącza CCS. Akumulatory zostały umieszczone w podłodze (pomiędzy osiami) w taki sposób, by uzyskać rozkład masy bardzo bliski idealnemu.

Sprawdzone technologie połączone z nowymi rozwiązaniami

W Nissanie Ariya wykorzystano rozwiązania dobrze znane z wcześniejszego modelu Leaf. Jednym z nich jest oczywiście e-Pedal, dzięki któremu można ruszać z miejsca, przyspieszać i zmniejszać prędkość (zwolnienie pedału sprawia, że silnik elektryczny przełącza się w tryb hamowania). Do sprawdzonych technologii dołączono jednak również szereg nowych pomysłów.

Nissan Ariya

Już w standardowej opcji znajduje się automatyczny hamulec awaryjny wyposażony w funkcję wykrywania pieszych oraz rowerzystów. Kierowcy mają do dyspozycji także system ostrzegania o możliwej kolizji podczas jazdy do przodu, funkcję interwencji w razie niezamierzonej zmiany pasa ruchu oraz ostrzeganie w razie wykrycia pojazdu w martwym polu. Samochód jest również wyposażony w opcję wykrywania zmęczenia kierowcy, rozpoznawania znaków drogowych i ostrzegania o ruchu poprzecznym w trakcie cofania.

Co jeszcze zawiera w sobie Nissan Ariya? Cena tego pojazdu obejmuje także system ProPILOT Assist, który umożliwia jazdę autonomiczną 2. poziomu, czyli uwzględniającą zachowanie bezpiecznej odległości od innych uczestników ruchu i trzymanie samochodu w pasie. Auto ma również funkcję aktywnego tempomatu. Gdy pojazd wykryje, że kierowca nie reaguje (czyli mógł zasnąć lub stracić przytomność) – początkowo komputer próbuje go wybudzić za pomocą sekwencji dźwięków. Jeśli nie odniesie to skutku, auto zwalnia aż do całkowitego zatrzymania, włączając jednocześnie światła awaryjne.

Ariya w wersji standardowej ma dodatkowo inteligentny kluczyk I-Key, system kamer 360 stopni i asystenta zjazdu ze skrzyżowania. W wersji z bogatszym wyposażeniem znajdziesz dodatkowo system reflektorów adaptacyjnych w technologii Full LED, wyświetlacz przezierny oraz funkcję pamięci ustawień dla 2 kierowców (obejmuje ona ustawienia lusterek, konsoli centralnej oraz foteli). Do nowości należy opcja inteligentnego planowania trasy, która w czasie rzeczywistym uwzględnia różne czynniki (dostępność stacji ładowania, natężenie ruchu, zapas energii).

Jak wygląda Nissan Ariya?

Czym, jeśli chodzi o kwestie estetyczne, charakteryzuje się ten Nissan? SUV został zaprojektowany w sposób minimalistyczny, a jednocześnie elegancki – tak, by łączył w sobie funkcjonalność oraz gustowny wygląd. Trzeba przyznać, że Ariya naprawdę robi wrażenie! Uwagę przyciąga już kolor lakieru: miedziano brązowa karoseria wyróżnia się na tle innych aut. Kształt pojazdu nieco przypomina stylistykę coupe. Spadzisty dach dobrze współgra z niedużym spoilerem dachowym, a tył modelu płynnie przechodzi w klapę bagażnika o pojemności od 415 do 468 l.

Nissan Ariya

Co znajdziesz wewnątrz? Przede wszystkim – mnóstwo miejsca. Zarówno dla pasażerów przednich, jak i tylnych siedzeń. Podłoga jest zupełnie płaska, nawet z przodu pozbawiona jakiegokolwiek wału lub konsoli. Kokpit zaprojektowano w sposób minimalistyczny – nie znajdziesz tu zbędnych przycisków i dekoracji, jednak wszystko jest jak najbardziej funkcjonalne.

Cyfrowa tablica rozdzielcza ma 12,3 cala, tak samo, jak ekran znajdujący się pośrodku. Ciekawym rozwiązaniem są z pewnością haptyczne przyciski, które lekko drgają pod palcem – tak, by kierowca był pewien, w którym momencie je nacisnął. Tradycyjną postać zachowały jedynie najważniejsze przełączniki, czyli m.in. pokrętło regulacji głośności oraz guziki na kierownicy.

Ustawienia foteli, kierownicy i przesuwanej konsoli środkowej można dowolnie regulować, a wybrane parametry da się zapisać w profilach użytkowników (bardzo przydatne, jeśli z auta korzysta więcej, niż jeden kierowca).

Zobacz również: ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?

Ekspert radzi: o czym trzeba pamiętać, jeżdżąc autem elektrycznym?

