Każdy samochód podczas użytkowania się brudzi. Przylepione do jego powierzchni drobinki piasku, drobne kamienie i błoto mogą trwale uszkodzić lakier. Jednym z podstawowych sposobów na ochronę lakieru jest regularne mycie auta. Należy jednak wiedzieć, jak to robić, aby nie zniszczyć powłoki ochronnej samochodu i skutecznie usunąć z niej wszelki brud. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak myć auto na myjni, czym się kierować przy wyborze odpowiedniego miejsca do mycia auta oraz na co uważać podczas wyboru myjni. 

Właściciele aut, głównie sportowych oraz klasycznych i luksusowych, najczęściej zabezpieczają swoje auta w profesjonalnych studiach detailingowych. Nie dzieje się to bez przyczyny. W takich studiach lakier zostaje nie tylko odpowiednio umyty, ale przede wszystkim zabezpieczony. Ponadto wiele samochodów zostaje również oklejonych specjalistycznymi foliami. Można skorzystać także ze specjalistycznych zabiegów np. woskowania. Nie zmienia to jednak faktu, że podczas codziennego użytkowania każdy samochód się brudzi, a brud i drobne cząsteczki piasku zalegające na karoserii samochodu sprawiają, że lakier pokrywa się siatką delikatnych zarysowań. Aby dbać o auto, należy regularnie udawać się na myjnię. Możesz zdecydować się na myjnię tradycyjną lub wybrać myjnię bezdotykową. Nie wiesz, jak myć auto na myjni? Uzupełnij zatem swoją wiedzę i rób to regularnie.

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

baner mamy części do Twojego samochodu

Dlaczego warto regularnie myć auto na myjni?

Panuje powszechne przekonanie, że samochód jest wizytówką kierowcy. To powiedzenie ma silne potwierdzenie w rzeczywistości i obrazuje przywiązanie właściciela nie tylko do czystości i estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. 

Jazda brudnym autem nie jest przyjemną czynnością. Jednak warto sobie uświadomić również, że jazda z zabrudzonymi szybami stwarza niebezpieczeństwo dla ruchu drogowego. W skrajnych przypadkach może to więc skończyć się nie tylko mandatem, ale również poważną kolizją, szczególnie gdy jeździsz w trudnych warunkach.

Chociaż z punktu widzenia kierowcy oraz kodeksu drogowego tak naprawdę najważniejsza jest czystość szyb, lusterek i świateł samochodowych, to czystym autem po prostu przyjemniej się jeździ. Jak myć auto? Przede wszystkim warto robić to regularnie. 

Jak umyć samochód?

Mycie auta powinno się przeprowadzać w odpowiedni sposób. Przede wszystkim Twoim największym priorytetem jest dbanie o powłokę lakierniczą auta. W przypadku powstania większych zabrudzeń stosowanie twardych myjek czy szmatek może naruszać lakier. To właśnie dlatego ogromną popularnością cieszą się myjnie samochodowe, w tym myjnie bezdotykowe. 

Jak myć samochód na myjni? Mycie samochodów powinno obejmować kilka najważniejszych obszarów:

  • szyby samochodowe powinny być przejrzyste i wyczyszczone z kurzu, błota czy śniegu. Należy z nich również usuwać parę wodną;
  • światła samochodowe również nie mogą być pokryte brudem, błotem czy śniegiem, ponieważ znacznie ogranicza to ich działanie, a w konsekwencji również Twoją widoczność na drodze. Dotyczy to zarówno świateł przednich, jak i tylnych;
  • maska samochodu powinna być regularnie myta, aby zapobiec zabrudzeniu przedniej szyby przez pęd powietrza w trakcie jazdy;
  • nadkola powinny być oczyszczone z zalegającego błota i śniegu. W skrajnych przypadkach może to bowiem spowodować zablokowanie koła, a w efekcie wypadek. 

O czystość auta należy dbać regularnie, niezależnie od stanu i wieku auta. Dbałość o stan techniczny, a więc również czystość Twojego środka transportu nie jest wyłącznie sprawą estetyki, ale przede wszystkim sprawności auta. Dobra konserwacja i dbanie o powłokę lakieru przyczynia się również do lepszego ogólnego stanu auta i mniejszego zużycia mechanicznego m.in. nadwozia, a tym samym przedłuża życie auta. Warto więc o to zadbać. Jak myć samochód na myjni? Przede wszystkim dokładnie i skutecznie – mówi ekspert Inter Cars

Jak myć auto na myjni – wady i zalety myjni automatycznej oraz bezdotykowej

Jeśli chcesz utrzymać lakier swojego samochodu w dobrej kondycji przez długie lata, musisz od początku o niego dbać. Regularne mycie i woskowanie lakieru jest zresztą zapisane w instrukcjach obsługi aut. Jak myć samochód? Przede wszystkim delikatnie, ale skutecznie. Możesz jednak zdecydować się na skorzystanie z myjni samochodowej. Jak umyć samochód na myjni? To zależy od jej rodzaju. Masz do wyboru myjnie automatyczne oraz bezdotykowe. 

