Obecnie montowane lampy samochodowe produkowane są z tworzyw sztucznych. Oznacza to, że nawet po krótkim czasie mogą ulec zmatowieniu. Nie możesz bagatelizować tego problemu. Nie chodzi wyłącznie o kwestię wizualną. Zmatowione reflektory stwarzają przede wszystkim zagrożenie na drodze. Jest jednak na to prosty patent – polerowanie lamp to szybki sposób, dzięki któremu reflektory osiągną dawny blask. Przeczytaj i dowiedz się jakich produktów będziesz potrzebować, aby zapewnić właściwe oświetlenie drogi i odpowiednią widoczność auta.

Polerowanie lamp samochodowych to zabieg estetyczny, stanowiący alternatywę dla zakupu nowych reflektorów. Wystarczy wyposażyć się w papier ścierny o zróżnicowanej gradacji, wodę oraz pastę polerską, a Twoje reflektory ponownie będą lśnić jak po wyjeździe z fabryki. Polerowanie świateł to całkiem proste zadanie, które możesz wykonać we własnym garażu w trakcie wolnego sobotniego przedpołudnia.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

baner mamy części do Twojego samochodu

Polerowanie reflektorów – dlaczego lampy matowieją?

Polerowanie lamp jest niezbędne, kiedy te zaczynają matowieć oraz żółknąć. Co wpływa na szybkie zużywanie się reflektorów? Przede wszystkim są to rozmaite substancje. W pierwszej kolejności należy wymienić te, które są związane z warunkami atmosferycznymi. W zimie na drogi sypana jest sól drogowa, chemia czy piach, które mogą wpływać na szybsze niszczenie reflektorów. 

Starsze samochody lub takie, które nie są garażowane, są szczególnie narażone na szkodliwe działanie promieniowania UV. Jest to największy wróg lakieru pojazdu, ale również ogumienia auta czy właśnie plastikowych elementów. 

Jednym z najbardziej widocznych skutków promieniowania UV jest pożółknięta lampa. Producenci samochodów zabezpieczają ten element przed nadmiernym światłem słonecznym, jednak z upływem czasu oraz innych czynników zewnętrznych, m.in. warunków atmosferycznych, warstwa ochronna ulega zniszczeniu. Wówczas powierzchnia klosza zaczyna się utleniać, a w konsekwencji matowieć i żółknąć. 

Czym są i do czego służą światła pozycyjne? Wyjaśniamy

Regeneracja reflektorów – dlaczego jest taka ważna?

Polerowanie reflektorów to zadanie, które należy wykonać niezwłocznie, jeśli zauważysz jakieś zmiany. Dzięki temu osiągnięcie zadowalającego efektu będzie o wiele łatwiejsze. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, obecnie reflektory montowane w samochodach, które opuszczają mury fabryki, składają się głównie z tworzyw sztucznych. Z plastiku wykonane są odbłyśniki, a nawet soczewki. Do tego klosz lampy zazwyczaj wyprodukowany jest z poliwęglanu. 

Dlaczego producenci decydują się na takie materiały? Jak często bywa w takich sytuacjach, priorytetem jest oszczędność. Części wykonane z tworzyw sztucznych są przede wszystkim tańsze. Dodatkowo plastik jest lekki, więc nie dociąża samochodu. Niestety elementy produkowane z tworzyw sztucznych nie są odporne na upływ lat. Bardzo często po krótkim czasie konieczna jest renowacja lamp samochodowych.

Każdy kierowca z pewnością chce, by jego samochód jak najdłużej dobrze wyglądał. Jednak reflektory bardzo szybko się zużywają. Pojazd z matowymi lampami prezentuje się nieelegancko i wygląda na kilka lat starszy. Jednak jest jedna ważniejsza kwestia od aspektów wizualnych. Czyszczenie reflektorów jest niezbędne ze względów bezpieczeństwa. Zmatowiała lampa świeci gorzej, co oznacza, że Twój samochód może nie być dobrze widoczny na drodze. 

Skutki zmatowionych lamp mogą być szczególnie niebezpieczne w okresie zimowym. Wówczas bardzo szybko robi się ciemno, a zmniejszona widoczność sprawi, że nie zauważysz ewentualnej przeszkody na drodze. Pamiętaj, że brak odpowiedniego oświetlenia samochodu jest podstawą do odebrania dowodu rejestracyjnego. Taki pojazd może nie przejść także przeglądu technicznego.

