Błąd check engine wyświetlający się na tablicy rozdzielczej często budzi niepokój u kierowców. Kontrolka sygnalizująca błędy silnika nie zawsze jest sygnałem poważnej usterki. Jeśli silnik pracuje normalnie, to można rozważyć samodzielne wyłączenie wspomnianej kontrolki. Podpowiadamy, jak skasować błąd check engine bez komputera diagnostycznego.

Nowoczesne samochody wyposażone są w bardzo dużą liczbę czujników, które stale kontrolują pracę wielu podzespołów jednostki napędowej. Czasem na skutek mało istotnych usterek, sygnalizowany jest błąd silnika w samochodzie. Wyłączenie kontrolki w serwisie lub u mechanika zazwyczaj wiąże się z poniesieniem wydatków wynoszących do 100 zł. W wielu przypadkach możesz tę czynność wykonać samodzielnie, co pozwoli Ci zaoszczędzić. Sprawdź, jak skasować błąd check engine bez komputera diagnostycznego i pomocy mechanika.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Czym jest błąd check engine?

Po uruchomieniu zapłonu na tablicy rozdzielczej wyświetla się wiele kontrolek w zróżnicowanych barwach. Jedna z nich ma szczególnie ważne znaczenie. Kontrolka check engine, bo o niej mowa, zapala się na pomarańczowo. Zazwyczaj świadczy to o pojawieniu się w silniku dość istotnej usterki. Spokojnie, lampka check engine nie zawsze oznacza, że należy przerwać podróż i udać się niezwłocznie do warsztatu czy wezwać lawetę. Warto jednak zachować szczególną czujność i obserwować pracę silnika. 

Kontrolka błędu check engine występuje na tablicach rozdzielczych wszystkich aut wyposażonych w gniazdo diagnostyczne OBD-II. Rozwiązanie to należy do obowiązkowego wyposażenia każdego nowego samochodu zarejestrowanego na terenie Unii Europejskiej od 2001 r. Z kolei w autach amerykańskich gniazdo OBD–II stanowi obowiązkowe wyposażenie po 1996 roku. Oznacza to, że lampka check engine znajduje się w zdecydowanej większości pojazdów jeżdżących po polskich drogach. 

Kontrolka check engine może zapalić się np. na skutek usterek układu paliwowego lub wtryskowego. Powodem może być np. zatankowanie kiepskiej jakości paliwa, co skutkuje niższą temperaturą spalania mieszanki paliwowo-powietrznej. W takim przypadku błąd check engine może wyświetlać się tylko do kolejnego uruchomienia silnika. Dzieje się tak, gdy dochodzi do chwilowych i zazwyczaj niegroźnych usterek wychwyconych przez jeden lub więcej czujników umieszczonych w samochodzie, do których mogą należeć:

  • chwilowe wypadanie zapłonu,
  • zbyt niskie napięcie w samochodowej instalacji elektrycznej, np. niedawno po rozruchu silnika,
  • wilgoć w instalacji elektrycznej lub zaśniedziałe styki,
  • przewody uszkodzone przez gryzonie czy kuny.

W przypadku tego typu usterek kasowanie błędów bez komputera następuje samoczynnie. Niestety nie ma gwarancji, że błąd check engine znów nie zagości na tablicy rozdzielczej. Na wypadek takiej sytuacji warto sprawdzić, jak skasować błędy w samochodzie bez komputera. Informacje na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu.

Co zrobić, gdy błąd check engine wyświetla się przez cały czas?

Widzisz stale świecącą się kontrolkę błędu check engine na tablicy rozdzielczej Twojego auta? Może być to skutek poważnej usterki, zwłaszcza jeśli jednostka napędowa straciła moc lub pracuje w inny niż zazwyczaj sposób. Błąd check engine może wyświetlać się z wielu powodów. Nie sposób wymienić wszystkich na łamach tego artykułu. Poniżej przedstawiamy usterki najczęściej uruchamiające kontrolkę błędu check engine:

  • awaria sondy lambda,
  • usterka katalizatora spalin,
  • uszkodzenie cewki zapłonowej,
  • zużycie lub awaria przewodów bądź świec zapłonowych,
  • blokada zmiennej geometrii turbosprężarki,
  • awaria lub zapchanie filtra cząstek stałych,
  • usterka przepływomierza.

W przypadku wymienionych powyżej usterek trudno liczyć na to, że kontrolka usterki samoczynnie zgaśnie po uruchomieniu silnika. W kolejnych akapitach wyjaśniamy, jak oszukać check engine bez udziału komputera diagnostycznego.

