Jeśli chcesz majsterkować przy swoim samochodzie, wcale nie musisz mieć profesjonalnego sprzętu. W zupełności wystarczą narzędzia dla początkujących, które nie kosztują fortuny. Do podstawowego wyposażenia garażu należą kobyłki samochodowe. Są to elementy ułatwiające pracę przy pojeździe. Samodzielna wymiana kół czy kontrola zawieszenia przestanie być problemem! Co więcej, podpory warsztatowe zwiększają poczucie bezpieczeństwa podczas dokonywania innych napraw. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak jeszcze wykorzystać kobyłki samochodowe w warsztacie! 

Wydawać by się mogło, że podpora warsztatowa i podnośnik awaryjny mają takie samo zastosowanie. Nic jednak bardziej mylnego. Podnośnik awaryjny standardowo dołączony do wyposażenia samochodowego służy do pomocy w nagłych sytuacjach. Stosując go, sprawnie wymienisz koło na drodze, ale nie przeprowadzisz żadnych profesjonalnych napraw, ponieważ jest to zwyczajnie niebezpieczne. Z kolei kobyłki samochodowe mają dużo większe zastosowanie. Stanowią wytrzymałe i stabilne rozwiązanie, gdy chcesz zrobić w swoim warsztacie coś więcej niż tylko wymiana opon. 

Z artykułu dowiesz się m.in.:

Wymiana płynu chłodniczego – 5 prostych kroków!

Kobyłka samochodowa – co to jest?

Jeśli wykonujesz jakiekolwiek naprawy pojazdu samodzielnie, powinieneś kierować się zasadą – bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Podczas wymiany opon lub prac pod samochodem rzadko wystarczy sam podnośnik awaryjny. Jeśli skorzystasz z pomocy innych narzędzi, wówczas zyskasz pewność, że nie uderzy z impetem o ziemię. Jednym z lepszych metod zabezpieczenia jest kobyłka samochodowa. Produkt pomaga w stabilizacji auta i zabezpiecza je przed gwałtownym uderzeniem o podłoże. Czym dokładnie są podpory warsztatowe?

Podpory montażowe w Twoim garażu – Wyposażenie majsterkowicza

Kobyłki samochodowe to proste przyrządy konstrukcyjne, które pozwalają na stabilne podparcie podniesionego pojazdu. Mają one prostą, acz niezwykle przemyślaną konstrukcję. Narzędzia mają specjalnie wyprofilowane siodełka i szerokie stopki, zapewniające pełną stabilizację. Ponadto są wykonane ze stali lub aluminium. Ich głównym elementem jest wspornik, który zamocowano w obudowie mającej 4 nóżki. Podpory samochodowe muszą być stabilne nawet na nierównych powierzchniach. Sposób wykonania produktów oraz wytrzymały materiał gwarantuje bezpieczne użytkowanie i udźwig wynoszący nawet 12 ton. 

Obecnie kobyłki samochodowe to rozbudowane przyrządy, które są niezbędne w garażu początkującego majsterkowicza. Co więcej, przybierają różne formy – prawie każdy produkt jest wyposażony w mechanizm zapadkowy i można go dostosować do wymaganej wysokości. Z ich pomocą przeprowadzisz samodzielną diagnostykę pojazdu i zaoszczędzisz czas oraz pieniądze. Co więcej, choć podpory warsztatowe to wytrzymałe narzędzia, należą do niezwykle lekkich akcesoriów. Z łatwością je złożysz i schowasz w garażu lub zabierzesz w trasę. 

Jeśli jesteś na początku swojej drogi związanej z tworzeniem warsztatu, zapoznaj się z naszym artykułem o wyposażeniu garażu. Są w nim zawarte wskazówki dotyczące tworzenia Twojego miejsca pracy i hobby. 

Kobyłki samochodowe – zastosowanie

Samochody mają dołączony podnośnik awaryjny. Bardzo duża liczba osób korzysta właśnie z niego. W niespodziewanych sytuacjach, gdy potrzeba wymienić koło na zapasowe, to dobre rozwiązanie, ale w przydomowym warsztacie nie warto ich stosować. 

Podpory montażowe w Twoim garażu – Wyposażenie majsterkowicza

Wiele napraw wymaga wejścia pod pojazd i sprawdzenia trudno dostępnych miejsc. Niestety podnośnik awaryjny nie daje gwarancji pełnej stabilizacji auta. Pojawia się ryzyko, że samochód spadnie niespodziewanie na podłoże, dlatego tak przydatne są podpory warsztatowe. Korzystanie z kobyłek rozszerza zakres czynności, które można wykonać w przydomowym garażu. Z ich pomocą bez trudu uniesiesz część lub cały samochód, dzięki czemu zyskasz swobodny dostęp do elementów podwozia. 

