Na początku należy wspomnieć, że mimo iż Brabus jest najbardziej znany ze współpracy z koncernem Mercedes-Benz, to obecnie firma nie zajmuje się wyłącznie autami tego producenta. Przedsiębiorstwo otworzyło się na nowe możliwości i aktualnie współpracuje z innymi markami samochodów z segmentu premium. Taka strategia rynkowa jeszcze bardziej zwiększa zainteresowanie klientów. Czasami jednak na zainteresowaniu się kończy. Nawet jeśli masz wystarczająco pieniędzy, może nie udać Ci się zdobyć auta, ze względu na mocno limitowaną liczbę sztuk. 

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

opony

Historia Marki Brabus

Marka powstała w 1977 roku, a doszło do tego w ciekawych okolicznościach. Młody fascynat szybkich samochodów, a mianowicie Bodo Buschmann, podjechał nowym Porsche pod salon Mercedesa. Na pozór nie ma w tym nic nadzwyczajnego, ale tylko na pozór. Właścicielem wspominanego salonu był bowiem ojciec przyszłego założyciela Brabusa. Doszło do ostrej wymiany zdań, po której Bodo „zrezygnował” z Porsche i wrócił do luksusowej S klasy W116.

Jednak nietrudno się domyślić, wrażenia z jazdy S-ką były zgoła odmienne od tych, które zapewniało młodzieńcowi auto konkurencji. Bodo tęsknił za swoim Porsche i postanowił zrobić ojcu psikusa. Ówczesne Mercedesy były znane z technicznego dopracowania, luksusu oraz komfortu. Niestety brakowało im dynamiki, a prowadzenie samochodu nie sprawiało przyjemności. Młody Bodo chciał pokazać, nie tylko ojcu, że można połączyć ze sobą dynamikę i radość z jazdy, znane z Porsche, i luksus kojarzący się z Mercedesami.

brabus

Miłośnik Porsche rozpoczął prace nad swoją limuzyną, których celem było podniesienie mocy, poprawę osiągów oraz jakości prowadzenia. W116 miała stać się jego nową „zabawką” i dostarczać ekstremalnych emocji. Udało się tego dokonać poprzez znaczne modyfikacje zawieszenia, układu kierowniczego, silnika oraz układu wydechowego. 

W 1980 roku do firmy Bodo Buschmanna dołączył Klaus Brackman. Dziesięć lat później obaj zdecydowali się oni na zmianę nazwy firmy na Brabus. Geneza jest prosta, czyli połączenie trzech pierwszych liter nazwisk założycieli. W tym samym czasie firma rozpoczęła intensywną współpracę z Mercedesem, koncentrując się na modyfikowaniu i tuningu samochodów tej marki.

W ciągu kolejnych lat Brabus stał się jednym z najbardziej znanych i cenionych tunerów samochodów Mercedes-Benz na świecie, oferując szeroką gamę modyfikacji silników, zawieszenia, hamulców, wydechów oraz projektowanie. Dzięki wysokiej jakości przeróbkom i innowacyjnym rozwiązaniom Brabus zyskał uznanie klientów na całym świecie, a jego pojazdy są uznawane za jedne z najbardziej ekskluzywnych i wyrafinowanych na rynku.

Pierwsze auta Mercedes Brabus

Po pierwszym projekcie wyżej wspomnianej W116 przyszła pora, by kompani zaczęli rozwijać umiejętności na innych modelach. Jak wspominaliśmy, na początku istnienia warsztatu firma Brabus modyfikowała wyłącznie Mercedesy.

Następny w kolejce był cieszący się wtedy dużą popularnością Mercedes-Benz 190 z silnikiem V8. W 1984 roku udało się z niego „wycisnąć” aż 280 KM, co na tamte czasy było nie lada wyczynem. Rok później zaprezentowany został Mercedes Brabus klasa E W124, którego zadziwił niskim poziomem opóru powietrza i wynosił Cx 0,26. 

Po pierwszych udanych przeróbkach inżynierowie Brabusa przenieśli swoje umiejętności na nowy poziom. W 1992 „wzięli w obroty” silniki V12. Pierwszy model w tym układzie miał aż 6,9 litra pojemności skokowej i generował moc niebagatelne 508 KM. Konstrukcja została dosłownie upchnięta pod maską W124 o oznaczeniu 500E, zastępując oryginalny silnik. W 1996 roku motor został poddany ponownym przeróbkom. Jego finalna pojemność wyniosła 7,3 litra, a moc wzrosła o kolejne 74 KM, do 582.

Wspomniane w poprzednim akapicie zmiany dały początek modelowi Brabus E V12 7.3 S, który bazował na słynnym „okularniku”. Tego konkretnego modelu opracowano zaledwie 15 sztuk. Samochód rozpędzał się do 330 km/h, czym zyskał wówczas tytuł najszybszej limuzyny na świecie. Rekord utrzymał aż do 2003 roku. Tym samym inżynierowie Brabusa pokazali się w dobrym świetle i na stałe zagościli na rynku motoryzacyjnym premium. Udowodnili, że potrafią poprawić osiągi samochodu, który nawet bez przeróbek był oceniany jako doskonały.

felgi

Przyspieszenie na najwyższym poziomie, niebywałe osiągi, moc oraz unikatowy wygląd to wspólny mianownik wszystkich projektów ze stajni tej marki. Od lat Brabus nie ma sobie równych, jeśli chodzi o modyfikacje aut z najwyższej półki. Firma nie zatrzymuje się i wciąż podejmuje coraz to nowe wyzwania, korzystając z najnowszych technologii dostępnych w świecie motoryzacji. A to wszystko za sprawą kłótni ojca z synem – aż trudno w to uwierzyć!