Regeneracja reflektorów

Czyszczenie reflektorów – wszystko, co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem pracy

Polerowanie lamp nie jest trudnym zadaniem. Z pewnością dasz radę wykonać je w swoim garażu. Musisz się jednak do tego odpowiednio przygotować. Sama regeneracja lamp samochodowych nie jest skomplikowana, ale za efektem wizualnym stoi jednak wiedza. Przede wszystkim konieczny jest porządny zestaw, dzięki któremu praca pójdzie sprawnie i będzie wykonana skutecznie. Musisz wiedzieć, jakie krążki czy polerki zastosować oraz dobrać odpowiednie środki chemiczne, m.in. pastę polerską.

Do wykonania zadania, takiego jak czyszczenie lamp samochodowych, będziesz potrzebował ściereczki z mikrofibry. Przydatny będzie również płyn do mycia szyb, którym oczyścisz powierzchnię. Konieczne są także papiery ścierne wodne o różnej gradacji. Dzięki nim zmatowisz powierzchnię. Pełna regeneracja wymaga również pasty polerskiej oraz środka zabezpieczającego reflektory przed szkodliwym promieniowaniem UV. Przed rozpoczęciem pracy kup również taśmę, którą zabezpieczysz elementy karoserii. 

Regeneracja lamp samochodowych wymaga użycia różnych środków oraz narzędzi. Sprawdź również, co możesz jeszcze kupić do swojego domowego warsztatu samochodowego.

Jak wypolerować lampy?

Jak polerować lampy – to pytanie zadaje sobie w tym momencie zapewne wielu kierowców. Oto nasz poradnik krok po kroku!

Zabezpiecz powierzchnię wokół lampy

Jest to pierwszy krok, który należy wykonać przed rozpoczęciem właściwej pracy. Dokładnie zabezpiecz wszystkie elementy, które znajdują się wokół samej lampy. Szczególnie dobrze osłoń zderzak, maskę oraz błotnik. Możesz na nie nakleić papierową taśmę. Zwróć uwagę, by materiał dobrze przylegał do powierzchni. Dzięki temu unikniesz ryzyka, że któraś z tych części zostanie porysowana w trakcie pracy.

Jak wypolerować lampy?

Przygotuj powierzchnię reflektorów

Renowacja lamp samochodowych rozpoczyna się w momencie przygotowania powierzchni. Na początek musisz zmatowić reflektor. Dodatkowo konieczne jest usunięcie fabrycznej warstwy ochronnej. Jak się za to zabrać? Przygotuj papiery ścierne o różnej gradacji. Najlepszym wyjściem będą te o gradacjach: 800, 1200, 1500, 2000, 2500 oraz 3000. Oprócz tego potrzebujesz dużej ilości wody. 

Matowienie rozpocznij od papieru ściernego z najniższą gradacją. Następnie przechodź do tych o wyższej gradacji. Pamiętaj, aby podczas polerowania wykonywać ruchy naprzemienne – najpierw poziomo, a później pionowo. Nie wykonuj ruchów kulistych, ponieważ po zakończeniu pracy pozostaną nieestetyczne rysy i smugi. Papier dokładnie zamaczaj w wodzie.

Jeżeli Twoje lampy nie są w bardzo złym stanie, nie musisz przechodzić przez wszystkie gradacje. Wystarczy Ci papier 2500 oraz 3000. 

Polerowanie lamp

Kiedy reflektory są już zmatowione, wówczas możesz przejść do właściwej renowacji lamp samochodowych. Bądź bardzo ostrożny. Pamiętaj, że poliwęglan, z którego wykonany jest klosz, jest niezwykle podatny na uszkodzenia. W związku z tym nie poleruj go zbyt długo w jednym miejscu, ponieważ możesz doprowadzić do przegrzania materiału. 