Kasowanie błędu check engine nie rozwiązuje problemu

Jeśli błąd check engine wyświetla się stale podczas jazdy, a także po każdym uruchomieniu silnika, to źródłem usterki może być poważniejsza awaria silnika lub osprzętu. Wtedy kod błędu zostaje zapisany w pamięci komputera sterującego pracą jednostki napędowej (ECU). Mechanik wyposażony w kabel umożliwiający podłączenie się do gniazda OBD-II i czytnik błędów może szybko i skutecznie sprawdzić, co trapi silnik w Twoim aucie.

Podczas wizyty w warsztacie głównym celem jest usunięcie usterki, która spowodowała błędy silnika. Często po naprawie lub wymianie uszkodzonych podzespołów kontrolka check engine automatycznie gaśnie i nie wymaga dalszej ingerencji w komputer sterujący pracą silnika. Dzieje się tak, ponieważ każdy ECU ma systemy służące do automatycznej autodiagnozy. Oznacza to, że gdy tylko jeden lub więcej czujników przestanie wysyłać komunikat o błędzie, to lampka check engine samoistnie przestaje się świecić.

Kasowanie błędu check engine bez komputera jest możliwe. Należy jednak mieć na uwadze, że tego typu działanie nie eliminuje źródła problemu. Zgaszona lampka check engine z pewnością może poprawić nieco nastrój kierowcy. Jednak w celu skutecznego pozbycia się komunikatów o błędach z tablicy rozdzielczej, należy udać się do sprawdzonego warsztatu samochodowego.

Jak skasować błąd check engine bez komputera, lecz za pomocą ujemnego bieguna akumulatora?

Błąd check engine zapamiętywany jest przez pamięci komputera sterującego pracą silnika. Urządzenie dokonuje selekcji kodów usterek. Te poważne zapisywane są na stałe, tzn. do momentu usunięcia usterki. Z kolei błędy zdarzające się okazjonalnie lub krótkotrwale zostają zapisane w pamięci podręcznej. Jeśli kontrolka check engine świeci się, a silnik i podzespoły normalnie pracują, to rozwiązaniem może być zresetowanie komputera sterującego pracą silnika.

Aby zresetować ECU w samochodzie, można spróbować klasycznego sposobu. Jak oszukać check engine? Kasowanie błędów bez komputera jest możliwe. Jednym ze sposobów może być odłączenie ujemnego bieguna akumulatora. Samochodowa bateria znajduje się zazwyczaj pod maską, choć w niektórych autach może być ukryta w bagażniku lub w podłodze. 

Po zlokalizowaniu akumulatora w samochodzie wystarczy odkręcić ujemną klemę i zabezpieczyć ją przed kontaktem z biegunem, ponieważ może powodować to iskrzenie. Następnie należy odczekać od 15 do 30 minut. Tyle zazwyczaj czasu zajmuje reset samochodowego ECU. Ostatnim krokiem jest ponowne podłączenie ujemnego bieguna akumulatora i uruchomienie silnika. Jeśli błędy silnika były zapisane w pamięci tymczasowej, to istnieje spora szansa, że kontrolka check engine przestanie zapalać się w czasie jazdy.

Jak skasować błąd check engine bez komputera? – Kasowanie błędów kluczykiem

Kierowcy, w których samochodach wyświetla się kontrolka check engine, mogą wypróbować kasowanie błędów kluczykiem. Należy jednak mieć na uwadze, że rozwiązanie to okazuje się skuteczne tylko w niektórych pojazdach. Należą do nich m.in. starsze modele japońskiej marki Mazda. Kasowanie błędów kluczykiem może wymagać mniejszych lub większych ingerencji w układ elektryczny samochodu. Co więcej, w niektórych autach czynności tego typu mogą okazać się zupełnie bezskuteczne.

Kasowanie błędów kluczykiem polega na ingerencji w samochodową skrzynkę bezpieczników. Wpierw jednak należy ustawić kluczyk do pozycji ACC, czyli pierwszej po przekręceniu stacyjki. W trybie tym możliwe jest korzystanie z radia, nawiewu czy elektrycznych szyb, lecz sam silnik pozostaje wyłączony. Następnie w przypadku starszych modeli Mazdy należy wyjąć bezpieczniki oznaczone BNT oraz EGI (ewentualnie EGI-INJ) i odczekać nie więcej niż minutę i ponownie zamontować wspomniane bezpieczniki. Kolejnym krokiem jest wyjęcie kluczyka, a następnie ponowne umieszczenie go w stacyjce i uruchomienie silnika zauważa ekspert Inter Cars.