Modele, które Brabus wziął „na warsztat”

Firma podjęła się wielu niesamowitych projektów. Nie każdy z nich bazował na modelu Mercedesa. Z czasem inżynierowie Brabus mogli pozwolić sobie na współpracę z innymi markami premium, czego owocem było wiele niesamowitych samochodów. Pojazdy wychodziły w limitowanej liczbie egzemplarzy, a na dzisiejszych aukcjach osiągają niewyobrażalnie wysokie ceny. Poniżej znajdziesz kilka przykładowych modeli, które wstrząsnęły motoryzacyjnym światkiem.

Smart Brabus ForTwo

Decyzja o modyfikacji tego modelu wzbudziła nie lada kontrowersje wśród fanów Brabusa. Oczywiście marka Smart należy do koncernu Mercedesa, co pewnie przesądziło o tym, aby podjąć taką współpracę. Jednak to, co udało się wydobyć z tego miniaturowego auta, naprawdę potrafi zaskoczyć.

Smart Brabus został wyposażony w pełny pakiet ospojlerowania oraz potrójne końcówki układu wydechowego, natomiast zawieszenie zostało obniżone o 30 mm. Do tego założono mu ogromne jak na gabaryty auta felgi – z tyłu 17-calowe, a z przodu 16-calowe czarne aluminiowe obręcze z wielkim „B” w środku.

Z niewielkiego turbodoładowanego silnika wyciśnięto 125 KM, co może nie robić specjalnego wrażenia w świece aut sportowych. Jednak patrząc na rozmiary samochodu (269,5 cm długości, 156 cm szerokości oraz 155,4 cm wysokości), jest to zaskakująco dużo. Smart Brabus osiąga setkę w 9,2 sekundy, a maksymalna prędkość została ograniczona elektronicznie i wynosi 175 km/h.

Mercedes-Benz G klasa Brabus

Brabus miał już wiele podejść do słynnego „kiosku” produkcji Mercedesa. Każda z nich szokowała tak samo wyglądem, jak i rozmiarem Jednak najmocniejszą z nich jest ta bazująca na modelu G 63 AMG S.

G klasa Brabus w wersji Rocket 900 generuje moc, jak sama nazwa wskazuje, aż 900 KM. Równie imponująca jest wynosząca 1250 Nm wartość momentu obrotowego. Są to liczby, które robią wrażenie nawet w tak potężnym nadwoziu. Sprint do setki zajmuje 3,7 sekundy, a prędkość maksymalna jest ograniczona elektronicznie i wynosi 280 km/h.

Z zewnątrz auto urosło jeszcze bardziej. Dołożono pełny pakiet ospojlerowania, w skład którego wchodzą: dokładki nadkoli poszerzające pojazd o 8 cm, karbonowe elementy nadwozia, duży spojler na tylnej klapie oraz boczne, agresywnie wyglądające końcówki układu wydechowego. Wszystko to dopełniają ogromne felgi typu Monoblock.

Mercedes-Benz AMG GT 4-door Brabus

Właściwa nazwa nadana temu modelowi to Brabus Rocket 900. Jest prosta i skutecznie działa na wyobraźnię. „900” w nazwie podobnie jak w przypadku poprzedniego auta informuje o liczbie koni mechanicznych, które generuje pojazd.

Brabus Rocket 900 ma niemal bliźniaczy silnik, co w wyżej wspomnianej G klasie. Jest to 4-litrowe V8 bi-turbo, które tuner zmodyfikował do 4,5 litra pojemności. To w połączeniu ze zmianą układu turbodoładowania spowodowało, że auto generuje 900 koni oraz 1250 Nm momentu obrotowego, które zostały ograniczone elektronicznie, gdyż skrzynia nie radzi sobie „na dłuższą metę” z taką mocą.

Z zewnątrz od razu można zauważyć, że to nie jest seryjny Mercedes. AMG GT 4-door Brabus ma agresywny wygląd z dodatkami z włókna węglowego i dużymi wlotami powietrza. Zmodyfikowano także przedni splitter, dyfuzor oraz spoiler, co poprawia aerodynamikę i stabilność pojazdu przy wysokich prędkościach. Wnętrze samochodu zostało wykończone wysokiej jakości skórą, Alcantarą i karbonem. Wprowadzono także nowe fotele sportowe, które zapewniają maksymalne wsparcie podczas dynamicznej jazdy.