W domowych warsztatach kobyłki samochodowe służą do wykonywania prostych czynności. Znacznie skracają czas trwania podstawowych napraw, które bez podpór mogłyby sprawić trudność niejednemu majsterkowiczowi. Z ich pomocą wymienisz koła, klocki oraz tarcze hamulcowe. Co więcej, sprawdzisz układ wydechowy i znajdziesz nieszczelność bez użycia kanału – mówi ekspert Inter Cars.

Podpory samochodowe pozwalają na całkowite uniesienie auta nad ziemię, dzięki czemu dasz radę wsunąć się pod podwozie i skontrolować osprzęt silnika. Stabilne podparcie pojazdu pozwala na odkręcanie podzespołów, kontrolę przewodów hamulcowych czy samodzielną wymianę oleju silnikowego bądź przekładniowego. W tym celu warto poznać, jak zbudowane jest podwozie samochodu. To istotna wiedza, która pomoże niejednemu majsterkowiczowii zadbać o swoje auto bez ciągłych wizyt w profesjonalnych serwisach samochodowych. 

Jakie kobyłki samochodowe kupić?

Podpory samochodowe mają różny udźwig. Wybierając narzędzia, warto zapoznać się z maksymalną masą auta. Z kolei udźwig podpór warsztatowych znajdziesz na tabliczce znamionowej każdego produktu. Maksymalne obciążenie powinno być większe od masy pojazdu. Kupując kobyłkę, zwróć uwagę na ten parametr. Jest najważniejszy. 

Jeśli nie będzie odpowiedni może dojść do złamania narzędzia w trakcie wykonywania czynności serwisowej, co poskutkuje awarią auta i utratą zdrowia lub nawet życia majsterkowicza. Odpowiednio dobrane kobyłki samochodowe zapewniają bezpieczeństwo, dlatego są tak ważne w profesjonalnych i przydomowych warsztatach. 

Podpory montażowe w Twoim garażu – Wyposażenie majsterkowicza

Jeśli nie możesz znaleźć informacji o masie swojego samochodu lub maksymalnego udźwigu kobyłki – zwróć uwagę na solidność konstrukcji. Podpory warsztatowe różnią się od siebie budową. Niektóre z nich mają dodatkowe zabezpieczenia w formie poziomych wzmocnień. Stanowią wówczas jeszcze bardziej wytrzymały wybór w porównaniu do ich tradycyjnych odpowiedników.

Najczęściej aluminiowe podpory przeznaczone są do lżejszych pojazdów, dlatego nie warto z nimi ryzykować. To materiał podatny na zgięcia i złamania. Z kolei gruba blacha będzie odpowiednia dla każdego auta osobowego i dostawczego (ważącego maksymalnie 3,5 tony). Należy pamiętać, że na rynku dostępne są produkty o maksymalnym obciążeniu 12 t. To specjalistyczne narzędzia, które sprawdzą się w każdym profesjonalnym warsztacie. 

Kobyłki samochodowe znajdziesz w ofercie Inter Cars!

Wszystkie sprzęty samochodowe znajdziesz w ofercie sklepu Inter Cars. W kategorii podpory montażowe oferujemy wiele narzędzi od renomowanych producentów. Dobrym wyborem są kobyłki samochodowe wysokie od marki Sealey. Model SEA AS10HS ma regulowaną wysokość i został w pełni wykonany ze stali. Służy do podtrzymywania auta i zapewnia pełny dostęp do podwozia. Maksymalna wysokość, na jaką można podnieść pojazd, to 1795 mm, a jego maksymalny udźwig wynosi 2 tony. 

Polecamy także kobyłkę samochodową niską producenta Profitool 0XPTPL0013. Jej maksymalny udźwig wynosi aż 12 ton. Jest samohamowna i w całości wykonana ze stali. Służy do serwisowania większych aut niż osobowe. Może podnieść pojazd na maksymalną wysokość 1065 mm. Należy pamiętać, by stosować ją w parach. 

To tylko kilka produktów z pełnego asortymentu sklepu Inter Cars. Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą. Mamy kobyłki samochodowe wysokie, niskie, a także podpory sprzedawane w kompletach. Jesteśmy przekonani, że każdy majsterkowicz znajdzie coś dla siebie. 

Wymiana płynu chłodniczego – 5 prostych kroków!

Gdzie podkładać kobyłki samochodowe?

Odpowiednio podłożone podpory samochodowe muszą zapewniać stabilność pojazdu. W pierwszej kolejności pamiętaj, aby zadbać o prawidłowe, równe podłoże. Musi ono stanowić pewne podparcie dla nóżek. Powinno być płaskie oraz twarde – narzędzie nie może się zapadać. 