Jak skasować błąd check engine bez komputera? Skorzystaj ze smartfona!

Profesjonalny sprzęt pozwalający na kasowanie check engine jest kosztowny w zakupie. W specjalistyczne komputery diagnostyczne wyposażone są serwisy samochodowe i renomowane warsztaty. Ponadto korzystanie z zaawansowanego technologicznie oprogramowania wymaga odpowiedniej wiedzy. W przeciwnym wypadku samodzielna ingerencja w parametry ECU może przynieść więcej szkód niż pożytku. To wszystko sprawia, że kasowanie błędu check engine w serwisie kosztuje co najmniej 50-100 złotych.

W podobnej cenie można kupić najtańszy czytnik błędów. Urządzenie tego typu należy podłączyć do gniazda OBD-II, przekręcić kluczyk w stacyjce do pozycji zapłonu, a następnie sparować ze smartfonem za pomocą Bluetooth lub Wi-Fi. Jak usunąć check engine za pomocą tego rozwiązania? Niezbędne jest ściągnięcie płatnej lub darmowej aplikacji na smartfon. Do popularnych programów tego typu należą Torque Lite/Pro, SDProg oraz Piston.

Aplikacje na smartfona rzadko oferują pełen zakres diagnostyki, którą zapewnia np. profesjonalne oprogramowanie warsztatowe. Jednak powinny bez większego problemu skasować błąd check engine. Osoby mające większą wiedzę mechaniczną po odczytaniu kodów błędów mogą samodzielnie dokonać naprawy lub wymiany uszkodzonych podzespołów auta. Wtedy lampka komunikująca błąd silnika w samochodzie zgaśnie na dobre.

Jak na stałe wyłączyć check engine?

Utrzymanie samochodu w nienagannym stanie technicznym stanowi najtrafniejszą odpowiedź na pytanie, jak na stałe wyłączyć check engine. Komunikat o błędzie silnika rzadko wyświetla się przez długi czas z błahych powodów. Sprawdź, dlaczego na tablicy rozdzielczej Twojego samochodu wyświetla się kontrolka check engine, a następnie kup wysokiej jakości części zamienne w sklepie Inter Cars. Podzespoły pochodzące od renomowanych producentów to sprawdzony sposób na długą i bezproblemową eksploatację Twojego samochodu!

Jak skasować błąd check engine bez komputera – podsumowanie

Wielu kierowców samochodów trapionych mniej lub bardziej poważnymi usterkami zastanawia się, jak usunąć check engine z tablicy rozdzielczej. Istnieje kilka rozwiązań tego problemu, które nie wymagają użycia kosztownego komputera diagnostycznego. Pierwsza możliwość to odłączenie ujemnego bieguna akumulatora. Innym rozwiązaniem jest kasowanie błędów kluczykiem, choć sposób ten działa w ograniczonej liczbie modeli samochodów. Ostatnią odpowiedzią na pytanie, jak skasować błędy w samochodzie bez komputera, jest zastosowanie bezprzewodowego urządzenia podpinanego do portu OBD–II, które następnie łączy się ze smartfonem. 

Kasowanie check engine to często działanie na krótką metę. Jedynym naprawdę skutecznym sposobem, aby skasować błędy silnika, jest naprawa lub wymiana zużytych podzespołów. 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Lampka check engine nie zawsze świadczy o poważnej usterce. Jeśli silnik pracuje normalnie, to zazwyczaj można kontynuować jazdę. Należy jednak mieć na uwadze, że błąd check engine nie bierze się znikąd, więc w celu weryfikacji źródła problemu warto wybrać się do mechanika. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: kontrolka silnika check engine: co oznacza i czy można jeździć.

W przypadku drobnych usterek występujących okazjonalnie błąd check engine może sam zniknąć. Najczęściej dochodzi do tego podczas kolejnego uruchomienia jednostki napędowej. Jeśli kontrolka check engine nadal się świeci, zazwyczaj oznacza to poważniejszą usterkę, która powinna zostać zweryfikowana i naprawiona przez mechanika.

Samochodowa instalacja gazu LPG najczęściej montowaną jest poza fabryką, w której zbudowano samochód. Zasilanie silnika innym rodzajem paliwa wymaga zainstalowania wielu dodatkowych podzespołów, które czasem mogą generować błędy. W samochodach wyposażonych w LPG kontrolkę check engine może uruchamiać np. komunikat o błędzie ze strony układu wtryskowego
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!