Polerowanie lamp samochodowych możesz wykonać przy pomocy specjalnej ściereczki lub gąbeczki. Wówczas proces jest nieco bardziej czasochłonny, jednak masz kontrolę, czy wszystko jest w porządku. Pastę możesz nanosić również maszyną polerską. Nie przekraczaj wówczas 800-1000 obrotów na minutę, ponieważ możesz naprawdę uszkodzić klosz. Nie dociskaj maszyny polerskiej do powierzchni. Rób to delikatnie i zwracaj uwagę na ilość pasty polerskiej – jeśli nie dotarła do wszystkich miejsc, możesz ją w każdej chwili dołożyć.

polerowanie lamp

Zabezpieczenie reflektorów

Polerowanie lamp kończy się zabezpieczeniem powierzchni klosza. Pamiętaj jednak, aby to zrobić dopiero wtedy, gdy element ostygnie. Środek zabezpieczający, który zostanie nałożony na gorący klosz, może doprowadzić do powstania tzw. pajęczynki, czyli mikropęknięć. 
Sprawdź również, jak okleić lampy folią.

Czyszczenie reflektorów – samodzielnie czy w warsztacie? 

Regeneracja lamp samochodowych to zadanie, które możesz również powierzyć specjalistom. Czy warto? Do zalet takiego rozwiązania należy przede wszystkim pewność dobrze wykonanej pracy. Fachowcy w warsztacie samochodowym mają odpowiednie narzędzia oraz profesjonalne środki chemiczne, dzięki którym zadanie jest wykonane szybko i dokładnie. To samo dotyczy zabezpieczenia powierzchni po pracy. Serwisy samochodowe mają różnego rodzaju preparaty, dzięki którym na lampie pozostaje warstwa ochronna. To zalety, ale są także wady takiego wyboru. Koszt polerowania lamp wynosi od 100 do nawet 150 czy 200 złotych. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania prac – tłumaczy ekspert Inter Cars. 

szukasz produktu który opisujemy?

Polerowanie reflektorów nie jest trudne, z pewnością dasz radę zrobić to samodzielnie. Regeneracja lamp to zabieg nie tylko poprawiający estetykę, ale także bezpieczeństwo. Dodatkowo wyczyszczenie reflektorów pozwoli Ci zaoszczędzić na wymianie elementu na nowy. 

Regenerację klosza wykonasz w swoim garażu. Zestaw materiałów, który jest potrzebny do tego zadania, kosztuje ok. 50 złotych. Ostateczna cena zależy od tego, ile papierów ściernych potrzebujesz i na jaką pastę postawisz. Cokolwiek wybierzesz, najprawdopodobniej zapłacisz mniej niż za polerowanie w warsztacie. Wykonanie pracy w warsztacie wiąże się z tym, że musisz pozostawić samochód u specjalisty na jakiś czas. Możesz oczywiście wyjąć lampę i odwieźć do mechanika tylko ten element, jednak niewiele to zmieni – nadal nie będziesz mógł korzystać z samochodu.

Czyszczenie reflektorów – samodzielnie czy w warsztacie? 

Jakie produkty do polerowania lamp kupić?

Planujesz wyposażyć się w najpotrzebniejsze produkty do polerowania lamp i zrobić to samodzielnie? W ofercie Inter Cars znajdziesz dokładnie to, czego szukasz. Bogaty asortyment sklepu zawiera m.in. zestawy do polerowania i regeneracji lamp, ścierki, gąbki, ale również polerki elektryczne. Narzędzia oraz środki pochodzą od renomowanych producentów, dzięki czemu możesz być spokojny o efekt. Sprawdź naszą ofertę i wypoleruj lampy w swoim aucie z Inter Cars!

FAQ 

Dlaczego lampy matowieją? 

Jest to spowodowane negatywnym działaniem soli drogowej, chemii, piasku oraz promieniowaniem UV.

Dlaczego warto przeprowadzić regenerację reflektorów?

Regenerowanie lamp samochodowych poprawia wygląd auta. Matowe klosze sprawiają, że nawet nowe auto wygląda na kilka lat starsze. Oprócz tego pożółknięte lampy nie gwarantują optymalnej widoczności podczas jazdy. Nieprawidłowe oświetlenie samochodu może być podstawą dla policji do odebrania dowodu rejestracyjnego. Takie auto może nie przejść także przeglądu technicznego.

Czy polerowanie możesz przeprowadzić samodzielnie?

Zdecydowanie tak. Regeneracja reflektorów w swoim garażu to duża oszczędność. Nie musisz również pozbywać się samochodu na jakiś czas.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!