Trudno znaleźć fana motoryzacji, który nigdy nie zetknął się ze zjawiskiem tuningu. Niektórzy z nich na co dzień ograniczają się do podziwiania zmodyfikowanych pojazdów w Internecie, inni na własną rękę – z różnym skutkiem – starają się udoskonalić swój ukochany samochód, przekształcając jego wnętrze oraz karoserię. Jeszcze inni z wypiekami na twarzy oczekują na każdą imprezę, na której będą mogli z bliska przyjrzeć się tuningowanym samochodom. Jesteś jedną z tych osób? Nie mogło zatem zabraknąć Cię na Tuning Show EXPO w Krakowie.

Tuning show expo

Tuning ma wiele twarzy. Laikowi słowo to kojarzyć się będzie ze scenami z popularnej serii filmów Szybcy i wściekli, która miała niebagatelny wpływ na popularyzację tego zjawiska u szerokiej widowni, także tej, która wcześniej nie miała o nim pojęcia. Tuning to jednak nie tylko bajeranckie światła i spoilery zamontowane w samochodach, które możemy oglądać na drogach każdego dnia. Prawdziwy fan motoryzacji zdaje sobie z tego sprawę i właśnie dla takich osób organizowane są wydarzenia takie jak Tuning Show EXPO. Prezentowane na nim samochody klasyczne, nowoczesne, sportowe czy rajdowe poddawane są różnym, nawet najbardziej zwariowanym modyfikacjom. Nawet osoby, które na co dzień nie mają styczności z tuningiem, z przyjemnością przyjrzą się im z bliska, doceniając wyobraźnię oraz profesjonalizm ludzi, dla których stał się on nie tylko życiową pasją, ale często także sposobem na życie. 

Z poniższego artykułu, dowiesz się:

  1. czym jest Tuning Show EXPO;
  2. jak wyglądał przebieg imprezy;
  3. czym jest off road tuning;
  4. jak oceniamy targi.

Tuning Show EXPO – co to takiego?

Tuning show EXPO jest jedyną tego rodzaju imprezą przeznaczoną dla fanów klasycznej motoryzacji oraz jej wszelkich modyfikacji, która odbywa się w stolicy Małopolski. Poprzednia edycja uważana jest za jedną z najciekawszych imprez poświęconych tak ważnej dla wielu ludzi sferze codziennego życia. Wydarzenie z 2021 roku było doskonałym połączeniem starego z nowym. Organizatorzy zadbali o to, by cały event stanowił kolaż typowych, charakterystycznych dla targów stanowisk wystawowych z tym, co motoryzacyjne tygrysy kochają najbardziej, czyli zlotem, na którym można było zobaczyć starannie wyselekcjonowane tuningowane modele, z dumą prezentowane przez swoich właścicieli. 

W 2021 roku krakowska Hala EXPO wypełniła się ponad 300 egzemplarzami modyfikowanych samochodów pochodzących z różnych epok. Dla wszystkich uczestników przygotowano szereg spotkań z twórcami modyfikacji, youtuberami oraz branżowymi influencerami. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi: Grzegorz Duda – czternastokrotny mistrz Polski w wyścigach górskich, Kacper Wróblewski – zawodnik Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski oraz znani z YouTube twórcy – Karol Jagoda, Marcin Radecki czy Damian Kurcz. Dla wszystkich odwiedzających organizatorzy przygotowali także wystawę, na której zaprezentowały się czołowe firmy zajmujące się tuningiem oraz licytację, podczas której można było zakupić przejażdżkę super samochodami. O oprawę muzyczną całego wydarzenia zadbali znani DJ-e. Wszystko to sprawiło, że mogliśmy wziąć udział w naprawdę dobrze zorganizowanym tuning show. 2022 rok przyniósł nam drugą edycję tego motoryzacyjnego eventu.

Tuning show expo

Przeczytaj także: Pierwsze auto do driftu — od czego zacząć? 

Progres tuningowego show

Organizatorzy krakowskiego auto tuning show pierwszą edycją zawiesili sobie poprzeczkę naprawdę wysoko, jednak jego druga edycja nie tylko sprostała oczekiwaniom, dorównując swojej poprzedniczce, ale zanotowała w stosunku do niej znaczny progres. W myśl zasady, iż nie zmienia się dobrze działającego mechanizmu, organizatorzy użyli sprawdzonej rok wcześniej formuły, znacząco ją rozszerzając. 

Tak premierowy tuning show, jak i druga jego edycja wypełniła halę EXPO przy ulicy Galicyjskiej szeroką gamą perełek motoryzacji, rodem z Ameryki, Azji i Europy. Wśród prezentowanych samochodów można było zobaczyć auta off-roadowe, tuningowe, używane w motorsporcie czy niepowtarzalne samochody seryjne. Różnorodność obecnych na targach pojazdów sprawiała, że każdy fan motoryzacji, niezależnie od tego, jakim rodzajem samochodów interesuje się na co dzień, mógł znaleźć coś dla siebie. 