Następnie określ, gdzie rozstawić kobyłki samochodowe. Najczęściej stosowane są w parach, bardzo rzadko pojedynczo. Potencjalnie odpowiednie miejsca znajdziesz w instrukcji obsługi. Najczęściej są to punkty zlokalizowane w okolicach mocowań elementów zawieszenia, belek pomocniczych i podłużnic. 

Pamiętaj, że podnoszone auto musi mieć zaciągnięty hamulec i wrzucony pierwszy bieg. Celem zwiększenia bezpieczeństwa możesz podłożyć pod koła deski, kawałki drewna lub inne tworzywo, które zablokuje samochód. Ma to szczególne znaczenie w przypadku pojazdów tylnonapędowych, ponieważ zaciągnięty hamulec ich nie blokuje. Wówczas podnośnik powinien być ustawiony pod specjalnie przystosowane i wyznaczone w tym celu miejsce. 

Gdy samochód zostanie uniesiony, przystąp do rozstawienia kobyłek. Sprawdź, czy wyszczególnione miejsca nie są zniszczone przez rdzę. Wszelkie uszkodzenia wpływają negatywnie na stabilność pojazdu. Podnosząc tylko część auta, zwróć uwagę, czy podpory są ustawione w odpowiedni sposób.

Nie można ich umieszczać zbyt blisko osi podwozia, ponieważ może to wywołać przewrócenia się maszyny na bok. Warto również zlokalizować je w optymalnej odległości od siebie, by ograniczyć ryzyko wypadku. Gdy chcesz być w 100 proc. pewien stabilności pojazdu, pomiędzy kobyłkę a element podwozia podłóż kawałek drewnianej deski lub zdemontowane koło. 

Jeśli po zakończeniu czynności, nie będziesz pewien, czy auto stoi stabilnie, postaraj się je rozbujać w jedną i drugą stronę. Gdy pod naporem siły będzie nieruchome, oznacza to, że podpory warsztatowe zostały rozłożone w odpowiedni sposób, a samochód nie spadnie gwałtownie na ziemię. Mamy nadzieję, że te kilka rad zachęci Cię do kupna tych profesjonalnych narzędzi. Akcesoria pozwalają na bezpieczną pracę w przydomowym warsztacie i ułatwiają wykonanie wielu napraw, które bez nich mogą okazać się niemożliwe do przeprowadzenia. 

Dla kogo przeznaczono podpory samochodowe?

Najczęściej kobyłki samochodowe można spotkać w przydomowych garażach. Stosują je mechanicy amatorzy oraz osoby hobbystycznie naprawiające pojazdy. Co więcej, nierzadko mało doświadczeni kierowcy wożą je w bagażnikach celem zabezpieczenia przed awaryjnymi sytuacjami.

Zawodowi mobilni mechanicy również korzystają z podpór samochodowych, ponieważ są one niewielkie i dość lekkie. Nie zajmują dużo miejsca, a stanowią skuteczną pomoc na autostradzie lub na drodze krajowej, gdy trzeba natychmiast wymienić oponę. Z kolei profesjonalne warsztaty częściej korzystają z podnośników kolumnowych lub nożycowych, gdyż są one zdecydowanie szybsze i wygodniejsze w użytkowaniu. 

Warto wspomnieć, że profesjonalne kobyłki samochodowe to koszt kilkuset złotych. Stanowią funkcjonalne narzędzia, które posłużą przez kilka kolejnych lat. Wybierając jeden z produktów, zwróć uwagę na maksymalny udźwig podpory i materiał, z jakiego została wykonana. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w karcie produktu. Sklep Inter Cars oferuje artykuły najwyższej jakości od sprawdzonych marek! Zapraszamy do zakupu. 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Tak, gdy organizujesz swój pierwszy warsztat, warto zakupić kobyłki samochodowe. Nie tylko usprawnią pracę w garażu, ale i zwiększą poczucie bezpieczeństwa.

Podpory warsztatowe można kupić w wielu supermarketach i sklepach z narzędziami. Wybieraj jednak artykuły tylko sprawdzonych producentów, którzy mają odpowiednie atesty. Do najpopularniejszych marek należy firma Profitool, Sealey czy Sonic. Wszystkie te produkty znajdziesz w sklepie Inter Cars.

Bardzo często podnośnik awaryjny ma niestabilną konstrukcję, co nie budzi zaufania. Samochód podniesiony z jego pomocą często kołysze się na boki, co wpływa negatywnie na poczucie bezpieczeństwa. Natomiast kobyłki zapewniają pełną stabilność nawet na lekko nierównych podłożach.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!