Myjnia automatyczna

Jak myć auto? Myjnia automatyczna

Jest to zdecydowanie najwygodniejszy sposób na umycie auta. Jak myć samochód na myjni automatycznej? Taka usługa wymaga od Ciebie wyłącznie wykupienia kodu dostępu na stacji benzynowej. Następnie musisz wjechać autem na wskazane stanowisko, zamknąć szyby, złożyć lusterka i odkręcić wszystkie anteny, a następnie wpisać podany kod. Zautomatyzowana myjka sama przeprowadza cały proces mycia samochodu. Czy są jakieś opcje do wyboru? Jak umyć samochód na takiej myjni? Możesz wybrać różne programy. Najlepsze z nich zawierają w sobie usługę podwójnego mycia i suszenia nadwozia, dodatkowego woskowania lakieru czy płukania podwozia. 

Warto wiedzieć, że jest to jednak zdecydowanie najbardziej inwazyjny dla lakieru sposób mycia auta. Mimo iż podczas mycia miękkie szczotki regularnie pryskane są wodą, to jednak częste mycie auta na takiej myjni może powodować uszkodzenia lakieru. Potężne szczotki działają bowiem na niego z dużą siłą, a gdy nabiorą piasku na włókna, uderzają nim o całe nadwozie. Takie myjnie mają jeszcze jeden poważny minus – nie są specjalnie dokładne. Szczotki bowiem nie docierają do wszystkich zakamarków, a umyte koła drzwi i błotniki często kontrastują z niedomytymi zderzakami oraz nadkolami. 

Myjnia bezdotykowa

Alternatywą dla myjni automatycznej jest myjnia bezdotykowa. Działa ona najczęściej przy stacjach paliw i w okolicy centrów handlowych, chociaż można też znaleźć samodzielnie działające myjnie bezdotykowe, niepowiązane z żadną inną działalnością. Jak myć auto na myjni bezdotykowej? Działa ona na bazie urządzeń pod wysokim ciśnieniem, które leją na samochód wodę zmieszaną ze środkami myjącymi. Do wyboru jest kilka różnych etapów mycia, które samodzielnie możesz dostosować do zabrudzenia samochodu. Możesz więc zdecydować się na użycie wyłącznie wody demineralizowanej czy aktywnej piany myjącej, która usuwa trudniejsze do usunięcia zabrudzenia. Masz możliwość również wyboru programu z woskowaniem oraz nabłyszczaniem. Jak myć auto na myjni bezdotykowej? Pamiętaj, aby robić to z góry na dół, aby nagromadzony na dachu brud nie zabrudził i nie uszkodził lakieru na dolnych partiach karoserii. 

Jak myć samochód na myjni? Myjnia bezdotykowa

Mycia auta na myjni bezdotykowej ma również szereg zalet. Przede wszystkim jest na tyle proste, że poradzi sobie z nim każdy. Ponadto myjnia bezdotykowa jest ogólnodostępna oraz otwarta przez całą dobę, możesz więc umyć swój samochód niemal w każdej chwili. Sam proces mycia jest również stosunkowo tani, ponieważ płaci się za czas mycia, a to Ty decydujesz, ile faktycznie ma to trwać. Przy odpowiednim doświadczeniu zrobisz to w kilka, kilkanaście minut. Warto również dodać, że myjka ciśnieniowa jest najdokładniejszym sposobem mycia. Strumień wody pod ciśnieniem trafia w każdy zakamarek karoserii. Nie musisz również składać lusterek ani martwić się o porysowanie lakieru. 

A co z myciem ręcznym?

Ostatnim sposobem jest mycie ręczne w specjalnej myjni, zajmującej się detailingiem. Jest to jednak zdecydowanie najdroższa i najbardziej czasochłonna opcja, często połączona z gruntownym sprzątaniem wnętrza. W takim miejscu większość zabiegów wykonywana jest ręcznie, stąd mycie zajmuje więcej czasu. Jest to jednak prawdziwe SPA dla Twojego samochodu. 

Jak umyć samochód na myjni? Mycie ręczne

Jak umyć auto na myjni, czyli na co należy zwrócić uwagę

Jak umyć auto na myjni lub ręcznie, aby nie zniszczyć lakieru? Ważna jest nie tylko technika, ale korzystanie z odpowiednich akcesoriów. Sprawdź, czego unikać podczas mycia samochodu. 

  1. Nie wycieraj suchego i zakurzonego samochodu szmatką – lepiej zdecyduj się na skorzystanie z myjni bezdotykowej, która bez problemu poradzi sobie z brudem. 
  2. Używając myjni bezdotykowej, nie zbliżaj lancy do karoserii na mniej niż 3040 cm. Zbyt bliska odległość może bowiem uszkodzić lakier. 
  3. Nie używaj gąbki ani zmywaka kuchennego, ponieważ mają one ostrą powierzchnię, która mogą porysować Twój lakier. 
  4. Wycieraj auto wyłącznie miękkimi szmatkami z mikrofibry. Masz wtedy pewność, że nie zarysujesz lakieru. 
  5. Nigdy nie woskuj nieoczyszczonego lakieru, ponieważ powłoka będzie nietrwała. 
  6. Zawsze myj samochód od góry. Jeśli bowiem zaczniesz od kół i nadkoli, to zebranym tam brudem możesz uszkodzić lakier. 