Samochody elektryczne to prawdziwa rewolucja w motoryzacji – jeszcze do niedawna stanowiły rzadko spotykaną nowinkę, dziś nikogo już nie dziwią. Prawdopodobnie będą stawały się w następnych latach coraz popularniejsze, warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas prowadzenia takiego pojazdu. Co na ten temat mówi ekspert marki Inter Cars?

Czym różnią się auta elektryczne od spalinowych? Już uruchamianie pojazdu przebiega w inny sposób. W „elektrykach” czasami wystarczy jedynie wcisnąć hamulec! Pojazdy z silnikiem elektrycznym zazwyczaj mają jedynie 2 biegi: do przodu i do tyłu. Nie ma więc konieczności ich częstego zmieniania. Kierowcy, którzy po raz pierwszy prowadzą taki pojazd, często są zaskoczeni tym, że jazda jest bardzo cicha i pozbawiona jakichkolwiek wibracji.

By zmaksymalizować zasięg samochodu elektrycznego, warto w miarę możliwości poruszać się z prędkością nieprzekraczającą 100 km/h. Przy zbliżaniu się do skrzyżowań dobrze jest odpuszczać gaz i wykorzystywać rekuperację. Co istotne – sieć ładowarek w Polsce nadal nie jest imponująca. Dłuższe trasy trzeba więc zaplanować w przemyślany sposób – mówi ekspert Inter Cars

Akcesoria do aut elektrycznych w Inter Cars 

Masz samochód elektryczny? Na pewno wiesz, jak ważna jest ładowarka oraz utrzymywanie akcesoriów do niej przeznaczonych w dobrym stanie. Odpowiedni pokrowiec ułatwia przechowywanie kabli. Mobilna ładowarka umożliwia uzupełnienie energii w akumulatorze ze zwykłego gniazda sieciowego. Te produkty – i wiele innych – znajdziesz w naszym sklepie Inter Cars. Wybraliśmy dla Ciebie najwyższej jakości akcesoria do aut elektrycznych. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą!

Nissan Ariya – dostępne wersje

„Najsłabszymi” (choć nadal oferującymi całkiem sporo) wersjami Nissana Ariya są te z napędem na przód. Jedna z nich wyposażona jest w akumulator o pojemności 65 kWh, co zapewnia zasięg do 360 km. Wersja z akumulatorem o pojemności 90 kWh oferuje już 500 km zasięgu na jednym ładowaniu – to już może naprawdę zrobić wrażenie! Pierwsze z wymienionych powyżej aut dysponuje mocą 218 KM, drugie – 242 KM. Warto mieć na uwadze to, że do 100 km/h szybciej przyspiesza pojazd słabszy: wiąże się to z jego niższą masą. Myślisz, że to dla Ciebie za mało?

Nissan przygotował także coś dla osób bardziej wymagających: Ariya z napędem na 4 koła (e-4ORCE) powinna zadowolić każdego, kto wobec samochodu ma duże oczekiwania. Takie auto również można kupić w 2 wersjach. Pierwsza z nich oferuje 306 KM, druga (o nazwie Performance) – aż 394 KM! Wersja Performance przyspiesza do 100 km/h w zaledwie 5,1 sek, a jej moment obrotowy wynosi 600 Nm. Ma to jednak swoją cenę, gdyż wraz z dużą mocą idzie w parze nieco mniejszy zasięg (400 km). Maksymalna prędkość tego samochodu to – w zależności od wersji – 160 lub 200 km/h.

Podsumowanie

Model Ariya to interesująca propozycja od marki Nissan: z pewnością jedno z lepszych aut elektrycznych dostępnych na rynku – komfortowe i sprawne, doskonale nadające się na samochód rodzinny. Czy to pojazd odpowiedni dla Ciebie? Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu już wiesz!

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jak drogi jest Nissan Ariya? Cena tego auta nie należy do najniższych: zaawansowane technologicznie rozwiązania i sprawny, elektryczny silnik muszą swoje kosztować. Zgodnie z informacjami podanymi w katalogu, koszt pojazdu w najtańszej wersji to 215 900 zł, a najdroższej – 278 400 zł.

Model 63 kWh jest wyposażony w ładowarkę 7,4 kW do użytku domowego. W trasie auto można doładować na stacji (o mocy do 130 kW). Wersja z akumulatorem 87 kWh może być ładowana trójfazową ładowarką o mocy 22 kW.

Pierwszy koncept modelu zaprezentowano w 2019 roku na targach Tokyo Moto Show. Pierwotnie auto miało zostać wdrożone do sprzedaży w 2021, jednak z uwagi na kryzys w branży motoryzacyjnej pojazd pojawił się na rynku dopiero w roku 2022 (w Europie dostępny jest od kwietnia 2022).
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!