Druga edycja eventu odbywającego się w Krakowie została rozszerzona na dwa dni i odbywała się 10-11 września 2022 roku. Sporą zmianą w stosunku do poprzedniczki była część pokazowa odbywająca się poza halą. Organizatorzy przygotowali pokazy driftu i off-roadu, a wszystko to z myślą zarówno o starszych, jak i najmłodszych fanach motoryzacji, którzy mogliby cieszyć oczy w gronie znajomych i rodziny.

Sprawdź również: Czym jest tuning auta? Historia i przykładowe modyfikacje 

Przebieg imprezy

Tuning Show EXPO w Krakowie był imprezą o charakterze nie tylko rozrywkowym, ale i edukacyjnym. Organizatorzy zadbali o odpowiednie rozplanowanie poszczególnych segmentów składających się na ten dwudniowy event, urozmaicając tym samym jego przebieg, tak aby nie sposób było się na nim nudzić. 

Tuning show expo

Auto tuning show rozpoczął się w sobotę od przywitania wszystkich zgromadzonych, po czym od razu zaprezentowano terenowe pojazdy Polaris firmy AR Moto z siedzibą w Bochni, która specjalizuje się w sprzedaży tego typu maszyn. Po trwającej pół godziny prezentacji głos zabrał Paweł Jung z kanału Insane Drifting, który przez godzinę opowiadał o tym, w jaki sposób można połączyć drifting z pracą. Następna godzina należała do Grzegorza Dudy, który na swoim koncie ma 11 tytułów Mistrza Europy oraz 14 tytułów Mistrza Polski w rajdach samochodowych i górskich, a także znanego dziennikarza ze stacji TVN Turbo. Obok niego wystąpił Karol Duda – kierowca rajdowego Mistrza Europy FIA CEZ, gr.5. Dzięki nim dowiedzieliśmy się co nieco o kulisach wyścigów samochodowych oraz programów telewizyjnych poświęconych motoryzacji. 

Pierwszy dzień najciekawszego tuning show 2022 roku uraczył nas także panelem dyskusyjnym dla miłośników podróżniczych vanów oraz prezentacją środka TEC 2000, którego zadaniem jest dbanie o dłuższe życie silnika. Mogliśmy także dowiedzieć się jak motoryzacja i YouTube zmieniają życie, czy inwestowanie w samochody ma jakikolwiek sens oraz posłuchać Marcina Radeckiego – kierowcy rajdowego, driftera, konstruktora, ECU tunera, influencera i konferansjera w jednym, który opowiedział o roli platformy YouTube w polskim motorsporcie. Wisienką na torcie pierwszego dnia była prezentacja tarnowskiej firmy G4 Racing, która zaprezentowała wyczynowe hamulce testowane w Lamborghini Huracan STO oraz licytacja przejazdów super samochodami w ramach Turbo Pomocy

Tuning show expo

Drugiego dnia tuning show po raz kolejny mogliśmy posłuchać Karola Dudy, który zdradził jak wygląda życie od kuchni w Duda Garage. Podzielił się on również swoimi odczuciami do swojej pasji, jaką jest Motorsport. Za sprawą Piotra Jamrosia mogliśmy szerzej poznać kulisy programu telewizyjnego Mobilny Mechanik. Posłuchaliśmy co Damian Kurcz miał do powiedzenia na temat budowy Fiata 126p o mocy 1000 KM oraz obejrzeliśmy prezentację Fiata 126p z silnikiem Diesla, należącego do garażu 126 collection, zwanego pieszczotliwie Japończykiem z FSM. Zainteresowani mogli także zapoznać się z zespołem AGH Racing, czyli projektem krakowskiej uczelni, z powodzeniem startującemu w Formule Student. Swoje produkty zaprezentowała także firma Maxton Design, która specjalizuje się w produkcji nowoczesnych elementów zewnętrznych do samochodów. Wszystkim odwiedzającym targi czas umilił także DJ MARO swoim godzinnym setem. 