Porsche 911 Brabus

Współpraca z Porsche, jak i produkcja tego modelu, to jeden z najświeższych projektów Brabusa z 2022 roku. Powstało kilka przekształceń i wszystkie dotyczą generacji 992. Tak naprawdę są to pakiety modyfikacji mechanicznych oraz stylistycznych, które Brabus montuje do wersji 911 turbo S.

Dostępne są dwa warianty mocy dla Porsche 911 Brabus. Pierwszy z nich nosi nazwę 38S-720, a drugi 38S-820. Ten pierwszy generuje 720 KM i 900 Nm, a drugi aż 820 KM i 950 Nm momentu obrotowego. Obie wersje różnią się od siebie nie tylko mapą silnika, ale również zestawem dodatków zewnętrznych oraz oznaczeniami we wnętrzu i z zewnątrz auta. Największą różnicą jest tylny dyfuzor. Do tego obie wersje można mieć w wersji Coupe i Cabrio.

Brabus Rolls Royce 700

Czy wypada przerabiać Rollsa? Nad odpowiedzią na to pytanie Brabus długo się nie zastanawiał i poddał modyfikacjom drugą generację modelu Ghost. Zamiast 563 KM występujących seryjnie nowe auto ma ich 700. Wielka litera „B” na kierownicy budzi spore kontrowersje ze względu na bezpośrednią brytyjską konkurencję dla Rolls Royce’a, czyli Bentleya.

logo brabus

Brabus 700 z zewnątrz wygląda bardzo agresywnie jak na limuzynę tak wysokiej klasy. Dołożono mu dokładki zderzaków, zmieniono felgi, ale w oczy rzucają się przede wszystkim 4 końcówki układu wydechowego, dostępne tylko w wersji Brabus. Rolls Royce dzięki tuningowi zyskał także dużo elementów z włókna węglowego. Projektanci Brabusa nie żałowali tego materiału w kabinie, co może nie wydawać się spójne z luksusowym wnętrzem. Mimo pewnych zastrzeżeń fanów motoryzacji należy przyznać, że auto robi niesamowite wrażenie.

Mercedes-Benz, Smart, Opel i wiele innych… Najlepsze części do swojego samochodu znajdziesz w Inter Cars!

Jako kierowca pamiętaj, że dla Inter Cars nieważne, czy jeździsz Mercedesem Brabus, czy Fiatem Punto. Szukasz części lub akcesoriów do swojego pojazdu? Wszystko, co niezbędne znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Dostępne są m.in. części oraz płyny eksploatacyjne potrzebne do codziennego użytkowania Twojego samochodu, takie jak oleje, filtry, klocki hamulcowe, akumulatory oraz wiele więcej. Wszystkie oferowane produkty pochodzą od renomowanych producentów. Nie możesz znaleźć odpowiedniej części? Zapytaj naszego doradcę! 

bagażnik

Luksus pod znakiem Brabus – podsumowanie

Brabus to firma, która wypracowała na tyle silną pozycję na rynku, że aktualnie mało kto może się z nią równać. Każda współpraca, której się podejmuje, zachwyca, nawet jeśli budzi przy tym ogromne kontrowersje. Do tego należy dodać, że przedsiębiorstwo nie zajmuje się tylko autami. Brabus przerabia także: motorówki, jachty i prywatne odrzutowce. Jest to wręcz niesamowite, do jakiej skali urosła ta firma. Warto pokreślić, że powstała z czystej pasji do motoryzacji, którą kultywuje w coraz to nowszych dziełach – mówi ekspert marki Inter Cars.

Każdy z fanów motoryzacji bez wątpienia natknął się na samochody zmodyfikowane przez firmę Brabus. Niezwykłe osiągi oraz agresywny design dodają im nowego, zupełnie odmiennego charakteru. Mimo kontrowersji, które czasami wzbudzają przeróbki, to wciąż niezwykle pożądane auta. Jednak limitowana liczba oraz wysokie ceny w większości pozwalają jedynie na podziwianie ich zaskakującego działania. Mimo że modyfikacje samochodów przez Brabusa są legalne, warto pamiętać, że przeróbki silnika, wydechu lub zawieszenia mogą wpłynąć na charakterystykę jazdy samochodu — jeśli zatem siądziesz za kierownicą auta tej marki, dokładnie przemyśl każdy manewr i bądź gotowy na wspaniałe przeżycie. 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Brabus to niemiecka firma specjalizująca się w tuningu i modyfikowaniu samochodów marki Mercedes-Benz. Firma została założona w 1977 roku przez dwóch przyjaciół, Bodo Buschmanna i Klausa Brackmana, którzy zaczęli modyfikować silniki Mercedesa w swoim warsztacie.

Obecnie Brabus oferuje szeroki zakres usług, w tym modyfikacje silników, wydechów, zawieszenia, układów hamulcowych oraz projektowanie i produkcję modeli samochodów jak i motocykli.

Brabus zajmuje się modyfikowaniem samochodów. Jednym z najpopularniejszych modeli są Mercedes Brabus klasa E W124 czy Mercedes-Benz AMG GT 4-door Brabus. Producent zajmuje się również innymi markami. Warto wyróżnić m.in. Brabus Rolls Royce 700, Smart Brabus ForTwo czy Porsche 911 Brabus.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!