Zasad mycia auta jest oczywiście więcej. Warto jednak stosować się również do tych wymienionych powyżej. Mycie jest również jednym z etapów przygotowania auta na zimę.

Jak myć auto na myjni zimą

Zima jest wyjątkowo trudnym okresem dla kierowców i samochodów. Jest to czas, kiedy karoseria auta narażona jest na błoto pośniegowe i osady z soli drogowej. Błoto pośniegowe gromadzi się w nadkolach i dolnych częściach karoserii, a śnieg zalega na szybach, lusterkach i karoserii auta. Jak umyć samochód na myjni zimą? Warto pamiętać przede wszystkim o tym, żeby nie myć samochodu na mrozie, ponieważ zamarzająca woda może spowodować mikropęknięcia lakieru. Ponadto zimowe mycie auta powinno obejmować usunięcie lodu z całej jego powierzchni. Kawałki zamarzniętego i twardego śniegu mogą się oderwać podczas jazdy i spowodować poważne zagrożenie dla innych uczestników ruchu. 

Mycie samochodu latem

Jak umyć auto na myjni latem? Lato również niesie za sobą nieco wyzwań podczas mycia samochodu. Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie myć auta na słońcu. Nie myj auta również, gdy karoseria jest nagrzana. Może to bowiem spowodować nieestetyczne plamy, które będą efektem mieszania się wody z detergentem i brudem. Podczas mycia nagrzanego lakieru może dojść do uszkodzenia lakieru z powodu znacznej różnicy temperatury. Najlepiej myć auto w cieniu lub wieczorem, kiedy temperatura powietrza nie jest tak wysoka.

Jak myć auto w czasie wiosny i jesieni?

Wiosna to idealny czas na gruntowne czyszczenie auta po zimie. Jak umyć samochód wiosną? Przede wszystkim dokładnie. Szczególnie późna wiosna, kiedy minie już czas intensywnego pylenia drzew, jest doskonałym momentem na wykonanie gruntownego czyszczenia zarówno karoserii, jak i wnętrza. Warto zdecydować się na skorzystanie z usług salonów zajmujących się detailingiem lub zrobienie tego we własnym zakresie. 

Natomiast jesień jest czasem, gdy auto powinno zostać przygotowane na zimę, a bezpośrednie czyszczenie najlepiej wykonywać na myjni bezdotykowej. Jesienią na podwoziu samochodu osadza się bowiem mnóstwo odpadów, takich jak liście, patyki czy zaschnięte błoto. Istotnym etapem jest również dokładne spłukanie całego pojazdu, aby usunąć nagromadzony na powierzchni pojazdu piasek. 

Umyj swój samochód z Inter Cars!

Oczywiście możesz również zrobić SPA dla samochodu we własnym zakresie. Potrzebujesz do tego jednak odpowiednich narzędzi, takich jak szczotki (najlepiej z naturalnego włosia), środki myjące i wysokiej klasy kosmetyki. W trakcie mycia pamiętaj, aby regularnie płukać szczotkę i wymieniać wodę w wiadrze z detergentem. Piasek i ściągany z karoserii brud wchodzą bowiem pomiędzy włosy szczotki i mogą zarysować powłokę lakierniczą. Wysokiej jakości kosmetyki i akcesoria do mycia samochodu, które przydadzą Ci się również podczas mycia na myjni bezdotykowej, kupisz w Inter Cars. 

Wybierz swoją kategorię:

szukasz produktu który opisujemy?

FAQ

Jak myć auto na myjni bezdotykowej?

Auto na myjni bezdotykowej myje się za pomocą specjalnej lancy, lejąca wodę oraz detergenty pod wysokim ciśnieniem. Należy wybrać odpowiedni program i skierować dyszę w stronę samochodu, w odległości nie bliższej niż 30-40 cm odległości od karoserii. Auto myj od góry, starając się dokładnie dotrzeć we wszystkie zakamarki. 

Dlaczego mycie samochodu jest takie ważne?

Mycie samochodu nie tylko przedłuża trwałość lakieru, a także wydłuża czas użytkowania auta. Jest to również czynność zwiększająca bezpieczeństwo – poprawia widoczność, sprawia, że światła spełniają swoją funkcję oraz usuwa zanieczyszczenia z tablic rejestracyjnych i nadkoli. 

Dlaczego nie należy myć auta na mrozie i w upale?

Nie należy myć auta na mrozie, ponieważ zamarzająca woda tworzy na karoserii mikropęknięcia, które mogą uszkodzić lakier. Natomiast podczas upałów różnica temperatur powoduje wysokie naprężenia, które także mogą uszkodzić powierzchnię lakieru. 

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!