Pomimo wszystkich wyżej opisanych atrakcji, oczy uczestników zwrócone były przede wszystkim na off-road, odgrywający rolę dania głównego całego eventu. Uczestniczyliśmy w panelu dyskusyjnym Wildheart’s Familii, podczas którego mogliśmy przyjrzeć się bliżej ich działalności oraz wraz z Polana Offroad zapoznać się z podstawami rozpoczęcia przygody w terenie. W trakcie drugiego dnia, tak jak podczas pierwszego, mogliśmy wziąć udział w licytacjach przejazdów supersamochodami w ramach akcji Turbo Pomoc

Odbywający się w Krakowie Tuning Show EXPO był przede wszystkim doskonałą okazją do przyjrzenia się z bliska różnym rodzajom tuningu oraz supersamochodom, co dla fanów motoryzacji jest wielką frajdą. Ponadto uczestnicy imprezy mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy związanych z motosportem w Polsce oraz o kulisach popularnych programów motoryzacyjnych i działalności związanej z szeroko rozumianą motoryzacją na platformie YouTube – mówi ekspert Inter Cars obecny na imprezie.

Jak widać wszyscy fani motoryzacji, którzy znaleźli czas, aby zameldować się na tej imprezie, mogli trafić na coś dla siebie. Niezależnie od tego, czy kierowała nimi pasja do tuningu, off-roadu lub motorsportu czy ciekawość i chęć obejrzenia bądź przejechania się super samochodami. 

Kilka słów o tuningu off-road

Każdy fan motoryzacji zapytany o to, czym jest tuning, bez zastanowienia wymieni przynajmniej jedną cechę charakterystyczną dla modyfikacji samochodów. Bardziej zaawansowani pasjonaci motoryzacji prawidłowo podzielą go na tuning mechaniczny – którym jest wprowadzanie modyfikacji związanych z silnikiem, układem dolotowym, napędowym czy paliwowym, co wiąże się z poprawą osiągów samochodu oraz tuning wizualny – zmieniający wygląd wewnętrzny i zewnętrzny samochodów. Przede wszystkim dotyczy on aut osobowych. Nieco mniej popularnym zjawiskiem jest off-road tuning.

Ma to bezpośredni związek z popularnością tego typu samochodów. O ile bowiem widok mijającego nas SUV-a stał się normą, o tyle pojazdy off-road wciąż należą do mniejszości na polskich drogach. Ten rodzaj tuningu nie różni się co do zasady od tuningu samochodu osobowego. Do przeprowadzania modyfikacji samochodu terenowego będziemy potrzebować części o innej charakterystyce. Mało kto w ramach tuningu zdecyduje się na zamontowanie wyciągarki w hatchbacku. 

Kluczową rolę w modyfikacji terenówki pełni zdobycie odpowiedniej bazy, czyli auta fabrycznego off-road. Tuning tegoż pojazdu przeprowadzisz w zależności od Twoich potrzeb i zasobności portfela. Odpowiednie opony, resory, stalowe zderzaki, lifting zawieszenia i związana z nim modyfikacja przewodów nie należy do rzeczy prostych, jednak zapewnia olbrzymią frajdę i satysfakcję.

Sprawdź również: Chip tuning – wady, zalety i cena tuningu silnika 

Tuning Show EXPO – podsumowanie

Drugą edycję Tuning Show EXPO można bez wątpienia zaliczyć do udanych. Wpływ na to ma znaczny progres, któremu uległa w stosunku do pierwszej edycji. Rozłożenie eventu na dwa dni, mnóstwo ciekawych gości z branży, ciekawe panele dyskusyjne mające zachęcić wszystkich przybyłych do zainteresowania się szeroko pojętym tuningiem i możliwość przejechania się supersamochodem to coś, czego nie sposób doświadczyć na co dzień. Każdy fan motoryzacji powinien przynajmniej raz wziąć udział w takim wydarzeniu. Wspaniałą inicjatywą wykazała się Fundacja Turbo Pomoc, która pieniądze z przeprowadzonych licytacji przeznaczyła dla Filipa, zmagającego się z SMA-1. Wydarzenie to zostało fantastycznie zorganizowane nie tylko pod względem rozrywkowym, ale i edukacyjnym. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnych jego edycji.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Tuning Show EXPO jest wydarzeniem poświęconym tuningowi oraz motoryzacji, na którym możemy z bliska przyjrzeć się zmodyfikowanym samochodom osobowym, supersamochodom oraz pojazdom terenowym. Event ten umożliwia poznanie znanych w branży dziennikarzy, youtuberów oraz influencerów.

Impreza podzielona została na dwa dni, podczas których można było przyjrzeć się wystawie modyfikowanych samochodów, obejrzeć pokaz driftu i samochodów off road, a także wziąć udział w panelach dyskusyjnych dotyczących tuningu, off roadu i świata motorsportu. Można również było zapoznać się z ofertą czołowych na rynku firm zajmujących się produkcją części i akcesoriów tuningowych.

Off-road tuning polega na modyfikowaniu samochodów terenowych poprzez dodanie dodatkowego wyposażenia takiego jak np. wyciągarka, wymiana opon i dokonywanie wszelkie zmiany dotyczące zawieszenia, mające na celu ułatwienie poruszania się w terenie. 
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!